Рішення
від 18.09.2023 по справі 707/2407/23
ЧЕРКАСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

707/2407/23

2/707/990/23

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

18 вересня 2023 року м. Черкаси

Черкаський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого судді Морозова В.В.

при секретарі Швидкій І.О.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» про розірвання договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся досуду зуказаним позовомдо Товаристваз обмеженоювідповідальністю «ГрінЛенд Індастрі»,мотивуючи позовтим,що йомуна праві приватної власності належить земельна ділянка, що розташована на території Черкаської області, Черкаський район, Червонослобідська сільська рада, площею 1.1279 га, кадастровий номер 7124989000:03:001:0160, цільове призначення для введення товарного сільськогосподарського виробництва. Цією земельною ділянкою позивач володіє на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом № 1-2467 від 20 жовтня 2015 року, після смерті своєї матері ОСОБА_2 .

ОСОБА_2 ще за життя 08 лютого 2008 року підписала договір оренди землі № 1352 із Сільськогосподарським приватним підприємством «РВД-Агро».

Позивач після отримання земельної ділянки у власність з іншими орендарями договорів оренди не підписував.

В березні 2023 року позивач дізнався, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно містяться відомості про те, що вказана земельна ділянка знаходиться в оренді у відповідача.

Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, датою державної реєстрації договору оренди з відповідачем є 12 жовтня 2020 року. Строк: 15 років, дата закінчення дії: 12 вересня 2035 року, з автоматичним продовженням дії договору, додаткові відомості: щорічна орендна плата виплачується у грошовій формі в розмірі 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки або на аналогічну суму натуральній - шляхом надання сільськогосподарської продукції (в тому числі шляхом надання послуг та виконанням робіт).

За умовами Договору оренди землі (далі - Договір) орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, сплачує своєчасно орендну плату.

Натомість відповідачсвої зобов`язанняз виплатиорендної платиза користуванняземельною ділянкоюпозивача систематичнопорушує.Відповідач жодногоразу протягом2021-2022років своєчасноне здійсниввиплати орендноїплати,строк якоївстановлено щорічнодо 31грудня поточногороку.Тобто простроченимиє платежіз виплатиорендної платиза 2021та 2022роки,що засвоїм визначеннямє систематичноюнесплатою орендноїплати та,як наслідок,підставою для розірвання договору оренди.

Орендна плата позивачу була сплачена за 2021-2022 роки лише у 2023 році, що є підставою для дострокового розірвання Договору оренди та суборенди земельної ділянки, що йому належить.

Сплата орендної плати є істотною умовою договору оренди, а позивач не отримав того, на що він розраховував при укладанні договору.

Позивач вказує, що оплата орендної плати є істотною умовою договору, а її систематичне не отримання орендодавцем у визначений строк за 2021-2022 роки, є істотним порушенням договірних умов, оскільки позбавляє орендодавця можливості отримати за договором оренди кошти за використання земельної ділянки іншою особою в установлений строк.

Позивач, як на підставу для задоволення його вимог, вказує саме на порушення відповідачем істотних умов договору, яке носить систематичний характер, а саме в частині несплати орендної плати у строки та у розмірах, визначених договором оренди.

На підставівищевикладеного,позивач проситьрозірвати договіроренди земельноїділянки,кадастровий номер:7124989000:03:001:0160, площею 1.1279 га, номер запису про інше речове право: 38666238 зареєстрований 12 жовтня 2020 року державним реєстратором виконавчого комітету Степанківської сільської ради Черкаського району Черкаської області, який укладено між ОСОБА_1 та ТОВ «Грін Ленд Індастрі». Стягнути з відповідача на його користь судові витрати.

Сторони в судове засідання не викликались відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, проте в ухвалі про прийняття до розгляду та відкриття провадження у справі від 04 серпня 2023 року відповідачу був наданий строк у 15 днів з дня отримання даної ухвали суду на подачу відзиву на позовну заяву.

Відповідачем ТОВ «Грін Ленд Індастрі» копію позовної заяви з додатками та ухвалу про відкриття провадження у справі отримано 17 серпня 2023 року та 14 вересня 2023 року подано відзив на позовну заяву з додатками та доказами направлення його позивачу.

У відзиві відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі, у зв`язку з тим, що позовні вимоги є незаконними, безпідставними, необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсності. Визнати причини пропуску строку на подання відзиву на позовну заяву поважними та поновити ТОВ «Грін Ленд Індастрі» строк на подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач вказує, що строк для подачі відзиву на позовну заяву він пропустив, у зв`язку із тим, що через воєнний стан підприємство має досить обмежений штат працівників, які майже всі задіяні на весняно-посівних роботах, немає у своєму штаті спеціалістів у галузі права, тому кореспонденція обробляється не у день її надходження, а також потрібен час для укладання договорів з адвокатами, які надають юридичні послуги, які також потребують часу для вивчення матеріалів позову та складання відзиву. До того ж, з аналогічними позовами одночасно звернулась велика кількість відповідачів (більше 80).

В обґрунтування відзиву на позовну заяву зазначає, що п. 11 Договору передбачено, що орендна плата виплачується щорічно з 01 серпня по 31 грудня, або за погодженням сторін в будь-який інший строк протягом року. Тобто, договором оренди землі передбачено, що орендна плата виплачується щорічно з 01 серпня по 31 грудня, але згідно договору, за погодженням сторін орендна плата за землю може бути сплачена в будь-який інший строк протягом року. Твердження позивача щодо невиплати орендної плати ТОВ «Грін Ленд Індастрі» вчасно та в повному обсязі, що порушує права позивача, як власника земельної ділянки та вказує про систематичне невиконання договору оренди землі в частині виплати орендної плати, не підтверджено належними і допустимими доказами, а саме позивач не надав докази невиплати з боку ТОВ «Грін Ленд Індастрі» на його користь орендної плати, не надав доказів систематичної невиплати ТОВ «Грін Ленд Індастрі» орендної плати, не надав доказів існування заборгованості з орендної плати, не зазначив періоди, за які існує заборгованість з орендної плати.

Водночас, відповідач стверджує, що орендну плату за 2021 2022 роки було сплачено позивачу у повному обсязі 10 лютого 2023 року, у строки, передбачені Договором оренди для іншого строку виплати орендної плати річного терміну, однак із незначним затриманням виплати коштів, що, на його переконання, виключає факт істотного порушення договірних зобов`язань з боку ТОВ «Грін Ленд Індастрі».

Причиною вказаної затримки представник відповідача зазначає обстановку в країні, а саме повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України, у зв`язку з чим навесні 2022 року посівні роботи були проведені із запізненням, а через блокування рф зернового коридору та ракетні обстріли портів і зернових терміналів, відсутність ціни на зернові було важко здійснити реалізацію зерна з метою отримання прибутку та виплати орендної плати за паї власникам земельних ділянок. До того ж, восени 2022 року мали місце рясні дощі і погодні умови не дозволили ТОВ «Грін Ленд Індастрі» вчасно завершити збір урожаю, у зв`язку з чим відповідач завершив збір урожаю вже при настанні перших морозів у кінці грудня 2022 року.

Відповідно до вимог статті 127 ЦПК України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

З урахуванням викладеного, враховуючи, що відповідачем копію позовної заяви з додатками отримано 17 серпня 2023 року, останній день строку на подачу відзиву було 01 вересня 2023 року, а відзив подано 14 вересня 2023 року, суд вважає наведені відповідачем причини пропуску строку для подання відзиву поважними та поновлює відповідачу строк для подання відзиву.

Правом на подачу відповіді на відзив позивач не скористався.

Дослідивши надані позивачем письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Частиною 1 статті 2ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст.13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтею 15ЦК України визначено право кожної особи та захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства. Отже, об`єктом захисту є порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес і саме воно є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту. Такі способи захисту передбачені статтею 16 ЦК України.

З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 327621794 від 31 березня 2023 року судом установлено, що 20 жовтня 2015 року державним реєстратором Чуй Н.В. на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом серія та номер 1-2467, виданого 20 жовтня 2015 року Черкаською районною державною нотаріальною конторою, зареєстровано за позивачем у справі ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку за кадастровим номером 7124989000:03:001:0160, площею 1,1279 га, з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області.

Також, із інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 327621794 від 31 березня 2023 року вбачається, що 12 вересня 2020 року між ОСОБА_1 та ТОВ «Грін Ленд Індастрі» укладено договір оренди землі № 459 строком на 15 років, дата закінчення дії договору 12 вересня 2035 року з автоматичним продовженням дії договору. Додаткові відомості: щорічна орендна плата виплачується у грошовій формі в розмірі 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки або на аналогічну суму натуральній - шляхом надання сільськогосподарської продукції (в тому числі шляхом надання послуг та виконанням робіт). Дата, час державної реєстрації 12 жовтня 2020 року.

До відзивуна позовнузаяву відповідачемТОВ «ГрінЛенд Індастрі»долучено копіювідомості провидачу орендноїплати від10лютого 2023року,з якоївбачається,що ОСОБА_1 отримав 7000грн 00коп.орендної платиза 2021-2022роки уповному обсязі, що містить підпис позивача ОСОБА_1 , якими він підтвердив отримання відповідних коштів, і його справжність позивачем не оспорюється.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» (тут і надалі у редакції, чинній на момент укладання договору) оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За змістом статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

За змістом частини першої статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до змісту частини першої статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно зі статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

За змістом частини першої статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до частини першої статті 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Стаття 599 ЦК України передбачає, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

За правилами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з частиною 2 статті 409 ЦК України власник земельної ділянки має право на одержання плати за користування нею. Розмір плати, її форма, умови, порядок та строки її виплати встановлюються договором.

Положеннями статей 21, 22 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. У разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається. Орендна плата справляється у грошовій формі. За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.

Згідно п. «в» ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Положеннями ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

У частинах першій та другій статті 651 ЦК України (у редакції, чинній на момент укладення договору)визначено,що змінаабо розірваннядоговору допускаєтьсялише зазгодою сторін,якщо іншене встановленодоговором абозаконом.Договір можебути зміненоабо розірваноза рішеннямсуду навимогу однієїіз сторіну разіістотного порушеннядоговору другоюстороною тав іншихвипадках,встановлених договоромабо законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідно до ч. 1 та ч. 5, ч. 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно з частиною першою статті 95 ЦПК України письмовими доказами є документи, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Згідно ч. 1-3 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

На підтвердження заявлених позовних вимог позивачем надано суду інфомацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна щодо укладення договору оренди землі.

Крім вказаної інформації позивачем не надано жодного доказу на підтвердження несплати відповідачем орендної плати. Крім того, позивачем не надано суду й самого договору оренди землі № 459 від 12 вересня 2020 року, що позбавляє суд можливості дослідити його умови та встановити чи було порушено відповідачем право позивача.

Водночас, клопотання від сторони позивача про витребування від відповідача вказаного договору до суду не надходило.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про розірвання договору оренди земельної ділянки є необґрунтованими і недоведеними, не підтвердженими належними доказами, тому не підлягають до задоволення.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимогст. 141 ЦПК України.

Враховуючи, що судом відмовлено у задоволенні позовних вимог, судові витрати по справі, необхідно віднести за рахунок позивача.

Керуючись ст.ст.141,263-265 ЦПК Українисуд, -

в и р і ш и в :

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» про розірвання договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення - відмовити повністю.

Ознайомитись з повним текстом судового рішення, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.

Апеляційні скарги на рішення можуть бути подані протягом 30 днів з дня його складення через суд першої інстанції до Черкаського апеляційного суду або безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: В. В. Морозов

СудЧеркаський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення18.09.2023
Оприлюднено20.09.2023
Номер документу113544008
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —707/2407/23

Рішення від 18.09.2023

Цивільне

Черкаський районний суд Черкаської області

Морозов В. В.

Ухвала від 04.08.2023

Цивільне

Черкаський районний суд Черкаської області

Морозов В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні