ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
п р о з а л и ш е н н я п о з о в н о ї з а я в и б е з р у х у
19 вересня 2023 року Справа № 926/3980/23
Суддя Господарського суду Чернівецької області Тинок Олександр Сергійович, розглянувши матеріали
за позовом Селятинської сільської ради
до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції
про припинення права власності
ВСТАНОВИВ:
Селятинська сільська рада звернулась до Господарського суду Чернівецької області з позовною заявою до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в якій просить суд:
- усунути перешкоду у виконанні Селятинською сільською радою своїх повноважень щодо постановки на облік безхазяйного нерухомого майна, а саме припинити право власності на об?єкт нерухомого майна, який зареєстрований в Реєстрі прав власності на нерухоме майно за номером №24402745 у зв`язку із припиненням діяльності Приватного сільськогосподарського підприємства «Нове життя» (ЄДРПОУ - 30834866);
- зобов?язати орган, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно (Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції), здійснити відповідну державну реєстрацію припинення права власності.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15 вересня 2023 року, позовну заяву по справі №926/3980/23 передано судді Тинку О.С.
Дослідивши матеріали позовної заяви та надані документи суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху, виходячи з наступного.
Положеннями статей 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, визначено вимоги щодо форми та змісту позовної заяви.
Встановлюючи вимоги до змісту та форми позовної заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані, Господарський процесуальний кодекс України покладає на суд обов`язок перевірити виконання позивачем цих вимог та прийнятності позовної заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі.
Статтею 162 Господарського процесуального кодексу України встановлено вимоги до змісту позовної заяви, що надсилається (передається) до господарського суду.
Відповідно до частиною 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України, позовна заява повинна містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Як встановлено судом, позовна заява всупереч пунктам 4, 5 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України взагалі не містить правових підстав позову.
Предмет спору - це об`єкт спірного правовідношення, з приводу якого виник спір. Предмет позову розуміють як певну матеріально-правову вимогу позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.
Підстави позову - це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Тобто правові підстави позову - це зазначена в позовній заяві нормативно-правова кваліфікація обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Крім того, обраний позивачем спосіб захисту має бути реальним та можливий до виконання у примусовому порядку.
Дослідивши матеріали позовної заяви судом встановлено, що позивачем не зазначено у позовній заяві про неможливість подання будь-яких доказів разом із позовною заявою (пункт 8 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України).
Також, позовна заява не містить: попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача.
За приписами пункту 2 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Суд, перед відкриттям провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, Селятинською сільською радою до позовної заяви додано копію платіжної інструкції №596 від 15 вересня 2023 року про сплату суми судового збору в розмірі 2684,00 грн.
При цьому, при перевірці судом факту зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України встановлено, що кошти в розмірі 2684,00 грн до спеціального фонду Державного бюджету України не надходили, що може свідчити про внесення невірних реквізитів щодо рахунку для сплати судового збору за подання позовної заяви до Господарського суду Чернівецької області.
Окрім того, із змісту позовних вимог слідує, що позивач заявляє дві вимоги немайнового характеру.
Згідно з підпунктом 2 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, як передбачено частиною першою статті 4 названого Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду (станом на 2023 рік 2684,00 грн).
З урахуванням викладеного, оскільки у поданій позовній заяві містяться дві вимоги немайнового характеру, тому при поданні даної позовної заяви належало подати докази сплати судового збору у сумі 5368,00 грн.
Проте, суд констатує, що позивач на виконання вимог пункту 2 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України не додав до позовної заяви документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Таким чином, суд дійшов висновку, що Селятинською сільською радою не дотримано вимог пункту 2 частини першої статті 164 Господарського процесуального кодексу України та не додано до позову доказів сплати судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Враховуючи викладене вище в сукупності, подана Селятинською сільською радою позовна заява не відповідає вимогам, викладеним у статтях 162, 164 Господарського процесуального кодексу України.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку щодо необхідності залишення без руху позовної заяви та надати Селятинській сільській раді строк для усунення вищевказаних недоліків.
Частиною першою статті 174 Господарського процесуального кодексу України унормовано: "Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху."
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Так, суд вказує на те, що позивачу необхідно сплатити судовий збір та надати суду документ, що підтверджує сплату 5368,00 грн за наведеними нижче реквізитами.
- Отримувач коштів: Чернів.ГУК/Чернівецька ТГ/22030101;
- Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37836095;
- Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.);
- Код банку отримувача (МФО): 899998;
- Рахунок отримувача: UA528999980313171206083024405;
- Код класифікації доходів бюджету: 22030101
- Призначення платежу: *;101;
Крім того, позивачу необхідно: письмово зазначити правові норми, якими врегульовані правовідносини, та якими позивач обґрунтовує позовні вимоги; надати письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача; сплатити судовий збір у загальній сумі 5368,00 грн. за подання позовної заяви до Господарського суду Чернівецької області на реквізити, розміщені на сайті Судової влади України. Докази сплати (в оригіналі) подати до суду у встановлений строк для усунення недоліків позовної заяви; письмово вказати попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
При цьому, суд звертає увагу позивача, що якщо усунуто недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду (частина 3 статті 174 Господарського процесуального кодексу України).
Також, суд звертає увагу позивача на те, що згідно частини 4 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
На підставі викладеного, керуючись статтями 162, 164, 174, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовну заяву Селятинської сільської ради до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про усунення перешкоди у виконанні Селятинською сільською радою своїх повноважень щодо постановки на облік безхазяйного нерухомого майна, а саме припинити право власності на об?єкт нерухомого майна, який зареєстрований в Реєстрі прав власності на нерухоме майно за номером №24402745 у зв`язку із припиненням діяльності Приватного сільськогосподарського підприємства «Нове життя» (ЄДРПОУ - 30834866), зобов`язати орган, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно (Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції ), здійснити відповідну державну реєстрацію припинення права власності, яка надійшла до Господарського суду Чернівецької області 15 вересня 2023 року за вх. № 3980 - залишити без руху.
2. Для усунення вищезазначених недоліків Селятинській сільській раді слід надати суду:
- докази сплати (в оригіналі) судового збору в розмірі 5368,00 грн на рахунок для сплати судового збору за подання позовної заяви до Господарського суду Чернівецької області;
- письмово зазначити правові норми, якими врегульовані правовідносини, та якими позивач обґрунтовує позовні вимоги;
- надати письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача;
- вказати попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
3. Встановити Селятинській сільській раді строк для усунення недоліків позовної заяви у сім днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
4.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Інформацію по справі можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.
Суддя О.С. Тинок
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2023 |
Оприлюднено | 21.09.2023 |
Номер документу | 113552745 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Тинок Олександр Сергійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні