Справа № 308/14835/23
1-кс/308/3904/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 серпня 2023 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши клопотання слідчого у кримінальному провадженні №12021070000000127 - старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Рахівського відділу Тячівської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення обшуку,-
ВСТАНОВИВ:
Слідчий у кримінальному провадженні №12021070000000127 - старший слідчий в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором звернулася до слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку.
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що підставою внесення відповідних відомостей до ЄРДР став рапорт співробітників УСР в Закарпатській області про те, що ними встановлено, що службовими особами Ужгородської районної державної адміністрації, всупереч вимог ч.ч. 5, 9 ст. 149 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент вчинення правопорушення) за попередньою змовою із службовими особами Закарпатського інституту агропромислового виробництва НААН України, шляхом зловживання своїм службовим становищем незаконно вилучили 166,7 га ріллі із землекористування Дослідного господарства агрофірма « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Закарпатського інституту агропромислового виробництва та передали землі запасу Ратівецької сільської ради, в той час як згідно ч. 9 ст. 149 ЗК України - виключно Кабінет Міністрів України наділений такими повноваженнями у сфері земельних відносин.
В ході досудового розслідування встановлено, що на території Закарпатської області функціонує Закарпатська державна сільськогосподарська дослідна станція НААН України, до складу якої входять, в тому числі, державне підприємство «Дослідне господарство Агрофірма «Еліта» Закарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції». Згідно з п. «в» ч. 1 ст. 150 землі дослідних полів науково-дослідних установ і навчальних закладів відносяться до особливо цінних земель. При цьому Земельним кодексом України передбачено особливий порядок вилучення відповідних земельних ділянок від науково-дослідних установ і навчальних закладів та припинення права постійного користування ними. При цьому, загальна земельна площа землекористування Дослідного господарства Агрофірма «Еліта» Закарпатського інституту агропромислового виробництва 1214, 1348 га, на Ужгородського району.
Відповідно до пункту 26 розділу ІІІ Статуту дослідна станція користується землею та іншими природними ресурсами відповідно до статутних цілей своєї діяльності, що визначена ІІ розділом Статуту.
У рамках досудового розслідування даного провадження, у порядку ст.ст. 40, 93 КПК України було надіслано запит до архівного відділу Ужгородської районної державної адміністрації щодо надання відомостей фактів проведення управлінням з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру в Закарпатській області перевірок щодо законності припинення користуванням (вилученням) земельних ділянок що перебувають у користуванні Державного підприємства дослідного господарства АГРОФІРМА «Еліта» Закарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України (Закарпатська область, с. Ратівці, вул. Ракоці, 43). В подальшому, з архівного відділу Ужгородської районної державної адміністрації за вих. №138/07-10 від 07.05.2021 року отримано відповідь на запит щодо вилучення земельних ділянок Державного підприємства дослідного господарства АГРОФІРМА «Еліта» Закарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України за період 2002-2020 рр. та отримано копії розпорядження голови Ужгородської райдержадміністрації від 04.01.2003 р № 4 «Про вилучення земель».
Крім того, отримано копії матеріалів з Національної академії аграрних наук України щодо надання відомостей щодо наданих Президією Національної академії аграрних наук України (Української академії аграрних наук) всіх згод на припинення користування або вилучення земельних ділянок із землекористування Державного підприємства «Дослідне господарства Агрофірма «Еліта».
Так, встановлено, що керуючись Земельним Кодексом України, Законом України «про місцеве самоврядування в Україні» та беручи до увагу згоду Президії Української академії аграрних наук, протокол від 28.02.2002 №3, в.о. голови Ужгородської районної державної адміністрації ОСОБА_5 видав розпорядження №4 «Про вилучення земель» від 04.01.2003, згідно якого було вилучено з землекористування дослідного господарства агрофірми «Еліта» Закарпатського інституту агропромислових угідь, в тому числі ріллі - 166,7 га та пасовищ - 38.8 га та перевести її в землі запасу Ратівецької сільської ради.
Згідно витягу із протоколу № 3 засідання президії Української академії аграрних наук від 28 лютого 2002 року «Про вилучення землі із землекористування дослідного господарства агрофірми «Еліта» Закарпатського інституту агропромислового виробництва» встановлено, що президія Української академії аграрних наук в результаті звернення дирекції Закарпатського інституту агропромислового виробництва про вилучення 205,5 га сільськогосподарських угідь із землекористування дослідного господарства агрофірми «Еліта» Закарпатського інституту АПВ надала згоду на вилучення 205,5 га сільськогосподарських угідь із землекористування дослідного господарства агрофірми «Еліта» Закарпатського інституту агропромислового виробництва з метою передачі Ратівській сільській Раді для ведення особистого підсобного господарства, в тому числі сінокоси та пасовища - 38.8 га для випасу худоби.
Окрім того, в ході досудового розслідування було надіслано лист до Головного управління держгеокадастру у Закарпатській області щодо проведення перевірки з питань правомірності прийняття розпорядження голови Ужгородської районної державної адміністрації від 04.01.003 №4 «Про вилучення земель» щодо земельних ділянок, які знаходилися в постійному користуванні господарства агрофірми «Еліта» Закарпатського інституту агропромислового виробництва, розташованих на території Ратівецької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області.
16.12.2021 за вих. №10-7-0.161-8364/2-21 з Головного управління держгеокадастру у Закарпатській області надійшла відповідь про те, що Управлінням з контролю за використанням та охороною земель головного управління, згідно з наказом Головного управління від 14.12.2021 № 1117-ДК, здійснено позапланову перевірку із зазначеного питання. За результатом перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 16.12.2021 №1117-ДК/1086/АП/09/01-21, для приєднання до матеріалів кримінального провадження.
Так, згідно Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкта - земельної ділянки встановлено, що відповідно до державного акта на право постійного користування землею серії І-ЗК №000410, Дослідному господарству агрофірми «Еліта» надано у постійне користування земельну ділянку площею 1404,5 га для ведення сільськогосподарського виробництва на підставі рішення 6 сесії 22 скликання Ужгородської районної ради від 19.09.1995. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею від 28.12.1995 №131. За статтею 19 Земельного кодексу України, в редакції від 18.1.1990 №561-ХІІ, районні, міські, в адміністративному підпорядкування яких є район, Ради народних депутатів надавали земельні ділянки за межами населених пунктів: із земель запасу для сільськогосподарського використання.
Надалі, на підставі згоди Української академії аграрних наук (протокол №3 засідання президії Української академії аграрних наук від 28.02.2002), наданої за розглядом звернення дирекції Закарпатського інституту агропромислового виробництва (лист від 22.01.2002 №26), враховуючи згоду землекористувача (лист від 14.01.2002 №7), президією Української академії аграрних наук поставлено надано згоду на вилучення 205.5 га сільськогосподарських угідь із землекористування дослідного господарство агрофірма «Еліта» Закарпатського інституту агропромислового виробництва з метою передачі земельної ділянки Ратівецькій сільській раді для ведення особистого підсобного господарства, в тому числі сінокоси та пасовища - 38.8 га для випасу худоби.
За розпорядженням голови Ужгородської районної державної адміністрації розпорядження від 04.01.2003 № 4 «Про вилучення земель», беручи до уваги згоду Української академії аграрних наук (протокол № 3 засідання президії Української академії аграрних наук від 28.02.200) вилучено з землекористування дослідного господарства агрофірми «Еліта» Закарпатського інституту агропромислового виробництва земельну ділянку площею 205.5 га сільськогосподарських угідь, в тому числі ріллі площею 166.7 га, пасовищ - площею 38.8 га та переведено в землі запасу Ратівецької сільської ради.
Згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань центральним органом ДП «Дослідне господарство «Агрофірма «Еліта» Закарпатської державної сільськогосподарської станції є Національна академія аграрних наук України. Відповідно до постанови ЦК КП УРСР і Ради Міністрів УРСР від 04.05.1968 №2 створено радгосп «Борець» Закарпатської обласної державної сільськогосподарської дослідної станції. Наказом Української академії аграрних наук від 12.06.1992 № 148 на базі радгоспу створено агрофірму «Еліта» Закарпатського інститут АПВ (Статут ДП «ДГ агрофірма «Еліта» ЗДСГДС НААН). Відповідно до пункту 44 Статуту Української академії аграрних наук України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.1999, Президія розглядає питання про надання згоди на вилучення земель, закріплених за науковими установами, підприємствами та організаціями Академії.
Окрім цього, в ході досудового розслідування за вих.№ 10-7-0.161-1976/2-23 від 22.05.2023 надійшов лист з ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області згідно якого встановлено, що пунктом 75 Статуту Української академії аграрних наук України унормовано, що використання земельних ділянок та майна, переданих державною у безстрокове безоплатне користування Академії, здійснюється відповідно до законодавства України і цього Статуту. Порядок володіння та користування земельними ділянками і майном та питання, пов`язані з вилученням землі, погоджуються виключно президією Академії. Згідно з п.44 Статуту Президія розглядає питання про надання згоди на вилучення земель, закріплених за науковими установами, підприємствами та організаціями Академії. Водночас, відповідно до п.77 Статуту земля, що перебуває в користуванні установ Академії, не може бути передана в приватну власність та для формування земель запасу місцевих органів самоврядування, на ній не можуть створюватися кооперативні, селянські (фермерські) господарства. При погодженні вилучення землі із землекористування дослідного господарства агрофірми «Еліта» Закарпатського інституту агропромислового виробництва (протокол № 3 Президії, лист дирекції Закарпатського інституту агропромислового виробництва) не враховано пункт 77 Статуту та те, що в Ратівецької сільської ради на час надання згоди не було створено особисте підсобне господарство та відсутня можливість використовувати вилучені землі для наукових цілей (ріллю), у тому числі випасання худоби (сінокоси та пасовища). На підставі згоди Президії Української академії аграрних наук (протокол від 28.02.02 № 3) розпорядження голови Ужгородської РДА від 04.01.2003 №4 «Про вилучення земель» вилучено з землекористування дослідного господарства агрофірми «Еліта» Закарпатського інституту агропромислового виробництва земельну ділянку площею 205.5 га сільськогосподарських угідь, в тому числі ріллі площею 166.7 га, пасовищ - площею 38.8 га та передано в землі запасу Ратівецької сільської ради. Згідно з цим розпорядженням до земель запасу переведено землі сільського господарського призначення державної форми власності, без зміни цільового призначення.
Крім цього встановлено, що відповідно до акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 12.04.2017 встановлено, що при розробленні технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельних ділянок помилково віднесено земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної форми власності за кадастровим № 2124885400:10:016:0001 площею 50,9912 га до земель, які надані у постійне користування ДП агрофірма «ЕЛІТА», розпорядженням голови Ужгородської РДА від 11.12.2013 № 987 прийнято із порушенням статті 35 Закону України «про землеустрій» та стало підставою держаної реєстрації речових прав земельної ділянки за кадастровим №2124885400:10:016:0001 площею 50,9912 га ДП «ДГ агрофірма «ЕЛІТА», без врахування розпорядження голови Ужгородської РДА від 04.01.2003 №4, якими вилучено зазначену земельну ділянку та віднесено до земель запасу Ратівецької сільської ради Ужгородського району.
Слідчий вказує, що 22.05.2023 постановою слідчого ВРОТЗ СУ ГУНП в Закарпатській області призначено комплексну експертизу з питань землеустрою та оціночно-земельну експертизу, проведення якої надіслано на виконання експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз. На вирішення вищевказаної експертизи поставлено питання щодо ринкової вартості земельної ділянки кадастровий номер №2124885400:10:016:0001, та чи відповідає розроблена документація із землеустрою на земельну ділянку кадастровий номер №2124885400:10:016:0001 затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування. На дослідження експертам необхідно надати копію технічної документації із землеустрою на земельну ділянку сільськогосподарського призначення кадастровий номер №2124885400:10:016:0001, площею 50,9912 га.
В ході досудового розслідування, слідчим відділу СУ 07.02.2023 за вих. №978/106/7-2023 надсилався запит до Національної академії аграрних наук України з метою отримання викопіровки з плану землекористування, що надсилався листом Ратівецького сільського голови з метою прийняття розпорядження та з метою погодження питання про вилучення та передачу в запас сільської ради 205,5 га сільськогосподарських угідь із землекористування Дослідного господарства агрофірми «Еліта» Закарпатського інституту агропромислового виробництва.
06.03.2023 за вих. №10.2-12/147 до слідчого управління надійшла відповідь від Національної академії аграрних наук України про те, що НААН України позбавлена можливості надати вказані запитувані матеріали у зв`язку з обмеженим доступом до будівлі, в якій знаходиться Архів.
18.04.2023 за вих. № 2380/106/7-2023 слідчим ВРТОЗ СУ ГУНП до НААН України надіслано повторний запит щодо надання інформації стосовно адреси фактичного розташування будівлі архіву, в якому зберігаються документи, які витребовувались попередніми запитами та надання копій інших документів, однак відповідь на вказаний запит не надходила.
Слідчий вказує, що 09.08.2023 до слідчого управління ГУНП надійшов лист про те, що на виконання ухвали суду від 23.06.2023 у справі №308/11737/21 про тимчасовий доступ повідомлено, що в НААН відсутні станом на 2023 рік зазначені оригінали документів.
28.08.2023 до СУ ГУНП в Закарпатській області надійшли матеріали, зібрані оперативними працівниками Управління стратегічних розслідувань ДСР НП України в ході виконання доручення №321дн/106/7-2023 про те, що ними встановлено, що оригінали або копії документів, які стали підставою прийняття рішення Президією Української академії аграрних наук про припинення користування та передачу в землі запасу Ратівецької сільської ради 205,5 га сільськогосподарських угідь із землекористування Дослідного господарства «Агрофірма «Еліта» Закарпатського інституту агропромислового виробництва можуть зберігатись в адміністративному приміщенні Національної академії аграрних наук України (ЄДРПОУ 00024360), яке розташоване за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 37 і в якому зберігається архів документів НААН України.
З огляду на викладене, у органу досудового розслідування виникла необхідність оглянути та дослідити викопіровку (викопіювання) з плану землекористування, який надсилався з метою погодження питання про вилучення землі із землекористування Дослідного господарства агрофірми «Еліта» Закарпатського інституту агропромислового виробництва (витяг із протоколу засідання Президії НААН від 28.02.2002 № 3), листа Закарпатського інституту агропромислового виробництва до Української академії аграрних наук від 14.01.2002 № 7, листа Закарпатського інституту агропромислового виробництва до Української академії аграрних наук від 22.01.2002 № 26, що зберігаються у Національній академії аграрних наук України, що за адресою: м. Київ, вул. Михайла Омельяновича-Павленка, 9, а тому слідчий слідчий просить отримати дозвіл на проведення обшуку у вказаному приміщенні.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримала та просила його задовольнити з підстав та мотивів, викладених у ньому.
Заслухавши пояснення слідчого з приводу внесеного клопотання, дослідивши матеріали додані до нього, слідчий суддя прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.
Частиною 3 ст. 234 КПК України визначено, що у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням.
Згідно п.п. 4, 5, 6 ч. 3 ст. 234 КПК України клопотання слідчого, погоджене з прокурором, повинне містити відомості про: підстави для обшуку; житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання.
Витягом з кримінального провадження №12021070000000127 від 21.04.2021 року підтверджено, що органом досудового розслідування - СУ ГУНП в Закарпатській області проводиться досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
З клопотання вбачається, що в ході досудового розслідування досліджуються обставини незаконного вилучення 166,7 га ріллі із землекористування Дослідного господарства агрофірма «Еліта» Закарпатського інституту агропромислового виробництва та передачі земель запасу Ратівецької сільської ради службовими особами Ужгородської районної державної адміністрації за попередньою змовою із службовими особами Закарпатського інституту агропромислового виробництва НААН України.
Згідно поданих слідчим матеріалів слідчим суддею встановлено, що запитувані слідчим документи можуть зберігатися в адміністративному приміщенні Національної академії аграрних наук України (ЄДРПОУ 00024360), яке розташоване за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 37, в якому зберігається архів документів НААН України.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №344117854 від 25.08.2023 року приміщення, що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 37, належать Державі Україна в особі Національної академії аграрних наук України.
Заслухавши пояснення слідчого з приводу внесеного клопотання, дослідивши матеріали клопотання, приймаючи до уваги, що в матеріалах клопотання наявні достатні підстави вважати, що в адміністративному приміщенні Національної академії аграрних наук України, в якому зберігається архів документів НААН України, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 37, може зберігатися викопіювання з плану землекористування, який надсилався з метою погодження питання про вилучення землі із землекористування Дослідного господарства агрофірми «Еліта» Закарпатського інституту агропромислового виробництва (витяг із протоколу засідання Президії НААН від 28.02.2002 № 3); лист Закарпатського інституту агропромислового виробництва до Української академії аграрних наук від 14.01.2002 № 7; лист Закарпатського інституту агропромислового виробництва до Української академії аграрних наук від 22.01.2002 № 26; документи, на підставі яких було прийнято рішення про вилучення та передачу в запас Ратівецькій сільській раді 205,5 га сільськогосподарських угідь із землекористування Дослідного господарства агрофірми «Еліта» Закарпатського інституту агропромислового виробництва, відповідно до протоколу засідання Президії НААН від 28.02.2002 № 3; акти знищення вищевказаних документів, враховуючи правові підстави для проведення обшуку, достатність доказів, що вказують на вчинення кримінального правопорушення, наслідки обшуку, розумність та співрозмірність обшуку завданням кримінального провадження, наявність об`єктивної необхідності та виправданість такого втручання у права і свободи особи, а також неможливість досягнення мети, на яку посилається слідчий, без застосування цих заходів, вважаю, що клопотання є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 234, 235, 309 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання задовольнити.
Надати слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні №12021070000000127 дозвіл на проведення обшуку в адміністративному приміщенні Національної академії аграрних наук України (ЄДРПОУ 00024360), яке розташоване за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 37, в якому зберігається архів документів НААН України, з метою відшукання та вилучення:
- викопіювання з плану землекористування, який надсилався з метою погодження питання про вилучення землі із землекористування Дослідного господарства агрофірми «Еліта» Закарпатського інституту агропромислового виробництва (витяг із протоколу засідання Президії НААН від 28.02.2002 № 3);
- листа Закарпатського інституту агропромислового виробництва до Української академії аграрних наук від 14.01.2002 № 7;
- листа Закарпатського інституту агропромислового виробництва до Української академії аграрних наук від 22.01.2002 № 26;
- документів, на підставі яких було прийнято рішення про вилучення та передачу в запас Ратівецькій сільській раді 205,5 га сільськогосподарських угідь із землекористування Дослідного господарства агрофірми «Еліта» Закарпатського інституту агропромислового виробництва, відповідно до протоколу засідання Президії НААН від 28.02.2002 № 3;
- актів знищення вищевказаних документів.
Ухвала надає право проникнути до приміщення лише один раз, строк її дії не може перевищувати одного місяця з дня її ухвалення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 31.08.2023 |
Оприлюднено | 20.09.2024 |
Номер документу | 113556483 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Деметрадзе Т. Р.
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Деметрадзе Т. Р.
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Деметрадзе Т. Р.
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Деметрадзе Т. Р.
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Деметрадзе Т. Р.
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Деметрадзе Т. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні