Дата документу 11.09.2023
Справа № 334/5673/22
Провадження № 2/334/480/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2023 року Ленінський районний м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Баруліної Т.Є.,
за участю секретаря Півень М.С.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
розглянувши у судовому засіданні в м. Запоріжжі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа ОСОБА_4 про визнання права власності на майно в порядку спадкування за заповітом,
ВСТАНОВИВ:
30.11.2022 року ОСОБА_1 звернулась до Ленінського районного суду м. Запоріжжя з позовом до Запорізької міської ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування за заповітом. В позові зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5 , який є спадкодавцем за заповітом. Після його смерті відкрилась спадщина на квартиру за адресою АДРЕСА_1 .
Ще за життя, 17.10.2017 року ОСОБА_5 склав заповіт, який був посвідчений державним нотаріусом Третьої запорізької державної нотаріальної контори Коцило С.В., реєстраційний номер 3-350, в якому він зробив заповідальне розпорядження відповідно до якого квартиру за адресою: АДРЕСА_1 він заповідав ОСОБА_1 . Вказаний заповіт на час відкриття спадщини не змінений та не відмінений. Позивачка, як спадкоємиця за заповітом прийняла спадщину, звернувшись із заявою до приватного нотаріуса Кузьміної Н. О. Запорізького міського нотаріального округу про прийняття спадщини, після чого була відкрита спадкова справа № 55/2021. Однак, при зверненні до приватного нотаріуса Кузьміної Н. О. за отриманням свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкову квартиру, з`ясувалось, що ОСОБА_1 не надані правовстановлюючі документи, які б підтверджували право власності померлого на вищевказану квартиру, тому 09.11.2022 року приватним нотаріусом Кузьміною Н. О. була винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Позивачка просить визнати за нею право власності на спадкову квартиру після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на квартиру АДРЕСА_2 .
Ухвалою Ленінського районного суду м. Запоріжжя суду від 31.01.2023 року, було витребувано у приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Кузьміної Наталі Олександрівни належним чином засвідчену копію спадкової справи, що відкрилася після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
17.02.2023 року на адресу суду надійшла витребувана копію спадкової справи, що відкрилася після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
10.04.2023 року представник позивача ОСОБА_2 подав клопотання про заміну неналежного відповідача на належного та залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог та уточнену позовну заяву про визнання права власності на майно в порядку спадкування до належного відповідача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 .
Ухвалою Ленінського районного суду м. Запоріжжя суду від 13.04.2023 року, у зв`язку з уточненням кола спадкоємців, було замінено первісного відповідача Запорізьку міську раду на належного відповідача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 та залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 .
Позовна заява обґрунтована тим, що позивачка, як спадкоємиця за заповітом прийняла спадщину, звернувшись із заявою до приватного нотаріуса Кузьміної Н.О. Запорізького міського нотаріального округу про прийняття спадщини, після чого була відкрита спадкова справа № 55/2021. Однак, при зверненні до приватного нотаріуса Кузьміної Н. О. за отриманням свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкову квартиру, з`ясувалось, що ОСОБА_1 не надані правовстановлюючі документи, які б підтверджували право власності померлого на вищевказану квартиру, тому 09.11.2022 року приватним нотаріусом Кузьміною Н.О. була винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Згідно матеріалів спадкової справи № 55/2021, ОСОБА_3 , подала заяву про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Кузьміній Н.О., в якій зазначила, що померлий спадкодавець ОСОБА_5 є її двоюрідним дядьком. В матеріалах спадкової справи відсутні документи на підтвердження факту наявності родинних зв`язків між померлим спадкодавцем та ОСОБА_3 . У зв`язку з відсутністю в матеріалах спадкової справи №55/2021 заяви ОСОБА_3 про видачу свідоцтва про право на спадщину та відсутністю постанови приватного нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії, ОСОБА_3 слід вважати належним відповідачем. Судове рішення може вплинути на права ОСОБА_6 , яка згідно із заявою від 28.01.2022 зазначила, що померлий спадкодавець ОСОБА_5 є її чоловіком. Однак до цієї заяви ОСОБА_6 не додала жодного документу на підтвердження обставин, зазначених в заяві, а саме підтвердження факту укладення шлюбу між нею та спадкодавцем.
Відповідно до Свідоцтва № НОМЕР_3 про право власності на житло, виданого виконавчим комітетом Ленінської районної Ради народних депутатів 06.04.1993 р., про що в реєстраційній книзі 189 зроблений запис № 34961 від 20.04.1993 квартира АДРЕСА_2 належала на праві приватної власності померлому ОСОБА_5 .
Відповідно до п. п. 14.15, 4.18 глави 10 розділу 11 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Позивачка просить визнати за нею право власності на спадкову квартиру після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на квартиру АДРЕСА_2 .
Ухвалою Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 27.06.2023 року було закрито підготовче судове засідання та призначено справу до розгляду по суті.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 08.08.2023 року, було залучено ОСОБА_4 до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа ОСОБА_6 про визнання права власності на майно в порядку спадкування за заповітом, як правонаступника третьої особи - ОСОБА_6 .
Позивач ОСОБА_1 та представник позивача адвокат Якушев Р.С. у судовому засіданні підтримали позовні вимоги у повному обсязі, просили позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_3 та представник відповідача адвокат Кравченко О.В. в судове засідання не з`явились, адвокат Кравченко О.В. 05.06.2023 року надала суду заяву про визнання позову у справі та розгляд справи без їх участі, в якій вказала, що правовстановлюючі документи на квартиру АДРЕСА_2 у відповідачки відсутні, їх місцезнаходження їй невідоме, водночас про визнання за позивачкою права власності на вказану квартиру в порядку спадкування за заповітом вона не заперечує.
Третя особа ОСОБА_4 та представник третьої особи адвокат Нємна Т.І. у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце проведення розгляду справи належним чином були повідомлені, причини своєї неявки суду не повідомили.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши всі докази у сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Згідно до ст.12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до ч. 1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. ст. 81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Відповідно до ч. 4 ст.206ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_4 від 03.02.2022, виданого Дніпровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро). (а.с.23)
Відповідно до статті 1216ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно до положень ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ч.1 ст.1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно до статті 1223ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
На виконання ухвали суду від 31.01.2023 року, приватний нотаріус Кузьміна Н.О. надала спадкову справу №55/2021, заведену після ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судом встановлено, що 17.10.2017 року ОСОБА_5 склав заповіт, яким квартиру АДРЕСА_2 він заповідав ОСОБА_1 , який було посвідчено приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Кацило С.В., реєстровий №3-350. Вищезазначений заповіт на час відкриття спадщини не змінений та не відмінений. (а.с.47)
ОСОБА_1 , як спадкоємиця за заповітом прийняла спадщину, звернувшись до приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Кузьміної Н.О. в зв`язку з чим була відкрита спадкова справа № 55/2021 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 . (а.с. 43 зв.)
Згідно матеріалів спадкової справи № 55/2021, також заяву про прийняття спадщини подала ОСОБА_3 , в якій зазначила, що померлий спадкодавець ОСОБА_5 є її двоюрідним дядьком. Та зазначила, що до складу спадщини входить квартира АДРЕСА_5 ,автомобіль ЛадаКалина,гараж,який знаходитьсяу ГК«Енергія»,грошові вклади.(а.с.50 зв.)
Крім того, до приватного нотаріуса Кузьміної Н.О.звернуласьОСОБА_6 , яка згідно із заявою від 28.11.2022 зазначила, що померлий спадкодавець ОСОБА_5 є її чоловіком. Однак до цієї заяви ОСОБА_6 не додала жодного документу на підтвердження обставин, зазначених в заяві, а саме підтвердження факту укладення шлюбу між нею та спадкодавцем. Постановою приватного нотаріуса Кузьміної Н.О.від 22.11.2022 року відмовлено ОСОБА_6 у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_5 . (а.с. 62 зв. 63)
Також вматеріалах спадковоїсправи єзаповіт від28.08.2015року,відповідно доякого ОСОБА_5 , заповідав ОСОБА_6 квартиру АДРЕСА_2 , який було посвідчено приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Кияницею О.В., реєстровий №1897. (а.с.48 зв.)
Відповідно до ст.1233ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Згідно з ч. 1 ст.1235ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Відповідно до ст.. 1254 ЦК України заповідач має право у будь-який час скасувати заповіт. Заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить. Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним.
Отже складений ОСОБА_5 заповіт від 17.10.2017 року на квартиру АДРЕСА_2 на ім`я ОСОБА_1 , який було посвідчено приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Кацило С.В., реєстровий №3-350, скасував попередній заповіт від28.08.2015року,відповідно доякого ОСОБА_5 , заповідав ОСОБА_6 квартиру АДРЕСА_2 , який було посвідчено приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Кияницею О.В., реєстровий №1897.
09.11.2022 року ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Кузьміної Н.О. із заявою про видачу Свідоцтва про спадщину за заповітом на спадкову квартиру. (а.с. 61)
Однак,09.11.2022 року нотаріусом Кузьміною Н.О. була винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії, так як позивачкою не були надані нотаріусу правовстановлюючі документи на спадкову квартиру АДРЕСА_2 .
Відповідно ТОВ «ЗМБТІ» надіслало на адресу приватного нотаріуса Кузьміною Н.О. копію Свідоцтва № НОМЕР_3 про право власності на житло, виданого виконавчим комітетом Ленінської районної Ради народних депутатів 06.04.1993 р., про що в реєстраційній книзі 189 зроблений запис № 34961 від 20.04.1993, що квартира АДРЕСА_2 належала на праві приватної власності померлому ОСОБА_5 .
Відповідно до ст.328ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ст.1297ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім`я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.
Частиною 1 ст. 1298 ЦК України встановлено, що свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Відповідно до глави 10 п. 4.15 «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженої наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року за № 296/5 передбачено, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусами після подання оригіналів правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкоємцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна. Якщо нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Пленум Верховного Суду України у постанові від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» також роз`яснив, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до п.5. ч.1 ст. 19 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили.
Приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Кузьміна Н.О. видала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії №242/02-31 від 09.11.2022 року, якою відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_5 , посилаючись на те, що нотаріусу не було надано правовстановлюючих документів на спадкову квартиру на ім`я спадкодавця.
ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_5 , однак через відмову нотаріуса, не може отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд приходить до висновку, що відмова у вчиненні нотаріальної дії та неможливість оформлення права власності у нотаріальному порядку, призвела до неспроможності позивача розпоряджатися належним їй майном, тому позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання права власності на спадкове майно підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 4, 10, 12, 13, 18, 76, 81, 83, 89, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа ОСОБА_4 про визнання права власності на майно в порядку спадкування за заповітом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи,кщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення буде складено 14.09.2023 року.
Інформація про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_6 .
Відповідач ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 .
Третя особа ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_6 , адреса реєстрації: АДРЕСА_4
Суддя: Баруліна Т. Є.
Суд | Ленінський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2023 |
Оприлюднено | 14.09.2023 |
Номер документу | 113421662 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Запоріжжя
Баруліна Т. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні