Рішення
від 24.08.2023 по справі 757/4984/21-ц
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/4984/21-ц

Категорія 54

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 серпня 2023 року Печерський районний суд міста Києва в складі:

головуючого - судді Ільєвої Т.Г.,

при секретарі - Ємець Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу 757/4984/21-ц за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетична Реєстраційна Компанія», третя особа: Приватне акціонерне товариство «Кіровоградобленерго» про зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У січні 2021 позивач звернувся до суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетична Реєстраційна Компанія», третя особа: Приватне акціонерне товариство «Кіровоградобленерго» про зобов`язання вчинити певні дії.

В обґрунтування даної позовної заяви позивач вказує, що народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Синюха Вільшанського району, Кіровоградської області, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим Вільшанським РВ УМВС України в Кіровоградській області 21.02.1998 року.

Батьки позивача, батько - ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 06 вересня 1967 року серії НОМЕР_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 батько позивача ОСОБА_5 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , повторно виданим 04.12.2020 року Вільшанським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства (м.Дніпро).

Спадкоємцем майна померлого ОСОБА_5 , яке складалося з простих іменних акцій Відкритого акціонерного товариства «Кіровоградобленерго» кількістю 1000 акцій, належних спадкодавцю на підставі сертифіката акцій серії KRVOEN №439, стала ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом, виданого Вільшанською державною нотаріальною конторою Кіровоградської області 18.11.2004 року за реєстром №1268.

ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивача - ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 , виданого 13 грудня 2007 року Котовською сільською радою Вільшанського району Кіровоградської області.

Спадкоємцем майна померлої ОСОБА_4 , яке складалося, в тому числі, з простих іменних акцій Відкритого акціонерного товариства «Кіровоградобленерго» кількістю 1000 акцій, належних спадкодавцю на підставі свідоцтва про право па спадщину за законом, виданого Вільшанською державною нотаріальною конторою Кіровоградської області 18.11.2004 року за реєстром №1268, є позивач, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом, виданого Вільшанською державною нотаріальною конторою Кіровоградської області 19.11.2008 року за реєстром №1647.

У жовтні місяці 2020 року, позивач звернувся до депозитарної установи - Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергетична Реєстраційна Компанія» із заявою про оформлення своїх спадкових прав па прості іменні акції Відкритого акціонерного товариства «Кіровоградобленерго», у кількості 1000 штук, які належать йому па підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Вільшанською державною нотаріальною конторою Кіровофадської обласгі 19.11.2008 року за рессгром №1647.

Однак, у відповідь на свою заяву позивач отримав лист відповідача за вих.№67/02-11 від 02.11.2020 року, зі змісту якого вбачається, що виконання безумовної операції по переказу прав на цінні папери з рахунку померлого ОСОБА_5 є неможливим, так як померла ОСОБА_4 , спадкоємцем якої є позивач, за життя не оформила своїх спадкових прав у відповідача, а тому не набула прав власності на цінні папери відповідно до законодавства, що регулює суспільні відносини у сфері обігу цінних паперів. Також у листі зазначено, що питання щодо переказу прав на успадковані цінні папери па ім`я позивача може бути вирішено у судовому порядку.

Із вищевказаного листа позивачу стало відомо, що назву емітента Відкрите акціонерне товариство «Кіровоградобленерго» було змінено на Приватне акціонерне товариство «КІРОВОГРАДОБЛЕНЕРГО».

Враховуючи вищевикладене, позивач змушений звернутися до суду з позовом до відповідача про зобов`язання останнього вчинити певні дії, оскільки у нього немає іншої можливості для реалізації своїх прав на успадковане майно у вигляді простих іменних акцій Приватного акціонерного товариства «КІРОВОГРАДОБЛЕНЕРГО» кількістю 1000 акцій, належних позивачу на підставі свідоцтва про право па спадщину за законом, виданого Вільшанською державною нотаріальною конторою Кіровоградської області 19.11.2008 року за реєстром №1647.

З врахуванням зазначеного, позивач просить суд:

- зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю «Енергетична Реєстраційна Компанія» списати на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , цінні папери у вигляді простих іменних акцій Првиатного акціонерного товариства «Кіровоградобленерго», у кількості 1000 штук, номінальною вартістю 0,25 грн. кожна, які знаходяться на зберіганні в товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетична Реєстраційна Компанія» на рахунку цінних паперів, відкритому на ім`я ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , та судові витрати залишити за позивачем.

02.02.2021 ухвалою суду було відкрито провадження та призначено до розгляду справи по суті.

03.07.2023 на підставі розпорядження №207 було здійснено повторний авторозподіл справи, у зв`язку зі звільнення судді Печерського районного суду м. Києва Волкової С.Я.

04.07.2023 ухвалою судді Печерського районного суду м. Києва Ільєвої Т.Г. дана справа була прийнята до провадження.

В судове засідання позивач не з`явився, про час та місце розгляду справи належним чином. Разом з цим, позивачем було направлено заяву про розгляд справи за його відсутності, вимоги підтримав.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся, шляхом направлення судових повісток та розміщенням оголошення на сайті Печерського районного суду м. Києва, тому в силу положень ст. 131 ЦПК України, відповідач вважається повідомленим про розгляд справи належним чином.

Окрім цього, до суду від відповідача не було подано жодних документів на спростування доводів позивача.

Третя особа в судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялись, шляхом направлення судових повісток та розміщенням оголошення на сайті Печерського районного суду м. Києва.

Таким чином, відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд вважає можливим ухвалити заочне рішення у справі на підставі наявних у ній доказів.

Суд, виконавши всі вимоги цивільного процесуального законодавства й всебічно перевіривши обставини справи, розглянувши справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, дійшов до наступних висновків.

Згідно зі ст.ст.15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання і має право звернутися до суду за захистом свого права та інтересу у визначений ч.2 ст.16 ЦК України спосіб, зокрема, шляхом відшкодування майнової та немайнової (моральної) шкоди.

Так, у статтях 55 та 56 Конституції України закріплено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

За змістом статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Способами захисту особистих немайнових або майнових прав та інтересів, з якими особа має право звернутися до суду, зокрема, є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди, відшкодування моральної (немайнової) шкоди.

Пункт 1 ст. 1 Закону України «Про депозитарну систему України» визначає, що депозитарна діяльність - діяльність професійних учасників депозитарної системи 3 країни та Національного банку України щодо надання послуг із зберігання та обліку цінних паперів, обліку і обслуговування набуття, припинення та переходу прав на цінні папери і прав за цінними паперами та обмежень прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах депозитарних установ, емітентів, дспозитаріїв-кореспондеишв, осіб, які провалять клірингову діяльність, Розрахункового центру з обслуговування договорів на фінансових ринках, депонентів, а також надання інших послуг, які відповідно до цього Закону мають право надавати професійні учасники депозитарної системи України; переказ цінних паперів (прав па цінні напери та/або прав за цінними паперами) - рух певної кількості цінних паперів (прав на цінні папери та/або прав за цінними паперами), що відображає у професійного учасника депозитарної системи або Національного банку України переведення цінних паперів (прав на цінні папери та/або прав за цінними паперами) відповідного випуску з одного рахунка в цінних паперах на інший рахунок у цінних паперах, при якому обсяг депозитарного активу за цим випуском не змінюється, або проведення операцій, пов`язаних із встановленням та зняттям обмежень прав па пінні напери та/або прав за цінними паперами.

Набуття і припинення прав на цінні папери і прав за пінними паперами здійснюються шляхом фіксації відповідного факту в системі депозитарного обліку - стаття 4 ЗУ «Про депозитарну систему України».

Відповідно до ч. 2 ст. 6 ЗУ «Про депозитарну систему України», внесення змін до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів конкретного власника (крім встановлених Комісією випадків стосовно цінних паперів, права на які обліковуються на рахунку номінального утримувача) здійснюється виключно депозитарними установами (у визначених законодавством випадках - Національним банком України або депозитаріями-кореспондентами), в установленому Комісією порядку па підставі, зокрема: документів, визначених Комісією, у разі спадкування, правонаступниптва чи в інших установлених Комісією випадках; судового рішення або рішення уповноваженого законом державного органу чи його посадової особи.

Відповідно до пункту 13 частини 1 статті 1 Закону України "Про депозитарну систему України" права на цінні папери - речові права на цінні папери (право власності, інші визначені законом речові права).

Відповідно до статті 14 Закону України "Про депозитарну систему України" депозитарною установою є юридична особа, що утворюється та функціонує у формі акціонерного товариства або товариства з обмеженою відповідальністю і яка в установленому порядку отримала ліцензію на провадження депозитарної діяльності депозитарної установи. Депозитарна установа зобов`язана протягом місяця з дня отримання ліцензії на провадження депозитарної діяльності відкрити рахунок у цінних паперах у Центральному депозитарії. Депозитарна діяльність проводиться депозитарною установою на підставі ліцензії, що видається комісією в порядку, встановленому законодавством.

Частинами 2, 3 статті 5 Закону України "Про депозитарну систему України" встановлено, що рахунок у цінних паперах депозитарної установи, на якому зберігаються та обліковуються цінні папери, відкривається депозитарній установі Центральним депозитарієм або у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України на підставі депозитарного договору. На рахунку в цінних паперах депозитарної установи на підставі депозитарного договору в порядку, встановленому Комісією, а у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України, зберігаються та обліковуються цінні папери, права на які та права за якими належать депонентам такої депозитарної установи, у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідному кредиторові. Кількість цінних паперів на рахунку у цінних паперах депозитарної установи має бути цілим числом та не може бути від`ємним. Депозитарний договір укладається між депозитарною установою і Центральним депозитарієм або між депозитарною установою і Національним банком України, відповідно до якого Центральний депозитарій та/або Національний банк України веде на рахунку у цінних паперах депозитарної установи зберігання та облік цінних паперів, відповідно до встановленої цим Законом компетенції, права на які та права за якими належать депонентам такої депозитарної установи, у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідному кредиторові, та самій депозитарній установі або Національному банку України за цінними паперами, що належать такій депозитарній установі. Рахунок у цінних паперах емітента відкривається емітенту Центральним депозитарієм або, у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України на підставі договору про обслуговування випусків цінних паперів. На рахунку в цінних паперах емітента на підставі договору про обслуговування випусків цінних паперів у порядку, встановленому Комісією, а у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України, зберігаються та обліковуються цінні папери власних випусків емітента та обмеження прав на цінні папери.

Відповідно до частин 1, 2 статті 18 Закону України "Про депозитарну систему України" депозитарна установа в установленому Комісією порядку відповідно до отриманих від Центрального депозитарію та/або Національного банку України депозитарних активів провадить діяльність з депозитарного обліку та обслуговування обігу цінних паперів і корпоративних операцій емітента на рахунках у цінних паперах депонентів, а також на власному рахунку в цінних паперах, на якому обліковуються цінні папери, права на цінні папери та обмеження прав на цінні папери, що належать такій депозитарній установі. Депозитарними активами для депозитарної установи є цінні папери, зараховані Центральним депозитарієм та/або Національним банком України на рахунок у цінних паперах такої депозитарної установи.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про цінні папери та фондову біржу" (тут і далі в редакції, станом на час відкриття спадщини) акція - цінний папір без установленого строку обігу, що засвідчує дольову участь у статутному фонді акціонерного товариства, підтверджує членство в акціонерному товаристві та право на участь в управлінні ним, дає право його власникові на одержання частини прибутку у вигляді дивіденду, а також на участь у розподілі майна при ліквідації акціонерного товариства. Акції можуть бути іменними та на пред`явника, привілейованими та простими. Громадяни вправі бути власниками, як правило, іменних акцій. Обіг іменної акції фіксується у книзі реєстрації акцій, що ведеться товариством. До неї має бути внесено відомості про кожну іменну акцію, включаючи відомості про власника, час придбання акції, а також кількість таких акцій у кожного з акціонерів.

Власник акції має право на частину прибутку акціонерного товариства (дивіденди), на участь в управлінні товариством (крім власника привілейованої акції), а також інші права, передбачені цим Законом, іншими законодавчими актами України, а також статутом акціонерного товариства. Акція є неподільною. У разі коли одна і та ж акція належить кільком особам, усі вони визнаються одним власником акції і можуть здійснювати свої права через одного з них або через спільного представника (ст.5 Закону України "Про цінні папери та фондову біржу").

У відповідності зі ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається після смерті фізичної особи, або оголошення її померлою.

Положеннями статті 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

За нормою статті 1217 Цивільного кодексу України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (1218 ЦК України).

Виходячи з вимог ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч.1).

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч.5).

Частиною 1 ст.177 ЦК України визначено, що об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.

Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Суду як джерело права.

Відповідно до ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може оуги позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і па умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Поняття власності чи «майна» за ст. 1 Першого протоколу Конвенції тлумачиться луже широко, охоп моє цілу низку інтересів економічного характеру. За рішеннями Європейського суду з прав людини «майном» в розумінні статті 1 Прогоколу 1 до Конвенції вважасгься законне і обгрунтоване очікування набуття майна або майнового права.

Статтею 41 Конституції України гарантовано кожному право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності визнано непорушним.

За ч.1 ст. 31 ЦК України, власникові належать права володіння, користування і а розпоряджання своїм майном. При цьому, статтею 319 ЦК України визначено, що право власності здійснюється особою на власний розсуд.

Відповідно до положень ст. ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Докази надаються сторонами та іншими особами, що беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Положення зазначених статей узгоджуються із сталою практикою Європейського Суду, так у рішенні в справі "Бочаров проти України" від 17.03.2011 року (остаточне 17.06.2011 року), зазначено, що "Суд при оцінці доказів керується критерієм доведення "поза розумним сумнівом". Проте таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів.

Таким чином, судом встановлено, що позивач у відповідності до свідоцтва про право на спадщину за законом, отримав в спадок прості іменні акції ВАТ «Кіровоградобленерго», у кількості 1000 (одна тисяча), номінальна вартість акції 0,25 грн., які належли спадкодавцю на підставі Сертифіката акцій серії KROVOEN №439, виданого ВАТ «Кіровоградобленерго» 05.09.2000 року.

З врахуванням зазначеного, позивач вправі вимогати від відповідача вчинення дій щодо акцій, оскільки останній набув дане майно у власність.

Відтак, вимоги позивача є обгрунтованими та підлягають задоволенню, а іншого не було спростовано стороною відповідача.

Керуючись ст.ст. 55 Конституції України, ст.ст. 2, 15, 1216,1217, 1218, 1220, 1268 ЦК України, ст. ст. 11-23,76-81, 89,95, 131, 141, 258-259, 263-265, 279, 352, 354, 355 ЦПК України, Закон України "Про цінні папери та фондову біржу", Закон України "Про депозитарну систему України" суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетична Реєстраційна Компанія», третя особа: Приватне акціонерне товариство «Кіровоградобленерго» про зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергетична Реєстраційна Компанія» списати на користь ОСОБА_1 , цінні папери у вигляді простих іменних акцій Приватного акціонерного товариства «Кіровоградобленерго», у кількості 1000 штук, номінальною вартістю 0,25 грн. кожна, які знаходяться на зберіганні в Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетична Реєстраційна Компанія» на рахунку цінних паперів відкритому на ім`я ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНКОПП № НОМЕР_5 .

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергетична Реєстраційна Компанія», адреса: 01601, м. Київ, пров. Госпітальний, буд. 4-Б, кім. 238, код ЄДРПОУ 31810610.

Третя особа: Приватне акціонерне товариство «Кіровоградобленерго», адреса: місцезнаходження: 25015, Кіровоградська обл.., м. Кропивницький, Студентський бульвар, буд. 15, код ЄДРПОУ: 23226362.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст судового рішення складено 24.08.2023.

Суддя Т.Г. Ільєва

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення24.08.2023
Оприлюднено19.09.2023
Номер документу113511803
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —757/4984/21-ц

Рішення від 24.08.2023

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Ільєва Т. Г.

Ухвала від 04.07.2023

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Ільєва Т. Г.

Ухвала від 02.02.2021

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Волкова С. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні