Справа № 342/841/23
Провадження № 2/342/420/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2023 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючої судді Андріюк І.Г.,
з участю секретаря судового засідання Малик Г.В.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні узалі судум.Городенка узагальному позовномупровадженні цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до Чернелицької селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Чернелицької селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області та просить визначити їй додатковий строк - 3 місяці з часу набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
В обґрунтування позовних вимог позивачка покликалася на те, що після смерті ОСОБА_2 залишилось майно, зокрема, дві земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва: кадастровий номер 2621681500:04:002:0014, площею 0,3989 га та кадастровий номер 2621681500:06:001:0029, площею 0,4545 га, які розташовані у с.Корнів Коломийського району Івано-Франківської області. Померла ОСОБА_2 залишила заповіт, яким все майно заповів позивачці ОСОБА_1 . Для отриманняспадщини позивачкау визначенийзаконом строкне звернуласядо нотаріальноїконтори звідповідною заявою,оскільки їйне буловідомо прозаповіт. Про наявність заповіту дізналася випадково у Корнівському старостинському окрузі, де і отримала його копію, тому вважає, що строк для прийняття спадщини пропустила з поважних причин.
Ухвалою суду від 20.07.2023 відкрито провадження у даній справі, справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 14.08.2023 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті.
Учасники справи у судове засідання не з`явилися.
Позивачка 08.09.2023 подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, позов просить задовольнити.
Чернелицька селищнарада Коломийськогорайону Івано-Франківськоїобласті11.08.2023 на електронну адресу суду надіслала заяву про розгляд справи без представника селищної ради.
Дії учасників справи не суперечать вимогамст.211 ЦПК України, відповідно до якої учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Передбачених ч.2 ст.223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності учасників справи. Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву в порядку ст.178 ЦПК України, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами справи, що відповідає вимогам ч.8 ст.178 ЦПК України.
Виходячи з вимог частини п`ятої статті 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата його складання.
Суд, дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору, вважає необхідним зазначити таке.
За заповітом, посвідченим 03 липня 2009 р. секретарем виконкому Корнівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, зареєстрованим в реєстрі за № 7, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька с. Корнів Городенківського району Івано-Франківської області, належний їй житловий будинок, господарські будівлі, земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, для будівництва та обслуговування житлового будинку, земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, грошові заощадження, які знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_3 , автомашину та все майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося і взагалі все те, що їй буде належати на день смерті і на що вона за законом матиме право заповіла ОСОБА_1 . Заповіт зареєстрований у спадковому реєстрі за № 47341738 (номер в реєстрі нотаріальних дій 7), що стверджується витягом зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 73879597, виданим 08.09.2023 приватним нотаріусом Яшаном Р.Р.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Корнів Городенківського району Івано-Франківської області, актовий запис № 177 від 28 листопада 2020 р., про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 28 листопада 2020 р. Городенківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ). Внаслідок її смерті відкрилася спадщина.
До спадкового майна ОСОБА_2 входять земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані в урочищі «Дві гони» та в урочищі «Сіножать» на території Корнівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, площами 0,3989 га та 0,45451 га, що належали спадкодавцю згідно Державних актів на право власності на земельні ділянки серії ЯЖ № 627458 та серії ЯЖ № 638059, виданих 17.12.2008 Управлінням Держкомзему в Городенківському районі.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.3 ст.1223, ч.1 ст.1220, ч.1 ст.1270 ЦК України). Часом відкриття спадщини є день смерті особи, визначено ч.2 ст.1220 ЦК України.
Згідно з ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті, - визначено ст.1233 ЦК України. Відповідно до ч.1 ст.1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кількафізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України). Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на день смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) проживала та була зареєстрована одна по АДРЕСА_1 ; дітей не мала, що стверджується довідками № 159 від 07.06.2023 та № 178 від 20.06.2023, виданими Корнівським старостинським округом № 6 Чернелицької селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області.
Підставою звернення позивачки до суду стало те, що вона, дізнавшись про заповіт, складений ОСОБА_2 на її користь, звернулася до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно спадкодавця. Однак, приватний нотаріус Коломийського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Яшан Р.Р. постановою від 14.07.2023 № 174/02-31 відмовив позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у зв`язку із пропуском строку на прийняття спадщини, оскільки вона не була зареєстрованою разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та не подала нотаріусу у встановлений законом термін заяву про прийняття спадщини.
Згідно відмітки у копії паспорта громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , серії НОМЕР_2 , виданого 11 грудня 1996 р. Городенківським РВ УМВС України в Івано-Франківській області, місце проживання позивачки з 20.07.1989 по даний час зареєстровано за адресою: с. Корнів, Городенківський район, Івано-Франківська область без зазначення вулиці місця реєстрації та номера житлового будинку.
Позивачка не проживала постійно разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини та у строк, визначений ч.1 ст.1270 ЦК України, не подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини, оскільки їй не було відомо про наявність заповіту в її користь.
Витягом зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 73879559, виданим 08.09.2023 приватним нотаріусом Коломийського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Яшаном Р.Р., стверджується, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заводилася.
Спадкоємців, які відповідно до ч.1 ст.1241 ЦК України, мають обов`язкову частку в спадщині ОСОБА_2 та прийняли спадщину, - судом не встановлено.
Суд звертає увагу на те, що законодавцем не надається ніякого значення тривалості періоду, який пройшов з дня закінчення строку для прийняття спадщини, що не виключає можливості одержання своєї частки спадкоємцем, який пропустив строк для прийняття спадщини, також і після спливу значного строку. Відповідно до роз`яснень, зазначених у п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Законодавство не встановлює конкретний перелік поважних причин пропуску строку на подачу заяви про прийняття спадщини та такі причини оцінюються судом на власний розсуд, в кожному конкретному випадку та з урахуванням усіх обставин справи. Головною ознакою поважних причин є те, що вони унеможливлюють своєчасне звернення із заявою про прийняття спадщини.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).
У постановах від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17 (провадження № 61-38298св18), від 28 березня 2022 року у справі № 750/2158/21 (провадження № 61-753св22) Верховний Суд зазначив, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Спадкове законодавство засновується на принципі переваги формального волевиявлення спадкодавця (заповіту) над положеннями закону, спадкоємці за законом спадкують тільки у випадках відсутності заповіту, визнання його недійсним, нерозподілення заповідачем усієї спадщини або неприйняття (відмови від прийняття) спадщини спадкоємцями, призначеними у заповіті (частина друга статті 1223 ЦК України). Такий висновок зробив Верховний Суд у справі № 671/308/20 від 29.06.2021.
Суд зауважує, що позивачка не проживала постійно із спадкодавцем на час відкриття спадщини, про наявність заповіту дізналася тільки у даний час, а тому не мала підстав звертатися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 у шестимісячний строк.
Оскільки позивачка не могла реалізувати свої спадкові права після смерті ОСОБА_2 з об`єктивних причин, а саме, через необізнаність про наявність заповіту, складеного на її користь, тому суд вважає таку обставину поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини за заповітом та вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
При винесенні рішення судом враховується те, що згідно постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» територія колишнього Городенківського району Івано-Франківської області віднесена до Коломийського району Івано-Франківської області.
На підставі ст.ст. 1216, 1217, 1220, 1222-1223, 1233, 1241, 1268-1270, 1272 ЦК України, керуючись ст.ст. 76, 81, 211, 223, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 доЧернелицької селищноїради Коломийськогорайону Івано-Франківськоїобласті провизначення додатковогостроку дляприйняття спадщинизадовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , додатковий строк три місяці з часу набрання рішенням законної сили для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Учасники справи:
-позивачка ОСОБА_1 ,адреса проживання: АДРЕСА_2 ;реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ;
- відповідач Чернелицька селищна рада Коломийського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: вул. Незалежності, 19, смт Чернелиця, Коломийський район, Івано-Франківська область.
Повний текст судового рішення складено 12.09.2023.
Суддя: Андріюк І.Г.
Суд | Городенківський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2023 |
Оприлюднено | 14.09.2023 |
Номер документу | 113416155 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Городенківський районний суд Івано-Франківської області
Андріюк І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні