ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" вересня 2023 р.м. Одеса Справа № 910/7001/23
Господарський суд Одеської області у складі судді С.В. Літвінова, розглянувши справу за позовом Державної організації Комбінат "Прогрес" Державного агентства резерву України (03126, м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, буд. 24; ідентифікаційний код 14373207) до Товариства з обмеженою відповідальністю "СТЕРЕО ХАЙП 23" (65006, Одеська обл., місто Одеса, вул.Нікітіна, будинок 90; ідентифікаційний код 37553979) про стягнення 332200,57 грн.,
Відповідно до ч. 13 ст. 8, ч. 2, 5 ст. 252 ГПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без повідомлення учасників справи.
ВСТАНОВИВ:
Державна організація Комбінат "Прогрес" Державного агентства резерву України звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Іглар" про стягнення 249628,82 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.05.2023 № 910/7001/23 Державної організації Комбінат "Прогрес" Державного агентства резерву України разом з доданими до неї матеріалами були направити за територіальною підсудністю до Господарського суду Одеської області.
Відповідно до протоколу атоматизованого розподілу судової справи від 19.06.2023 позовні матеріали передані на розгляд судді Літвінову С.В.
Ухвалою суду від 26.06.2023 позовну заяву залишено без руху так як згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 37553979 є юридична особа Товариство з обмеженою відповідальністю "СТЕРЕО ХАЙП 23" натомість у позовній заяві зазначено юридичну особу Товариства з обмеженою відповідальністю "Іглар".
11.07.2023 позивач звернувся до суду із заявою про усунення недоліків позовної заяви та вказав відповідачем - Товариство з обмеженою відповідальністю "СТЕРЕО ХАЙП 23" (65006, Одеська обл., місто Одеса, вул.Нікітіна, будинок 90; ідентифікаційний код 37553979).
Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.07.2023р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №910/7001/23, Справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін). Запропоновано відповідачу підготувати та надати до суду і одночасно надіслати позивачеві відзив на позов, оформлений з урахуванням вимог, встановлених ст.165 ГПК України, протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали суду. Встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив із урахуванням вимог ст. 166 ГПК України протягом 10 днів з дня отримання відзиву. Встановлено відповідачу строк для подання заперечень із урахуванням вимог 167 ГПК України, протягом 10 днів з дня отримання відповіді на відзив.
Відповідачу ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана в межах строку, встановленого Господарським процесуальним кодексом України, на його юридичну адресу, яка зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як вбачається з матеріалів справи, надіслана судом відповідачу рекомендованим листом з позначкою "Судова повістка" ухвала про відкриття провадження у справі була повернута поштовою установою з відміткою "адресат відсутній"
Суд зауважує, що згідно ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, в силу вищенаведених положень законодавства, день спроби вручення поштового відправлення за адресами місцезнаходження відповідача, який зареєстрований у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу відповідної ухвали суду.
Отже, оскільки ухвала суд про відкриття провадження у справі направлена судом за належною адресою відповідача і повернута поштою, суд доходить висновку, що відповідач повідомлений про відкриття провадження у справі та прийняття позовної заяви до розгляду.
Крім того, за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідач має доступ до судових рішень та мав можливість ознайомитись з ухвалою суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Згідно з ч.ч.5, 7 ст. 252 ГПК України ст.252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учассуд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.
Водночас суд зауважує, що відповідно до пунктів 3 та 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Зі змісту ст. 165 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що свої заперечення проти позову відповідач може викласти у відзиві на позовну заяву. При цьому, згідно ч. 4 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.
Відповідач своїм процесуальним правом на подання відзиву не скористався, жодних заперечень проти позову не надав, з огляду на що суд вважає за можливе відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Згідно положень ст. 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У відповідності до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Позивач, 07.08.2023 звернувся до суду із заявою про збільшення позовних вимог.
Обгрунтовуючи заяву позивач вказує, що під час оформлення позовної заяви з пакетом документів для звернення до суду у розрахунку дебіторської заборгованості відповідача за договором допущено помилку, а саме: невірно визначено розмір сплачених відповідачем грошових коштів за Договором від 01.01.2022 № 29, відповідно невірно вказаний і розмір заборгованості.
Так, на виконання умов Договору: позивачем надано послуг на загальну суму З 984 983,33 грн., з яких 3 844 251,60 грн. за послуги зберігання та 140 731,73 грн. за додаткові послуги, відповідачем в рахунок погашення заборгованості сплачено З 652 782,76 грн., з яких 3 552 128,26 грн. за послуги зберігання та 100 654,50 грн. за додаткові послуги.
Отже, розмір заборгованості відповідача за Договором становить 332 200,57 грн., з яких 292 123,34 грн. за послуги зберігання та 40 077,23 грн. за додаткові послуги.
В свою чергу, під час звернення до суду з позовною заявою ДО Комбінат «Прогрес» помилково заявлено до стягнення з відповідача заборгованість за Договором № 29 від 01.01.2022 у розмірі 249 628,85 грн., з яких 209 551,62 гри. за послуги зберігання та 40 077,23 грн. за додатковими послугами, тобто меншому за фактичний, документально підтверджений розмір заборгованості за Договором.
Розглянувши матеріали справи суд встановив.
Державна організація Комбінат «Прогрес» Державного агентства резерву України (надалі - Організація) це державна організація, заснована на державній власності, що належить до сфери управління Державного агентства резерву України і входить до єдиної системи державного резерву.
Наказом Державного агентства резерву України від 02.01.2023 № 2 затверджено
Статут Державної організації Комбінат «Прогрес» (нова редакція).
Наказом Державного комітету України з державного матеріального резерву від 17.10.2003 № 237, на виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 586, затверджений Порядок надання платних послуг організаціями, що входять до єдиної системи державного резерву.
Відповідно до п.п. 1.4., 2.1 вказаного Порядку надання послуг здійснюється виключно за письмовими зверненнями юридичних та фізичних осіб. Платні послуги надаються згідно з договором, який укладається сторонами.
01 січня 2022 року, на підставі заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ІГЛАР» від 30.12.2021 (вх. від 30.12.2021 №1262), між Державною організацією Комбінат «Прогрес» Державного агентства резерву України (надалі - Зберігач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ІГЛАР» (надалі - Поклажодавець) (наразі Товариство з обмеженою відповідальністю «СТЕРЕО ХАЙП 23» в зв`язку зі зміною найменування юридичної особи ) укладений Договір про надання платних послуг №29 (надалі - Договір).
Пунктом 9.1 Договору сторони визначили, що договір набирає чинності з 01.01.2022 та діє до 31.12.2022, а в частині розрахунків та санкцій цей договір діє до їх повного виконання незалежно від того чи закінчився термін дії цього договору, чи його розірвано, припинено достроково.
Умовами Договору передбачено, що Зберігач зобов`язується надати у майбутньому повністю або частково на вимогу Поклажодавця згідно з умовами договору послуги: зберігання товарно-матеріальних цінностей; перевезення вантажів, проведення вантажних робіт; маневрові та буксирувальні послуги; первинна обробка деревини, виготовлення, ремонт столярних і теслярських виробів; заправка вогнегасників; будівельно-монтажні, ремонтно-будівельні та сантехнічні роботи; проведення випробовувань, вимірювань, експертизи та лабораторного аналізу товарно-матеріальних цінностей; упакування, розфасування та заморожування продукції; подача холодної води від промислових артезіанських свердловин і гарячої води від котелень, які належать організаціям, що входять до єдиної системи державного резерву, фізичним та юридичним особам для задоволення побутових потреб; зарядження акумуляторних батарей; надання кімнат, які перебувають на балансі організацій, що входять до єдиної системи державного резерву, для тимчасового проживання окремих громадян.
Згідно з п.п. 1.2., 1.9. Договору послуги надаються у складських приміщеннях, на відкритому майданчику, у холодильних камерах зберігача, у опалювальних та неопалювальних кімнатах, кімнатах для тимчасового проживання окремих громадян згідно з п. 1 Додатку № 01 до Договору, за адресою: 03126, м. Київ, вул. В. Гавела, 24.
За умовами п.п. 2.2.3. п. 2.2. Договору факт надання послуг, що предметом цього Договору, за результатами кожного календарного місяця підтверджується та фіксується підписанням сторонами Акта про надані послуги.
Акт підписується сторонами протягом 5 (п`яти) днів з дня складання, за місяць, в якому фактично надавалися послуги (п.п. 2.2.4. п. 2.2. Договору).
За п.п. 2.2.5. п. 2.2. Договору Поклажодавець зобов`язаний не пізніше 5 (п`яти) днів розглянути та підписати вказаний акт або надати письмові мотивовані заперечення.
Відповідно до п.п. 2.2.6. п. 2.2. Договору, якщо протягом зазначеного у пункті 2.2.5 цього договору строку Зберігай не отримає підписаний Поклажодавцем акт або обґрунтованої письмової відмови, акт вважається підписаним, а послуги такими, що надані належним чином та в повному обсязі.
Так, відповідно до п.2.1 Договору за надання послуг зі зберігання товару, надання опалювальних та неопалювальних кімнат для тимчасового проживання окремих громадян, Поклажодавець здійснює щомісячно 100% передоплату згідно з п.2 додатку №01 до цього Договору та п.п.2.2.1 цього Договору, виходячи з калькуляції та враховуючи кон`юнктуру ринку.
У пункті 2.2. Договору сторонами погоджено, що плата за послуги, надані та розраховані згідно з калькуляцією вартості платних послуг згідно з пунктом 2 додатку №01 до цього договору, сплачується щомісячно у розмірі 100% попередньої оплати не пізніше 15 числа кожного місяця, за який здійснюється оплата, в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Зберігача, на підставі виставленого Зберігачем рахунку-фактури.
Поклажодавець здійснює передоплату на підставі рахунку-фактури, за яким повинен звернутися до бухгалтерії Зберігача (п.п. 2.2.1. п. 2.2. Договору).
За умовами п. 2.7 Договору у разі збільшення Поклажодавцем площі для зберігання товару після отримання ним рахунку Зберігай виписує додатковий рахунок в поточному місяці за фактично надані послуги за зберігання товару.
В подальшому, на підставі листів Поклажодавця від 10.01.2022 № 10/01, від 02.02.2022 № 02/02, від 15.02.2022 № 15/02, від 01.05.2022 №№ 01/05, 02/05, від 01.08.2022 № 01/08/22-1, від 31.08.2022 № 31/08, сторонами укладено додатки №03 від 10.01.2022 № 04 від 02.02.2022, № 05 від 15.02.2022, № 07 від 01.06.2022, № 08 від 01.08.2022 № 09 від 15.08.2022, № 10 від 01.09.2022 до Договору щодо зміни розміру займаних площ, надання додаткових місць зберігання, і, відповідно, зміни вартості послуг за Договором, пропорційно зміненій площі.
Згідно з п. 2.3. Договору Поклажодавцю можуть надаватися додаткові послуг, про що укладається відповідний Додаток/Додаткова угода до Договору. У попередню оплату додаткові послуги не включаються і сплачуються по окремих рахунках- фактурах Поклажодавцем в безготівковій формі щомісячно, не пізніше 5 (п`ятого) числа місяця, наступного за календарним місяцем, в якому фактично надавались додаткові послуги, шляхом перерахування коштів на рахунок Зберігача на підставі виставленого рахунку-фактури.
Підпунктом 2.2.2. п. 2.2. Договору передбачено, що оплата послуг з перевезення вантажів, проведення вантажних робіт, маневрових та буксирувальних послуг, зарядження акумуляторних батарей та відшкодування витрат за спожиту електроенергію та інших платежів сплачується Поклажодавцем в безготівковій формі щомісячно не пізніше 5 числа місяця, наступного за календарним місяцем, в якому фактично надавались послуги та споживалась електроенергія шляхом, перерахування коштів на рахунок Зберігача на підставі виставленого рахунку-фактури.
01.01.2022 сторонами укладений додаток № 02 до Договору, за яким Зберігай, за попередньою домовленістю з Поклажодавецем та заявкою останнього, зобов`язується надати послуги з перевезення вантажів, проведення вантажних робіт, маневрові та буксирувальні послуги (надалі - послуги з навантаження/розвантаження), зарядження акумуляторних батарей, а Поклажодавець зобов`язується сплатити за надані послуги. Оплата послуг з перевезення вантажів, проведення вантажних робіт, маневрових та буксирувальних послуг, зарядження акумуляторних батарей сплачується Поклажодавцем в безготівковій формі щомісячно не пізніше 5 (п`ятого) числа місяця, наступного за календарним місяцем, в якому фактично надавались додаткові послуги, шляхом перерахування коштів на рахунок Зберігача на підставі виставленого рахунку- фактури.
01.03.2022 ТОВ «ІГЛАР» звернулось до Комбінат «Прогрес» з листом від 01.03.2022№ 22, в якому, посилаючись на п. 8.1 Договору, просило зупинити дію Договору в частині нарахування та оплати послуг починаючи з 24.02.2022 до скасування воєнного стану в України, додавши на підтвердження лист Торгово- промислової палати України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1.
Пунктом 8.1. Договору передбачено, що Сторони звільняються від відповідальності один перед одним за повне або часткове невиконання, неналежне виконання зобов`язань за цим Договором, якщо таке невиконання обумовлено настанням чи дією обставин непереборної сили, і які підтверджуються компетентними на те органами України, а саме: пожежі, стихійного лиха, воєнних дій та інших надзвичайних ситуацій техногенного, природного або екологічного характеру, якщо ці обставини безпосередньо вплинули на виконання зобов`язань згідно цього Договору. Доказом для підтвердження таких обставин є довідка Торгово-промислової палати України.
Додатком № 06 від 01.03.2022 до Договору на підставі п. 8.1. Договору скасовано умови Договору в частині нарахування за послуги зберігання згідно з п. 2.2. Договору з 01.03.2022 і до припинення дії обставин непереборної сили.
Листом від 31.05.2022 (вх. Від 31.05.2022 № 222) відповідач повідомив ДО Комбінат «Прогрес» про відновлення роботи з 01.06.2022.
На виконання умов Договору ДО Комбінат «Прогрес» надано ТОВ «ІГЛАР» послуги загальною вартістю 3 984 983,30 грн., з яких: послуги зберігання З 844 251,62 грн., додаткові послуги 140 731,73 грн., про що складено та передано Поклажодавцеві для підписання акти приймання-здавання:
за послугами по зберіганню за січень № 1 від 31.01.2022 на суму 803 287,10 грн., за лютий № 2 від 28.02.2022 на суму 437 000,00 грн., за червень № 6 від 30.06.2022 на суму 494 700,00 грн., за липень № 7 від 31.07.2022 на суму 494 700,00 грн., за серпень № 8 від 31.08.2022 на суму 527 564,52 грн., за вересень № 9 від 30.09.2022 на суму 543 500,00 грн., за жовтень № 10 від 31.10.2022 на суму 543 500,00 грн.;
-за додатковими послугами за січень № 1 від 21.01.2022 на суму 15 320,98 грн., червень № 6 від 30.06.2022 на суму 19 015,02 грн., за липень № 7 від 31.07.2022 на суму 39 763,74 грн., за серпень № 8 від 31.08.2022 на суму 26 554,76 грн., за вересень № 9 від 30.09.2022 на суму 23 298,63 грн., за жовтень № 10 від 31.10.2022 на суму 16 778,60 грн..
З метою оплати вартості послуг за Договором ДО Комбінат «Прогрес» виставлялись Поклажодавцю рахунки на оплату:
послуг по зберіганню за січень № 49 від 01.01.2022 на суму 623 100,00 грн., за січень № 110 від 10.01.2022 на суму 180 187,10 грн., за лютий № 250 від 15.02.2022 на суму 437 000,00 грн., за червень № 709 від 01.06.2022 на суму 494 700,00 грн., за липень №812 від 01.07.2022 на суму 494 700,00 грн., за серпень № 964 від 01.08.2022 на суму 498 500,00 грн., за серпень № 1032 від 15.08.2022 на суму 29 064,52 грн, за вересень № 1169 від 01.09.2022 на суму 543 500,00 грн., за жовтень № 1275 від 03.10.2022 на суму 543 500,00 грн.;
додаткових послуг за січень № 119 від 24.01.2022 на суму 15 320,98 грн., червень № 854 від 30.06.2022 на суму 19 015,02 грн., за липень № 992 від 31.07.2022 на суму 39 763,74 грн., за серпень № 1165 від 31.08.2022 на суму 26 554,76 грн., за вересень № 1295 від 30.09.2022 на суму 23 298,63 грн., за жовтень № 1445 від 31.10.2022 на суму 16 778,60 грн..
Вказані рахунки-фактури та акти приймання-здавання послуг отримувались представниками Поклажодавця безпосередньо у бухгалтерії Зберігана, як це передбачено умовами Договору. При цьому, враховуючи положення розділу 2 Договору, зобов`язання Поклажодавця оплачувати надані Зберігачем послуги за Договором на підставі виставлених рахунків жодним чином не ставиться в залежність від підписання ТОВ «ІГЛАР » актів приймання-здавання послуг.
З урахуванням наведеного Зберігачем виконано прийняті на себе зобов`язання, обумовлені Договором, в обсягах, відображених в актах приймання-здавання послуг, та з належною якістю, а Поклажодавцем, у свою чергу, прийнято виконання цих послуг без будь - яких зауважень.
Окрім цього факт надання послуг за Договором підтверджується складеними Зберігачем податковими накладними від 31.01.2022 № 150, від 28.02.2022 № 133, 30.06.2022 № 112; від 31.07.2022 № Ю8; від 31.08.2022 № 134; від 26.08.2022 № ЮЗ; від 13.09.2022 № 67, від 30.09.2022 № 114, від 31.10.2022 № 114, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суми наданих послуг.
У зв`язку із порушенням ТОВ «ІГЛАР» зобов`язання в частині дотримання встановленого Договором строку оплати вартості послуг Зберігачем направлено Поклажодавцеві претензію від 04.10.2022 № 3 (вих. від 04.10.2022 № 305) з вимогою про погашення заборгованості у розмірі 1 228 551,62 грн. у десятиденний строк з моменту отримання вимоги. Вказана претензія направлена на вказану у договорі електронну адресу ТОВ «ІГЛАР».
Водночас, ТОВ «ІГЛАР» не сплатив на користь ДО Комбінат «Прогрес» заборгованість за Договором.
За умовами п. 4.2.4 Договору Зберігач має право на відмову від цього Договору та його розірвання в односторонньому порядку до закінчення строку його дії у випадках: несвоєчасного, неналежного виконання Поклажодавцем взятих на себе зобов`язань згідно умов цього Договору; не перерахування Поклажодавцем в установлений Договором строк платежів; на підставі нормативного акту чи вказівки вище стоячих органів влади, органу управління Зберігача; в разі надходження товарів і матеріалів державного резерву; надання майна в оренду, за умови погодження Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву; настання/виникнення ситуацій, які можуть свідчити про неправомірність дій Поклажодавця, в тому числі його дій чи бездіяльності, які свідчать про блокування ним чи його працівниками та/або іншими сторонніми особами: в`їзду на територію чи виїзду з території Зберігача, Зберігачеві та/або іншим Поклажодавцям (контрагентам) Зберігача, заподіянні шкоди майну та інтересам Зберігача та/або інших Поклажодавців (контрагентів) Зберігача чи будь-яким іншим чином перешкоджанням їх роботі.
Відповідно до п. 9.8. Договору у випадку, дострокового розірвання Зберігачем цього Договору в односторонньому порядку, згідно з пунктом 4.2.4. Договору, останній офіційно повідомляє Поклажодавця, шляхом надсилання на його юридичну адресу письмового повідомлення чи вручення такого повідомлення уповноваженому представнику Поклажодавця, або шляхом надсилання такого повідомлення на електронну пошту Поклажодавця, зазначену в його реквізитах, але не менше ніж за 5 (п`ять) календарних днів до настання такої події. Цей Договір вважається розірваним через 5 (п`ять) календарних днів, з дня отримання Поклажодавцем письмового повідомлення чи вручення його під розписку уповноваженому представнику Поклажодавця або з дня надсилання такого повідомлення на електронну пошту Поклажодавця, зазначену в його реквізитах.
Додатком №11 від 17.10.2022 ДО Комбінат «Прогрес», відповідно до п.п. 4.2.4., 9.8. Договору, припинено Договір в односторонньому порядку з 31.10.2022.
Так, на виконання умов Договору: позивачем надано послуг на загальну суму З 984 983,33 грн., з яких 3 844 251,60 грн. за послуги зберігання та 140 731,73 грн. за додаткові послуги, відповідачем в рахунок погашення заборгованості сплачено З 652 782,76 грн., з яких 3 552 128,26 грн. за послуги зберігання та 100 654,50 грн. за додаткові послуги.
Отже, розмір заборгованості відповідача за Договором становить 332 200,57 грн., з яких 292 123,34 грн. за послуги зберігання та 40 077,23 грн. за додаткові послуги.
Враховуючи вищевикладене, позивач звернувся до суду із позовом про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 332200,57грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 4983,01грн.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
У відповідності до ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. При цьому, ст.12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема: припинення правовідношення.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п`ятої статті 13 цього Кодексу.
Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Він може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків (ст.ст.202, 205 Цивільного кодексу України).
За положеннями ч.ч.1, 2 ст.11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За приписами ст. 174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно ч.1 ст.509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Частиною 2 зазначеної статті встановлено, що зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
За правилами ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною 1 ст.530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст.626 ЦК України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення , зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно ст.627 ЦК України, відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Стаття 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Аналогічні положення містяться в ч.ч.1,7 ст.193 ГК України, в яких визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться; до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом; не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Відповідно до ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Частиною 3 ст. 903 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
За умовами ч.ч. 1, 3 ст. 936 Цивільного кодексу України за договором зберігання одна сторона (зберігай) зобов`язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності. Договір зберіганням є публічним, якщо зберігання речей здійснюється суб`єктом підприємницької діяльності на складах (у камерах, приміщеннях) загального користування.
У відповідності до ч.1 ст.510 ЦК України визначено, що сторонами у зобов`язанні є боржник і кредитор.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.
Як встановлено судом, 08 червня 2021 року між ТОВ «Львівський бетон» та ТОВ «Південна будівельна група компаній» було укладено Договір поставки бетону Б№ 08/06-01.
Так, на виконання умов Договору: позивачем надано послуг на загальну суму З 984 983,33 грн., з яких 3 844 251,60 грн. за послуги зберігання та 140 731,73 грн. за додаткові послуги, відповідачем в рахунок погашення заборгованості сплачено З 652 782,76 грн., з яких 3 552 128,26 грн. за послуги зберігання та 100 654,50 грн. за додаткові послуги.
Отже, суд вважає, що Відповідач зобов`язання щодо оплати за послуги не виконав, тому позовна вимога щодо стягнення заборгованості в розмірі 332 200,57 грн. підлягає задоволенню.
Станом на день розгляду справи, відповідач борг не сплатив, документів спростовуючих позовні вимоги не надав.
Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно зі ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ст.77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Згідно зі ст.78 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до ст.79 ГПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
При цьому, суд звертає увагу сторін на те, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (ЄСПЧ), яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів… мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. І хоча п.1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суду обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Саме такі висновки викладені у рішенні ЕСПЧ від 10.02.2010р.у справі "Серявін та інші проти України".
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частинами ч.ч.1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Враховуючи приписи законодавства, встановлення судом заборгованості відповідача та невиконання відповідачем умов договору щодо оплати за поставлений товар, заявлені позивачем позовні вимоги підлягають судом задоволенню в повній мірі.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст.129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 79, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СТЕРЕО ХАЙП 23" (65006, Одеська обл., місто Одеса, вул.Нікітіна, будинок 90; ідентифікаційний код 37553979) на користь Державної організації Комбінат "Прогрес" Державного агентства резерву України (03126, м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, буд. 24; ідентифікаційний код 14373207) заборгованості в розмірі 332 200,57 грн. та 4983,01грн. судового збору.
Наказ видати згідно зі ст. 327 ГПК України.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Літвінов
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2023 |
Оприлюднено | 20.09.2023 |
Номер документу | 113526289 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Літвінов С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні