ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
УХВАЛА
"12" вересня 2023 р. Справа№ 873/83/21
Північний апеляційний господарський суд у складі:
суддя: Барсук М.А.
при секретарі: Овчиннікової Я.Д.
За участю представників:
від стягувача: не з`явились;
від боржника: не з`явились;
від заявника: не з`явились;
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Дебт Форс" про заміну стягувача його правонаступником у наказах, виданих на примусове виконання рішення Постійно діючого Третейського суду при Асоціації "Інформаційно-фінансового бізнесу" від 26.04.2021
у третейській справі №33/21
за позовом Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль"
до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська металева група"
2. ОСОБА_1
3. ОСОБА_2
про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Постійно діючого Третейського суду при Асоціації "Інформаційно-фінансового бізнесу" від 26.04.2021 у справі №33/21 позов Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська металева група", ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про солідарне стягнення заборгованості задоволено у повному обсязі.
Стягнуто солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська металева група", ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" заборгованість за Кредитним договором №015/21350/489101-1 від 04.06.2020 у сумі 669 163, 69 грн.
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська металева група", ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" третейський збір у сумі 7 091, 75 грн., по 2 363, 90 грн. з кожного.
Акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль" звернулось до Північного апеляційного господарського суду з заявою, у якій просить видати наказ на виконання рішення Постійно діючого Третейського суду при Асоціації "Інформаційно-фінансового бізнесу" від 26.04.2021 у третейській справі №33/21.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 22.02.2022 заяву Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" про видачу наказу на примусове виконання рішення Постійно діючого Третейського суду при Асоціації "Інформаційно-фінансового бізнесу" від 26.04.2021 у третейській справі №33/21 задоволено частково.
Видано накази на примусове виконання рішення Постійно діючого Третейського суду при Асоціації "Інформаційно-фінансового бізнесу" від 26.04.2021 у третейській справі №33/21 наступного змісту:
"Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська металева група" на користь Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" заборгованість за Кредитним договором №015/21350/489101-1 від 04.06.2020 у сумі 669 163,69 грн.
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська металева група" на користь Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" (третейський збір у сумі 7 091,75 грн."
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська металева група" на користь Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" витрати по сплаті судового збору за подання заяви про видачу наказу на примусове виконання рішення третейського суду в сумі 1135,00 грн.
На виконання ухвали Північного апеляційного господарського суду від 22.02.2022 у справі №873/83/21 23.05.2022 було видано відповідні накази.
25.07.2023 до Північного апеляційного господарського суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Дебт Форс" про заміну стягувача його правонаступником, в якій останній просить замінити вибулого стягувача Акціонерне товариство "Райффайзен Банк" на правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Дебт Форс" у судових наказах № 873/83/21 позовом Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська металева група".
Як на підставу для заміни сторони у справі заявник посилається на те, що на підставі договорів відступлення прав вимоги, укладених 21.02.2022 між Акціонерним товариством "Райффайзен Банк" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал", 02.02.2023 Товариством з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Кампсіс", 08.05.2023 Товариством з обмеженою відповідальністю "Кампсіс" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дебт Форс" останній отримав право вимоги первісного кредитора до боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська металева група".
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 27.07.2023 розгляд вказаної заяви призначено на 12.09.2023.
В судове засідання представники сторін та заявника не прибули, хоча про час та місце розгляду заяви сторони повідомлялись належним чином шляхом направлення процесуальних документів на їх юридичну адресу.
Суд також враховує надіслані на його адресу клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Дебт Форс" та Акціонерного товариства "Райффайзен Банк" про розгляд заяви про заміну стягувача його правонаступником без участі їх представників.
Відповідно до ч. 3 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Враховуючи належне повідомлення сторін та заявника, а також з урахуванням того, що неявка їх представників в судове засідання не перешкоджає розгляду заяви, відповідна заява розглянута судом у даному судовому засіданні.
Розглянувши вказану заяву про заміну сторони суд дійшов висновку про її задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення
Частиною 5 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
За приписами статті 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони у матеріальному правовідношенні її правонаступником). У зв`язку з цим для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідна наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов`язків до іншої особи - правонаступника.
Отже, процесуальне правонаступництво, передбачене статтею 52 Господарського процесуального кодексу України, - це перехід процесуальних прав та обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (пункт 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України).
Так, 21.02.2022 між Акціонерним товариством "Райффайзен Банк" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал" (Новий кредитор) було укладено договір відступлення права вимоги №114/2-42, за умовами якого банк відступив Товариству з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал" права вимоги, зокрема, за кредитним договором № 015/21350/489101-1 від 04.06.2020, укладеним між Акціонерним товариством "Райффайзен Банк" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Українська металева група".
Згідно з п. 2.1 договору Первісний кредитор передає (відступає) Новому кредиторові за плату, а Новий кредитор приймає належні Первісному кредитору права вимоги до боржників, вказаних у Реєстрі Боржників.
У вказаному Реєстрі Боржників міститься інформація щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська металева група".
Відповідно до п. 2.3. договору внаслідок передачі (відступлення) портфеля заборгованості за цим договором, новий кредитор заміняє первісного кредитора у кредитних договорах, що входять до портфеля заборгованості і відповідно вказані у реєстрі боржників, та набуває прав грошових вимог первісного кредитора, включаючи право вимагати від боржників належного виконання всіх грошових та інших зобов`язань за кредитним договором.
На виконання умов договору відступлення права вимоги №114/2-48 ТОВ "Вердикт Капітал" було перераховано на користь Акціонерного товариства "Райффайзен Банк" грошові кошти в сумі 1 173 419,45 грн. за відступлення права грошової вимоги згідно договору.
В подальшому, 02.02.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Кампсіс Фінанс" (Новий кредитор) було укладено договір відступлення (купівлю-продаж) права вимоги №02-02/23, за умовами якого первісний кредитор відступив новому кредитору права вимоги первісного кредитора до боржників, зазначених у додатках № 1 та 3 до цього договору.
У додатку № 3 (реєстр боржників) міститься інформація щодо боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська металева група" за кредитним договором № 015/21350/489101-1 від 04.06.2020.
Відповідно до п. 5.2. договору права вимоги вважаються відступленими (переданими) первісним кредитором та набутими (прийнятими) новим кредитором в день належного підписання сторонами акту приймання-передачі реєстру боржників в друкованому (підписаному) вигляді (додаток № 4).
Між сторонами договору був підписаний акт прийому-передачі реєстру боржників (додаток № 4 до договору).
08.05.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Кампсіс Фінанс" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дебт Форс" (Новий кредитор) було укладено договір відступлення (купівлю-продаж) права вимоги №08-05/23, за умовами якого первісний кредитор відступив новому кредитору права вимоги первісного кредитора до боржників, зазначених у додатках № 1 та 3 до цього договору.
У додатку № 3 (реєстр боржників) міститься інформація щодо боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська металева група" за кредитним договором № 015/21350/489101-1 від 04.06.2020.
Відповідно до п. 5.2. договору права вимоги вважаються відступленими (переданими) первісним кредитором та набутими (прийнятими) новим кредитором в день належного підписання сторонами акту приймання-передачі реєстру боржників в друкованому (підписаному) вигляді (додаток № 4).
Між сторонами договору був підписаний акт прийому-передачі реєстру боржників (додаток № 4 до договору).
Статтею 512 Цивільного кодексу України встановлено, що кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою, зокрема, внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Відповідно до ч. 1 ст. 516 Цивільного кодексу України заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.
Правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (ст. 513 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 514 Цивільного кодексу України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Таким чином, враховуючи умови договорів відступлення права вимоги №114/2-48 від 21.02.2022, № 02-02/23 від 02.02.2023, № 08-05/23 від 08.05.2023, суд дійшов висновку, що відбулась заміна сторони у матеріальних правовідносинах (відбувся перехід прав вимоги), а саме заміна кредитора у зобов`язанні, що виникло на підставі кредитного договору № 015/21350/489101-1 від 04.06.2020, з Акціонерного товариства "Райффайзен Банк" на Товариство з обмеженою відповідальністю "Дебт Форс".
Згідно ст. 334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
При цьому, ч. 5 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни стягувача у справі №873/83/21 з Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" (код ЄДРПОУ 14305909, адреса: 01011, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, буд. 4а) на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Дебт Форс" (02121, м. Київ, Харківське шосе, буд. 201/203, літера 2А, офіс 602, ідентифікаційний код - 43577608).
Керуючись ст.ст. 234, 235, 334 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Дебт Форс" про заміну сторони у справі №873/83/21 задовольнити.
2. Замінити стягувача у справі №873/83/21 - Акціонерне товариство «Райффайзен Банк Аваль» (код ЄДРПОУ 14305909, адреса: 01011, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, буд. 4а) на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Дебт Форс" (02121, м. Київ, Харківське шосе, буд. 201/203, літера 2А, офіс 602, ідентифікаційний код - 43577608).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складання її повного тексту.
Повний текст ухвали складено: 18.09.2023 року.
Суддя М.А. Барсук
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2023 |
Оприлюднено | 20.09.2023 |
Номер документу | 113549957 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи щодо оскарження рішень третейських судів та про видачу наказів на примусове виконання рішень третейських судів, з них про видачу наказу на примусове виконання рішення третейського суду |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Барсук М.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні