Справа №203/2114/23
Провадження №2/0203/912/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.09.2023 року суддя Кіровського районного суду міста Дніпропетровська Католікян Михайло Олександрович, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Приозерний-119» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком,
у с т а н о в и в:
1. 28 квітня 2023 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком. Заявлені позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є юридичною особою, створеною власниками квартир з метою ефективного утримання та використання неподільного та загального майна житлового будинку АДРЕСА_1 відповідно доЗакону Українивід 29.11.2001№2866-ІІІ«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» (далі Закон №2866-ІІІ), а також Закону Українивід 14.05.2015№417-VІІІ«Про особливостіздійснення прававласності убагатоквартирному будинку» (далі Закон №417-VІІІ). Позивач забезпечує утримання будинку та прибудинкової території та несе експлуатаційні витрати на зазначені цілі. Відповідачі є власниками квартири АДРЕСА_2 вказаного будинку, свої обов`язки виконують неналежно, внаслідок чого за період від травня 2020 року по квітень 2023 року за ними утворилася заборгованість у сумі 14791,76 грн. У добровільному порядку відповідачі заборгованість погасити не бажають, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з них у солідарному порядку грошових коштів у сумі 15715,51 грн (з урахуванням інфляційних втрат і трьох відсотків річних) (а.с.а.с. 1 4).
2. 29 травня 2023 року суд постановив ухвалу про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с. 39).
3. Суд, вивчивши матеріали справи, дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
4. Судом було встановлено, що відповідачі на підставі свідоцтва про право власності на житло від 18.12.2002 є спільними сумісними власниками квартири АДРЕСА_3 (а.с.а.с. 22, 23).
10. Позивач є юридичною особою, створений власниками квартир з метою ефективного утримання та використання неподільного та загального майна житлового будинку АДРЕСА_1 відповідно доЗакону №2866-ІІІ, а також Закону №417-VІІІ (а.с.а.с. 6, 7).
11. Відповідачі неналежно виконують обов`язки з оплати послуг з утримання будинку та прибудинкової території, і за ними за період від травня2020року поквітень 2023року утвориласязаборгованість усумі 14791,76грн(а.с. 15).
12. Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюються Законом України від 09.11.2017 №2189-VІІІ «Про житлово-комунальні послуги» (далі Закон №2189-VІІІ).
13. Відповідно до Закону №2189-VІІІ:
13.1. Житлово-комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
13.2. Послуга з управління багатоквартирним будинком це результат господарської діяльності суб`єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору
13.3. Управитель багатоквартирного будинку це фізична особа-підприємець або юридична особа-суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
13.4. Індивідуальний споживач це фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
13.5. Споживач житлово-комунальних послуг це індивідуальний або колективний споживач.
13.6. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо.
14. Згідно зі статтею 7Закону №2189-VІІІ, індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
15. За правилами, встановленими статтями 525, 526Цивільного кодексуУкраїни (далі ЦК), зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до актів цивільного законодавства, одностороння відмова від зобов`язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
16. Частиною 1 статті 9Закону №2189-VІІІ визначено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
17. Щомісячна оплата житлово-комунальних послуг також передбаченаЗаконом України від 02.06.2005 №2633-ІV «Про теплопостачання»,Законом Українивід 18.05.2017№2047-VІІІ«Про питнуводу тапитне водопостачання» таЗаконом України від 13.04.2017 №2019-VIII «Про ринок електричної енергії».
18. За приписамистатті 151 Житлового кодексу Українигромадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов`язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку придомову територію.
19. Відповідно до статей 319, 322ЦК власність зобов`язує. Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
20. Відтак зміст приведених вище норм свідчить про те, що споживачі зобов`язані оплачувати житлово-комунальні послуги, що їм надаються у процесі експлуатації (користування) належними їм житловими приміщеннями.
21. При цьому сам факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
22. З огляду на це відповідачі як власники квартири зобов`язані оплачувати житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений статтею 5 Закону №2189-VІІІ .
23. Крім того, оскільки будинок, в якому знаходиться квартира відповідачів, перебуває в управлінні та обслуговуванні позивача, відповідачі як споживачі наданих послуг зобов`язані сплачувати кошти на утримання будинку і прибудинкової території та мають право на зменшення плати або ж несплату лише за умов та в порядку, визначеному договором чи законодавством. Надання послуг з утримання будинку не в повному розмірі або непроведення виконавцем якихось робіт є підставою для покладення обов`язку з їх виконання або зменшення плати і не тягне за собою повне звільнення від їх оплати.
24. Такий висновок цілком узгоджується з відповідними положеннями Законів №№2866-ІІІ, №417-VІІІ.
25. Так, згідно з частиною 1 статті 7 Закону №417-VІІІ співвласники зобов`язані виконувати рішення зборів співвласників та своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
26. За правилами, встановленими частиною першою статті 15 Закону №2866-ІІІ,співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням.
27. З огляду на викладене, зважаючи на те, що відповідачі як співвласники будинку, неналежно виконують обов`язки з виконання рішень зборів співвласників, своєчасної сплати за спожиті житлово-комунальні послуги, дотримання вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, покладені на них Законами №№ НОМЕР_1 , №417-VІІІ, 2189-VІІІ (а.с.а.с. 8 14), суд доходить висновку про обґрунтованість заявленого у справі позову в частині стягнення заборгованості, що виникла за вказаний період.
28. Розв`язуючи позов у частині стягнення трьох відсотків річних та відшкодування інфляційних втрат за період від травня 2020 року по січень 2022 року, суд виходить з такого.
29. Частиною 2 статті 625 ЦК визначено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора має сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції та три відсотки річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлено договором або законом.
30. Три відсотки річних за несвоєчасне виконання відповідачами зобов язань становить 214,68 грн, а інфляційні втрати 709,07 грн, відповідно до докладного розрахунку, доданого позивачем до позовної заяви (а.с.а.с. 16, 17).
31. З огляду на викладене, суд вважає за необхідне заявлений позов у частині стягнення трьох відсотків річних та відшкодування інфляційних втрат також задовольнити.
32. За приписами статті 541 ЦК солідарний обов`язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов`язання.
33. Відтак, ураховуючи той факт, що відповідачі порушують зобов`язання з оплати наданих відповідачем послуг, і таке зобов`язання є неподільним, суд вважає вимоги позивача про стягнення з них заборгованості у солідарному порядку такими, що підлягають задоволенню.
34. У порядку статті 141 Цивільного процесуального кодексу України з відповідачів на користь позивача у рівних частках також підлягає стягненню компенсація понесених витрат зі сплати судового збору у сумі 2 684,00 грн, витребування доказів у сумі 690,00 грн, а також витрати на професій ну правничу допомогу в сумі 3000,00 грн (по 3187,00 грн) (а.с.а.с. 5, 19 21, 24 28).
35. Керуючись статтями 5, 7, 10 13, 19, 23, 76 81, 89, 133, 141, 209, 210, 213, 228, 229, 258, 259, 263 265, 274, 275, 279 Цивільного процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
Позов об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Приозерний-119» (ідентифікаційний код 40507524; 49038, Україна, місто Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 119) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_4 ), ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ; АДРЕСА_5 ) про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Приозерний-119» у солідарному порядку заборгованість за послуги з управління багатоквартирним будинком в сумі 14 791,76 гривень, три відсотки річних у сумі 214,68 гривень, компенсацію інфляційних втрат у сумі 709,07 гривень, разом 15715,51 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Приозерний-119» компенсацію судових витрат у сумі 3187,00 гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Приозерний-119» компенсацію судових витрат у сумі 3187,00 гривень.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється від дня складення повного судового рішення. Рішення набирає законної сили, якщо протягом вказаних строків не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя М.О. Католікян
Суд | Кіровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 18.09.2023 |
Оприлюднено | 21.09.2023 |
Номер документу | 113552908 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Дніпропетровська
Католікян М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні