Центральний районний суд м. Миколаєва
54020, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua
н\п 1-кс/490/6659/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2023 року слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши клопотання слідчого СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Поляна Ухтинського району Республіки Комі, рф, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні СВ УправлінняСБ Українив Херсонськійобласті перебувають матеріали кримінального провадження № 22022230000000588 від 15.12.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-5 КК України.
04.07.2023 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно вказаногоповідомлення, на території тимчасово окупованого м. Генічеськ Херсонської області, невстановлені особи з числа військових та представників спецслужб російської федерації створили незаконний орган державної влади у м. Генічеськ Херсонської області, а саме так званий «Генический районный отдел службы ГО и ЧС по Херсонской области», що розташовувався за адресою: Херсонська область, м. Генічеськ, вул. Паризької Комуни, буд. 82, та почали підшукувати осіб з числа місцевого населення, які б співпрацювали з ними та працювали у вищевказаному новоствореному окупаційною владою незаконному органі державної влади.
При цьому, мешканець с. Приозерне Генічеського району Херсонської області громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи проросійські налаштованим до діючої легітимної влади в Україні, достеменно знаючи про факт захопленням м. Генічеськ Херсонської області збройними силами Російської Федерації, діючи умисно, всупереч інтересам держави Україна, знаючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаним про те, що м. Генічеськ Херсонської області є невід`ємною складовою частиною України, порядок утворення органів виконавчої влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, підтримуючи агресію Російської Федерації на території України, погодився на пропозицію невстановлених осіб з числа військовослужбовців та представників спецслужб Російської Федерації та наказом № 30 від 07.11.2022 був призначений керівником т.зв. «Генического районного отдела службы ГО и ЧС по Херсонской области», тобто добровільно зайняв посаду, яка пов`язана з виконанням організаційно розпорядчих та адміністративно господарських функцій у незаконно створеному, окупаційною владою на тимчасово окупованій території м. Генічеськ Херсонської області, органі державної влади. Крім того, на підставі наказу по особовому складу від 03.05.2023 №211-НС, виданим міністром міністерства російської федерації по справам цивільної оборони, надзвичайним ситуаціям і ліквідації наслідків стихійних лих (МНС росії) ОСОБА_7 за погодженням начальника відділу Департаменту кадрової політики ОСОБА_8 цього ж міністерства, ОСОБА_6 , діючи умисно всупереч інтересам держави Україна, добровільно зайняв посаду т. зв. «заместителя начальника управления начальника отдела нормативно-технического управления надзорной деятельности и профилактической работы Главного управления Министерства Российской Федерации по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий по Херсонской области по контракту», яка пов`язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконно створеному окупаційним режимом на тимчасово окупованій території м. Генічеськ Херсонської області органі влади.
Так, ОСОБА_6 , реалізуючи прямий умисел, спрямований на добровільне зайняття посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, а саме у так званому «Генического районного отдела службы ГО и ЧС по Херсонской области», перебуваючи у м. Генічеськ, 07.11.2022 року, добровільно зайняв посаду начальника вищевказаного незаконного органу влади.
Виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції начальника так званого «Генического районного отдела службы ГО и ЧС по Херсонской области», ОСОБА_6 з листопада 2022 року та до дня складання повідомлення про підозру здійснював загальне керівництво незаконним органом влади, забезпечував його діяльність шляхом незаконного використання матеріально-технічної бази Генічеського РУ ГУДСНС України в Херсонській області, а також проводив добір кадрів серед мешканців Генічеського району Херсонської області для призначення у очолюваний ним незаконний орган влади, забезпечував облік робочого часу та оплату праці підпорядкованих працівників.
Слідчий звернувся до слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва з погодженим із прокурором відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_9 клопотанням про застосування відносно ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. В обґрунтування клопотання вказав, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Підозра є обґрунтованою, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, є ризики того, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та суду; незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. Запобігти вказаним ризикам та забезпечити належне виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків не зможе обрання більш м`якого запобіжного заходу.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив задовольнити.
Захисник проти задоволення клопотання заперечував посилаючись на необґрунтованість ризиків.
Заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та кримінального провадження, приходжу до наступного.
Згідно зі змістом ст.ст. 131-132 КПК України, запобіжні заходи є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду.
Стаття 177 КПК України містить правові норми щодо мети та підстав застосування запобіжних заходів. Метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною п`ятою статті 176 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Згідно положень ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Згідно вимог п.п. 3 і 4 ст. 5 Конвенції про основоположні права та свободи та практику Європейського суду з прав людини, обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.
ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, яке відносяться до категорії тяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Підозра є обґрунтованою, підтверджується наступними зібраними матеріалами кримінального провадження:
- показання свідка ОСОБА_10 , провідного інспектора відділу запобігання НС Генічеського РУ ГУ ДСНС України в Херсонській області, який повідомив про те, що 11.04.2022 в приміщенні 8-ї пожежно-рятувальної частини у м. Генічеськ, у супроводі т. зв. «представника з Москви на ім`я ОСОБА_11 », який повідомив про намір призначити ОСОБА_6 на керівну посаду в Генічеському РУ ГУ ДСНС України в Херсонській області. Також, десь наприкінці серпня 2022 ОСОБА_6 спонукав особовий склад Генічеського РУ ГУ ДСНС України в Херсонській області до переходу на сторону окупаційної влади, в іншому випадку - з 01.09.2022 їх не допустять до робочих місць;
- показання свідка ОСОБА_12 , заступника начальника Управління начальника відділу запобігання НС Генічеського РУ ГУ ДСНС України в Херсонській області, який повідомив про те, що 31.08.2022 року ОСОБА_6 з`явився на території Генічеського РУ ГУ ДСНС України в Херсонській області і, перестрівши ОСОБА_12 , заявив, що буде начальником частини. Далі псевдокерівник пропонував співробітництво з російською владою, а також відзначив, що бажаючі співпрацювати з окупаційною адміністрацією можуть приступати до роботи з 01.09.2022, а ті, хто відмовляється, можуть не з`являтися на робочих місцях;
- протокол огляду від 16.01.2023 інформації з інтернет-сторінки телеканалу «Таврія», згідно з якою ОСОБА_6 у січні 2023, надаючи коментарі кореспондентам, представлений у якості т. зв. «начальника Генического районного отдела службы ГО и ЧС по Херсонской области»;
- протокол огляду від 01.02.2023 інформації з інтернет-ресурсу, згідно з якою ОСОБА_6 зареєструвався у системі індивідуального обліку та отримання ним т. зв. «СНИЛС» (Серийный номер индивидуального лицевого счета) з метою здійснення фінансових операцій у рамках федерального пенсійного забезпечення;
- протокол огляду від 23.05.2023 інформації з інтернет-ресурсу «Совісті.NET», відповідно до якої ОСОБА_6 03.05.2023 призначений на посаду «заместителя начальника управления начальника отдела нормативно-технического управления надзорной деятельности и профилактической работы Главного управления МРФ по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий по Херсонской области» за контрактом;
- протокол від 01.03.2023 № 5/1/3-1770т за результатами проведення негласної слідчої (розшукової дії), передбаченої ст. 264 КПК України, за номером мобільного телефону, яким користується ОСОБА_6 , зафіксовано переписку ОСОБА_6 як особи, що приступила до виконання своїх обов`язків зі звітом про набрання особового складу та готовності до подальшого підбору кандидатів на службу.
- протокол від 23.03.2023 № 5/1/3-2425т за результатами проведення негласної слідчої (розшукової дії), передбаченої ст. 264 КПК України, за номером мобільного телефону, яким користується ОСОБА_6 , зафіксовано переписки ОСОБА_6 , що підтверджують його співпрацю із представниками окупаційної влади;
- протокол від 06.04.2023 № 5/1/3-2928т за результатами проведення негласної слідчої (розшукової дії), передбаченої ст. 264 КПК України, за номером мобільного телефону, яким користується ОСОБА_6 , зафіксовано переписку ОСОБА_6 щодо прийняття та виконання вказівок вищого керівництва, які стосуються діяльності пожежних частин;
- протокол від 17.04.2023 № 5/1/3-3197т за результатами проведення негласної слідчої (розшукової дії), передбаченої ст. 264 КПК України, за номером мобільного телефону, яким користується ОСОБА_6 , зафіксовано переписку ОСОБА_6 , що підтверджує зайняття посади в окупаційному органі влади, де йдеться мова про організацію службової діяльності підрозділів «главного управления министерства российской федерации по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации стихийных бедствий по Херсонской области».
З урахуванням викладеного, тяжкості покарання, яке загрожує ОСОБА_6 у разі визнання його винним в інкримінованому правопорушенні, того факту, що ОСОБА_6 знаходиться в державному розшуку, його фактичне місцезнаходження до цього часу не встановлено, вважаю доведеною наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме того, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та суду; незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Враховуючи викладене,оскільки прокуроромдоведено наявністьмети тапідстав застосуваннядо підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходуу виглядітримання підвартою,а такождоведено, що підозрюваний оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, вважаю необхідним клопотання слідчого задовольнити.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 197 КПК України, строк дії ухвали слідчого судді про тримання під вартою не може перевищувати шістдесяти днів, який у відповідності до ч. 2 цієї ж статті обчислюється з моменту взяття під варту, а якщо взяттю під варту передувало затримання підозрюваного, обвинуваченого, - з моменту затримання.
Керуючись ст.ст. 177, 183, 193, 194, 196, 197, 309 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Клопотання - задовольнити.
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Питання прозастосування ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу або його зміну на більш м`який запобіжний захід розглянути після його затримання і не пізніш як через 48 годин з часу доставки до місця кримінального провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів.
Повний текст ухвали оголошено 15 вересня 2023 року о 14 год. 00 хв.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_13
Суд | Центральний районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2023 |
Оприлюднено | 15.09.2023 |
Номер документу | 113441772 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою |
Кримінальне
Центральний районний суд м. Миколаєва
Подзігун Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні