Рішення
від 14.09.2023 по справі 904/298/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.09.2023м. ДніпроСправа № 904/298/23

За позовом Фермерського господарства "КЕРЕРА-2021", с. Крива, Кременчуцький район, Полтавська область

до до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ", м. Дніпро

про відшкодування збитків в розмірі 17 672, 90 грн.

Суддя Ліпинський О.В.

Секретар судового засідання Літвін Д.Е.

Представники:

від позивача: не з`явився

від відповідача: не з`явився

СУТЬ СПОРУ:

Суть спору викладена в рішенні Господарського суду Дніпропетровської області від 21.08.2023 року, яким позовні вимоги задоволено в повному обсязі. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лівайн Торг" на користь Фермерського господарства "КЕРЕРА-2021" 17 672,90 грн. збитків, 2 684,00 грн. витрат зі сплати судового збору.

Як убачається з матеріалів справи, після ухвалення судового рішення (28.08.2023) позивачем подано клопотання про стягнення з відповідачів понесених ним витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 15 000,00 грн.

Ухвалою Господарського суду від 29.08.2023 року для вирішення питання про судові витрати, призначено судове засідання на 14.09.2023 року.

Сторони явку представників в судове засідання 14.09.2023 року не забезпечили.

За приписами п. 3 ч. 1 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Згідно з ч.ч. 3, 4, 5 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Господарський суд вважає за можливе розглянути заяву позивача без участі представників, які повідомлені про час та місце проведення судового засідання відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України.

В порядку ст. 240 ГПК України, у зв`язку з неявкою сторін, в засіданні 14.09.2023 року судом підписано вступну та резолютивну частину додаткового рішення, складання повного рішення відкладено на строк до п`яти днів із дня закінчення розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Статтею 123 ГПК України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Пунктом 1 частини 4 статті 129 ГПК України визначено, що у разі задоволення позову, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються на відповідача.

Відповідно до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

28.08.2023, тобто в межах строків, встановлених ч. 8 ст. 129 ГПК України, позивачем подано до суду заяву про розподіл витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 15 000,00 грн.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина 3 статті 126 ГПК України).

За змістом частини 3 статті 126 Господарського процесуального кодексу України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Відповідно до ч. 4 ст. 126 ГПК України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Аналіз положень ч.ч. 3, 4 ст. 126 ГПК України свідчить про те, що співмірність розміру витрат на оплату послуг адвоката таким критеріям як складність справи та ціна позову, встановлюється судом за матеріалами справи, при цьому, відповідність зазначеного розміру критеріям часу, витраченого адвокатом, а також обсягу наданих послуг, встановлюється виключно за поданими учасниками справи доказами, зокрема, актами наданих послуг (щодо обсягу наданих послуг), детальним описом робіт (щодо витраченого часу на надання послуг).

На підтвердження розміру витрат, які були понесені у зв`язку з розглядом даної справи позивачем надані до суду наступні документи: акт прийому-передачі наданої правової допомоги № 1 до договору про надання правової допомоги б/н від 03.01.2023; додаткову угоду № 1 від 10.01.2023 до договору про надання правової допомоги б/н від 03.01.2023; договір про надання правової допомоги б/н від 03.01.2023; рахунок на оплату б/н від 22.08.2023.

Відповідно до п. 2.1 договору гонорар адвоката визначається/розраховується відповідно до кількості визначених адвокатом годин для надання правової допомоги клієнту, передбаченої розділом 1 цього договору. Сума гонорару встановлюється, відповідно до актів прийому-передачі наданої правової допомоги та вказується у рахунках фактури.

Порядок прийому-передачі наданої адвокатом правової допомоги здійснюється шляхом підписання актів прийому-передачі наданої правової допомоги у двох ідентичних та однакових за своєю юридичною силою екземплярах. Вказані акти повинні містити детальний опис робіт (наданих послуг), що виконані адвокатом та його помічником (помічниками), кількість часу, що була витрачена на виконання робіт (надання послуг), погодинна ставка для кожної наданої послуги/виконаної роботи та загальна вартість, відповідно до індивідуальних погодинних ставок, що передбачені п. 2.2 цього договору та додатковою угодою (п. 3.1 договору).

Оплата гонорару адвоката здійснюється протягом 3 (трьох) банківських днів з моменту виставлення адвокатом рахунку-фактури клієнту, шляхом перерахування клієнтом грошових коштів на розрахунковий рахунок адвоката, що вказаний у реквізитах цього Договору. Оплата гонорару адвокату клієнтом підтверджується платіжним дорученням та/або банківською випискою. Оплата гонорару клієнту може бути здійснена в готівковій формі за усною чи письмовою домовленістю сторін. Підтвердженням передачі гонорару адвокату є документ, виданий клієнту адвокатом із вказівкою на факт отримання грошової суми та її розміру з призначенням оплати. Оплата гонорару за позитивний результат розгляду справи (гонорар «успіху») узгоджується сторонами окремо у додатковій угоді, що є невід`ємною частиною договору (п. 3.2 договору).

Відповідно до п. 2 додаткової угоди № 1 від 10.01.2023 гонорар за позитивний результат розгляду справи для клієнта (задоволення позову) (гонорар успіху) встановлюється сторонами у розмірі 5 000,00 грн.

Згідно з актом виконаних робіт від 22.08.2023 ФГ «Керера-2021» прийняло від адвоката Овчаренко Я.О. юридичні послуги, а саме:

- консультація: вивчення та ознайомлення адвоката зі змістом матеріалів, документів, роз`яснення перспектив вирішення справи, надання консультації та правових роз`яснень щодо варіантів здійснення захисту інтересів витрати часу (год/хв.)/ кількість судоднів 30 хв.; погодинна ставка (грн.; без ПДВ)/судодень 1750,00 грн.; всього (грн.) 875 грн.;

- розробка правової позиції, написання позовної заяви, формування екземплярів позовної заяви для усіх учасників, пакетів доказів, направлення засобами поштового зв`язку та через веб-порталу «Електронний суд» - витрати часу (год/хв.)/ кількість судоднів 4 год.; погодинна ставка (грн.; без ПДВ)/судодень 1750,00 грн.; всього (грн.) 7000,00 грн.;

- написання, формування та направлення заяви про усунення недоліків до суду та заяви про повідомлення судом стану розгляду справи через веб-портал «Електронний суд» - витрати часу (год/хв.)/ кількість судоднів 30 хв.; погодинна ставка (грн.; без ПДВ)/судодень 1750,00 грн.; всього (грн.) 875,00 грн.;

- ознайомлення із рішенням суду по суті спору та консультація з клієнтом, роз`яснення змісту рішення та складання заяви про стягнення витрат на професійну правничу допомогу формування заяви та доказів до неї, подання заяви до суду - витрати часу (год/хв.)/ кількість судоднів 45 хв.; погодинна ставка (грн.; без ПДВ)/судодень 1750,00 грн.; всього (грн.) 1250,00 грн.

Всього 10 000,00 грн.

У п. 3 акту Сторони погодили, що гонорар успіху, який визначений сторонами у додатковій угоді № 1 становить 5 000,00 грн. Отже загальна вартість за цим актом становить 15 000,00 грн.

Відповідно до частини 5 статті 126 Господарського процесуального кодексу України у разі недотримання вимог частини 4 цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами .

За змістом положень частини п`ятої статті 126 ГПК України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, недотримання на її думку, вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт.

Відповідач жодних заперечень стосовно розміру заявленої до стягнення суми витрат на оплату правничої допомоги не надав, проте господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити із критерію реальності понесення адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/9215/15-ц).

Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставістатті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, згідно з практикою Європейського суду з прав людини заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення Європейський суд з прав людини у справі "East/WestAllianceLimited" проти України" від 23.01.2014, "Горковлюк та Кагановський проти України" від 04.10.2018).

У рішенні (щодо справедливої сатисфакції) від 19.10.2000 у справі "Іатрідіс проти Греції" (Iatridis v. Greece, заява №31107/96) Європейський суд з прав людини, вирішуючи питання обов`язковості для цього суду угоди, укладеної заявником зі своїм адвокатом стосовно плати за надані послуги, зазначив, що йдеться про договір, відповідно до якого клієнт погоджується сплатити адвокату як гонорар відповідний відсоток суми, якщо така буде присуджена клієнту судом.

Такі угоди, якщо вони є юридично дійсними, можуть підтверджувати, що у заявника дійсно виник обов`язок заплатити відповідну суму гонорару своєму адвокатові. Однак, угоди такого роду, зважаючи на зобов`язання, що виникли лише між адвокатом і клієнтом, не можуть зобов`язувати суд, який має оцінювати судові та інші витрати не лише через те, що вони дійсно понесені, але і враховуючи також те, чи були вони розумними(§55).

З урахуванням наведеного вище не є обов`язковими для суду зобов`язання, які склалися між адвокатом та клієнтом, у контексті вирішення питання про розподіл судових витрат. Вирішуючи вказане питання, суд повинен оцінювати витрати, що мають бути компенсовані за рахунок іншої сторони, ураховуючи як те, чи були вони фактично понесені, так і оцінювати їх необхідність.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020 у справі №904/4507/18.

Ключовим критерієм під час розгляду питання щодо можливості стягнення заявлених витрат, у справі яка розглядається є розумність заявлених витрат. Тобто розмір відповідної суми має бути обґрунтованим.

Крім того, підлягає оцінці необхідність саме такого розміру витрат. Стягнення заявленої суми має співвідноситися із виконаною роботою щодо представництва інтересів у суді.

Зважаючи на те, що ціна позову в даній справі не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а юридична кваліфікація правовідносин, що є предметом спору, є незначною та не вимагає великого обсягу надання адвокатом послуг, в тому числі, не передбачає участь адвоката в судових засіданнях (справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін), суд вважає, що розмір витрат на професійну правничу допомогу в сумі 15 000 грн., є неспівмірним з огляду на розумну необхідність витрат для цієї справи та не підлягають розподілу на користь позивача в заявленому розмірі.

При цьому, враховуючи критерії, визначені ч. 5 ст. 129 ГПК України, суд дійшов висновку, що належною до розподілу на користь позивача сумою витрат на професійну правничу допомогу, є 3 000,00 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 123, 126, 129, 221, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву Фермерського господарства "КЕРЕРА-2021" про стягнення судових витрат - задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лівайн Торг" (49000, м. Дніпро, вул. Мандриківська, 47, оф. 503, ЄДРПОУ 41449359) на користь Фермерського господарства "КЕРЕРА-2021" (38262, Полтавська обл., Кременчуцький р-н, с. Крива Руда, вул. Миру, буд. 41, код ЄДРПОУ 44467983) 3 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу, про що видати наказ.

У відшкодуванні решти суми витрат понесених позивачем - відмовити.

Додаткове рішення набирає законної сили у відповідності до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст складено 18.09.2023

Суддя О.В. Ліпинський

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення14.09.2023
Оприлюднено20.09.2023
Номер документу113525107
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —904/298/23

Судовий наказ від 16.10.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Ухвала від 18.09.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Судовий наказ від 18.09.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Рішення від 14.09.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Ухвала від 29.08.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Рішення від 21.08.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Ухвала від 21.08.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Ухвала від 17.03.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Ухвала від 23.01.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Ухвала від 17.01.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні