ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.09.2023 Справа № 914/1276/23
Господарський суд Львівської області у складі судді Петрашка М.М. розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівенергозбут"
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Даіне"
за участю у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Орант"
про стягнення 52462,14 грн
за участю представників:
від позивача Борис В.Ю.
від відповідача не з`явився
від третьої особи не з`явився
Суть спору: Позовні вимоги заявлено Товариством з обмеженою відповідальністю "Львівенергозбут" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Даіне" про стягнення заборгованості в розмірі 52462,14 грн.
Ухвалою суду від 26.04.2023 прийнято справу до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Орант". Підготовче засідання вказаною ухвалою суду призначено на 30.05.2023.
Хід розгляду справи викладено в ухвалах суду та відображено в протоколах судового засідання.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, позов просив задовольнити з підстав, що наведені у позовній заяві та у відповіді на відзив.
Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Необхідно зазначити, що участь відповідача в судовому засіданні 07.09.2023 не визнавалась судом обов`язковою.
Третя особа явку представника в судове засідання не забезпечила, хоча про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Необхідно зазначити, що участь третьої особи в судовому засіданні 07.09.2023 не визнавалась судом обов`язковою.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, заслухавши доводи та заперечення представника позивача, суд встановив таке.
31.08.2020 між Приватним акціонерним товариством "Львівобленерго" (оператор системи) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Даіне" (споживач) укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №40347, відповідно до пункту 1.1. якого цей договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (надалі - Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам (надалі - Споживач) як послуги Оператора системи. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього Договору.
Відповідно до пункту 1.2. договору, умови Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року №312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.
Згідно з пунктом 2.1. договору, Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є, Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи.
Відповідно до пунктів 4.1. та 4.3. договору, споживач, якому продаж електричної енергії здійснюється на роздрібному ринку електричної енергії зобов`язаний мати діючий договір з постачальником електричної енергії. Факт врегулювання Споживачем відносин з третіми сторонами, облік змін у цих взаємовідносинах фіксується на особовому рахунку Споживача, у тому числі найменування та вид постачальника (постачальників), порядок розподілу між ними обсягу використаної споживачем електричної енергії (за наявності декількох постачальників).
Згідно з пунктом 5.4. договору, споживач оплачує послугу з розподілу (передачі) Оператору системи якщо згідно з умовами договору про постачання Споживач забезпечує оплату послуги з розподілу (передачі), або купує електричну енергію для власного споживання за двостороннім договором та на організованих сегментах ринку. Постачальник оплачує послугу з розподілу (передачі) Оператору системи якщо згідно з умовами договору про постачання оплату послуги з розподілу (передачі) забезпечує постачальник.
Підпунктом 8 пункту 6.2. договору передбачено, що Споживач зобов`язується у разі зміни власника об`єкта (звільнення споживачем займаного приміщення, реорганізації, ліквідації (у тому числі шляхом банкрутства), відчуження в будь-який спосіб займаного приміщення) не пізніше ніж за 20 робочих днів до припинення користування електричною енергією на об`єкті письмово повідомити Оператора системи про розірвання цього договору та не пізніше дня звільнення об`єкту здійснити всі оплати передбачені умовами цього Договору.
Згідно з пунктом 12.4. договору, взаємовідносини Сторін, не врегульовані цим Договором, регламентуються законодавством.
Відповідно до вказаного договору розподіл електричної енергії здійснюється до електроустановок у нежитловому приміщенні за адресою: Львівська область, місто Стрий, вулиця Успенська, 36Б, з дозволеною потужністю до 45 кВт (додаток №3 до договору).
31.08.2020 між Приватним акціонерним товариством "Львівобленерго" (оператор системи розподілу) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Даіне" (споживач) також укладено додаткову угоду до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №40347, відповідно до пункту 1 якого при здійсненні розрахунків за послуги з розподілу електричної енергії сторони погодили використання системи онлайн-розрахунків "Персональний кабінет" на вебсайті Оператора системи розподілу за доменною адресою: https://info.loe.lviv.ua/ (далі - персональний кабінет), зокрема поданий інформації щодо даних розрахункових засобів обліку, звітів про покази засобів обліку за розрахунковий період, актів про прийняття-передавання товарної продукції, актів звірки розрахунків, отримання рахунків за послугу з розподілу електричної енергії, рахунків за перетоки реактивної електричної енергії та ін.
Як вбачається з листа ТОВ «Львівенергозбут» № 904-2023-1687 від 14.04.2023, у ТОВ «Львівенергозбут» відкрито рахунок малого непобутового споживача № 7200003706 на Товариство з обмеженою відповідальністю "Даіне", адреса споживання електричної енергії м.Стрий, вул. Успенська, 36Б. Підставою для відкриття особового рахунку та постачання електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг став Договір № 40347 споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 31.08.2020 року, укладений між ПрАТ «Львівобленерго» та ТОВ «Даїне».
Як зазначено у позовній заяві, після приєднання до мереж, відповідачем здійснювалося споживання електричної енергії та оплачувалися (частково) надані послуги, з огляду на що між Товариством з обмеженою відповідальністю "Львівенергозбут" та відповідачем виникли договірні відносини з постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, які регулюються публічним договором приєднання, розробленим на основі Типового договору.
За умовами Типового договору постачальник продає електроенергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електроенергії та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що факт споживання електричної енергії підтверджується актами про прийняття-передавання фактичних обсягів спожитої електричної енергії, які підписані між Товариством з обмеженою відповідальністю "Львівенергозбут" та оператором системи розподілу Приватним акціонерним товариством "Львівобленерго", до мереж якого приєднаний відповідач. Із складених актів вбачається, що за період червень - серпень 2022 року було спожито 11733 кВт електричної енергії, однак як стверджує позивач, відповідач своїх зобов`язань щодо повної оплати за спожиту електроенергію у повному обсязі не виконав, що призвело до утворення заборгованості за договором №40347 (особовий рахунок №7200003706) в розмірі 52462,14 грн.
Враховуючи наведене, позивач звернувся до Господарського суду Львівської області та просить стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 52462,14 грн.
Відповідач проти позову заперечив, подавши відзив на позовну заяву, в якому Товариство з обмеженою відповідальністю "Даіне" із заявленими вимогами позивача не погоджується, зазначаючи при цьому, що за наданою з веб-сайту роздруківкою, точка обліку знаходиться за адресую: Львівська область, місто Стрий, вулиця Успенська, будинок 36Б, однак відповідно до актуальної анкети, що надана позивачем, адресою Товариства з обмеженою відповідальністю "Даіне" є: місто Київ, вулиця Милославська, будинок 45, офіс 8, а в рахунках на оплату за електричну енергію, актах приймання-передачі фактичних обсягів спожитої електроенергії адресою Товариства з обмеженою відповідальністю "Даіне" є: Львівська область, місто Стрий, вулиця Поштова, будинок 16. При цьому як зазначив відповідач, на рахунках та актах відсутній підпис уповноваженої особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Даіне", який би свідчив про ознайомлення з ними або свідчив про їх отримання.
Заперечуючи проти позовних вимог відповідач також зазначив, що приміщення за адресою Львівська область, місто Стрий, вулиця Успенська, будинок 36Б, на яке здійснювалося постачання електроенергії, перебувало у спірній власності та спірному користуванні відповідача, адже після переоформлення нерухомого майна на Товариство з обмеженою відповідальністю "Даіне", Товариство з обмеженою відповідальністю "Орант" (ідентифікаційний код 31973007) перешкоджало використовувати нерухоме майно, у зв`язку з чим Товариство з обмеженою відповідальністю "Даіне" подало позовну заяву до Господарського суду Львівської області із заявленим у ній позовом про усунення перешкод у користуванні майном (справа №914/1053/20).
Посилаючись на витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, відповідач зазначив, що право власності на приміщення за адресою: Львівська область, місто Стрий, вулиця Успенська, 36Б оформлено та перебуває з 20.06.2022 у Товариства з обмеженою відповідальністю "Орант", тобто як вказано у відзиві на позовну заяву, Товариство з обмеженою відповідальністю "Даіне" не користується даним приміщенням, що є об`єктом постачання електроенергії та не є його власником, з огляду на що, на думку відповідача, не можна в повній мірі вважати, що йому надаються послуги за договором постачання електроенергії.
Заперечуючи проти позову відповідач також зазначив, що до позовної заяви позивачем не надано жодного підтверджуючого доказу щодо надання/надсилання/повідомлення оператору (позивачу) від споживача (відповідача) показників лічильника використання саме відповідачем (за допомогою онлайн ресурсу "Персональний кабінет") та постачання саме відповідачу електроенергії.
Крім того відповідач зазначив, що позивачем до позовної заяви не надано жодного доказу щодо проведення технічної перевірки (виконання комплексу робіт), передбаченої договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №40347 від 31.08.2020 та Постановою Національної комісії від 14.03.2018 №312.
Таким чином, зважаючи на те, що право власності та право користування за Товариством з обмеженою відповідальністю "Даіне" припинилося з червня 2022 року, тому на переконання відповідача споживачем послуг з постачання електроенергії є саме Товариство з обмеженою відповідальністю "Орант", а Товариство з обмеженою відповідальністю "Даіне" не є тією особою, яка повинна відповідати за даним позовом, з огляду на що відповідач просив відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, суд дійшов висновку позов задовольнити з таких підстав.
Згідно із частиною 1 статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Як передбачено статтею 174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.
За умовами статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (стаття 712 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначаються та регулюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Відповідно до частини 1 статті 63 Закону України "Про ринок електричної енергії", універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам. Постачальник універсальних послуг не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, які знаходяться на території здійснення його діяльності, в укладенні договору постачання електричної енергії.
Згідно із пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень (Розділ XVII) Закону України "Про ринок електричної енергії", фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
Передача постачальнику універсальних послуг персональних даних побутових та малих непобутових споживачів під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу не потребує отримання згоди та повідомлення таких споживачів про передачу персональних даних і вважається такою, що здійснена в загальносуспільних інтересах з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.10.2018 №1268 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо передачі даних побутових та малих непобутових споживачів постачальнику електричної енергії, на якого відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" покладається виконання функції універсальної послуги на закріпленій території", відповідно до статей 6, 63 та пункту 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні" положення Закону України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, постановила:
1. Затвердити Методичні рекомендації щодо передачі даних побутових та малих непобутових споживачів постачальнику електричної енергії, на якого відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" покладається виконання функції універсальної послуги на закріпленій території (далі - Методичні рекомендації), що додаються.
2. Рекомендувати суб`єктам господарювання, які провадять діяльність з передачі електричної енергії локальними (місцевими) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом, які мають намір отримати ліцензію на розподіл електричної енергії та на яких не поширюються вимоги пункту 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону, здійснити передачу даних побутових та малих непобутових споживачів відповідному постачальнику універсальної послуги на закріпленій території відповідно до цих Методичних рекомендацій до дня, що є останнім днем здійснення постачання електричної енергії за регульованим тарифом.
Відповідно до пункту 10 Додатку №3 до Методичних рекомендацій щодо передачі даних побутових та малих непобутових споживачів постачальнику електричної енергії, на якого відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" покладається виконання функції універсальної послуги на закріпленій території, Товариство з обмеженою відповідальністю "Львівенергозбут" є постачальником універсальних послуг на території Львівської області.
Відповідно до пункту 1 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018р. №312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії", відповідно до законів України "Про ринок електричної енергії" та "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, постановила затвердити Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила), що додаються.
Пунктом 3.1.5. Правил встановлено, що електропостачальник розміщує у відкритому доступі форму відповідного договору, який пропонується споживачам для укладення. До договору про постачання електричної енергії споживачу або договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відповідний електропостачальник має розробити з урахуванням вимог законодавства публічні комерційні пропозиції та розмістити їх на власному офіційному вебсайті, про що повідомити Регулятора.
Згідно із пунктом 3.1.7. Правил, договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.
Відповідно до пункту 3.2.6. Правил, укладення споживачем договору про постачання електричної енергії споживачу або договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відбувається шляхом приєднання споживача до договору на умовах обраної споживачем комерційної пропозиції, для чого споживач подає такому електропостачальнику заяву-приєднання. Електропостачальник може відмовити, якщо споживач не відповідає критеріям, встановленим для споживача універсальної послуги, та/або об`єкт споживача не відповідає критеріям, зазначеним в обраній комерційній пропозиції. Якщо сторони дійдуть згоди на інших умовах, які не передбачені публічними комерційними пропозиціями відповідного електропостачальника, вони мають укласти договір у паперовій формі, зазначивши умови комерційної пропозиції.
Відповідно до умов публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, цей Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (далі - Споживач) постачальником універсальних послуг (далі - Постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до цього Договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього Договору.
Пунктом 1.2. Договору передбачено, що умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.
Згідно із пунктами 2.1. та 2.2. Договору, за цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Постачальник купує електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру генеруючими установками приватних домогосподарств, величина встановленої потужності яких не може перевищувати встановлену потужність для відповідної категорії генеруючої установки, визначену законом, за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами на підставі укладеного між ним та побутовим Споживачем договору про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством відповідно до додатку 2 до цього Договору. Обов`язковою умовою для постачання електричної енергії Споживачу є наявність у Споживача укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу/передачі електричної енергії. Побутовий споживач використовує електричну енергію виключно на власні побутові потреби, у тому числі для освітлення, живлення електроприладів тощо, що не включає професійну та/або господарську діяльність. Малі непобутові споживачі можуть використовувати електричну енергію для професійної, господарської, підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до пунктів 5.1., 5.8. Договору, Споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього Договору. Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.
Згідно з пунктом 5.9 Договору розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів.
Відповідно до пункту 5.10 Договору оплата рахунка постачальника за цим Договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені комерційною пропозицією.
Згідно комерційної пропозиції, споживач самостійно отримує рахунок на оплату за електричну енергію через систему онлайн-розрахунків "Персональний кабінет" не пізніше 4-го календарного дня наступного за розрахунковим періодом, який вважається таким, що наданий споживачу постачальником не пізніше 4-го календарного дня наступного за розрахунковим.
Якщо рахунок за електроенергію не був отриманий споживачем ні через персональний кабінет, ні у паперовому вигляді у постачальника на 4-ий календарний день наступний за розрахунковим - він вважається таким, що вручений постачальником споживачу 4-го календарного дня наступного за розрахунковим. Розрахунковим періодом за умовами Договору та комерційної пропозиції є календарний місяць.
Отже, як встановлено судом, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Львівенергозбут" (постачальник) та відповідачем (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу постачальником універсальних послуг шляхом споживання електричної енергії (а також шляхом її оплати) на умовах комерційної пропозиції, яка є додатком до публічного Договору та разом із ним розміщена на офіційному веб-сайті позивача.
Пунктом 4.12. Правил передбачено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
Згідно з абзацом 3 пункту 2.3.5. Правил у разі виникнення у споживача сумніву у правильності показів засобів вимірювальної техніки та/або обсягів споживання електричної енергії, на підставі яких здійснювались нарахування у пред`явленому до оплати документі, споживач подає про це заяву оператору системи/постачальнику послуг комерційного обліку, а у разі виникнення сумніву у правильності суми у пред`явленому до оплати документі щодо оплати за постачання або розподіл (передачу) електричної енергії - учаснику роздрібного ринку, який надав розрахунковий документ.
Відповідно до пункту 10 Постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018 до запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний ОСР (тобто оператор системи розподілу Приватне акціонерне товариство "Львівобленерго", до мереж якого приєднані електроустановки споживача).
Обсяг спожитої відповідачем електроенергії за період червень - серпень 2022 року (загалом 11733 кВт) підтверджується актами приймання-передачі фактичних обсягів спожитої електричної енергії Товариству з обмеженою відповідальністю "Даіне", які підписані між Товариством з обмеженою відповідальністю "Львівенергозбут" та оператором системи розподілу Приватним акціонерним товариством "Львівобленерго", до мереж якого приєднаний споживач.
Зокрема, як вбачається із матеріалів справи, відповідно до актів приймання-передачі фактичних обсягів спожитої електричної енергії Товариству з обмеженою відповідальністю "Даіне" за червень 2022, за липень 2022 та за серпень 2022, що підписані між Приватним акціонерним товариством "Львівобленерго" (Оператор системи розподілу) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Львівенергозбут", (Електропостачальник), відповідно до договору електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії, "Тимчасового порядку визначення обсягів купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії електропостачальниками та операторами системи розподілу на перехідний період", який затверджений постановою НКРЕКП №2118 від 28.12.2018, Оператор системи розподілу передав, а Електропостачальник прийняв дані:
- за червень 2022 року фактичний обсяг спожитої енергії споживачем ТзОВ "Даіне" становить 3670 кВт/год по всіх об`єктах електропостачання цього споживача;
- за липень 2022 року фактичний обсяг спожитої енергії споживачем ТзОВ "Даіне" становить 0 кВт/год по всіх об`єктах електропостачання цього споживача;
- за серпень 2022 року фактичний обсяг спожитої електричної енергії споживачем ТзОВ "Даіне" становить 8063 кВт/год по всіх об`єктах електропостачання цього споживача.
В матеріалах справи також містяться рахунки на оплату за спожиту електроенергію за спірний період (червень - серпень 2022 рік). Як вбачається із розрахунку позовних вимог, заборгованість відповідача перед позивачем за договором №40347 становить 52462,14 грн. Докази сплати вказаної заборгованості в матеріалах справи відсутні.
Твердження відповідача наведені у відзиві на позов про часткову сплату заборгованості за спірний період з посиланням на платіжні доручення, спростовуються поданими позивачем доказами, зокрема до відповіді на відзив, згідно яких погашення заборгованості за спірний період здійснено не було.
У відповідності із статтею 193 Господарського кодексу України, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з статтею 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Щодо заперечень відповідача проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що з червня 2022 власником приміщення за адресою: Львівська область, місто Стрий, вулиця Успенська, 36Б є Товариство з обмеженою відповідальністю "Орант" суд зазначає таке.
Так, судом встановлено, що 20.06.2022 право власності на вказане приміщення зареєстроване за Товариством з обмеженою відповідальністю "Орант" (ідентифікаційний код 31973007).
Однак відповідно до пункту 2.1.3. Правил роздрібного ринку електричної енергії, ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач. Споживачі укладають договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору за наявності паспорта точки розподілу. У разі надання послуги з приєднання до електричних мереж ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є оператор системи.
Згідно з пунктом 2.1.8. Правил роздрібного ринку електричної енергії, для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії заявник у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки має надати оператору системи такі документи:
1) заяву про укладення відповідного договору із зазначенням місцезнаходження об`єкта та реквізитів заявника та наявності паспорта точки розподілу/передачі;
2) для юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців: витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР), роздрукований із мережі Інтернет, або копію довідки, або копію виписки з ЄДР; для фізичних осіб: копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера або реєстраційного номера картки платника податків або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади і мають відмітку у паспорті);
3) копію документа, яким визначено право власності чи користування на об`єкт (приміщення), або копію документа, що підтверджує право власності чи користування на земельну ділянку або її частину (у разі відсутності на відповідній земельній ділянці об`єкта), право на розміщення електроустановок на території здійснення господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії (у разі відсутності об`єкта споживача);
4) копію документа про підтвердження повноважень особи на укладення договору (витяг з установчого документа про повноваження керівника (для юридичних осіб), копію довіреності, виданої в установленому порядку тощо), за необхідності;
5) копію декларації (повідомлення) про початок виконання будівельних робіт або дозволу на виконання будівельних робіт (для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) та постачання електричної енергії на будівельні майданчики, у разі якщо наявність такого дозволу є обов`язковою або зазначені документи вимагаються законодавством у сфері містобудування) та/або у визначених законодавством випадках, копію декларації про готовність об`єкта до експлуатації або сертифіката (для новозбудованих та реконструйованих електроустановок);
6) довідку про обсяги очікуваного споживання електроенергії окремо за кожною площадкою вимірювання споживача (крім побутових споживачів).
Пунктом 4.27. Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що у разі звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією споживач зобов`язаний повідомити електропостачальника та оператора системи або основного споживача про намір припинити дію відповідних договорів не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією та надати заяву щодо розірвання договорів і в цей самий термін здійснити сплату всіх видів платежів, передбачених відповідними договорами, до заявленого споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією включно.
Дія договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії достроково припиняється у разі отримання оператором системи від нового або від попереднього власника (користувача) об`єкта споживача документального підтвердження факту зміни власника (користувача) цього об`єкта.
Дія договору про постачання електричної енергії достроково припиняється у разі отримання електропостачальником від оператора системи або нового чи попереднього власника (користувача) об`єкта споживача документального підтвердження факту укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії між оператором системи і новим власником (користувачем) цього об`єкта.
У такому разі дія відповідних договорів припиняється в частині постачання та розподілу електричної енергії на об`єкт, а в частині виконання фінансових зобов`язань сторін (які виникли на дату припинення дії договорів) їх дія продовжується до дати здійснення повного взаєморозрахунку між сторонами.
У разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживачем електропостачальника та (за наявності відповідного договору) оператора системи або основного споживача про звільнення приміщення та/або остаточне припинення користування електричною енергією споживач зобов`язаний здійснювати оплату спожитої на таких об`єктах електричної енергії та інших платежів виходячи з умов відповідних договорів.
З новим споживачем укладаються договори відповідно до вимог законодавства України, зокрема цих Правил, після припинення дії договорів зі споживачем, який звільняє приміщення, у частині постачання та розподілу електричної енергії на цей об`єкт.
З огляду на вказане суд зазначає, що докази того, що споживачем чи новим споживачем було дотримано вимог пунктів 2.1.3., 2.1.8., 4.27. Правил роздрібного ринку електричної енергії в матеріалах справи відсутні.
А тому з огляду на те, що оператора та/або постачальника не було повідомлено про припинення користування приміщенням та не було подано заяву про припинення договору, відповідач в даному випадку зобов`язаний сплачувати за електричну енергію спожиту по діючому і відкритому на його ім`я договору.
Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Таким чином, враховуючи наведені норми законодавства та встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що позовна вимога про стягнення з відповідача 52462,14 грн заборгованості за період червень - серпень 2022 року є обґрунтована, підтверджена матеріалами справи, не спростована відповідачем, у зв`язку з чим підлягає задоволенню.
Щодо інших аргументів, пояснень та міркувань наведених відповідачем у відзиві на позов суд зазначає, що статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Суду як джерело права.
Пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Право на справедливий суд) хоч і зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, однак його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа "Серявін та інші проти України" рішення ЄСПЛ від 10.02.2010") (Постанови КЦС ВС від 07.10.2020 у справі №465/3586/17, від 08.10.2020 у справі №712/22134/12, від 05.10.2020 у справі №347/637/18, від 27.10.2020 у справі №243/11349/18).
При зверненні до суду із позовною заявою позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 2684,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №136674 від 18.04.2023.
Враховуючи положення статті 129 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку стягнути з відповідача на користь позивача 2684,00 грн витрат по сплаті судового збору, оскільки позов підлягає задоволенню повністю.
Керуючись статтями 2, 13, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 129, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Даіне" (02167, місто Київ, вулиця Милославська, будинок 45, офіс 8, ідентифікаційний код 43364542) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівенергозбут" (79016, місто Львів, вулиця Шевченка, будинок 1, ідентифікаційний код 42092130) заборгованість в розмірі 52462,14 грн. та 2684,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку у відповідності до Глави 1 розділуГосподарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 18.09.2023.
Суддя Петрашко М.М.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2023 |
Оприлюднено | 21.09.2023 |
Номер документу | 113552029 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Петрашко М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні