Рішення
від 13.09.2023 по справі 927/869/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

13 вересня 2023 року м. Чернігів справа № 927/869/23

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами позовну заяву

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ФІРМА "ТЕХНОВА" 03050, м. Київ, вул. Предславинська, 31/11, офіс 87 (office@tehnova.com.ua)до Колективного підприємства "Житлово - експлуатаційна дільниця" Чернігівської облспоживспілки 14017, м. Чернігів, вул. Старобілоуська, 49 (ІНФОРМАЦІЯ_1)про стягнення 100 486 грн 24 коп.

ВСТАНОВИВ:

23 червня 2023 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю ФІРМА "ТЕХНОВА" до Колективного підприємства "Житлово-експлуатаційна дільниця" Чернігівської облспоживспілки про стягнення 100 486,24 грн заборгованості по оплаті теплової енергії, поставленої у період з 11.10.2021 по 08.04.2023, а також послуг з централізованого постачання гарячої води, наданих у відповідний період, згідно договору № 2248 купівлі-продажу теплової енергії, послуги з централізованого постачання гарячої води від 20.04.2021.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань по оплаті поставленої теплової енергії та наданих послуг з централізованого постачання гарячої води.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 28.06.2023, зокрема:

прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі;

постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами;

встановлений процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали;

встановлені процесуальні строки: для подання позивачем відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив.

Вказана вище ухвала суду від 28.06.2023, що направлялась відповідачу на адресу його державної реєстрації, була повернута до суду з відміткою відділу поштового зв`язку - адресат відсутній за вказаною адресою.

За змістом п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже, вказана вище ухвала суду від 28.06.2023, є такою, що отримана відповідачем 03.07.2023 (дата відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження), а тому останній є таким, що належним чином був повідомлений про відкриття провадження у справі.

Процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Процесуальним правом на подання клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін останні не скористались.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Згідно ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

У відповідності з ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 173 - 175 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько - господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Майново - господарськими визнаються цивільно - правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України).

За приписами ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Відповідно до ч. 7 ст. 276 Господарського кодексу України оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.

20.04.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "ТехНова" (постачальник) та Колективним підприємством "Житлово-експлуатаційна дільниця" Чернігівської облспоживспілки (споживач) укладено договір № 2248 про купівлі-продажу теплової енергії, послуги з централізованого постачання гарячої води (далі - договір).

Відповідно до п.1.1. Договору постачальник бере на себе зобов`язання постачати Споживачу теплову енергію в потрібних йому обсягах та надавати послуги з централізованого постачання гарячої води згідно Додатку № 1 до Договору, а Споживач зобов`язується сплачувати кошти за одержану теплову енергію та надані послуги на розрахунковий рахунок Постачальника за встановленими тарифами (цінами) у терміни, на умовах та порядку, передбачених Договором.

Теплова енергія та послуги надається Споживачу для об`єктів та в обсягах згідно з Додатком № 1 до Договору у вигляді гарячої води на такі потреби: опалення - в період опалювального сезону; послугу з централізованого постачання гарячої води - протягом року (п. 2.1. Договору).

Згідно з п. 5.1. Договору, облік спожитої Споживачем теплової енергії (Гкал) здійснюється відповідно до показників приладу обліку теплової енергії, а за його відсутності розрахунковим способом згідно з тепловим навантаженням визначеними у Договорі; за надану послугу з централізованого постачання гарячої води: 1 куб.м за показаннями приладів обліку, а за його відсутності розрахунком за 1 куб.м згідно з нормами споживання.

Розділом 6 визначено порядок розрахунків.

Так, відповідно до п. 6.1 Договору, розрахунки за теплову енергію та надані послуги, що споживається Споживачем здійснюються виключно у грошовій формі на розрахунковий рахунок Постачальника по тарифах, які затверджені в установленому законом порядку, і які можуть змінюватися згідно Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" і постанов Кабінету Міністрів України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Розрахунки за теплову енергію здійснюються згідно з встановленими тарифами за наступними розрахунковими одиницями:

- за 1 Гкал - при наявності приладу обліку теплової енергії, що здійснює облік в Гкал - згідно з його показниками;

- за 1 Гкал - якщо прилад обліку теплової енергії визначає кількість спожитої теплової енергії в будь-яких інших розрахункових одиницях ніж гігакалорія, то для визначення обсягу спожитої теплової енергії в гігакалоріях Сторонами застосовується перевідні коефіцієнти метричних одиниць виміру: 1 ГДж = 0,238846 Гкал; 1 МВт/ч = 0,86 Гкал, тощо

- за 1 Гкал - за відсутності приладів обліку - обсяг фактично спожитої теплової енергії розраховується відповідно до теплового навантаження, визначеного у договорі, з урахуванням щомісячної температури зовнішнього повітря та кількості годин (діб) роботи тепловикористального обладнання в розрахунковому періоді. (п. 6.2.1. Договору).

Розрахунки за надану послугу з централізованого постачання гарячої води здійснюється по встановленим тарифам за наступними розрахунковими одиницями:

за 1 куб. метр за наявності приладу обліку, що здійснює облік у куб.м;

за 1 куб. метр за наявності приладу обліку, що здійснює облік у Гкал розрахунковим способом з урахуванням норм Гкал/кубм;

за 1 куб. метр розрахунком згідно затверджених норм споживання при відсутності приладів обліку (для інших (п.6.2.2 Договору).

Відповідно до п. 6.5. Договору розрахунки Споживача із Постачальником за відпущену теплову енергію та надані послуги виконуються згідно діючого законодавства згідно рахунків Постачальника щомісячно у відповідності з показаннями приладів обліку або розрахунковим способом при відсутності приладів обліку. Розрахунковим періодом є календарний місяць. Плата за теплову енергію та послуги вноситься не пізніше 15-го числа місяця, що настає за розрахунковим.

Цей договір, згідно з п. 10.1. набирає чинності з дня його підписання та діє до 20.04.2022.

Припинення дії Договору не звільняє Споживача від обов`язків повної сплати спожитої теплової енергії. (п. 10.3. Договору).

Відповідно до п. 10.4. Договору, договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін.

На виконання умов договору за період з 11.10.2021 по 08.04.2023 позивач поставив, а відповідач прийняв теплову енергію на загальну суму 104686,24 грн, що підтверджується копіями актів прийому-передачі від 31.10.2021 на суму 4887,78 грн, від 30.11.2021 на суму 9401,20 грн, від 31.12.2021 на суму 13456,17 грн, від 31.01.2022 на суму 13257,60 грн, від 28.02.2022 на суму 10302,37 грн, від 31.03.2022 на суму 2529,79 грн, від 30.04.2020 на суму 18,65 грн, від 31.05.2022 на суму 18,65 грн, від 30.06.2022 на суму 18,65 грн, від 31.07.2022 на суму 18,65 грн, від 31.08.2022 на суму 18,65 грн, від 30.09.2022 на суму 18,65грн, від 31.10.2022 на суму 18,65 грн, від 30.11.2022 на суму 8826,72 грн, від 31.12.2022 на суму 11351,74 грн, від 31.01.2023 на суму 10999,30 грн, від 28.02.2023 на суму 10148,81 грн, від 31.03.2023 на суму 8180,80 грн, від 30.04.2023 на суму 1549,11 грн, від 31.05.2022 на суму -335,70 грн

На оплату вартості вказаних послуг, позивачем, у порядку обумовленому Договором, до сплати відповідачу виставлено наступні рахунки-фактури № 002248 від 31.10.2021 на суму 4 887,78 грн., №002248 від 30.11.2021 на суму 9 401,20 грн., № 002248 від 31.12.2021 на суму 13 456,17 грн., № 002248 від 31.01.2022 на суму 13 257,60 грн., № 002248 від 28.02.2022 на суму 10 302,37 грн., № 002248 від 31.03.2022 на суму 2 529,79 грн., № 002248АБ від 30.04.2022 на суму 18,65 грн., № 002248АБ від 31.05.2022 на суму 18,65 грн., № 002248АБ від 30.06.2022 на суму 18,65 грн., № 002248АБ від 31.07.2022 на суму 18,65 грн., № 002248АБ від 31.08.2022 на суму 18,65 грн., № 002248АБ від 30.09.2022 на суму 18,65 грн., № 002248АБ від 31.10.2022 на суму 18,65 грн., № 002248 від 30.11.2022 на суму 8 826,72 грн., № 002248 від 31.12.2022 на суму 11 351,74 грн., № 002248 від 31.01.2023 на суму 10 999,30 грн., № 002248 від 28.02.2023 на суму 10 148,81 грн., № 002248 від 31.03.2023 на суму 8 180,80 грн., № 002248 від 30.04.2023 на суму 1 549,11 грн., № 002248АБ від 18.05.2023 на суму -335,70 грн.

Помісячний розрахунок тепла на опалення по договору за період з 11.10.2021 по 08.04.2023 визначався згідно з КТМ 204 Україна 244-94 «Норми та вказівки по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні» на температуру зовнішнього повітря середньомісячну за опалювальний період по тепловому навантаженню. Нарахування за послугу з централізованого постачання гарячої води не проводилось з 12.07.2021 року згідно наряду на відключення.

Відповідно до п 3.2.24 Договору Споживач зобов`язався підписувати акти приймання- передачі теплової енергії. Один примірник підписаного акту приймання-передачі Споживач зобов`язаний повернути Постачальнику у 5-денний термін з моменту його пред`явлення Споживачу. У випадку незгоди споживача з виставленим актом приймання-передачі теплової енергії Споживач в 5-ти денний термін зобов`язаний повідомити про це Постачальника в письмовому вигляді з обґрунтуванням причин такої незгоди. В разі неповідомлення Постачальника про обґрунтовану відмову, неповернення або не підписання акту приймання- передачі теплової енергії в 5-ти денний термін, акт вважається прийнятим Сторонами в повному обсязі.

В порушення вищезазначеної умови Договору акти приймання-передачі теплової енергії не були підписані та повернуті Споживачем.

Відповідач в порушення умов Договору розрахувався за отримані послуги частково, а саме 13.01.2022 ним було сплачено 4 200,00 грн, із зазначенням в призначенні платежу як плата за теплову енергію згідно рахунку-фактури №002248 від 30.12.2021р. в т.ч. ПДВ Колективне підприємство ЖЕД Облспоживспілка через Ромащенко Дмитро Олександрович

Відповідно до частин 1 та 3 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Враховуючи вищевикладене, а також відсутність зі сторони відповідача заперечень щодо факту поставки позивачем відповідачу теплової енергії, суд доходить висновку, що позивачем доведено та підтверджено матеріалами справи факт поставки відповідачу у період з 11.10.2021 по 08.04.2023 теплової енергії та надання послуг з централізованого постачання гарячої води на виконання умов договору №2248 від 20.04.2021 на загальну суму 104686,24 грн.

Відповідач за спожиту теплову енергію та надані послуги розрахувався частково на суму 4200,00грн.

Заборгованість відповідача за спожиту теплову енергію та надані послуги за період з 11.10.2021 по 08.04.2023 становить 100486,24 грн.

Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як зазначалося вище, позивач належним чином виконав свої зобов`язання шляхом поставки теплової енергії.

Відповідач зобов`язання щодо своєчасної оплати поставленої теплової енергії не виконав, у зв`язку з чим має заборгованість в сумі 100486,24 грн. Доказів повного або часткового погашення заборгованості перед позивачем відповідачем суду не надано.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Оскільки відповідач у порушення ст. 525, 526, 527, 530 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України взятих на себе зобов`язань не виконав, суд доходить висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 100486,24 грн заборгованості є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За таких обставин, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в сумі 2684,00 грн.

Керуючись ст. 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "ТЕХНОВА" до Колективного підприємства "Житлово-експлуатаційна дільниця" Чернігівської облспоживспілки про стягнення 100486,24 грн задовольнити повністю.

Стягнути з Колективного підприємства "Житлово-експлуатаційна дільниця" Чернігівської облспоживспілки (14017, м. Чернігів, вул. Старобілоуська, 49, код 21392599) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "ТЕХНОВА" (03050, м. Київ, вул. Предславинська, 13/11, оф.87, код 24100060) 100486,24 грн заборгованості.

Стягнути з Колективного підприємства "Житлово-експлуатаційна дільниця" Чернігівської облспоживспілки (14017, м. Чернігів, вул. Старобілоуська, 49, код 21392599) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "ТЕХНОВА" (03050, м. Київ, вул. Предславинська, 13/11, оф.87, код 24100060) 2684,00 грн судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення складено та підписано 13.09.2023.

Суддя А.С.Сидоренко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення13.09.2023
Оприлюднено18.09.2023
Номер документу113426846
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —927/869/23

Судовий наказ від 04.10.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Судовий наказ від 04.10.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Рішення від 13.09.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 28.06.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні