Ухвала
від 14.09.2023 по справі 493/793/23
БАЛТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 493/793/23

Номер провадження 2-д/493/1/23

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 вересня 2023 року м. Балта Одеської області

Балтський районний суд Одеської області в складі:

ГОЛОВУЮЧОГО - СУДДІ ТІТОВОЇ Т.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Балта клопотання Суду м. Кишинів, Республіка Молдова про надання дозволу на примусове виконання на території України судового рішення від 12.10.2022 року у справі № 2і-371-12/2021,-

ВСТАНОВИВ:

08.06.2023 року до Балтського районного суду Одеської області із Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшло клопотання Суду м. Кишинів, Республіка Молдова про надання дозволу на примусове виконання на території України судового рішення від 12.10.2022 року у справі № 2і-371-12/2021, яким стягнуто з ТОВ «Агроселект-Україна», ЄДРПОУ 32801984, зареєстрованого за адресою: м. Балта Одеської області, вул. Рєпіна, 18, на користь держави держмито в розмірі 50 000 леїв.

Вказане клопотання мотивовано тим, що місцезнаходження боржника ТОВ «Агроселект-Україна» зареєстроване на території України.

08.06.2023 року судом отримано відповідь № 106447 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місце знаходження боржника ТОВ «Агроселект-Україна» зареєстроване за адресою: м. Балта Одеської області, вул. Рєпіна, 18.

Боржника ТОВ «Агроселект-Україна» листом від 09.06.2023 року повідомлено про надходження вказаного клопотання та запропоновано у місячний строк подати можливі заперечення проти цього клопотання.

22.06.2023 року на адресу суду повернулося рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення боржнику ТОВ «Агроселект-Україна», з поштовою відміткою від 20.06.2023 року «вручено».

У місячний строк з часу повідомлення боржника про одержане судом клопотання заперечення подано не було.

Ухвалою від 20 липня 2023 року призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні клопотання Суду м. Кишинів, Республіка Молдова про надання дозволу на примусове виконання на території України судового рішення від 12.10.2022 року у справі № 2і-371-12/2021, на 09:00 год. 14 вересня 2023 року у приміщенні Балтського районного суду Одеської області, за адресою: вул. Кузнечна, 56, м. Балта Одеської області.

У судове засідання представник ТОВ «Агроселект-Україна» не з`явився, про день, час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, яке повернулось на адресу суду 15.08.2023 року з поштовою відміткою від 11.08.2023 року «вручено».

Відповідно до ч. 5 ст. 467ЦПК України неявка без поважних причин у судове засідання будь-якої із сторін або їх представників, стосовно яких суду відомо про своєчасне вручення їм повістки про виклик до суду, не є перешкодою для розгляду клопотання, якщо будь-якою із сторін не було порушено питання про перенесення його розгляду.

Оскільки до судового засідання не з`явилися всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247ЦПК України фіксація судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали клопотання приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що рішенням Суду міста Кишинів, Республіка Молдова від 12.10.2022 року № 2і-371-12/2021 задоволено позов про стягнення на боргові зобов`язання боржника, поданою ліквідатором SRL «AMG-Agroselect Comert»/TOB - Товариства з Обмеженою Відповідальністю/(у процесі банкрутства/ - до третьої особи, щодо якої звертається стягнення на боргові зобов`язання боржника, SRL «Agroselect Україна»/ТОВ - Товариства з Обмеженою Відповідальністю/ відносно стягнення суми у розмірі 414574,38 Євро, а також стягнуто з SRL «Agroselect Україна» ТОВ - Товариства з Обмеженою Відповідальністю/ на користь держави державне мито в розмірі 50000 (п`ятдесят тисяч) леїв.

Відповідно до довідки т.в.о. голови Суду міста Кишинева Миколи Шова за № 304 від 18.01.2023 року та відмітки на копії рішення, рішення ухвалене 12.10.2022 року у цивільній справі № 2і-371-12/2021 набрало законної сили 28.10.2022 року.

Відповідно до довідки т.в.о. голови Суду міста Кишинева Миколи Шова за № 305 від 18.01.2023 року третя особа SRL «Agroselect Україна»/ТОВ - Товариства з Обмеженою Відповідальністю/ була належним чином повідомлена про дату та час розгляду справи № 2і-371-12/2021.

Згідно з довідкою т.в.о. голови Суду міста Кишинева Миколи Шова за № 306 від 18.01.2023 року вказане вище рішення в частині стягнення на користь держави держмита в розмірі 50000 леїв не було виконано.

Відповідно до ст. 462 ЦПК України, рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземних держав, до компетенції яких належить розгляд цивільних справ) визнаються та виконуються в Україні, якщо їх визнання та виконання передбачено міжнародним договором, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, чи за принципом взаємності.

У разі якщо визнання та виконання рішення іноземного суду залежить від принципу взаємності, вважається, що він існує, оскільки не доведено інше.

Рішення іноземного суду може бути пред`явлене до примусового виконання в Україні протягом трьох років з дня набрання законної сили, за винятком рішення про стягнення періодичних платежів, яке може бути пред`явлене до примусового виконання протягом усього строку стягнення з погашенням заборгованості за останні три роки. (ст. 463 ЦПК України).

Відповідно до ст.81 Закону України«Про міжнароднеприватне право» в Україні можуть бути визнані та виконані рішення іноземних судів у справах, що виникають з цивільних, трудових, сімейних та господарських правовідносин, вироки іноземних судів у кримінальних провадженнях у частині, що стосується відшкодування шкоди та заподіяних збитків, а також рішення іноземних арбітражів та інших органів іноземних держав, до компетенції яких належить розгляд цивільних і господарських справ, що набрали законної сили.

У пункті 12 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику розгляду судами клопотань про визнання й виконання рішень іноземних судів та арбітражів і про скасування рішень, постановлених у порядку міжнародного комерційного арбітражу на території України» роз`яснено, що клопотання про визнання й виконання рішень іноземних судів (арбітражів) суд розглядає у визначених ними межах і не може входити в обговорення правильності цих рішень по суті, вносити до останніх будь-які зміни. Відповідно до міжнародних договорів України суд відмовляє у задоволенні клопотання про визнання й виконання рішення іноземного суду у випадках, коли: згідно із законодавством Договірної Сторони, на території якої постановлено рішення, воно не набрало законної сили, за винятком випадків, коли рішення підлягає виконанню до набрання законної сили; відповідач не брав участі у процесі внаслідок того, що йому або його уповноваженому не було своєчасно і належним чином вручено виклик у суд; у справі між тими самими сторонами, про той же предмет і з тих самих підстав на території Договірної Сторони, де має бути визнано й виконано рішення, вже було постановлено рішення, що набрало законної сили, або установою цієї Договірної Сторони раніше було порушено провадження, або ж є визнане рішення суду третьої держави; згідно з положеннями даного міжнародного договору, а в не передбачених ним випадках згідно із законодавством Договірної Сторони, на території якої рішення має бути визнано й виконано, справа належить до виключної компетенції її установи, спір вирішено не компетентним судом; відсутній документ, що підтверджує угоду сторін у справі про договірну підсудність; закінчився строк давності примусового виконання, передбачений законодавством Договірної Сторони, суд якої виконує доручення.

Надання дозволу на виконання вищезгаданого рішення суду передбачено Конвенцією про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22 січня 1993 року, ратифікованою Верховною Радою України від 10 листопада 1994 року, яка набула чинності для України 14 липня 1995 року.

Відповідно до Листа Міністерства юстиції України від 21.01.2006 № 26-53/7 Конвенція про правову допомогу та правові відносини в цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року застосовується у відносинах України з Республікою Білорусь, Азербайджанською Республікою, Республікою Узбекистан, Російською Федерацією, Республікою Казахстан, Республікою Таджикистан, Республікою Вірменія, Киргизькою Республікою, Республікою Молдова, Грузією і Туркменістаном.

Відповідно до ст. 6 вказаної Конвенції, Договірні Сторони надають один одному правову допомогу шляхом виконання процесуальних і інших дій, передбачених законодавством запитуваної Договірної Сторони, зокрема визнання і виконання судових рішень по цивільним справам.

У ст. 51 Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року передбачено, що кожна з Договірних Сторін на умовах, передбачених цією Конвенцією, визнає та виконує такі рішення, винесені на території інших Договірних Сторін:

а) рішення установ юстиції у цивільних та сімейних справах, включаючи затверджені судом мирові угоди у таких справах та нотаріальні акти щодо грошових зобов`язань (далі рішень);

б) рішення судів у кримінальних справах про відшкодування збитків.

Відповідно до ст. 9 Конституції України, чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

З долучених до клопотання матеріалів вбачається, що рішення Суду Кишинів Республіки Молдова від 12.10.2022 року № 2і-371-12/2021, було прийнято за відсутності представника третьої особи, який був своєчасно та в належній формі повідомлений про час та місце судового розгляду.

Згідно ч. 1 ст. 53 Конвенції клопотання про дозвіл примусового виконання рішення подається в компетентний суд Договірної Сторони, де рішення підлягає виконанню. Воно може бути подано й у суд, що виніс рішення в справі в першій інстанції. Цей суд направляє клопотання судові, компетентному винести рішення по клопотанню.

До клопотання про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду додаються документи, передбачені міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (ч. 2 ст. 466 ЦПК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 53 Конвенції до клопотання додаються:

а) рішення або його засвідчена копія, а також офіційний документ про те, що рішення набуло законної сили і підлягає виконанню або проте, що воно підлягає виконанню до набуття законної сили, якщо це не випливає із самого рішення;

б) документ, з якого випливає, що сторона, проти якої було винесене рішення, що не прийняла участі в процесі, була в належному порядку і вчасно викликана в суд, а у випадку її процесуальної недієздатності була належним чином представлена;

в) документ, що підтверджує часткове виконання рішення на момент його пересилання;

г) документ, що підтверджує угоду сторін, по справах договірної підсудності.

До клопотання додано засвідчену копію рішення, про примусове виконання якого направлено клопотання; офіційний документ про те, що рішення набуло чинності; відомості про те, що на території Республіки Молдова рішення не виконувалося. Також надано відомості про те, що боржника було своєчасно повідомлено належним чином про розгляд справи.

Будь-яких підстав для відмови у задоволенні клопотання про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду не встановлено. Строк пред`явлення рішення іноземного суду до примусового виконання дотримано.

Виходячи з вищенаведеного, рішення Суду міста Кишинів, Республіка Молдова від 12.10.2022 року № 2і-371-12/2021, в частині стягнення з ТОВ «Агроселект-Україна» (скорочене найменування юридичної особи згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань), ЄДРПОУ 32801984, в дохід Республіки Молдова державного мита в розмірі 50000 леїв, підлягає виконанню.

Відповідно до ст. 54 Конвенції, клопотання про визнання та дозвіл примусового виконання рішень, передбачених у статті 51, розглядаються судами Договірної Сторони, на території якої має бути здійснено примусове виконання.

Суд, який розглядає клопотання про визнання та дозвіл примусового виконання рішення, обмежується встановленням того, що умови, передбачені цією Конвенцією, дотримані. Якщо умови дотримані, суд виносить рішення про примусове виконання.

Порядок примусового виконання визначається за законодавством Договірної Сторони, на території якої має бути здійснено примусове виконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 78Закону України«Про виконавчепровадження» рішення іноземних судів (судів іноземної держави, інших компетентних органів іноземних держав, до компетенції яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, закордонних чи міжнародних арбітражів) визнаються та виконуються в Україні відповідно до міжнародних договорів України, цього та інших законів України, якщо визнання та виконання таких рішень передбачено міжнародними договорами України або за принципом взаємності.

Відповідно до ч. 8 ст. 467 ЦПК України, якщо в рішенні іноземного суду суму стягнення зазначено в іноземній валюті, суд, який розглядає це клопотання, визначає суму в національній валюті за курсом Національного банку України на день постановлення ухвали.

Таким чином, сума, що стягується з боржника в леях, підлягає перерахунку в гривню за курсом Національного Банку України на день постановлення ухвали.

За даними Національного банку України станом на 14.09.2023 року офіційний курс української гривні до молдавського лей складає 2,0345 грн. за 1 молдовський лей.

Враховуючи наведене 50000 молдавських лей станом на 14.09.2023 року становить 101725 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 462-470 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Клопотання Суду м. Кишинів, Республіка Молдова про надання дозволу на примусове виконання на території України судового рішення від 12.10.2022 року у справі № 2і-371-12/2021,- задовольнити.

Визнати і надати дозвіл на примусове виконання на території України рішення Суду міста Кишинів, Республіка Молдова від 12.10.2022 року № 2і-371-12/2021, яке набрало законної сили 28.10.2022 року, в частині стягнення з ТОВ «Агроселект-Україна», ЄДРПОУ 32801984, зареєстрованого за адресою: м. Балта Одеської області, вул. Рєпіна, 18, в дохід держави Республіки Молдова державного мита в розмірі 50000 (п`ятдесят тисяч) лей, що за курсом Національного банку України станом на 14 вересня 2023 року становить 101 725 (сто одна тисяча сімсот двадцять п`ять) грн.

Після набрання ухвалою суду законної сили видати виконавчий лист який пред`явити для виконання в порядку, встановленому законом.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Одеського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СУДДЯ

СудБалтський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення14.09.2023
Оприлюднено18.09.2023
Номер документу113490864
СудочинствоЦивільне
КатегоріяВиконання судових доручень іноземних судів

Судовий реєстр по справі —493/793/23

Ухвала від 14.09.2023

Цивільне

Балтський районний суд Одеської області

Тітова Т. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні