Рішення
від 14.09.2023 по справі 910/10610/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

м. Київ

14.09.2023Справа № 910/10610/23

Господарський суд міста Києва у складі судді Курдельчука І.Д., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження

справу №910/10610/23

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ТОПІАР" (код 38442023; 04080, м. Київ, вул. Новокостянтинівська, 2А)

до товариства з обмеженою відповідальністю "ФІЛТОН ПЛЮС" (код 44280995; 04211, м. Київ, вул. Йорданська 6)

про зобов`язання вчинити дії,

без виклику представників учасників справи.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОПІАР" (далі - позивач, ТОВ "ТОПІАР") звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "ФІЛТОН ПЛЮС" (далі - відповідач, ТОВ "ФІЛТОН ПЛЮС") про зобов`язання виконати зобов`язання в натурі за угодою купівлі-продажу цегли керамічної М-1000 78 720 шт, укладеної у спрощений спосіб (рахунок від 01.10.2021 №157 на суму 354 240 грн; оплата платіжними дорученнями від 05.10.2021 №3358 та №3359) - поставити цеглу.

Позов обґрунтовано невиконанням відповідачем обов`язку з поставки оплаченого позивачем товару.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.07.2023 прийнято позовну заяву до розгляду; відкрито провадження у справі №910/10610/23; розгляд справи постановлено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Ухвала суду від 10.07.2023 була надіслана відповідачу на адресу, зазначену у позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (04211, м. Київ, вул. Йорданська 6), що підтверджується відміткою канцелярії суду на звороті такої ухвали.

До матеріалів справи долучено конверт-повернення поштового відправлення (№0105493931586), що надсилався відповідачу та повернуто поштою без вручення з відмуткою "адресат відсутній за вказаною адресою".

Положення статті 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) встановлюють, що учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня (частина п`ята).

В силу приписів частини 6 цієї статті днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення (пункт 3); день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду (пункт 4); день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси (пункт 5).

За таких обставин, Господарський суд дійшов висновку про повідомлення належним чином відповідача про розгляд справи.

Відповідно до частини другої статті 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "ТОПІАР" (покупець) та ТОВ "ФІЛТОН ПЛЮС" (постачальник) було досягнуто усну домовленість щодо поставки товару.

Відповідно до статті 181 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарський договір укладається в порядку, встановленому Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно із статтею 638 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Відповідно до частини першої статті 639 ЦК України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.

Частинами першою та другою статті 712 ЦК України передбачено, що договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Отже, за своєю правовою природою укладений сторонами договір є договором поставки, який було укладено у спрощений спосіб.

Згідно з частиною першою статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно із статтею 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Частиною першою статті 662 ЦК України передбачено, що продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.

01.10.2023 відповідачем виставлено позивачу рахунок на оплату №157 на суму 354 240 грн, у тому числі ПДВ 59 040 грн.

За вказаним вище рахунком визначено, що товаром є цегла керамічна М-100 у кількості 78,72 тис.шт.

Також, рахунок на оплату від 01.10.2021 №157 містить умову такого змісту: «Увага! Оплата цього рахунку означає погодження з умовами поставки товарів. Повідомлення про оплату є обов`язковим, в іншому випадку не гарантується наявність товарів на складі. Товар відпускається за фактом надходження коштів на п/р Постачальника, самовивозом, за наявності довіреності та паспорта».

Позивач оплатив вказаний рахунок, що підтверджується такими платіжними дорученнями:

- від 05.10.2021 №3358 на суму 200 000 грн;

- від 05.10.2021 №3359 на суму 154 240 грн.

Позивач вказує, що відповідач обізнаний про надходження вказаних коштів, оскільки, ним було зареєстровано відповідну податкову накладну від 05.11.2021 №44.

Відповідач 21.01.2022 надіслав позивачу гарантійний лист вих.№13, в якому гарантував відвантаження цегли з 20.03.2022 за попередньо узгодженим письмовим замовленням.

Позивач вказує, що відповідачем не було поставлено оплачений товар.

15.06.2023 позивач надіслав відповідачу вимогу вих.№15/06, в якому вимагав виконати обов`язок щодо поставки товару протягом 7 днів з дати отримання цієї вимоги.

Факт направлення вказаної вимоги відповідачу підтверджується описом вкладення у цінний лист і накладною, копії яких долучені до матеріалів справи.

З поданої позивачем роздруківки із сайту Укрпошти вбачається, що поштове відправлення №0408033800893 перебувало у точці видачі/доставки 16.06.2023, тобто відповідач мав би отримати вказану вимогу 16.06.2023.

Разом з тим, відповідач відповіді на вимогу не надав, товар не поставив, доказів протилежного суду не подано.

Відповідно до статті 663 ЦК України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Статтею 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Відповідно до частини другої статі 693 ЦК України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

З огляду на вказані вище норми права, відповідач зобов`язаний поставити оплачений позивачем товар, а тому позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Статтею 73 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно із статтею 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідачем не подано доказів в підтвердження заперечень проти задоволення позовних вимог.

За таких обставин, враховуючи подані докази, які оцінені судом у порядку статті 86 ГПК України, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

За приписами статті 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 129, 233, 236, 237, 240 та 241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю "ТОПІАР" до товариства з обмеженою відповідальністю "ФІЛТОН ПЛЮС" про зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

2. Зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю "ФІЛТОН ПЛЮС" (код 44280995; 04211, м. Київ, вул. Йорданська 6) передати на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ТОПІАР" (код 38442023; 04080, м. Київ, вул. Новокостянтинівська, 2А) цеглу керамічну М-100 у кількості 78 720 (сімдесят вісім тисяч сімсот двадцять) штук.

3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ФІЛТОН ПЛЮС" (код 44280995; 04211, м. Київ, вул. Йорданська 6) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ТОПІАР" (код 38442023; 04080, м. Київ, вул. Новокостянтинівська, 2А) 5 313 (п`ять тисяч триста тринадцять) грн 61 коп. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 14.09.2023.

Суддя Ігор Курдельчук

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення14.09.2023
Оприлюднено18.09.2023
Номер документу113462588
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —910/10610/23

Рішення від 14.09.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 10.07.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні