Рішення
від 06.09.2023 по справі 495/6299/23
БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 495/6299/23

Номер провадження 2/495/3218/2023

06 вересня 2023 рокум. Білгород-Дністровський

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:

головуючої судді Анісімової Н.Д.,

при секретарі судового засідання Коліниченко Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Братінов Іван Петрович, до Мологівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд -

ВСТАНОВИВ:

16.06.2023 року ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Братінов Іван Петрович, (далі - Позивач) звернулася до суду з позовом до Мологівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області (далі Відповідач) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача, ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку в с. Розкішне Білгород-Дністровського р-ну Одеської області. На день смерті батько позивача постійно проживав в селі Розкішне, де і був зареєстрований.

Спадкоємцями майна померлого батька є позивач (як його донька), та брат позивача (як його син), ОСОБА_3 , якій відмовився від прийняття спадщини померлого батька.

У травні 2023 році позивач звернулася до приватного нотаріуса Білгород-Дністровського районного нотаріального округу Одеської області І.В. Кушнір з заявою про прийняття спадщини померлого батька за законом, а 26.05.2023 року отримала листа про те, що вона пропустила строк для звернення з заявою про прийняття спадщини та з рекомендацією звернутися до суду з позовною заявою про поновлення строку.

Законодавством передбачено, що у разі пропуску такого строку встановлення додаткового строку для прийняття спадщини можливе, або за згодою інших спадкоємців, які прийняли спадщину, або в судовому порядку. Так як, крім позивача, ніхто не звернувся з заявою про прийняття спадщини, то питання вирішення продовження строку можна вирішити тільки у судовому порядку.

Позивач вважає, що у неї були поважні причини, з яких вона пропустила строк зазначений у ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини. На час смерті її батько проживав в селі Розкішне Білгород-Дністровського району Одеської області, а вона в селі Велика Офірна Фастівського району Київської області, відстань від Фастівського району Київської області до Білгород-Дністровського району Одеської області далека, сполучення між вказаними населеними пунктами важке, позивач постійно працює. Крім того, ще до часу смерті батька по час її звернення до приватного нотаріуса з заявою про вступ до спадщини в Україні був введений карантин у зв`язку з поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVІD-19.

Від спадщини померлого батька позивач не відмовлялася та ніяких заяв про відказ від спадщини не писала.

Після смерті батька ні посадова особа виконавчого комітету Мологівської сільської ради, ні орендар, у якого земельна ділянка була в оренді, не вчинили дій для розшуку спадкоємця, зокрема й засобами публічного оголошення або повідомлення у пресі, якщо їм не було відомо про моє місце проживання або місце роботи.

Крім того, спадкова справа на спадкове майно її батька до її заяви не заводилася, спадщина померлого батька відумерлою не визнана. Позивач ховала батька, взяла на зберігання свідоцтво про його смерть, документи на житловий будинок, інші його особисті документі, а також частку його рухомого майна.

Таким чином, відповідно до ст. 1268 ЦК України, позивач фактично прийняла спадщину померлого батька згідно Закону у повному обсягу. Дії, підтверджуючі факт прийняття спадщині, я продовжую здійснювати і по теперішній час.

З огляду на вищезазначене позивач просить суд визначити їй додатковий строк у 3 місяці для подання заяви про прийняття спадщини, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 19.06.2023 року по вказаній цивільній справі було відкрито провадження, розгляд вирішено проводити за правилами загального позовного провадження, з призначенням дати підготовчого судового засідання. Цією ж ухвалою було витребувано від приватного нотаріуса Білгород-Дністровського районного нотаріального округу Одеської області Кушнір І.В. спадкову справу щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

28.06.2023 року від приватного нотаріуса Білгород-Дністровського районного нотаріального округу Кушнір І.В. надійшла відповідь, згідно з якою спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 нею заведена не була.

Ухвалою Білгород-Дністровського Одеської області від 29.06.2023 року підготовче провадження по справі було закрито та призначено справу до розгляду по суті.

У судове засідання позивач та її представник не з`явилися, представник позивача подав до суду заяву, в якій просить розглянути справу за їх відсутності, позовні вимоги підтримують повністю та просять їх задовольнити.

У судове засідання представник відповідача не з`явився, але надав суду заяву про розгляд справи за відсутності їх представника, просив ухвалити законне та обґрунтоване рішення.

Згідно з ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Даний факт підтверджується копією свідоцтва про його смерть серії НОМЕР_1 , виданого 10.12.2021 року Білгород-Дністровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис за № 1655.

Після смерті батька відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку в селі Розкішне Білгород-Дністровського району Одеської області, що підтверджується свідоцтвом про право власності на житло виданого 03.10.2020 року органом приватизації державного житлового фонду опитного господарства «Андріївське», відповіддю КП «Білгород-Дністровське БТІ» на запит адвоката Братінова І.П. від 01.06.2023 року № 554.

На день смерті ОСОБА_2 постійно проживав в селі Розкішне де і був зареєстрованій. Спадкоємцями майна померлого є позивач та її брат, ОСОБА_3 , який відмовився від прийняття спадщини померлого батька, що підтверджується заявою, посвідченою 29.01.2022 року приватним нотаріусом Фастівського районного нотаріального округу Київської області і зареєстрованою в реєстрі за № 86.

У травні 2023 році позивач звернулася до приватного нотаріуса Білгород-Дністровського районного нотаріального округу Одеської області І.В.Кушнір з заявою про прийняття спадщини померлого, проте отримала листа про пропуск строку для звернення з заявою про прийняття спадщини.

В обґрунтування поважності пропуску строк для звернення з заявою про прийняття спадщини позивач зауважує, що на момент смерті її батько проживав у с. Розкішне Білгород-Дністровського р-ну Одеської області, в той час як позивач у с. Велика Офірна Фастівського р-ну Київської області, а відстань між цими двома населеними пунктами досить велика.

Також до моменту смерті її батька і до моменту звернення позивача до нотаріуса в Україні був ведений карантин та воєнний стан, з огляду на останню обставину позивачу важно було виїхати у м. Білгород-Дністровський на тривалий час і займатися оформленням вступу у спадщину.

Спадкова справа на спадкове майно батька позивача до її заяви не заводилася, спадщина померлого батька відумерлою не визнана.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтями 15, 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно з ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно з ч. 3 ст. 1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається із положень ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Таким чином, враховуючи встановлені фактичні обставини справи та причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, які суд визнає поважними, на підставі наведених вище норм закону, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, підлягають задоволенню.

Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.

Керуючись ст.ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272 ЦПК України, ст.ст. 1221, 1265, 1268, 1269, 1270, ч. 3 ст. 1272 ЦК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Братінов Іван Петрович, до Мологівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , терміном у 3 (три) місяці, який починає обчислюватися з моменту набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження,якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.Д. Анісімова

СудБілгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення06.09.2023
Оприлюднено18.09.2023
Номер документу113468651
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —495/6299/23

Ухвала від 06.11.2023

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Ухвала від 29.06.2023

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Рішення від 06.09.2023

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Ухвала від 19.06.2023

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні