Ухвала
від 19.09.2023 по справі 908/2495/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 27/253/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про залишення позову без розгляду

19.09.2023 Справа № 908/2495/23

м. Запоріжжя Запорізької області

Суддя Дроздова С.С., розглянувши матеріали,

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Газопостачальна компанія КАР СЕРВІС КОМПАНІ (69006 м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, буд. 3 Г, ідентифікаційний номер юридичної особи 41802873)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю ЗАПОРІЖКОМУНСТАЛЬ (69096 м. Запоріжжя, вул. Айвазовського, 9, ідентифікаційний номер юридичної особи 38626199)

про стягнення 26 251 грн 50 коп.

Без участі представників сторін

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Газопостачальна компанія КАР СЕРВІС КОМПАНІ звернулося до суду з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю ЗАПОРІЖКОМУНСТАЛЬ 26 251 грн 50 коп. боргу за договором № 060318 від 06.03.2018.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.08.2023 здійснено автоматизований розподіл позовної заяви між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/2495/23 та визначено до розгляду судді Дроздовій С.С.

Ухвалою суду від 07.08.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2495/23, присвоєно справі номер провадження 27/253/23.

Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику представників сторін.

18.09.2023 на електронну адресу суду від відповідача надійшла заява про залишення позову без розгляду, оскільки позовна заява підписана від імені позивача адвокатом Єренко Д.В., на підтвердження повноваження якого до позовної заяви додано ордер серія АР № 1045009 від 04.07.2023 на представництво позивача в Запорізькому окружному адміністративному суді. Отже, позовна заява підписана особою, яка не мала права її підписувати.

За правилами господарського процесуального законодавства позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам ст.ст.162, 164, 172 ГПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 162 ГПК України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

Судом встановлено, що позовна заява підписана адвокатом Єренко Д.В., в матеріалах справи міститься ордер адвоката про надання правової допомоги серія АР № 1045009 від 04.07.2023. В розділі «прізвище, імя, по батькові або найменування особи, якій надається правова допомога» вказано: «ТОВ ТРАНС КАРГО ЕКСПЕДИЦІЯ». В розділі назва органу, у якому надається правова допомога вказано: «Запорізький окружний адміністративний суд». Також в ордері зазначено, що Єренко Д.В. представляє інтереси ТОВ Транс Карго Експедиція.

В силу положень частини 1 статті 56 ГПК України, сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво), та (або) через представника.

Згідно з ч. 5 ст. 164 ГПК України до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.

За приписами ч. 3 ст. 56 ГПК України юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Представником у суді може бути адвокат або законний представник (ч. 1 ст. 58 ГПК України).

Згідно з ч. 4 ст. 60 ГПК України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Частиною 1 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлений перелік документів, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, якими можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.

Рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 № 41 затверджено редакцію Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги (надалі - Положення про ордер).

Згідно з пунктом 11 Положення про ордер, ордер встановленої цим Положенням форми є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта.

Пунктом 12.2 Положення про ордер визначено реквізити ордера, зокрема: прізвище, ім`я, по батькові або найменування особи, якій надається правова допомога;

Пунктом 12.4 Положення про ордер визначено реквізити ордера, зокрема: назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Під назвою органу розуміється як безпосередньо назва конкретного органу так і назва групи органів визначених пунктом 2 частини 1 статті 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (наприклад, судові органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, органи досудового слідства, правоохоронні органи тощо).

В додатках до Положення про ордер наведено типову форму ордера.

Таким чином, ордер на надання правничої (правової) допомоги серії АР № 1045009 від 04.07.2023, який відповідає типовій формі ордера, затвердженого Положенням про ордер на надання правничої (правової) допомоги, повинен мати реквізит в тому числі найменування особи, якій надається правова допомога, назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом.

Водночас, ордер не містить відомостей на підтвердження повноважень адвоката на представництво інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю Газопостачальна компанія КАР СЕРВІС КОМПАНІ у Господарському суді Запорізької області у даній справі, що не відповідає вимогам пунктів 12.2 та 12.4 Положення про ордер.

Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.12.2018 у справі № П/9901/736/18, ордер, виданий відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" є самостійним документом, що підтверджує повноваження адвоката.

Отже, ордер має містити назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом, при цьому, в ордері на надання правової допомоги має бути зазначено не абстрактний орган державної влади, а конкретна назва такого органу, зокрема суду. Зазначений правовий висновок сформульовано в постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2019 у справі № 9901/847/18.

У випадку, якщо в ордері не зазначено конкретної назви суду, у якому адвокат надає правову допомогу, такий ордер не можна визнати документом, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги (постанова Великої Палати Верховного Суду від 03.07.2019 у справі № 9901/939/18).

Отже, за відсутності в ордері найменування особи, якій надається правова допомога та назви органу, в якому адвокат уповноважений здійснювати представництво, такий ордер не можна вважати документом, який підтверджує належним чином повноваження та право особи звертатися до суду в інтересах іншої особи, як це передбачено статтями 56, 162 ГПК України.

Як підтверджується матеріалами справи, позовна заява підписано представником позивача адвокатом Єренко Д.В., до позовної заяви долучено копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю від 18.06.2012 № 969, ордер від 04.07.2023 серія АР № 1045009 на надання правової допомоги Товариству з обмеженою відповідальністю Транс Карго Експедиція у Запорізькому окружному адміністративному суді.

Згідно з частиною 1 статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.

Частиною 4 ст. 60 ГПК України встановлено, що повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокат зобов`язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.

Таким чином, надаючи право адвокату здійснювати представництво та захист своїх інтересів, клієнт обумовлює обсяг наданих адвокату повноважень, який визначається змістом довіреності або відповідним договором на надання правової допомоги.

За змістом норм ст. 19 та 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" не випливає безумовне право адвоката подавати до господарського суду позовні заяви, а відтак таке право має бути безпосередньо надано клієнтом адвокату.

Нормами господарського процесуального законодавства передбачено, що належними доказами на підтвердження повноваження адвоката як представника в господарському процесі є довіреність або ордер, при цьому суд, приймаючи позовну заяву, подану від імені сторони адвокатом, має пересвідчитися щодо наявності у адвоката саме повноважень щодо подачі до господарського суду позовної заяви від імені клієнта.

Натомість, до позовної заяви не долучено ні довіреності, ні належним чином оформленого ордеру, як того вимагає ст. 46 ГПК України саме на представництво позивача у справі.

Із тексту наданого адвокатом ордеру не вбачається надання права саме адвокату Єренко Д.В. здійснювати представництво позивача у Господарському суді Запорізької області, зокрема наявність права у адвоката Єренко Д.В. на підписання та подачу до Господарського суду Запорізької області позовної заяви від імені Товариства з обмеженою відповідальністю Транс Карго Експедиція.

Таким чином, відсутні підстави вважити, що позовна заява підписана уповноваженою особою, яка має на це право, внаслідок чого, в зв`язку з тим, що провадження у справі відкрито, позов підлягає залишенню без розгляду на підставі п. 2 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України.

При цьому, суд наголошує, що відповідно до ч. 4 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення обставин, що були підставою для залишення позову без розгляду, має право звернутися до суду повторно.

Відповідно до ч. 1 п. 4 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв`язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду та ухвалу про повернення суми сплаченого судового збору позивачу.

Керуючись ст. 42, п. 2 ч. 1 ст. 226, 232, 233, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Позов залишити без розгляду.

Видати ухвалу на повернення з Державного бюджету України Товариству з обмеженою відповідальністю Газопостачальна компанія КАР СЕРВІС КОМПАНІ (69006 м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, буд. 3 Г, ідентифікаційний номер юридичної особи 41802873) 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп. судового збору, сплаченого на підставі платіжної інструкції № 2664 від 03.08.2023.

Копію даної ухвали направити сторонам у справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та відповідно до статті 255 ГПК України може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду першої інстанції.

Повний текст ухвали буде складено та підписано 19.09.2023.

Повний текст ухвали розміщено в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя С.С. Дроздова

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення19.09.2023
Оприлюднено20.09.2023
Номер документу113550761
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —908/2495/23

Ухвала від 20.09.2023

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Дроздова С.С.

Ухвала від 19.09.2023

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Дроздова С.С.

Ухвала від 19.09.2023

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Дроздова С.С.

Ухвала від 07.08.2023

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Дроздова С.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні