Рішення
від 29.08.2023 по справі 742/2224/23
ПРИЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/742/759/23

Єдиний унікальний № 742/2224/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2023 року місто Прилуки

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого - судді Ільченка О.І., секретаря судових засідань Голушко Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , представник позивачів ОСОБА_3 до Сухополов`янської сільської об`єднаної територіальної громади Прилуцького району Чернігівської області в особі Сухополов`янської сільської ради, Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області про визнання в порядку спадкування права на завершення приватизації земельної ділянки та одержання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, -

В С Т А Н О В И В:

Представник позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 адвокат Джура С.П. звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати за ОСОБА_1 і ОСОБА_2 , право на завершення приватизації по частини земельної ділянки площею 2,0000 га, кадастровий номер 7424187300:04:000:1096, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Піддубівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області та одержання ними документів, що посвідчують право власності на цю земельну ділянку на іх ім`я, в порядку спадкування за законом після смерті їх батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_4 , який є батьком позивачів - ОСОБА_1 і ОСОБА_2 . Останні, як спадкоємці першої черги, подали заяви про прийняття спадщини, у зв`язку з чим була заведена спадкова справа № 146/2019. Позивачі успадкували все належне померлому спадкодавцю ОСОБА_4 , в тому числі і земельні частки (пай), на які у спадкодавця були правовстановлюючі та підтверджуючі документи. 06.04.2023 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Прилуцької міської державної нотаріальної контори із заявою про можливість видачі їм свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку площею 2,0000 га, (кадастровий номер 7424187300:04:000:1096) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Піддубівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, в порядку спадкування за законом після смерті їх батька. Однак листом державного нотаріуса від 27.04.2023 їх було повідомлено, що враховуючи факт відсутності зареєстрованого у встановленому діючим законодавством України права власності на земельну ділянку за померлим батьком ОСОБА_4 на час відкриття спадщини, видача свідоцтва про право на спадщину неможлива, проте, як єдині спадкоємці першої черги за законом, які прийняли спадщину після смерті батька, вони мають право звернутися до суду із відповідним позовом про визнання у порядку спадкування права на завершення приватизації земельної ділянки та одержання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, у зв`язку з чим ними і подано відповідний позов. З причини тривалої хвороби та передчасної смерті ОСОБА_4 не зареєстрував у встановленому порядку своє право власності на отриману ним у власність земельну ділянку.

У судове засідання позивачі та її представник не з`явилися, проте подали заяву про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання також не з"вився, проте надіслав заяву, згідно якої просить суд розглянути справу без його участі, при розгляді справи покладаєтося на розсуд суду.

Третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області у судове засідання не направило свого представника, хоча про час та місце слухання справи повідомлялося належним чином.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог і можливість задоволення позову з наступних підстав.

Згідно копій Свідоцтв про народження долучених до матеріалів справи вбачається, що батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є ОСОБА_4 (а.с.20-21),

Відповідно до копії повторного Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 17.04.2019, вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.19).

ОСОБА_1 і ОСОБА_2 , як спадкоємці першої черги, подали заяви про прийняття спадщини до Прилуцької міської державної нотаріальної контори і нотаріусом була заведена спадкова справа № 146/2019, що підтверджується відповідним свідоцтвом про право на спадщину за законом (а.с.22).

ОСОБА_1 і ОСОБА_2 звернулися до Прилуцької міської державної нотаріальної контори із заявою про можливість видачі їм свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку площею 2,0000 га, (кадастровий номер 7424187300:04:000:1096) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Піддубівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, в порядку спадкування за законом після смерті їх батька ОСОБА_4 . Однак листом державного нотаріуса Першої Прилуцької державної нотаріальної контори Домашенко Л.А. від 27.04.2023 № 292/01-16 їх було повідомлено, що враховуючи факт відсутності зареєстрованого у встановленому діючим законодавством України права власності на земельну ділянку за померлим ОСОБА_4 на час відкриття спадщини, видача свідоцтва про право на спадщину неможлива, проте, як єдині спадкоємці першої черги за законом, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_4 , вони мають право звернутися до суду із відповідним позовом про визнання у порядку спадкування права на завершення приватизації земельної ділянки та одержання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку (а.с.29).

Згідно Звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки, проведену 03.04.2023 субєктом оціночної діяльності ОСОБА_5 , вартість земельної ділянки, призначеної для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2000 кв.м, розташовану за адресою: Чернігівська область, Прилуцький район, Піддубівська сільська рада, кадастровий номер 7424187300:04:000:1096 становить 95200,00 грн (а.с.31).

Згідно ч.2 ст.373 Цивільного кодексу України, право власності на землю набувається і здійснюється відповідно до закону.

Відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також в разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно ч.2 ст.158 Земельного кодексу України, виключно судом вирішуються спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб.

Згідно п. б) ч.1 статті 81 Земельного кодексу України, громадяни набувають право власності на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Відповідно до ч.2 статті 90 ЗК України, порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Згідно п. а) ч.3 статті 152 ЗК України, захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється шляхом, визнання прав.

Відповідно до п. г ч.1 статті 131 ЗК України, громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини, а порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що ОСОБА_4 звернувся із відповідною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га, для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності на території Піддубівської сільської ради Прилуцького району, з метою отримання її у власність. Наказом Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області надано дозвіл ОСОБА_4 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності розташовану на території Піддубівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області орієнтовним розміром 2,00 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.

На виконання наказу Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області ОСОБА_4 замовив в спеціалізованого субєкта - землевпорядника ОСОБА_6 виготовлення проекту землеустрою (а.с.28).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 28.09.2017 № 25-15442/14-17-сг (пункт 49) затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_4 на території Піддубівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області та надано у власність ОСОБА_4 земельну ділянку площею 2,0000 га (кадастровий номер 7424187300:04:000:1096) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Піддубівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області (а.с.23-27).

Після отримання вказаних вище документів ОСОБА_4 довгий час хворів та не зареєстрував у встановленому порядку своє право власності на отриману ним у власність земельну ділянку.

На даний час землі сільськогосподарського призначення державної власності передано в комунальну власність громад відповідно до статей 117 та 122 Земельного кодексу України, Указу Президента України від 15.10.2020 № 449 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин», постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин», наказу Держгеокадастру від 17.11.2020 № 485 «Деякі питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності до комунальної власності».

В результаті децентралізації було створено Сухополовянську ОТГ, до складу якої увійшла Піддубівська сільська рада, а отже питання завершення процедури приватизації має здійснювати Сухополовянська сільська рада.

Листом Сухополовянської сільської ради від 12.04.2023 № 04-18/1308 позивачів було повідомлено, що відповідно до підпункту 5 пункту 27 розділу Х перехідних положень Земельного кодексу України під час воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Дія норми підпункту 5 пункту 27 розділу Х перехідних положень Земельного кодексу України щодо заборони безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі, розроблення такої документації не розповсюджується на правовідносини із закінченням процедури приватизації земельної ділянки, оскільки дана земельна ділянка вже була передана у власність спадкодавцю.

Відповідно дост. 125 ЗК Україниправо власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.

Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку Державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку. Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно дост. 1216 ЦКне переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія п. 1розділу Х «Перехідні положення» ЗК України.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ листом від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних прав про спадкування» роз`яснив, що в разі, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зіст. 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця.

Тобто, право на завершення процедури приватизації та отримання земельних ділянок у власність, яке належало померлій особі на момент відкриття спадщини, не припинилося внаслідок її смерті.

Відповідно до ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до частини першоїстатті 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до частини п`ятоїстатті 1268 ЦК України(у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Згідно частини третьоїстатті 1296 ЦК України(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Тобто, відсутністьреєстрації права власності на спірне майно, а також відсутність у спадкоємця документа про право власності на спадкове майно, не є перешкодою для реалізаціїспадкоємцем права на прийняття спадщини після смерті спадкодавця, оскільки виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов`язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкоємця, який не здійснив державну реєстрацію права.

Саме таку правову позицію визначив Верховний Суд у складі Другої судової палати Касаційного цивільного суду у Постанові від 14 серпня 2019 року у справі № 523/3522/16-ц (провадження № 61-21211св18)

Відповідно до ч.4 ст.263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до п.5. статті 13 Закону України Про судоустрій та статус суддів, висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права, а згідно ч.6. даної статті, висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Пунктом 10 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року № 7 визначено, що відповідно до статті 1225 ЦК (435-15 ) право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Згідно ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Положеннями ст.262ЦПК України закріплено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, оцінюючи в сукупності добуті у судовому засіданні докази, суд знаходить достовірно встановленим, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є єдиними спадкоємцями за законом після смерті батька ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , та зважаючи на те, що за життя останній не зареєстрував за собою право власності на земельну ділянку площею 2,0000 га, кадастровий номер 7424187300:04:000:1096, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Піддубівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, тому позов позивачів про визнання за ними права на завершення приватизації вказаної земельної ділянки та одержання документів, що посвідчують право власності на вище згадану земельну ділянку на їх ім`я підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 386, 392, 1216, 1222, 1223, 1225, 1258, 1261, 1268 Цивільного кодексу України, статей 81, 90, 152, 158, 201 Земельного кодексу України, ст.ст.12,81,258-259,263-265,273,354 ЦПК України, -

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) та ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) представник позивачів ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ) до Сухополов`янської сільської об`єднаної територіальної громади Прилуцького району Чернігівської області в особі Сухополов`янської сільської ради (вул..Чернігівська, буд.32, с.Сухополова Прилуцького району), Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області (пр.Миру, 14, м.Чернігів) про визнання в порядку спадкування права на завершення приватизації земельної ділянки та одержання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_2 , право на завершення приватизації частини земельної ділянки площею 2,0000 га, кадастровий номер 7424187300:04:000:1096, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Піддубівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області та одержання документів, що посвідчують право власності на цю земельну ділянку на ім`я ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті його батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , право на завершення приватизації частини земельної ділянки площею 2,0000 га, кадастровий номер 7424187300:04:000:1096, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Піддубівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області та одержання документів, що посвідчують право власності на цю земельну ділянку на ім`я ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті його батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 07.09.2023.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Олександр ІЛЬЧЕНКО

СудПрилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення29.08.2023
Оприлюднено19.09.2023
Номер документу113504965
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —742/2224/23

Рішення від 29.08.2023

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Ільченко О. І.

Рішення від 29.08.2023

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Ільченко О. І.

Ухвала від 18.07.2023

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Ільченко О. І.

Ухвала від 11.05.2023

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Ільченко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні