Ухвала
від 05.04.2023 по справі 757/12407/23-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/12407/23-к

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2023 року Печерський районний суд м. Києва у складі:

головуючої судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2

прокурора ОСОБА_3

захисника ОСОБА_4

обвинуваченого ОСОБА_5

провівши підготовче судове засідання на підставі обвинувального акту у кримінальному провадженні № 72023000000000002 від 24.02.2023, за обвинуваченням ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Одеси, громадянина України, маючого середню освіту, працюючого директором ТОВ «КРАУКА», що розлучений, має на утриманні неповнолітню дитину, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

На адресу Печерського районного суду м. Києва надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 72023000000000002 за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

В підготовчому судовому засіданні прокурор заявив клопотання про звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України. Обґрунтовуючи клопотання, прокурор вказує, що органом досудового розслідування зібрано докази факту кримінального правопорушення та винуватості ОСОБА_5 у його вчиненні, скеровано обвинувальний акт до суду. Поряд із тим, до повідомлення про підозру ОСОБА_5 в повному обсязі відшкодував спричинену кримінальним правопорушенням шкоду та надав згоду на звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.

Судом роз`яснені обвинуваченому зміст обвинувачення, підстава звільнення від кримінальної відповідальності, правові наслідки закриття кримінального провадження із нереабілітуючих підстав, наголошено, що він має право на здійснення кримінального провадження на загальних підставах.

Обвинувачений ОСОБА_5 повністю погодився з клопотанням прокурора, надав свою згоду на звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі ч.4 ст. 212 КК України, не оспорював фактичних обставини кримінального правопорушення, в якому підозрюється, підтвердив суду, що правильно розуміє значення своїх дій, кваліфікацію діяння, підставу звільнення від кримінальної відповідальності, і просив звільнити його від кримінальної відповідальності з названих підстав.

Захисник обвинуваченого - адвокат ОСОБА_4 клопотання прокурора просив задовольнити, зазначивши, що є всі підстави для звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження № 72023000000000002 від 24.02.2023.

Суд, заслухавши думку сторін, вивчивши матеріали провадження, надходить наступних висновків.

Дане кримінальне провадження підсудне Печерському районному суду м. Києва відповідно до ст. ст. 32, 33 КПК України, підстав для направлення провадження для визначення підсудності судом не встановлено.

Згідно обвинувального акта, ОСОБА_5 обвинувачується чиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України - в умисному ухиленні від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене особою, яка зобов`язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в особливо великих розмірах, - за наступних обставин.

Так, відповідно до обвинувального акта, з 23 червня 2021 року, згідно із рішенням єдиного учасника Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - «ТОВ») «КРАУКА» (код ЄДРПОУ 44161766) № 23/06 від 23 червня 2021 року обіймає посаду директора ТОВ «КРАУКА», яке поставлено на податковий облік як платник єдиного податку третьої групи за №155221160354 від 24 червня 2021 року. Наказом ТОВ «КРАУКА» від 30 червня 2021 року № 1-КО ОСОБА_5 призначено на посаду директора ТОВ «КРАУКА».

Рішенням єдиного учасника ТОВ «КРАУКА» № 23/06 від 23 червня 2021 року також затверджено проект Статуту ТОВ «КРАУКА».

Статутом ТОВ «КРАУКА» 2022 року затвердженого Рішенням єдиного учасника ТОВ «КРАУКА» № 23/06 від 23 червня 2021 року визначено, що управління товариством здійснюють: загальні збори учасників товариства (вищий орган управління) та директор (виконавчий орган).

Відповідно до пункту 8.13 статті 8 Статуту ТОВ «КРАУКА» 2022 року затвердженого Рішенням єдиного учасника ТОВ «КРАУКА» № 23/06 від 23 червня 2021 року, виконавчий орган товариства є одноосібним. Назвою одноосібного виконавчого органу є директор.

Крім того, згідно пункту 8.14 статті 8 Статуту ТОВ «КРАУКА» 2022 року затвердженого Рішенням єдиного учасника ТОВ «КРАУКА» № 23/06 від 23 червня 2021 року, директор товариства діє без довіреності від імені товариства, вирішує всі питання оперативно-господарського управління товариством, зокрема але не виключно: забезпечує виконання планів робіт товариства; затверджує порядок ціноутворення на продукцію та послуги товариства; розпоряджається майном товариства, видає інструкції, накази, розпорядження та інші акти, пов`язані з діяльністю товариства, видає довіреності, відкриває у банках розрахунковий, валютний та інші рахунки товариства; затверджує штатний розклад, посадові оклади працівників, приймає на роботу та звільняє з роботи працівників товариства; організовує бухгалтерський облік та звітність товариства; користується правом підпису фінансових документів товариства; представляє на затвердження загальним зборам учасників річний звіт та баланс товариства; укладає будь-які цивільно-правові договори, видає довіреності, відкриває в банках поточний та інші рахунки; приймає рішення з інших питань, що пов`язані з діяльністю товариства і згідно з цим статутом, що не належать до виняткової компетенції загальних зборів учасників.

ОСОБА_5 , будучи службовою особою суб`єкта господарської діяльності - ТОВ «КРАУКА», яка визначена статтею 18 КК України, виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції з організації керівництва та ведення фінансово-господарської діяльності підприємства зовнішньоекономічної діяльності, ніс відповідальність за дотримання вимог наступних нормативних актів, зміст яких йому був достовірно відомий:

Зокрема, згідно статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Статтею 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №966-XIV від 16.07.1999 (зі змінами та доповненнями) зазначено, що сфера дії Закону поширюється на всіх юридичних осіб створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, які зобов`язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

Виходячи з вимог пункту 2 статті 3 цього ж Закону України бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

У відповідності до пункту 3 статті 8 даного Закону України, відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.

Відповідно до пункту 6 статті 8 даного Закону України, керівник підприємства зобов`язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.

Згідно пункту 1 статті 9 цього ж Закону України, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Пунктом 8 статті 9 даного Закону України зазначено, що відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.

Відповідно до статті 16 Податкового Кодексу України (зі змінами та доповненнями) передбачено обов`язки платника податків, в тому числі:

-стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України;

-вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;

-подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;

-сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Також, згідно підпункту 3 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України встановлено, що третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб`єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Відповідно до підпункту 2 пункту 292.1 статті 292 Податкового кодексу України визначено, що доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі.

Також, відповідно до пункту 292.6 статті 292 Податкового кодексу України, датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності. Для платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) датою отримання доходу також є дата відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів, визначених Податковим кодексом України.

Згідно пункту 293.3 статті 293 Податкового кодексу України, відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:

1) 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом;

2) 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

Крім того, згідно підпункту 3 пункту 293.8 статті 293 Податкового кодексу України визначено, що платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у пункті 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у подвійному розмірі ставок, визначених пунктом 293.3 статті 293 Податкового кодексу України, а також зобов`язані у порядку, встановленому цією главою, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених Податковим кодексом України.

Таким чином, ОСОБА_5 будучи службовою особою суб`єкта підприємницької діяльності (юридичної особи) - ТОВ «КРАУКА», яке є платником єдиного податку третьої групи та виступає суб`єктом зовнішньоекономічної діяльності - «експортер», діючи в порушення зазначених вимог законодавства, усвідомлюючи покладену на нього відповідальність за правильність та своєчасність ведення бухгалтерського та податкового обліків, користуючись покладеними на нього обов`язками як на службову особу підприємства, з корисливих мотивів, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді фактичного ненадходження до бюджету держави коштів в особливо великих розмірах, бажаючи їх настання, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх злочинних дій, умисно ухилився від сплати податків за наступних обставин.

На ОСОБА_5 у відповідності до зазначених вимог законодавства була покладена відповідальність за правильне ведення бухгалтерської і податкової звітності ТОВ «КРАУКА» як платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи), декларування отриманого протягом податкового (звітного) періоду доходу в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), дотримання обсягів доходу протягом календарного року визначеного для платника єдиного податку третьої групи та у разі його перевищення застосувати ставку єдиного податку у подвійному розмірі ставок, своєчасне нарахування і сплата у повному обсязі податків, зборів та обов`язкових платежів до державного бюджету України.

При цьому ОСОБА_5 , з корисливих мотивів використав своє службове становище для здійснення фінансово-господарських операцій щодо реалізації зернових та олійних культур (насіння соняшнику, ячмінь, пшениця, просо, ріпак, шрот соняшниковий, кукурудза) шляхом проходження митного контролю в режимі «експорт» та експортування даної продукції за межі митної території України, з метою умисного ухилення від сплати єдиного податку за 2022 рік.

Так, у грудні 2022 року ОСОБА_5 із використанням послуг митних брокерів здійснив оформлення експортування зернових та олійних культур (насіння соняшнику, ячмінь, пшениця, просо, ріпак, шрот соняшниковий, кукурудза) за межі митної території України в адресу компаній нерезидентів України - «United Flour Mill LLC» (адреса: New industrial Area, PO BOX 1960 Ajman UAE), «STARTNAFTA OU» (адреса: Toompuiestee 21, Kesklinna district, Tallinn city, Harju country, 1013), «PATBERG INTERNATIONAL SRL» (адреса: Ghiocei street № 7a sector 2, Bucharest, Romania), «Aa Sodrujestvo Limited» (адреса: Office E1 3822g Po Box 16675 Ajman United Arab Emirate) з якими попередньо укладені контракти, шляхом оформлення та декларування у митному органі (Одеській митниці) наступних митних декларацій:

1.№ 22UA500390012636U4 від 05.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1206009900, назва товару - «Насіння соняшнику неподрібнене, у лушпинні чорного кольору, нормальної товарної якості (якість, згідно ДСТУ 7011:2009), не для сівби, не містить ГМО, врожаю 2022 року - 503 440 кг. Насипом. Торговельна марка - нема даних. Країна виробництва - UA.», одержувач - «Aa Sodrujestvo Limited», країна призначення - Болгарія, фактурна вартість товару - 4 485 650,4 грн.;

2.№ 22UA500390012638U2 від 05.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1206009900, назва товару - «Насіння соняшнику неподрібнене, у лушпинні чорного кольору, нормальної товарної якості (якість, згідно ДСТУ 7011:2009), не для сівби, не містить ГМО, врожаю 2022 року - 685 520 кг. Насипом. Торговельна марка - нема даних. Країна виробництва - UA.», одержувач - «Aa Sodrujestvo Limited», країна призначення - Болгарія, фактурна вартість товару - 6 107 983,2 грн.;

3.№ 22UA500390012671U7 від 06.12.2022, тип митної декларації - АА, код товару - 1008290000, назва товару - «Просо (Panicum miliaceum L) для продовольчих цілей, українського походження, врожаю 2022 р. Якість у відповідності до контракту, має наступні показники: вологість - макс.14,0 %, сміттєва домішка - макс.2,0%. Загальна вага нетто - 24 220 кг. Насипом.», одержувач - «United Flour Mill LLC», країна призначення - Об`єднані Арабські Емірати, фактурна вартість товару - 141 710,64 грн.;

4.№ 22UA500390012672U6 від 06.12.2022, тип митної декларації - АА, код товару - 1008290000, назва товару - «Просо (Panicum miliaceum L) для продовольчих цілей, українського походження, врожаю 2022 р. Якість у відповідності до контракту, має наступні показники: вологість - макс.14,0%, сміттєва домішка - макс.2,0%. Загальна вага нетто - 22 820 кг. Насипом.», одержувач - «United Flour Mill LLC», країна призначення - Об`єднані Арабські Емірати, фактурна вартість товару - 133 519,27 грн.;

5.№ 22UA500530008238U0 від 07.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1005900000, назва товару - «Кукурудза, не для сівби, нормальної товарної якості (згідно ДСТУ 4525:2006), не містить ГМО, врожаю 2022 року - 1 094 140 кг. Насипом. Торговельна марка - нема даних. Країна виробництва - UA.», одержувач - «Aa Sodrujestvo Limited», країна призначення - Румунія, фактурна вартість товару - 2 237 516,3 грн.;

6.№ 22UA500390012729U4 від 07.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1206009900, назва товару - «Насіння соняшнику неподрібнене, у лушпинні чорного кольору, нормальної товарної якості (якість, згідно ДСТУ 7011:2009), не для сівби, не містить ГМО, врожаю 2022 року - 1 039 380 кг. Насипом. Торговельна марка - нема даних. Країна виробництва - UA.», одержувач - «PATBERG INTERNATIONAL SRL», країна призначення - Болгарія, фактурна вартість товару - 9 551 902,2 грн.;

7.№ 22UA500530008281U9 від 08.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1003900000, назва товару - «Ячмінь, нормальної товарної якості (якість, згідно ДСТУ 3769-98), не для сівби, не містить ГМО, врожаю 2022 року - 1 470 560 кг. Насипом. Торговельна марка - нема даних. Країна виробництва - UA.», одержувач - «Aa Sodrujestvo Limited», країна призначення - Румунія, фактурна вартість товару - 2 911 708,8 грн.;

8.№ 22UA500530008274U1 від 08.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1001990000, назва товару - «Пшениця, не для сівби, нормальної товарної якості (згідно ДСТУ 3768:2010), не містить ГМО, врожаю 2022 року - 4 146 410 кг. Насипом. Торговельна марка - нема даних. Країна виробництва - UA.», одержувач - «STARTNAFTA OU», країна призначення - Греція, фактурна вартість товару - 10 200 168,6 грн.;

9.№ 22UA500390012805U6 від 09.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1206009900, назва товару - «Насіння соняшнику неподрібнене, у лушпинні чорного кольору, нормальної товарної якості (якість, згідно ДСТУ 7011:2009), не для сівби, не містить ГМО, врожаю 2022 року - 466 560 кг. Насипом. Торговельна марка - нема даних. Країна виробництва - UA.», одержувач - «Aa Sodrujestvo Limited», країна призначення - Болгарія, фактурна вартість товару - 4 157 049,6 грн.;

10.№ 22UA500390012807U4 від 09.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1206009900, назва товару - «Насіння соняшнику неподрібнене, у лушпинні чорного кольору, нормальної товарної якості (якість, згідно ДСТУ 7011:2009), не для сівби, не містить ГМО, врожаю 2022 року - 521 100 кг. Насипом. Торговельна марка - нема даних. Країна виробництва - UA.», одержувач - «Aa Sodrujestvo Limited», країна призначення - Болгарія, фактурна вартість товару - 4 643 001 грн.;

11.№ 22UA500530008330U4 від 09.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1003900000, назва товару - «Ячмінь, нормальної товарної якості (якість, згідно ДСТУ 3769-98), не для сівби, не містить ГМО, врожаю 2022 року -1496620 кг. Насипом. Торговельна марка -нема даних. Країна виробництва -UA.», одержувач - «Aa Sodrujestvo Limited», країна призначення - Румунія, фактурна вартість товару - 3 112 969,6 грн.;

12.№ 22UA500390012688U5 від 13.12.2022, тип митної декларації - АА, код товару - 1008290000, назва товару - «Просо (Panicum miliaceum L) для продовольчих цілей, українського походження, врожаю 2022 р. Якість у відповідності до контракту, має наступні показники: вологість -макс.14,0%, сміттєва домішка -макс. 2,0%. Загальна вага нетто - 18 900 кг.», одержувач - «United Flour Mill LLC», країна призначення - Об`єднані Арабські Емірати, фактурна вартість товару - 110 583,45 грн.;

13.№ 22UA500090016700U9 від 13.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1001990000, назва товару - «Пшениця м`яка, 3-го класу, не насіннєва, натура - 784 г/л, вологість - 12,60%, клейковина сира - 20,8%, частка білка - 12,0%, число падання - 316 сек., частка сміттєвої домішки - 1,30%, частка зернової домішки - 5,50%. Навалом. Врожаю 2022 року.», одержувач - «STARTNAFTA OU», країна призначення - Іспанія, фактурна вартість товару - 3 023 118,6 грн.;

14.№ 22UA500090016700U9 від 13.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1001990000, назва товару - «Пшениця м`яка, 2-го класу, не насіннєва, натура - 793 г/л, вологість - 12,20%, клейковина сира - 25,7%, частка білка - 13,40%, число падання - 348 сек., частка сміттєвої домішки - 1,10%, частка зернової домішки - 5,10%. Навалом. Врожаю 2022 року.», одержувач - «STARTNAFTA OU», країна призначення - Іспанія, фактурна вартість товару - 127 452,6 грн.;

15.№ 22UA500090016700U9 від 13.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1001990000, назва товару - «Пшениця м`яка, 4-го класу, не насіннєва, натура - 780 г/л, вологість - 12,7%, клейковина сира - 16,6%, частка білка - 10,8%, число падання - 293 сек., частка сміттєвої домішки - 1,20%, частка зернової домішки - 6,20%. Навалом. Врожаю 2022 року.», одержувач - «STARTNAFTA OU», країна призначення - Іспанія, фактурна вартість товару - 465286,5 грн.;

16.№ 22UA500090016703U6 від 13.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1001990000, назва товару - «Пшениця м`яка, 3-го класу, не насіннєва, натура - 784 г/л, вологість - 12,60%, клейковина сира - 20,8%, частка білка - 12,0%, число падання - 316 сек., частка сміттєвої домішки - 1,30%, частка зернової домішки - 5,50%. Навалом. Врожаю 2022 року.», одержувач - «STARTNAFTA OU», країна призначення - Іспанія, фактурна вартість товару - 8 218 355,7 грн.;

17.№ 22UA500090016703U6 від 13.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1001990000, назва товару - «Пшениця м`яка, 2-го класу, не насіннєва, натура - 793 г/л, вологість - 12,20%, клейковина сира - 25,7%, частка білка - 13,40%, число падання - 348 сек., частка сміттєвої домішки - 1,10%, частка зернової домішки - 5,10%. Навалом. Врожаю 2022 року.», одержувач - «STARTNAFTA OU», країна призначення - Іспанія, фактурна вартість товару - 1 739 798,1 грн.;

18.№ 22UA500090016703U6 від 13.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1001990000, назва товару - «Пшениця м`яка, 4-го класу, не насіннєва, натура - 780 г/л, вологість - 12,7%, клейковина сира - 16,6%, частка білка - 10,8%, число падання - 293 сек., частка сміттєвої домішки - 1,20%, частка зернової домішки - 6,20%. Навалом. Врожаю 2022 року.», одержувач - «STARTNAFTA OU», країна призначення - Іспанія, фактурна вартість товару - 714 472,5 грн.;

19.№ 22UA500130024994U5 від 14.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1005900000, назва товару - «Кукурудза, не для сівби, українського походження, згідно ДСТУ 4525:2006 Насипом 3 989 982 кг. Фірма -виробник: нема даних, торгівельна марка: нема даних», одержувач - «Aa Sodrujestvo Limited», країна призначення - Єгипет, фактурна вартість товару - 8 159 513,19 грн.;

20.№ 22UA500130025013U8 від 14.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1205109000, назва товару - «Ріпак 1 -го класу, українського походження, врожаю 2022 року, згідно ДСТУ 4966:2008 Насипом 503 425 кг. Фірма - виробник: нема даних, торгівельна марка: нема даних», одержувач - «Aa Sodrujestvo Limited», країна призначення - Франція, фактурна вартість товару - 2 937 484,88 грн.;

21.№ 22UA500130025014U7 від 14.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1205109000, назва товару - «Ріпак 1-го класу, українського походження, врожаю 2022 року, згідно ДСТУ 4966:2008 Насипом 354 952 кг. Фірма - виробник: нема даних, торгівельна марка: нема даних», одержувач - «Aa Sodrujestvo Limited», країна призначення - Франція, фактурна вартість товару - 2 071 144,92 грн.;

22.№ 22UA500130025000U6 від 14.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1001990000, назва товару - «Пшениця врожаю 2022 року, українського походження, згідно ДСТУ 3768:2019 Насипом 3-го класу 200 279 кг. Насипом 4-го класу 32 814 кг. Фірма - виробник: нема даних, торгівельна марка: нема даних», одержувач - «Aa Sodrujestvo Limited», країна призначення - Іспанія, фактурна вартість товару - 561 595,74 грн.;

23.№ 22UA500530008706U4 від 19.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1001990000, назва товару - «Пшениця, не для сівби, нормальної товарної якості (згідно ДСТУ 3768:2010), не містить ГМО, врожаю 2022 року - 560 460кг. Насипом. Торговельна марка - нема даних. Країна виробництва - UA.», одержувач - «STARTNAFTA OU», країна призначення - Греція, фактурна вартість товару - 1 378 731,6 грн.;

24.№ 22UA500530008709U1 від 19.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1001990000, назва товару - «Пшениця, не для сівби, нормальної товарної якості (згідно ДСТУ 3768:2010), не містить ГМО, врожаю 2022 року - 4 200 000кг. Насипом. Торговельна марка - нема даних. Країна виробництва - UA.», одержувач - «Aa Sodrujestvo Limited», країна призначення - Греція, фактурна вартість товару - 8 232 000 грн.;

25.№ 22UA500530008879U0 від 22.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1005900000, назва товару - «Кукурудза, не для сівби, нормальної товарної якості (згідно ДСТУ 4525:2006), не містить ГМО, врожаю 2022 року - 629 980 кг. Насипом. Торговельна марка - нема даних. Країна виробництва - UA.», одержувач - «Aa Sodrujestvo Limited», країна призначення - Румунія, фактурна вартість товару - 1 288 309,1 грн.;

26.№ 22UA500530008880U3 від 22.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1005900000, назва товару - «Кукурудза, не для сівби, нормальної товарної якості (згідно ДСТУ 4525:2006), не містить ГМО, врожаю 2022 року - 268 240 кг. Насипом. Торговельна марка - нема даних. Країна виробництва - UA.», одержувач - «Aa Sodrujestvo Limited», країна призначення - Румунія, фактурна вартість товару - 548 550,8 грн.;

27.№ 22UA500410001266U8 від 22.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1001990000, назва товару - «Пшениця продовольча українського походження 3-го сорту, не для сівби, врожаю 2022 року, згідно ДСТУ 4962:2008. Насипом, у кількості - 513 206 кг. Країна походження: UA.», одержувач - «Aa Sodrujestvo Limited», країна призначення - Туреччина, фактурна вартість товару - 1 005 883,76 грн.;

28.№ 22UA500410001267U7 від 22.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1001990000, назва товару - «Пшениця продовольча українського походження 3-го сорту, не для сівби, врожаю 2022 року, згідно ДСТУ 4962:2008. Насипом, у кількості - 948 813 кг. Країна походження: UA.», одержувач - «Aa Sodrujestvo Limited», країна призначення - Туреччина, фактурна вартість товару - 2 334 079,98 грн.;

29.№ 22UA500090017080U8 від 23.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1005900000, назва товару - «Кукурудза 3-го класу, не насіннєва. Вологість - 14,20%, частка сміттєвої домішки - 1,50%, частка зернової домішки - 6,20%. Насипом. Врожаю 2022 року. ДСТУ 4525:2006. Країна виробництва - UA. Торговельна марка - нема даних. Виробник - нема даних.», одержувач - «STARTNAFTA OU», країна призначення - Іспанія, фактурна вартість товару - 2 527 200,78 грн.;

30.№ 22UA500090017080U8 від 23.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1005900000, назва товару - «Кукурудза 3-го класу, не насіннєва. Вологість - 14,20%, частка сміттєвої домішки - 1,80%, частка зернової домішки - 6,40%. Насипом. Врожаю 2021 року. ДСТУ 4525:2006. Країна виробництва - UA. Торговельна марка - нема даних. Виробник - нема даних.», одержувач - «STARTNAFTA OU», країна призначення - Іспанія, фактурна вартість товару - 800 934,48 грн.;

31.№ 22UA500090017084U4 від 23.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1001990000, назва товару - «Пшениця м`яка, 3-го класу, не насіннєва, натура - 791 г/л, вологість - 12,70%, клейковина сира - 20,7%, частка білка - 11,9%, число падання - 336 сек., частка сміттєвої домішки - 1,20%, частка зернової домішки - 5,20%. Навалом. Врожаю 2022 року.», одержувач - «STARTNAFTA OU», країна призначення - Іспанія, фактурна вартість товару - 673 437,3 грн.;

32.№ 22UA500090017084U4 від 23.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1001990000, назва товару - «Пшениця м`яка, 2-го класу, не насіннєва, натура - 792 г/л, вологість - 12,4%, клейковина сира - 26,1%, частка білка - 13,3%, число падання - 360 сек., частка сміттєвої домішки - 1,00%, частка зернової домішки - 5,20%. Навалом. Врожаю 2022 року.», одержувач - «STARTNAFTA OU», країна призначення - Іспанія, фактурна вартість товару - 123 971,7 грн.;

33.№ 22UA500090017084U4 від 23.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1001990000, назва товару - «Пшениця м`яка, 4-го класу, не насіннєва, натура - 789 г/л, вологість - 12,40%, клейковина сира - 17,0%, частка білка - 10,4%, число падання - 305 сек., частка сміттєвої домішки - 1,10%, частка зернової домішки - 6,40%. Навалом. Врожаю 2022 року.», одержувач - «STARTNAFTA OU», країна призначення - Іспанія, фактурна вартість товару - 97 776 грн.;

34.№ 22UA500090017085U3 від 23.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1005900000, назва товару - «Кукурудза 3-го класу, не насіннєва. Вологість - 14,20%, частка сміттєвої домішки - 1,50%, частка зернової домішки - 6,20%. Насипом. Врожаю 2022 року. ДСТУ 4525:2006. Країна виробництва - UA. Торговельна марка - нема даних. Виробник - нема даних.», одержувач - «STARTNAFTA OU», країна призначення - Іспанія, фактурна вартість товару - 7 972 524,53 грн.;

35.№ 22UA500090017085U3 від 23.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 1005900000, назва товару - «Кукурудза 3-го класу, не насіннєва. Вологість - 14,20%, частка сміттєвої домішки - 1,80%, частка зернової домішки - 6,40%. Насипом. Врожаю 2021 року. ДСТУ 4525:2006. Країна виробництва - UA. Торговельна марка - нема даних. Виробник - нема даних.», одержувач - «STARTNAFTA OU», країна призначення - Іспанія, фактурна вартість товару - 987 878,15 грн.;

36.№ 22UA500090017286U7 від 23.12.2022, тип митної декларації - ДР, код товару - 2306300000, назва товару - «Шрот соняшниковий гранульваний українського походження, нормальної товар ної якості, виробництво 2021 -2022 року, для технічних цілей. Насипом. ДСТУ4638:2006. Країна виробництва - UA. Виробник - ТОВ «Ніжинський Жиркомбінат». Торговельна марка - нема даних.», одержувач - «Aa Sodrujestvo Limited», країна призначення - Китай, фактурна вартість товару - 1 186 332 грн.

ОСОБА_5 реалізуючи свій злочинний умисел, на підставі вказаних митних декларацій у грудні 2022 року здійснив проходження митного контролю в режимі «експорт» та експортував за межі митної території України в адресу компаній нерезидентів України зернові та олійні культури (насіння соняшнику, ячмінь, пшениця, просо, ріпак, шрот соняшниковий, кукурудза) на загальну суму 104 969 595,97 грн.

Надалі, у грудні 2022 року після виконання умов експортування за межі митної території України зернових та олійних культур на адресу компаній нерезидентів України - «United Flour Mill LLC», «STARTNAFTA OU», «PATBERG INTERNATIONAL SRL», «Aa Sodrujestvo Limited», ОСОБА_5 перебуваючи у офісному приміщенні ТОВ «КРАУКА» за адресою: м. Київ, Печерський район, вул. Мечникова, 14/1 (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено) отримав від зазначених компаній нерезидентів оплату за поставлений товар у готівковій формі, у загальному розмірі 104 969 595,97 грн.

ОСОБА_5 отримавши у грудні 2022 року виручку у розмірі 104 969 595,97 грн. за поставлену продукцію, розуміючи та усвідомлюючи що вони являються доходом ТОВ «КРАУКА», 06 січня 2023 року перебуваючи у офісному приміщенні ТОВ «КРАУКА» за адресою: м. Київ, Печерський район, вул. Мечникова, 14/1 (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), з корисливих мотивів сформував з нульовими показниками податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) ТОВ «КРАУКА» за 2022 рік та підписав її шляхом накладання власного електронного цифрового підпису, тим самим надавши податковій декларації обов`язковий реквізит та закінчив їх складання, а отже підтвердив достовірність інформації поданій в ній, яка не відповідала дійсності, та подав її за допомогою засобів електронного зв`язку до контролюючого органу за № 9288942376 від 06 січня 2023 року.

Таким чином, ОСОБА_5 дотримуючись свого злочинного наміру, спрямованого на створення умов для заниження єдиного податку за 2022 рік, умисно вчинив дії щодо не віднесення та не відображення отриманих доходів в декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) ТОВ «КРАУКА» за 2022 рік.

Так, ОСОБА_5 шляхом заниження об`єкту оподаткування, діючи в порушення пп. 2 п. 292.1. ст. 292, пп. 3 п. 293.8 ст. 293 Податкового кодексу України, занизив суму єдиного податку за 2022 рік на загальну суму 10 034 396 грн., тим самим усвідомлюючи наслідки своїх дій, умисно, безпідставно, з корисливих мотивів ухилився від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, як особою яка зобов`язана їх сплачувати, в особливо великих розмірах, на загальну суму 10 034 396 грн.

Враховуючи вищевикладене, в результаті протиправних дій ОСОБА_5 до державного бюджету України не надійшло податків на загальну суму 10 034 396 грн., що є особливо великим розміром, оскільки вони в сім тисяч і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Як встановлено судом в ході розгляду клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності, ОСОБА_5 , з 23 червня 2021 року, згідно із рішенням єдиного учасника Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - «ТОВ») «КРАУКА» (код ЄДРПОУ 44161766) № 23/06 від 23 червня 2021 року, обрано директором ТОВ «КРАУКА», яке поставлено на податковий облік як платник єдиного податку третьої групи за №155221160354 від 24 червня 2021 року /том. 2 а.м. 122-123, 117/.

Наказом ТОВ «КРАУКА» від 30 червня 2021 року № 1-КО ОСОБА_5 призначено на посаду директора ТОВ «КРАУКА» /том. 2 а.м. 119/.

Згідно пункту 8.14 ст. 8 Статуту ТОВ «КРАУКА», затвердженого 23.06.2021, директор товариства діє без довіреності від імені товариства та, зокрема, організовує бухгалтерський облік та звітність товариства; користується правом підпису фінансових документів товариства. /том 3 а. м. 30-33, 34-53/.

Як зазначає прокурор, ОСОБА_5 як директор ТОВ «КРАУКА» шляхом заниження об`єкту оподаткування, діючи в порушення пп. 2 п. 292.1. ст. 292, пп. 3 п. 293.8 ст. 293 Податкового кодексу України, занизив суму єдиного податку за 2022 рік на загальну суму 10 034 396 грн.

Відповідно до аналітичного продукту від 10.01.2023 № 9.3/3.3.3/194-23 з додатками, в ході проведення аналітичного дослідження здійснених фінансово-господарських операцій ТОВ «КРАУКА» встановлено порушення пп. 2 п. 292.1 ст. 292, пп. 3 п. 293.8 ст. 293 Податкового кодексу України, що призвело до заниження єдиного податку на загальну суму 10 117 685 гривень (379 275 гривень - ставка єдиного податку 5% неповне декларування та 9 738 410 гривень - ставка єдиного податку 10% за перевищення обсягу доходу). В аналітичному продукті зазначено, що, у разі встановлення в ході подальшого відпрацювання інших обставин та/або отримання додаткових документів (в тому числі первинних документів, що свідчать про проведені фінансові операції), пояснень посадових осіб та/або інших матеріалів, що стосуються обставин фінансово-господарської діяльності зазначених підприємств та підприємств-контрагентів, висновки даного аналітичного дослідження можуть бути переглянути з урахуванням нових обставин та/або документів /том. 1 а.м. 27-38.

На підставі вказаного аналітичного продукту старшим детективом першого відділу детективів Підрозділу детективів із захисту фінансів у бюджетній сфері та міжнародної технічної допомоги Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_6 винесено постанову від 12.01.2023 про призначення судово-економічної експертизи у кримінальному провадженні № 42022000000001389 від 13.10.2022 /том. 3 а.м. 2.-5/.

Висновком експертів за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи від 08.02.2023 № 2079/23-72/2080/23-71 у кримінальному провадженні № 42022000000001389 встановлено, що у межах наданих на дослідження документів підтверджується висновок аналітичного продукту Департаменту аналізу інформації та управління ризиками Бюро економічної безпеки України від 10.01.2023 № 9.3/3.3.3/194-24 щодо заниження ТОВ «КРАУКА» єдиного податку за 2022 рік на загальну суму 10 034 396 гривень, з урахуванням показів директора ТОВ «КРАУКА», які містяться в протоколі допиту свідка від 10.01.2023, та за умови отримання ТОВ «КРАУКА» оплати у готівковій формі у сумі 104 969 596 гривень за відвантажену на експорт продукцію /том. 3 а.м. 19-28, том. 1 а.м. 45-53/.

Отже, сума несплаченого податку підтверджується висновками вищевказаного аналітичного продукту та висновку експертів.

24.02.2023 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України / том. 3 а.м. 104-117/.

Поряд із тим, в ході досудового розслідування до повідомлення ОСОБА_5 про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, сума завданих державі збитків (несплачених податків) в розмірі 10 034 396 грн. погашена ТОВ «КРАУКА», уповноваженою особою якого є ОСОБА_5 , до державного бюджету України, що підтверджується: копією платіжного доручення № 3 від 16.01.2023, згідно з якою сплачено 5 000 000 гривень, копією платіжної доручення № 7 від 17.01.2023, згідно з якою сплачено 4 000 000 гривень, копією платіжної доручення № 23 від 10.02.2023, згідно з якою сплачено 1 010 296 гривень, копією платіжної доручення № 14 від 13.02.2023, згідно з якою сплачено 204 704 гривні /том. 3 а.м. 185-188/.

Відповідно до ч. 4 ст. 212 КК України, особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою цієї статті, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов`язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

Відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Частиною 3 статті 288 КПК України визначено, що суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Враховуючи, що сума податкової заборгованості у розмірі 10 034 396 гривень підтверджена висновком судової економічної експертизи № 2079/23-72/2080/23-71 від 08.02.2023, та в ухиленні від сплати якої обвинувачується ОСОБА_5 згідно з обвинувальним актом, до моменту притягнення його до кримінальної відповідальності за ч. 3 ст. 212 КК України була повністю погашена, тож вчинене останнім діяння втратило суспільну небезпечність, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України та закриття кримінального провадження.

З аналізу положень кримінального процесуального закону, які регулюють питання розподілу та стягнення процесуальних витрат, слідує, що у разі ухвалення обвинувального вироку суд стягує з обвинуваченого на користь потерпілого всі здійснені ним документально підтверджені процесуальні витрати, а на користь держави - документально підтверджені витрати на залучення експерта. При цьому суд вирішує питання щодо процесуальних витрат у вироку суду або ухвалою (ч. 1 ст. 124, ч. 1 ст. 126, п. 13 ч. 1 ст. 368, ч. 4 ст. 374 КПК).

Отже, процесуальні витрати за залучення експертів на стадії досудового розслідування в сумі 19 118 гривень 40 копійок (висновок експертів № 2079/23-72/2080/23-71 від 08.02.2023) слід віднести на рахунок держави.

Цивільний позов в провадженні не заявлено, питання речових доказів слід вирішити у відповідності до вимог ст. 100 КПК України.

Запобіжний захід щодо ОСОБА_5 не застосовувався та правові підстави для його застосування до набрання ухвалою суду законної сили - відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 284, 288, 314, 369, 371 КПК України, -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_5 звільнити від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, у зв`язку зі сплатою податків та відшкодуванням шкоди, завданої несвоєчасною сплатою податків.

Кримінальне провадження № 72023000000000002 за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України - закрити.

Процесуальні витрати на проведення комісійної судової економічної експертизи № 2079/23-72/2080/23-71 від 08.02.2023 в розмірі 19 118 гривень 40 копійок - віднести на рахунок держави.

Документи, визнані речовими доказами постановою від 13.02.2023 - зберігати в матеріалах провадження.

Цивільний позов не заявлявся.

До набрання ухвалою суду законної сили запобіжний захід до ОСОБА_5 не застосовувати.

На ухвалу може бути подана апеляція до Київського апеляційного суду протягом 7 днів з дня її оголошення через Печерський районний суд м. Києва.

Суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення05.04.2023
Оприлюднено20.09.2023
Номер документу113544436
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері господарської діяльності Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів

Судовий реєстр по справі —757/12407/23-к

Ухвала від 05.04.2023

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Шапутько С. В.

Ухвала від 30.03.2023

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Шапутько С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні