У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.09.2023 Справа №607/17420/23
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Позняк В.М., ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 до Тернопільської філії державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» про стягнення заборгованості з заробітної плати та інфляційних втрат, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до відповідача Тернопільської філії державної установи «Інститут охорони ґрунтів України», в якій просить: зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити надбавку за науковий стаж, виходячи із правильно обчисленого наукового стажу згідно діючого законодавства в сумі 25050,68 грн.; стягнути невиплачені їй кошти на оздоровлення при наданні відпусток в сумі 55223,25 гривень; стягнути з відповідача 100% невиплачених сум (інфляційних) в розмірі 80273,92 гривень.
Здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) маютьфізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи(частина перша статті 47 ЦПК України).
Сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава(стаття 48 ЦПК України).
З урахуванням того, що саме на державу покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, належним відповідачем у справах про відшкодування шкоди, завданої органом державної влади, їх посадовою або службовою особою, є держава як учасник цивільних відносин, як правило, в особі органу, якого відповідач зазначає порушником своїх прав. Держава бере участь у справі як відповідач через відповідні органи державної влади, зазвичай, орган, діями якого завдано шкоду.
Отже, відповідачами в справах за позовом фізичної особи про відшкодування шкоди, завданої рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, є держава в особі відповідних органів, що мають статус юридичної особи.
Юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді (стаття 80 Цивільного кодексу України).
Юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення (частина перша статті 89 ЦК України).
Філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення (частини перша-третя статті 95 ЦК України).
За змістом частини четвертої статті 95 ЦК України керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності.
Філії та представництва, а також відокремлені підрозділи які не є юридичними особами, не наділені цивільною процесуальною дієздатністю та не можуть виступати стороною у цивільному процесі. Тому справи, в яких відповідачем виступає філія чи представництво, не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, у зв`язку з відсутністю сторони у цивільному процесі, до якої пред`явлено позов, а отже неможливістю вирішення цивільного спору (див. постанову Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 14 червня 2021 року справа № 760/32455/19 провадження № 61-16459сво20).
Із відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, суд дійшов висновку, що Тернопільська філія Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» (код ЄДРПОУ 38517313) має статус філії (відокремленого підрозділу) Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» (код ЄДРПОУ 25835792)
Тернопільська філія Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» (код ЄДРПОУ 38517313) є територіальним органом, утвореним на правах філії (відокремленого підрозділу ) Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України», а отже, не має статусу юридичної особи, відповідно не наділена цивільною правоздатністю та дієздатністю, на відміну від сфери публічно-правових відносин.
Відповідно п.1 ч.1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляєу відкриттіпровадження усправі,якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Розгляду у суді підлягає лише такий спір, у якому позовні вимоги можуть бути або задоволені, або в їх задоволенні може бути відмовлено. Положення «заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства» стосується як позовів, які не підлягають розгляду за правилами цивільного судочинства, так і тих позовів, які суди взагалі не можуть розглядати (постанова Великої Палати Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі № 757/43355/16-ц).
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановлені обставини справи, те, що вказаний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, суд вважає, що у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської філії державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» про стягнення заборгованості з заробітної плати та інфляційних втрат, слід відмовити на підставі вимог пункту 1 частини першої статті 186 ЦПК України.
Керуючись ст. 48, п.1 ч.1 ст. 186 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Тернопільської філії державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» про стягнення заборгованості з заробітної плати та інфляційних втрат.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом 15 днів з дня складення повного тексу судового рішення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на подання апеляційної скарги з клопотанням про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом 15 днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Головуючий суддяВ. М. Позняк
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2023 |
Оприлюднено | 21.09.2023 |
Номер документу | 113560053 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Позняк В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні