ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2023 року Справа № 918/343/23
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Юрчук М.І., суддя Саврій В.А. , суддя Крейбух О.Г.
секретар судового засідання Берун. О.О.
за участю представників сторін:
позивача: Янкевич Л.Д. - адвокат
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль" на рішення Господарського суду Рівненської області, ухваленого 06.06.23р. суддею Бережнюк В.В. у м.Рівному, у справі № 918/343/23
за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз"
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль"
про стягнення 71 272,02 грн. вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу
ВСТАНОВИВ:
1. Процесуальне рішення, яке оскаржується у суді апеляційної інстанції.
1.1. Предметом оскарження в суді апеляційної інстанції є рішення Господарського суду Рівненської області від 06.06.2023 у справі №918/343/23.
1.2. Рішенням Господарського суду Рівненської області від 06.06.2023 у справі №918/343/23 задоволено позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль" про стягнення 71 272,02 грн. вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу. Стягнуто з відповідача на користь на користь позивача 71 272,02 грн. коп. вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу та 2 684,00грн 00 коп. - витрат по оплаті судового збору.
2. Короткий зміст рішення суду першої інстанції.
2.1. Між сторонами справи існують договірні відносини щодо надання послуг з розподілу природного газу, на підставі Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.092025, №2498 та на підставі підписаної ТОВ «Рибацька Артіль» Заяви-приєднання №42ЕР330-9213-19 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) від 01.01.2020.
2.2. 30.11.2022 АТ "Рівнегаз" було проведено обстеження вузла обліку природного газу ТОВ "Рибацька Артіль" за адресою: вул. Нова,8, с. Межиріч, на об`єкті відповідача. Про що складено Акт про порушення RV001142 від 30.11.2022, яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: порушення пп. 1, п. 3, глави 2, розділу XI Кодексу ГРМ (пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно та встановлено відсутність індикації на табло обчислювача
2.3. Відповідно до абз. 20 п. 4 Глави 1 Розділу І Кодексу ГРМ, засіб вимірювальної техніки/ЗВТ - технічний засіб, включаючи лічильник газу, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики. Обчислювач об`єму газу є технічним засобом, який застосовується під час вимірювань об`єму спожитого природного газу і має нормовані метрологічні характеристики, отже він також є засобом вимірювальної техніки та відповідно складовою комерційного вузла обліку природного газу. Відповідно до п.п. 1, 2, 5. 8 Глави 5, Порядок оформлення акта про порушення Розділу XI Кодексу ГРМ, порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу. Абзацом 1 пунктом 3 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРМ, визначено, що робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ) відноситься до порушень, які кваліфікуються як "не з вини споживача", але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу. Таким чином, незважаючи на те, що за результатами експертизи коректора об`єму газу не виявлено несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ з метою спотворення результатів обліку природного газу, перерахунок розподіленого об`єму природного газу проводиться у відповідності до вимог Кодексу ГРМ.
2.4. Згідно пункту 12 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі. Пунктом 10 глави 6 Розділу VI Кодексу ГРМ встановлено, що надання Оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується актом наданих послуг.
2.5. ТОВ Рибацька Артіль зобов`язаний сплачувати вартість послуг з розподілу природного газу в порядку передбаченому гл. 6 розд. VI Кодексу ГРМ, в редакції постанови № 2080 від 07.10.2019, оскільки у сторін наявний договір розподілу природного газу, який не припинено, а також з огляду на те, що у відповідача були наявні обсяги споживання природного газу за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, фізичне підключення об`єкта споживача до газорозподільної мережі у спірному періоді, та крім того, споживачем ні заява про остаточне припинення користування природним газом, ні уточнені заявки на величину річної замовленої потужності не подавались. Докази протилежного в матеріалах справи відсутні.
2.6. Рішення комісії від 29.12.2022, оформлене протоколом №001142, є обґрунтованим, підставним та підтверджує факт порушення Кодексу ГРС. Розрахунок необлікованого газу здійснюється вже за наслідками прийняття відповідного рішення з подальшим виставленням рахунку. Дії позивача в частині складення акту та проведення нарахування необлікованого природного газу, сума якого складає 71272,02 грн. є правомірними. Суд на підставі доказів, наданих позивачем, встановив факт перебування сторін у договірних відносинах та встановив факт порушення відповідачем прав позивача.
3. Доводи особи, яка подала апеляційну скаргу; короткий зміст вимог апеляційної скарги.
3.1. Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль" звернулося до апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Рівненської області від 06.06.2023 у справі №918/343/23 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову повністю.
3.2. Апеляційна скарга мотивована тим, що оскаржуване рішення є таким, що прийняте на підставі не повністю досліджених доказів матеріального права при недотриманні норм процесуального права. При винесенні оскаржуваного суд не дослідив складені та підписані позивачем (незаконно) Акти, в тому числі Акт про порушення, а також інші наявні в матеріалах справи документи та докази, неправильно визначився із характером спірних правовідносин, у зв`язку з чим прийняв помилкове рішення, яке підлягає скасуванню. В даному випадку між Сторонами справи існують договірні відносини щодо надання послуг з розподілу природного газу, на підставі Типового договору розподілу природного газу від 30.09.2015 №2498 та на підставі підписаної ТОВ «Рибацька Артіль» Заяви-приєднання №42ЕР330-9213-19 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) від 01.01.2020. Даний договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою,
3.3. Апелянт зазначає, що 30.11.2022 працівниками АТ «Рівнегаз» було проведено перевірку стану вузла природного газу ТОВ «Рибацька Артіль» за адресою: с. Межиріч, вул. Нова, 6.8, за результатами чого було складено - «АКТ перевірки стану вузла обліку природного газу». Відповідно до пункту 2 Глави 9 Розділу X Кодексу газорозподільних систем, разом з тим, судом при дослідженні доказів не враховано той факт, що перевірка комерційного ВОГ здійснюються у присутності споживача або його представника. Також зазначає, про те, що споживачем в даному випадку є - ТОВ «Рибацька Артіль», в особі якого діє Директор Товариства Качан Олександр Анатолійович, відповідно до Статуту Товариства. Директор Товариства, як Виконавчий Орган, не здійснював передачу повноважень для продавлення інтересів ТОВ «Рибацька Артіль» особі, яка підписувала такий Акт перевірки стану вузла обліку природного газу. Відповідно, 30.11.2022 було складено - Акту про порушення №КУ 001142 від 30.11.2022, в якому вказується порушення Нами Розділу XI Глави 2 пункту 3.1. Кодексу, зокрема: «пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно», окрім цього на підставі Акту про порушення працівниками АТ «Рівнегаз» надано Протокол Б/Н від 30.11.2022 року, яким «ЗВТ типу Універсал-02» направляється на експертизу/позачергову повірку в управління метрології АТ «Рівнегаз», по причині «відсутності індикації на табло».
3.4. У рішенні судом вказується про те, що - «Відповідач ознайомлений з актом про порушення та ознайомлений з датою проведення експертизи лічильника газу. Акт про порушення відповідачем підписаний без зауважень.». При цьому, судом при дослідженні доказів не враховано той факт, що Акт про порушення №КУ 001142 від 30.11.2022 не підписаний безпосередньо Споживачем, або його уповноваженою особою, якою є Директор Товариства, або його представник, а тому стверджувати, про те, що «Акт про порушення відповідачем підписаний без зауважень», вочевидь неправомірно. Споживачем в даному випадку є ТОВ «Рибацька Артіль», в особі якого діє Директор Товариства Качан Олександр Анатолійович, відповідно до Статуту Товариства. Директор Товариства, як Виконавчий Орган, не здійснював передачу повноважень для продавлення інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибацька Артіль» особі, яка Підписувала такий Акт про порушення
3.5. Скаржник зазначає, що робота комерційного ВОГ чи його складових не відбувалася в позаштатному режимі. Внаслідок використання товариством природного газу - витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ обліковувалася, оскільки був наявний Лічильник газу типу СМ8 С100 №040587, який є повіреним та справним, та за яким, можна було встановити витрату та споживання товариством обліку природного газу. Відповідно до отриманого Акту №13164с від 06.12.2022, про результати експертизи коректора об`єму природного газу, у Висновках Комісії вказується - «Пошкодження повірочних тавр та конструктивних елементів коректора - ВІДСУТНІ. Несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ з метою спотворення результатів обліку природного газу НЕ ВИЯВЛЕНО.». При дослідженні доказів, судом не враховано той факт, що у АКТІ № 13164с вказується про те, що при передачі на експертизу коректора - «Поліетиленовий пакет - розкритий. В поліетиленовому пакеті Універсал 02 2008 р.а.».
3.6. Таким чином, апелянтом, не було порушено вимог Розділу XI Глави 2 пункту 3.1. Кодексу, зокрема: «пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно». Відповідно до складеного працівниками АТ «Рівнегаз» - Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 03.01.2023, вказується про застосування формули розрахунку, шляхом множення об`єму спожитого газу на «С-коефіцієнт перетворення». Судом при дослідженні, оцінці доказів не враховано твердження про те, що - У Кодексі ГРМ відсутня інформація про так званий «С-коефіцієнт перетворення», а тому такий Акт-розрахунок є недійсним, та таким, що не може бути застосованим.
3.7. Судом не враховано той факт, що 21.10.2022 Товариство зверталося до АТ «Рівнегаз» з листом, у якому скаржник просив повірку газового коректора та датчиків, копія такого ста - наявна в матеріалах справи. Також, судом не було враховано той факт, що у ТОВ «Рибацька Артіль» 92937-22 від 21.06.2022 із іншим Контрагентом, а тому інше окреме підприємство здійснює поставку для товариства - Природного газу, щомісячно на підставі Актів приймання-передачі природного газу. Між ТОВ «Рибацька Артіль» та АТ "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" не укладено Договорів із поставки природного газу, відтак апелянт, не зобов`язаний оплачувати Рахунки щодо поставки такого газу, а також рахунки, згідно цін, які сформовані АТ "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз".
4. Відзив на апеляційну скаргу, заяви та клопотання, які надійшли від учасників апеляційного провадження, заяви про відводи та самовідводи.
4.1. Позивач АТ "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" у відзиві на апеляційну скаргу просить рішення Господарського суду Рівненської області від 06.06.2023 у справі №918/343/23 залишити без змін, а апеляційну скаргу ТОВ "Рибацька артіль" без задоволення.
4.2. Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 06.07.2023 (колегією суддів у складі: головуючий суддя Юрчук М.І., суддя Крейбух О.Г., суддя Савченко Г.І.) відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль" на рішення Господарського суду Рівненської області від 06.06.2023 у справі №918/343/23. Розгляд апеляційної скарги призначено на 23.08.2023.
4.3. Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 22.08.2023 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль" на рішення Господарського суду Рівненської області від 06.06.2023 у справі № 918/343/23 прийнято до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя Юрчук М.І., суддя Саврій В.А., суддя Крейбух О.Г. (Протокол повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.08.2023 для розгляду справи № 918/343/23).
4.4. До початку розгляду даної апеляційної скарги по суті, ні під час її розгляду від учасників провадження у даній справі заяв про відвід складу суду чи судді колегії не заявлялося. Суддями колегії самовідводи не заявлялися.
4.5. Апелянт - Товариство з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль" не забезпечив явку повноважного представника у судове засідання 23.08.2023, причини не явки суду не повідомив.
4.6. Оскільки явка представників сторін у судове засідання 23.08.2023, суд апеляційної інстанції вважає за можливе здійснювати розгляд апеляційної скарги по суті, згідно вимог ст.269 ГПК України, за наявними у матеріалах справи доказами, без участі представника апелянта.
4.7. В судовому засіданні 23.08.2023 представник позивача по суті розгляду апеляційної скарги, заперечила доводи апеляційної скарги; надала пояснення в обґрунтування своєї позиції, просила рішення суду першої інстанції від06.06.2023 - без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
5. Межі перегляду справи в суді апеляційної інстанції.
Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції (стаття 269 ГПК України).
6. Законодавство, яке застосоване апеляційним судом при розгляді апеляційної скарги.
6.1. Під час розгляду апеляційної Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль" на рішення Господарського суду Рівненської області від 06.06.2023 у справі № 918/343/23 Північно-західний апеляційний господарський суд застосував:
6.1.1. Норми матеріального права:
Конституція України;
Цивільний кодекс України (далі по тексту постанови також - ЦК України);
Господарський кодекс України (далі по тексту постанови також - ГК України);
Кодекс газорозподільних систем ( далі по тексту постанови Кодекс ГРМ)
Закон України "Про ринок природного газу";
Закон України "Про судовий збір".
6.1.2. Норми процесуального права:
Господарський процесуальний кодекс України, в редакції чинній з 15 грудня 2017 року (далі по тексту постанови також - ГПК України).
6.2. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 4 ст.236 ГПК України).
7. Розгляд апеляційної скарги по суті. Обставини справи.
7.1. Північно-західний апеляційний господарський суд, розглянувши доводи апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, заслухавши у судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши наявні матеріали справи, перевіривши повноту встановлення обставин справи та їх юридичну оцінку, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, зазначає наступне.
7.2. Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" на підставі типового договору розподілу природного газу, який є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи, надається послуга з розподілу природного газу товариству з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль", про що підписана заява-приєднання № 42ЕР330-9213-19 від 01.01.2020 р. до умов договору розподілу природного газу (а.с. 11).
7.3. Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642. Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (пункт 1.3. договору).
7.4. Відповідно до п. 2.1. розділу ІІ цього Договору Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначеному цим Договором.
7.5. Згідно пп.4 п.7.2. Договору АТ "Рівнегаз" має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі поставленого на об`єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.
7.6. Матеріалами справи встановлено, що 30 .11.2022 АТ "Рівнегаз" було проведено обстеження вузла обліку природного газу ТОВ "Рибацька Артіль" за адресою: вул. Нова,8, с. Межиріч, на об`єкті відповідача. Про що складено Акт про порушення RV001142 від 30.11.2022, яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: порушення пп. 1, п. 3, глави 2, розділу XI Кодексу ГРМ (пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно та встановлено відсутність індикації на табло обчислювача (а.с. 12-13).
7.7. З Акту вбачається, що ТОВ "Рибацька Артіль" ознайомлений з актом про порушення та ознайомлений з датою проведення експертизи лічильника газу. Акт про порушення підписаний уповноваженою особою товариства без зауважень.
7.8. Так, представниками АТ "Рівнегаз" за участю ТОВ "Рибацька Артіль" було знято даний ЗВТ для направлення останнього на проходження експертизи, що підтверджується протоколом направлення ЗВТ для проведення експертизи від 30 листопада 2022 року (а.с. 14).
7.9. 06.12.2022 за участю інженера метролога ДП "Рівнестандартметрологія" було проведено експертизу коректора типу Універсал 02.2008 р.в. заводський номер 7867, що підтверджується актом експертизи коректора об`єму газу № 13164 е та визнано коректор непридатним до застосування. До перегоряння запобіжника та позаштатного режиму роботи коректора могли призвести викиди напруги живлення 220 В в мережі або технічна несправність електронної схеми коректора. Позаштатний режим роботи коректора внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковувалась виник "не з вини споживача" (а.с. 16-18). Якщо за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки підтверджено наявність порушення, у всіх випадках за відсутності дублюючого ВОГ (ЗВТ) об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) обраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.
7.10. Згідно п. 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, Акт про порушення RV001142 від 30.11.2022 було передано на розгляд комісії АТ "Рівнегаз" з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем .
7.11. Так, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії складено протокол засідання комісії № 001142 від 29.12.2022. Зокрема, в протоколі засідання комісії зазначено, що при аналізі звітів обчислювача об`єму газу встановлено періодичне відключення напруги живлення коректора в період з 01.11.2022 до 20.11.2022, відключення напруги живлення коректора внаслідок перегоряння запобіжника 20.11.2022 о 17:41:20. Після перегоряння запобіжника коректор припинив вимірювати тиск і температуру газу, припинив реєстрацію імпульсів від лічильника. До перегоряння запобіжника та позаштатної роботи коректора могли призвести викиди напруги живлення 220В в мережі або технічна несправність електронної схеми коректора. (а.с. 19).
7.12. Нарахована сума, що підлягає до відшкодування ТОВ "Рибацька Артіль" згідно з актом про перерахунок розподіленого об`єму природного газу становить 1577,42 м3 об`єму за цінами закупівлі природного газу АТ "Рівнегаз" протягом періоду необлікованого природного газу (п.п.1 п. 11 гл.5 Розділу XI Кодексу ГРМ), складає 71 272 грн 02 коп. Розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу проведений за період з 19.11.2022 по 30.11.2022.
7.13. Під час проведення розрахунку необлікованого об`єму природного газу за відомостями наданими АТ "Рівнегаз" використовувалися такі вихідні дані:
1) період розрахунку: з 07 год. 00 хв. 19.11.2022 по 10 год. 15 хв. 30.11.2022 (з дати, коли відповідно до звіту коректора, від коректора припинила надходити інформація, до дати складення акта про порушення);
2) показник лічильника газу GМS G100 № 040587 в робочих умовах на дату складення акта про порушення: VрЛГ = 221959,20 м3;
3) показник коректора Універсал-02 № 7867 за звітний місяць (жовтень 2022) в робочих умовах: VрК = 218251,00 м3;
4) об`єм спожитого природного газу згідно даних обчислювача Універсал-02 № 7867 за звітний місяць (листопад 2022) в робочих умовах: 2433 м3.
7.13.1. Різниця між показниками в робочих умовах лічильника газу станом на дату складення акта про порушення та коректора об`єму газу станом на кінець жовтня становить:
Vр = VрЛГ - VрК = 221959,20 - 218251,00 = 3708,20 м3.
7.13.2. За листопад 2022 року було спожито 3708,20 м3 природного газу. З них за період з 01 по 18 листопада у звіті коректора відображено 2433,00 м3 в робочих умовах. Звідси виходить, що об`єму газу, не облікований коректором за період з 19 по 30 листопада, становить 1275,20 м3 (3708,20 м3-2433,00 м3).
7.13.3. Саме цей об`єм природного газу в робочих умовах (1275,20 м3) було приведено до стандартних умов, використовуючи коефіцієнт перетворення, в результаті чого перерахований об`єм газу в стандартних умовах становить 1577,42 м3.
7.14. Згідно п. 12 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
7.15. Враховуючи вказані положення Кодексу ГРМ, листом від 09.01.2023 доведено до відома ТОВ "Рибацька Артіль" про рішення комісії АТ "Рівнегаз" та надано акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу від 03.01.2023 р. та рахунок на оплату № 63000247 від 05.01.2023 (арк.с. 20-23).
7.16. У подальшому, АТ "Рівнегаз" була пред`явлена претензія від 13.02.2023 №330-Ск-1898-0223 на адресу ТОВ "Рибацька Артіль" про оплату донарахованих об`ємів природного газу (а.с. 24-25), яка залишена без задоволення.
7.17. 22.02.2023 ТОВ "Рибацька Артіль" направило до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" письмове звернення в якому ТОВ "Рибацька Артіль" була описана незгода із порядком нарахування об`єму спожитого газу (а.с. 26-28).
7.18. 13.03.2023 АТ "Рівнегаз" надіслало відповідь на таке звернення за Вих.№ 330-Лв-3016-0323 (а.с. 87-92).
7.19. 27.03.2023 ТОВ "Рибацька Артіль" повторно направлено АТ "Рівнегаз" письмове звернення в якому були описані, зокрема відсутність підстав на думку ТОВ "Рибацька Артіль", для оплати об`єму спожитого газу (а.с 93-95).
7.20. В подальшому, 07.04.2023 Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовом до про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль" 71 272,02 грн. вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.
7.21. Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 10.04.2023 відкрито провадження у справі №918/343/23 за правилами спрощеного позовного провадження. Справу призначено до слухання в засіданні.
7.22. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 30.11.2022 АТ "Рівнегаз" було проведення обстеження вузла обліку природного газу ТОВ "Рибацька артіль" на об`єкті відповідача та встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: порушення п.п. 1, п. 3 , глави 2, розділу XI Кодексу ГРМ (пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно та встановлено відсутність індикації на табло обчислювача. Складено Акт про порушення RV001142 від 30.11.2022. 06.12.2022р. було проведено експертизу коректора типу Універсал 02.2008 р.в. заводський номер 7867, що підтверджується актом експертизи коректора об`єму газу № 13164 е, та визнано коректор непридатним до застосування. До перегоряння запобіжника та позаштатного режиму роботи коректора могли призвести викиди напруги живлення 220 В в мережі або технічна несправність електронної схеми коректора. Позаштатний режим роботи коректора внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковувалась виник "не з вини споживача".
7.23. Акт про порушення RV001142 від 30.11.2022р. було передано на розгляд комісії АТ "Рівнегаз" з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем.
7.24. Комісією АТ "Рівнегаз" складено протокол засідання комісії № 001142 від 29.12.2022 р., у якому зазначено, що при аналізі звітів обчислювача об`єму газу встановлено періодичне відключення напруги живлення коректора в період з 01.11.2022 до 20.11.2022, відключення напруги живлення коректора внаслідок перегоряння запобіжника 20.11.2022 о 17:41:20. Після перегоряння запобіжника коректор припинив вимірювати тиск і температуру газу, припинив реєстрацію імпульсів від лічильника. До перегоряння запобіжника та позаштатної роботи коректора могли призвести викиди напруги живлення 220В в мережі або технічна несправність електронної схеми коректора. Сума, що підлягає до відшкодування відповідачем згідно з актом про перерахунок розподіленого об`єму природного газу становить 1577,42 м3 об`єму за цінами закупівлі природного газу АТ "Рівнегаз" протягом періоду необлікованого природного газу (п.п.1 п. 11 гл.5 Розділу XI Кодексу ГРМ), становить 71 272 грн 02 коп. Розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газ проведений за період з 19.11.2022 по 30.11.2022. 09.01.2023 листом доведено до відома відповідача про рішення комісії АТ "Рівнегаз" та надано акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу від 03.01.2023 та рахунок на оплату № 63000247 від 05.01.2023. Відповідач не вжив заходи щодо сплати вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу. Пред`явлена претензія про оплату донарахованих об`ємів природного газу залишена без задоволення.
7.25. У відзиві на позов, відповідач не визнає позовні вимоги. Серед іншого зазначає, що між Сторонами справи дійсно існували договірні відносини щодо надання послуг з розподілу природного газу, на підставі Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2498, та на підставі підписаної ТОВ "Рибацька Артіль" Заяви-приєднання №42ЕРЗ30-9213-19 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) від 01 січня 2020 року.
7.26. Відповідач зазначає, що робота комерційного ВОГ чи його складових не відбувалася в позаштатному режимі. Внаслідок використання ТОВ "Рибацька Артіль" природного газу - витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ обліковувалася, оскільки був наявний Лічильник газу типу GМS G100 №040587, який є повіреним та справним, та за яким, можна було встановити витрату та споживання ТОВ "Рибацька Артіль" обліку природного газу. Відповідно до отриманого відповідачем АКТУ №13164с від 06 грудня 2022 року, про результати експертизи коректора об`єму природного газу, у Висновках Комісії вказується - "Пошкодження повірочних тавр та конструктивних елементів коректора - ВІДСУТНІ. Несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ з метою спотворення результатів обліку природного газу НЕ ВИЯВЛЕНО". На переконання відповідача, ТОВ "Рибацька Артіль" не було порушено вимог Розділу XI Глави 2 пункту 3.1. Кодексу. У Кодексі ГРМ відсутня інформація про так званий "С-коефіцієнт перетворення", а тому вважає такий Акт-розрахунок недійсним, та таким, що не може бути застосованим. 22.02.2023 відповідачем було направлено для Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи Рівнегаз" письмове звернення в якому ТОВ "Рибацька Артіль" була описана незгода із порядком нарахування об`єму спожитого газу. 13.03.2023 від позивача надійшла відповідь на таке звернення за Вих.№ 330-Лв-3016-0323. Відповідач зазначає, 27.03.2023 ТОВ "Рибацька Артіль" було повторно направлено для позивача письмове звернення в якому були описані, зокрема відсутність підстав для оплати об`єму спожитого газу.
7.27. За результатами розгляду даного спору , судом першої інстанції 06.06.2023 ухвалено оскаржуване рішення (пункт 1.1.-1.2. цієї постанови) із підстав, наведених у пунктах 2.1. 2.6. даної постанови.
8. Висновок апеляційного суду за результатами розгляду скарги, відхилення доводів апелянта.
8.1. Оцінивши в сукупності матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, врахувавши доводи і обґрунтування апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, Північно-західний апеляційний господарський суд дійшов висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції у даній справі без змін, виходячи з наступного.
8.2. Частиною 2 статті 4 ГПК України визначено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
8.3. Згідно статті 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.
8.4. Відповідно до частини 1 статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу.
8.5. Частиною 1 статті 193 ГК України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться; до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
8.6. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором (частина 2 статті 193 ГК України).
8.7. Відповідно до частини 1 статті 173 ГК України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
8.8. Господарські зобов`язання можуть виникати: безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що господарську діяльність, зокрема; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (частина 1 статті 174 ГК України).
8.9. Частиною 1 статті 175 ГК України визначено, що майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
8.10. Згідно норм Цивільного кодексу зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (стаття 526).
8.11. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 ЦК України).
8.12. Частиною 1 статті 599 ЦК України встановлено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
8.13. Згідно частини 1 статті 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
8.14. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (п. 1 ст. 628 ЦК України).
8.15. Частиною 1 статті 181 ГК України встановлено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
8.16. Договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом (частина 1 статті 639 ЦК України).
8.17. Так, статтею 40 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.
8.18. Пунктами 1, 2 Глави 1. Загальні умови Розділу VI. Комерційні умови доступу до газорозподільної системи для отримання/передачі природного газу Кодексу газорозподільних систем передбачено, що суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу. Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2498 (далі - типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.
8.19. Відповідно до п.п. 1, 3-5, 7 Глави 3. Порядок укладання договору розподілу природного газу Розділу VI. Комерційні умови доступу до газорозподільної системи для отримання/передачі природного газу Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об`єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ. Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається. Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу. Оператор ГРМ зобов`язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору розподілу природного газу та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору розподілу природного газу. Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору. На письмову вимогу споживача Оператор ГРМ зобов`язаний протягом десяти робочих днів.
8.20. Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 2498 від 30.09.2015, затверджено Типовий договір розподілу природного газу (далі - договір).
8.21. В даному випадку між сторонами склалися договірних відносин щодо розподілу природного газу для споживачів, що не є побутовими, шляхом підписання заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу від 01.01.2020.
8.22. Згідно 2.1. розділу ІІ цього Договору Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначеному цим Договором.
8.23. Відповідно до п.п. 4 п.7.2. Договору АТ "Рівнегаз" має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі поставленого на об`єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.
8.24. Згідно пункту 1 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ - суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:
1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору;
2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;
3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;
4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;
5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газорегулюючого обладнання;
6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
8.25. Пунктом 2 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.
8.26. Матеріалами справи встановлено, що 30.11.2022 АТ "Рівнегаз" було проведено обстеження вузла обліку природного газу ТОВ Рибацька Артіль за адресою: вул. Нова,8, с. Межиріч на об`єкті відповідача та встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: порушення пп. 1, п. З , глави 2, розділу XI Кодексу ГРМ (пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно та встановлено відсутність індикації на табло обчислювача.
8.27. Відповідно до абз. 20 п. 4 Глави 1 Розділу І Кодексу ГРМ, засіб вимірювальної техніки/ЗВТ - технічний засіб, включаючи лічильник газу, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики. Обчислювач об`єму газу є технічним засобом, який застосовується під час вимірювань об`єму спожитого природного газу і має нормовані метрологічні характеристики, отже він також є засобом вимірювальної техніки та відповідно складовою комерційного вузла обліку природного газу.
8.28. Абзацом 2 пунктом 6 Глави 6 Розділу X Кодексу ГРМ визначено, позаштатний режим роботи комерційного ЗОГ, зокрема, включає відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті споживанні) природного газу.
8.29. Відповідно до пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових, які кваліфікуються як Не з вини споживача, але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого спожитого) об`єму природного газу, належить: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
8.30. Відповідно до п.п. 1, 2, 5. 8 Глави 5, Порядок оформлення акта про порушення Розділу XI Кодексу ГРМ, порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.
8.31. Пунктом 4 даної глави передбачено, що у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відео зйомкою. В даному випадку відповідач ознайомлений з актом про порушення та ознайомлений з датою проведення експертизи лічильника газу. Акт про порушення відповідачем підписаний без зауважень.
8.32. Абзацом 1 пунктом 3 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРМ, визначено, що робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ) відноситься до порушень, які кваліфікуються як "не з вини споживача", але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу. Таким чином, незважаючи на те, що за результатами експертизи коректора об`єму газу не виявлено несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ з метою спотворення результатів обліку природного газу, перерахунок розподіленого об`єму природного газу проводиться у відповідності до вимог Кодексу ГРМ.
8.33. Відповідно до абз. 4-6 п. 5 Глави 4 Розділу XI Кодексу ГРМ, об`єм газу, порахований комерційним ВОГ за робочих умов, зводять до стандартних умов із застосуванням коефіцієнта приведення відповідно до вимог державних стандартів, виходячи з таких значень величини тиску та температури:
- за значення тиску газу береться значення, що дорівнює максимальному тиску для відповідної категорії газопроводів, але не більше ніж значення тиску, яке дорівнює вихідному тиску на ГРС за період, з якого безпосередньо подається газ на комерційний ВОГ;
- за значення температури газу береться значення, що дорівнює температурі найбільш холодної п`ятиденки для відповідного регіону згідно з будівельними нормами, якщо протягом минулого року мінімальне значення температури газу не було нижчим. В іншому разі за значення температури газу береться мінімальне значення температури газу за минулий рік.
8.34. Під час проведення розрахунку необлікованого об`єму природного газу використовувалися такі вихідні дані:
1) період розрахунку: з 07 год. 00 хв. 19.11.2022 по 10 год. 15 хв. 30.11.2022 (з дати, коли відповідно до звіту коректора, від коректора припинила надходити інформація, до дати складення акта про порушення);
2) показник лічильника газу GМS G100 № 040587 в робочих умовах на дату складення акта про порушення: VрЛГ = 221959,20 м3;
3) показник коректора Універсал-02 № 7867 за звітний місяць (жовтень 2022) в робочих умовах: VрК = 218251,00 м3;
4) об`єм спожитого природного газу згідно даних обчислювача Універсал-02 № 7867 за звітний місяць (листопад 2022) в робочих умовах: 2433 м3.
Звідси виходить, що різниця між показниками в робочих умовах лічильника газу станом на дату складення акта про порушення та коректора об`єму газу станом на кінець жовтня становить:
Vр = VрЛГ - VрК = 221959,20 - 218251,00 = 3708,20 м3.
8.35. Таким чином, за листопад 2022 року було спожито 3708,20 м3 природного газу. З них за період з 01 по 18 листопада у звіті коректора відображено 2433,00 м3 в робочих умовах. Звідси виходить, що об`єму газу, не облікований коректором за період з 19 по 30 листопада, становить 1275,20 м3 (3708,20 м3-2433,00 м3).
8.36. Саме цей об`єм природного газу в робочих умовах (1275,20 м3) було приведено до стандартних умов, використовуючи коефіцієнт перетворення, в результаті чого перерахований об`єм газу в стандартних умовах становить 1577,42 м3.
8.37. Згідно пункту 12 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
8.38. Пунктом 10 глави 6 Розділу VI Кодексу ГРМ встановлено, що надання Оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується актом наданих послуг.
8.39. Оператор ГРМ до п`ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим Оператором ГРМ.
8.40. Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов`язаний повернути один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником то надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством.
8.41. До вирішення спірних питань сума сплати за надані послуги з розподілу природного газу ГРМ установлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.
8.42. Таким чином, ТОВ Рибацька Артіль зобов`язаний сплачувати вартість послуг з розподілу природного газу в порядку передбаченому гл. 6 розд. VI Кодексу ГРМ, в редакції постанови № 2080 від 07.10.2019, оскільки у сторін наявний договір розподілу природного газу, який не припинено, а також з огляду на те, що у відповідача були наявні обсяги споживання природного газу за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, фізичне підключення об`єкта споживача до газорозподільної мережі у спірному періоді, та крім того, споживачем ні заява про остаточне припинення користування природним газом, ні уточнені заявки на величину річної замовленої потужності не подавались. Докази протилежного в матеріалах справи відсутні.
8.43. Пунктом 12.2 договору передбачено, якщо в установленому порядку Регулятором (НКРЕКП) будуть внесені зміни до редакції Типового договору розподілу природного газу, Оператор ГРМ зобов`язується розмістити повідомлення про такі зміни на сайті та в офіційних друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, не менше ніж за десять днів до набрання змінами чинності, крім випадків, для яких цим Договором встановлений інших термін та/або порядок повідомлення про внесення змін.
8.44. У разі незгоди споживача зі змінами, він має право розірвати цей договір шляхом надсилання письмового повідомлення Оператору ГРМ протягом десяти календарних днів з дня, коли він дізнався чи міг дізнатися про внесені до цього договору зміни. Не розірвання цього договору у вказаний строк та продовження споживання природного газу свідчить про згоду споживча з внесеними до цього договору змінами.
8.45. Відповідно до пункту 12.3 договір може бути розірваний за згодою сторін або за ініціативою споживача у порядку, визначеному законодавством України. Якщо в установленому порядку відбуваються зміни персоніфікованих даних до заяви-приєднання, споживач повинен у місячний строк звернутися до Оператора ГРМ з відповідною заявою про внесення змін (п. 12.4 договору).
8.46. Пунктом 10 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ вбачається, що обов`язок повідомити Оператора ГРМ про припинення користування природним газом лежить саме на споживачу, який не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення об`єкта або приміщення повинен повідомити Оператора ГРМ про припинення користування природним газом. У разі ж неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживачем Оператора ГРМ про звільнення об`єкта або приміщення споживач повинен здійснювати оплату наданих йому послуг.
8.47. Однак, як встановлено господарськими судами, відповідач не повідомляв про припинення користування природним газом та не розірвав договір розподілу природного газу, а відтак повинен здійснювати оплату послуг за договором розподілу природного газу.
8.48. Разом з тим, слід зазначити, що згідно з п. 3 гл. 3 розд. І Кодексу ГРМ для забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи та можливості розподілу (переміщення) належного споживачу (суміжному суб`єкту ринку природного газу) природного газу ГРМ обов`язковою умовою є наявність фізичного підключення об`єкта споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) до ГРМ. Споживачі, у тому числі побутові, та суміжні суб`єкти ринку природного газу, які фізично підключені до ГРМ, забезпечуються цілодобовим доступом до ГРМ та можливістю розподілу (переміщення) природного газу ГРМ у порядку, визначеному в розділі VI цього Кодексу. Взаємовідносини, пов`язані з розподілом природного газу споживачам, у тому числі побутовим споживачам, підключеним до/через ГРМ, включаючи забезпечення Оператором ГРМ цілодобового їх доступу до ГРМ для споживання (розподілу) належного їм (їх постачальникам) природного газу, регулюються договором розподілу природного газу, укладеним між Оператором ГРМ та споживачем відповідно до вимог глави 3 розділу VI цього Кодексу (пункт 5 глави 3 розділу І Кодексу ГРМ).
8.49. Враховуючи наведені норми, встановлені обставини спору, рішення комісії від 29.12.2022, оформлене протоколом №001142, є обґрунтованим, підставним та підтверджує факт порушення Кодексу ГРМ. Розрахунок необлікованого газу здійснюється вже за наслідками прийняття відповідного рішення з подальшим виставленням рахунку.
8.50. В даному випадку господарські суди прийшли до висновку про правомірність дій позивача в частині складення акту та проведення нарахування необлікованого природного газу, сума якого складає 71272,02 грн.
8.51. Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
8.52. Відповідно до статті 73 ГПК України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
8.53. Згідно частин 1, 3 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
8.54. Відповідно до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
8.55. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (стаття 77 ГПК України).
8.56. Згідно статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
8.57. Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
8.58. Під час розгляду даного спору, відповідачем у визначеному Господарським процесуальним кодексом України порядку не спростовано факту щодо порушення ним Кодексу газорозподільних систем та безпідставності нарахування йому заборгованості за необлікований (донарахований) спожитий об`єм газу.
8.59. Суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню та правомірно стягнув з відповідача на користь позивача 71 272, 02 грн вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.
8.60. Доводи апеляційної скарги позивача не спростовують висновку суду першої інстанції при ухвалені оскаржуваного рішення від 06.06.2023 та не можуть бути підставою для його скасування або зміни.
8.61. За таких обставин апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль" слід залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Рівненської області від 06.06.2023 у справі №918/343/23 - без змін.
9. Повноваження суду апеляційної інстанції.
9.1. Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
9.2. З огляду на зазначені правові положення та встановлені обставини справи суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що доводи, викладені апелянтом у апеляційній скарзі є необґрунтованими, у зв`язку з чим відсутні підстави для скасування оскаржуваного рішення.
9.3. У відповідності до ст. 276 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
10. Розподіл судових витрат.
10.1. Як вбачається із матеріалів справи, за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Рівненської області від 06.06.2023 у справі №918/343/23, апелянт сплатив судовий збір у розмірі 4026,00 грн, згідно квитанції №81 від 22.06.2022.
10.2. Судовий збір сплачений в порядку та розмірі, визначеному Законом України "Про судовий збір" .
10.3. За змістом статті 129 ГПК України за результатами розгляду апеляційної скарги здійснюється розподіл судових витрат.
10.4. Оскільки апелянту відмовлено у задоволенні апеляційної скарги, в силу приписів статті 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору за розгляд апеляційної скарги покладаються на апелянта.
Керуючись ст. ст. 129, 269, 270, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль" від 22.06.23р. залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Рівненської області від 06 червня 2023 року у справі №918/343/23 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Справу №918/343/23 повернути Господарському суду Рівненської області.
Повний текст постанови складений "15" вересня 2023 р.
Головуючий суддя Юрчук М.І.
Суддя Саврій В.А.
Суддя Крейбух О.Г.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 23.08.2023 |
Оприлюднено | 20.09.2023 |
Номер документу | 113524094 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Юрчук М.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні