Справа № 761/28303/23
Провадження № 1-кс/761/20165/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2023 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , обвинуваченого ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві заяву захисника ОСОБА_4 про відвід судді Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_6 від участі у розгляді обвинувального акту у кримінальному провадженні №42023102070000006 від 09.01.2023 стосовно ОСОБА_5 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 4 ст. 191 КК України (справа № 761/28303/23, провадження № 1-кп/761/3375/2023),
ВСТАНОВИЛА:
В провадження судді Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_6 надійшло кримінальне провадження відносно ОСОБА_5 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 4 ст. 191 КК України (справа № 761/28303/23, провадження № 1-кп/761/3375/2023).
В судовому засіданні 25 серпня 2023 року захисник ОСОБА_4 оголосив заяву про відвід судді ОСОБА_6 від участі у розгляді обвинувального акту у кримінальному провадженні №42023102070000006 від 09.01.2023 стосовно ОСОБА_5 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 4 ст. 191 КК України.
Свою заяву захисник ОСОБА_4 мотивує тим, що суддею Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_6 розглядалась справа про адміністративні правопорушення № 761/27188/22 відносно ОСОБА_7 , яка притягалась до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
За результатами розгляду справи постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 14.03.2023р. ОСОБА_7 визнано винною у вчиненні інкримінованих адміністративних правопорушень та застосовано до неї адміністративне стягнення.?
При цьому, 29.06.2023 р. ОСОБА_7 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 2, 5 ст. 191 КК України, в кримінальному провадженні № 42023102070000006 від 09.01.2023 року.
Постановою прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_8 від 25 серпня 2023 року матеріали щодо вчинення ОСОБА_7 інкримінованих кримінальних правопорушень виділено в окреме провадження з матеріалів досудового розслідування в кримінальному провадженні № 42023102070000006 від 09.01.2023 року відносно ОСОБА_9 .
Захисник стверджує, що фактичні обставини даних кримінальних правопорушень стосуються тих же подій та тотожні обставинам, які стали підставою для притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_7 .
Враховуючи викладені обставини, захисник стверджує, що у нього виник сумнів у неупередженості судді ОСОБА_6 , тож просить відвести суддю ОСОБА_6 від розгляду обвинувального акту у даному кримінальному провадженні на підставі п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК України.
Захисник ОСОБА_4 в судовому засіданні підтримав вказану заяву з мотивів, викладих в заяві і просив задовольнити. Надав постанову Шевченківського районного суду м. Києва у справі 761/27188/22.
Обвинувачений ОСОБА_5 підтримав свого захисника.
Прокурор ОСОБА_10 заперечував проти задоволення заяви захисника ОСОБА_4 . Вказував, що справа про адміністративне правопоорушення, на яку посилається захисник, має зовсім інший склад правопорушення, до того ж в рамках того судового провадження досліджувались інші накази, аніж ті, що зазначені у даному кримінальному провадженні.
Суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_6 в судове засідання не прибула, до початку судового розгляду просила проводити розгляд такої заяви за її відсутності.
Вивчивши доводи заяви, матеріали судової справи (справа справа № 761/28303/23, провадження № 1-кп/761/3375/2023), постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 14 березня 2023 року у справі 761/27188/22, та заслухавши думку учасників кримінального провадження, суд приходить до висновку про таке.
Вичерпний перелік підстав, за наявності яких суддя безумовно підлягає відводу, визначений пунктами 1, 2, 5 ч.1 ст. 75 та ст. 76 КПК України.
Зокрема, суддя не може брати участь у кримінальному провадженні:
- якщо він є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, близьким родичем чи членом сім`ї слідчого, прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, заявника, потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача (п.1 ч.1 ст. 75 КПК України);
- якщо він брав участь у цьому провадженні як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, слідчий, прокурор, захисник або представник (п.2 ч.1 ст. 75 КПК України);
- у випадку порушення встановленого частиною третьою статті 35 цього Кодексу порядку визначення слідчого судді, судді для розгляду справи (п.5 ч.1 ст. 75 КПК України).
Згідно до пунктів 3, 4 ч.1 ст.75 КПК України суддя не може брати участь у кримінальному провадженні, якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім`ї заінтересовані в результатах провадження, а також за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості.
При вирішенні цих заяв, суд керується положеннями кримінального процесуального законодавства України, а також ураховує практику Європейського суду з прав людини.
ЄСПЛ у своїх рішеннях неодноразово вказував на існування двох елементів безсторонності суду: суб`єктивної, яка полягає у тому, щоб жоден із його членів відкрито не проявляв упередженість та особисту зацікавленість, а також об`єктивної, що передбачає існування достатніх гарантій, щоб виключити будь-які сумніви щодо цього.
Так, у справі за заявою Мироненка і Мартиненка проти України Європейський суд з прав людини зазначив, що згідно з усталеною практикою Суду наявність безсторонності суду має визначатися для цілей п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод за допомогою суб`єктивного та об`єктивного критеріїв. За суб`єктивним критерієм оцінюється особисте переконання та поведінка судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі. Відповідно до об`єктивного критерію визначається серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності (див. у справі Фей проти Австрії, Ветштайн проти Швейцарії). У кожній окремій справі слід визначити чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та сутність, що свідчать про те, що суд є безстороннім (див. у справі Пуллар проти Сполученого королівства).
Суб`єктивний критерій полягає у з`ясуванні особистих переконань конкретного судді у певній справі. Оскільки доказів протилежного не надано, то по суб`єктивному критерію особиста безсторонність судді презюмується. Щодо об`єктивного критерію оцінки неупередженості, то необхідно визначити, поза межами особистої поведінки судді, чи немає підтверджених фактів, які могли б спричинити сумніви щодо неупередженості судді.
Суд не вважає заяву про відвід судді безумовною підставою для відсторонення судді від участі у кримінальному провадженні. При вирішенні питання про те, чи існують обґрунтовані причини вважати, що вимог щодо неупередженості не було дотримано, точка зору сторони є важливою, але не є вирішальною. Вирішальним є те, чи таке побоювання може бути об`єктивно виправданим (рішення Європейського суду з прав людини у справі Клейн та інші проти Нідерландів).
Захисником ОСОБА_4 у своїй заяві про відвід судді ОСОБА_6 не викладено будь-яких фактичних даних, які б могли слугувати підставою для сумніву в неупередженості судді.
Зокрема, хоча адвокат і вказує, що обставини кримінального провадження №42023102070000006 від 09.01.2023 стосуються тих же подій та тотожні обставинам, які стали підставою для притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_7 , однак жодних конкретих доводів на підтвердження таких тверджень адвокатом не було наведено, ні у письмовій заяві про відвід судді ОСОБА_6 , в якій адвокат детально зазначає мотиви заявленого судді відводу, ні в ході судового засідання. Зокрема захисником не спростовано доводи прокурора, про те, що провадження стосуються різних наказів, в рамках зазначених проваджень досліджувались зовсім різні склади правопорушень в різних галузях права.
Особиста безсторонність суду презумується, поки не надано доказів протилежного (див. у справі Ветштайн проти Швейцарії).
Неупередженість є ключовою характеристикою судді, головною ознакою судової влади та основою судового процесу і вважається очевидним фактом. Презумпція неупередженості має значну вагу. Особа, яка заявляє про упередженість, повинна бути здатна довести реальну або очевидну відсутність неупередженості у судді.
У кожній окремій справі слід визначити, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та ступінь, що свідчать про те, що суд не є безстороннім. Наведе свідчить про те, що підстави для відводу судді можуть бути оціночною категорією, що з одного боку дає змогу реалізувати конституційну засаду незалежного розгляду справи суддею, а з іншого боку, є площиною для зловживань з боку недобросовісних учасників. Сумнів у безсторонності судді повинен бути розумним, інакше будь-який судовий процес можна було б перетворити у безкінечну недовіру до суду та відповідно змін його складу.
На думку суду, не може бути підставою для відводу судді заява, яка містить лише припущення про існування обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності судді, не підтверджених жодними належними і допустимими доказами.
Таким чином, на переконання суду, відсутні підстави стверджувати про існування у цій справі обставин, які викликають сумнів у неупередженості та об`єктивності судді Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_6 .
Підсумовуючи, суддя наголошує на важливості інституту відводу судді для забезпечення безстороннього розгляду справи. Але вмотивованість заяви про відвід судді є процесуальним обов`язком учасника, який повинен добросовісно реалізовувати надане йому право.
За зазначених обставин, заява захисника ОСОБА_4 про відвід судді Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_6 від участі у розгляді обвинувального акту у кримінальному провадженні №42023102070000006 від 09.01.2023 стосовно ОСОБА_5 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 4 ст. 191 КК України (справа № 761/28303/23, провадження № 1-кп/761/3375/2023), не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 75, 76, 80-82, 532 КПК України, суддя
УХВАЛИЛА:
Заяву захисника ОСОБА_4 про відвід судді Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_6 від участі у розгляді обвинувального акту у кримінальному провадженні №42023102070000006 від 09.01.2023 стосовно ОСОБА_5 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 4 ст. 191 КК України (справа № 761/28303/23, провадження № 1-кп/761/3375/2023),- залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголосити 15 вересня 2023 року о 10 год. 40 хв.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2023 |
Оприлюднено | 18.09.2023 |
Номер документу | 113467471 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Антонюк М. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні