Постанова
від 19.09.2023 по справі 640/20632/19
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 640/20632/19 Суддя (судді) першої інстанції: Балась Т.П.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2023 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ключковича В.Ю.,

суддів Оксененка О.М.,

Беспалова О.О.,

за участю

секретаря судового засідання Кузьмука Б.І.,

представника позивача не з`явився,

представника відповідача Дегтярьової Р.М.,

розглянувши у відкритому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 листопада 2022 року у справі за адміністративним позовом державного підприємства «Готель «Козацький» Міністерства оборони України до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В :

Державне підприємство «Готель «Козацький» Міністерства оборони України (далі також - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (далі також - відповідач), в якому просило суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у м. Київ від 08.08.2019 №3352615147 у повному обсязі.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 листопада 2022 року адміністративний позов задоволено; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у м. Київ від 08.08.2019 №3352615147 у повному обсязі; присуджено на користь Державного підприємства «Готель Козацький» Міністерства оборони України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДСП у м. Києві сплачений судовий збір у розмірі 19 210,00 (дев`ятнадцять тисяч двісті десять) грн.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Головне управління Державної податкової служби у м. Києві подало апеляційну скаргу, з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповного з`ясування обставин, що мають значення для справи, в якій просить апеляційну скаргу задовольнити, скасувати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 листопада 2022 року повністю та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В апеляційній скарзі відповідач вказує, що згідно з висновками акта перевірки стверджується порушення державним підприємством «Готель «Козацький» Міністерства оборони України п.п.134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п.135.1 ст. 135 Податкового кодексу України, оскільки до складу оподатковуваного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку, не включено списання заборгованості по виданим векселям всього у розмірі 31646693 грн., у тому числі: за ІІІ квартал 2016 року на суму 31 646 693 грн.

Апелянт, також, зазначає, що державне підприємство «Готель «Козацький» Міністерства оборони України надавало послуги з користування майном громадській організації Товариство сприяння Збройним Силам України та військово-морського флоту «Цивільний корпус «Азов» за відсутності договору оренди, у зв`язку з чим недоотримано економічної вигоди у вигляді доходу та з урахуванням чого занижено суму доходу від оренди державного майна при відсутності договору оренди за період з 01.04.2016 по 31.03.2019 на загальну суму 612 061, 00 грн.

Крім того, апеляційна скарга містить доводи про те, що контролюючим органом встановлено документальне оформлення господарських операцій між державним підприємством «Готель «Козацький» Міністерства оборони України та ТОВ «Ешкере» (колишня назва «Солюшн Хаус»), ПП «Овакс-ЛТД» за відсутності факту її реального здійснення, з урахуванням чого занижено фінансовий результат до оподаткування за 2016 рік на загальну суму 1 792 640, 00 грн.

31.05.2023 від державного підприємства «Готель «Козацький» Міністерства оборони України до Шостого апеляційного адміністративного суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, у якому позивач просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить звернути увагу, що прості векселі видаються лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги, крім того, у ході проведення перевірки позивач повідомив контролюючий орган про те, що копії зазначених векселів та реєстри виданих векселів не перебувають у його володінні.

Позивач у відзиві також зазначає, що судовим рішенням у справі №910/4153/19 встановлено, що договір про відшкодування витрат, укладений між позивачем та громадською організацією Товариство сприяння Збройним Силам України та військово-морського флоту «Цивільний корпус «Азов», не має ознак договору оренди, а тому відповідачем помилково сформовано висновок про заниження доходу від оренди державного майна.

Також, у відзиві державне підприємство «Готель «Козацький» Міністерства оборони України наголошує, що висновки контролюючого органу про нереальність господарських операцій між позивачем та ТОВ «Ешкере», ПП «Овакс-ЛТД» є лише припущеннями, не доведеними належними доказами.

В судове засідання, призначене на 19.09.2023 з`явилась представниця відповідача. Представник позивача, повідомлений належним чином, не з`явився, клопотань про відкладення розгляду справи не подавав. Представниця відповідача поклалася на розсуд суду при вирішення питання про можливість розгляду даної справи за відсутності позивача. Представниця відповідача підтримала вимоги апеляційної скарги, правом подання додаткових доказів не скористалася, виступила в судових дебатах.

Керуючись частинами 1 та 2 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Переглядаючи справу за наявними у ній доказами, перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги та відзиву на неї, колегія суддів зазначає про таке.

Як вбачається з матеріалів справи, державне підприємство «Готель «Козацький» Міністерства оборони України як юридична особа зареєстроване 18.05.1993 (номер запису: 1 074 120 0000 012952), що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

У період з 14.05.2019 по 25.06.2019 Головним управлінням ДФС у м. Києві було проведено документальну позапланову виїзну перевірку Державного підприємства «Готель Козацький» Міністерства оборони України з метою дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2016 по 31.03.2019, валютного - за період з 01.04.2019 по 31.03.2019, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2015 по 31.03.2019 та іншого законодавства.

Результати перевірки оформлені актом від 03.07.2019 № 136/26-15-07-14-07-01-10/14303572 (том 1, а.с. 22-104).

В акті перевірки стверджується про порушення Державного підприємства «Готель Козацький» Міністерства оборони України, зокрема п.44.1, 44.2, 44.6 ст. 44, п.п.134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 135.1 ст. 135 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), у результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 6 331 390,00 грн., у тому числі по періодах: за 2016 рік у сумі 6 064 723,00 грн., за 2017 рік у сумі 167 008,00 грн., за 2018 рік у сумі 99 660,00 грн.

Вказаних висновків контролюючий орган дійшов, встановивши, що станом на 01.04.2016 по дебету рахунку 621 «Короткострокові векселі, видані в національній валюті» обліковувались наступні векселя на загальну номінальну вартість 31 646 693,27 грн.:

- виписані в рахунок погашення заборгованості перед ТОВ «Альтабор» (код 37450578) №АА2474333, №АА2474334, №АА2474335, №АА2474336, №АА2474337, №АА2474338: №АА2474339, №АА2474340, №АА2474341, №АА2474342, №АА2474343, №АА2474344, №АА2474345, №АА2474346, №АА2474347, №АА2474348, №АА2474359, номінальною вартістю 1 000 000 грн. кожен, № АА2474435 номінальною вартістю 472 000 грн., всього на суму 17 472 000 грн.;

- виписані в рахунок погашення заборгованості перед ТОВ «Сінема Буд Плюс» (код 37616745) - №АА2474436 номінальною вартістю 2 230 000 грн.;

- виписані в рахунок погашення заборгованості перед ТОВ «ІБК «Юкатан» (код 34378473) - №АА2474432 номінальною вартістю 1 500 000 грн., №АА2474433 номінальною вартістю 1 500 000 грн., №АА2474434 номінальною вартістю 916 861,59 грн., всього на суму З 916 861,59 грн.;

- виписані в рахунок погашення заборгованості перед ТОВ «Айс-Вок» (код 35660200) - №АА2474438 номінальною вартістю 3 820 627,68 грн.;

- виписані в рахунок погашення заборгованості перед ТОВ «Магреб Україна» (код 36282249) - №АА36282249 номінальною вартістю 4 207 204 грн.

При аналізі рахунку 621 «Короткострокові векселі, видані в національній валюті» контролюючим органом встановлено коригування зобов`язання на суму 31 646 693,27 грн. по вищезазначеним векселям та списано на рахунок 44 «непокриті збитки» зазначена операція відбулася на підставі наказу від 15.09.2016 №17 ДП МОУ «Готель Козацький» «Про виправлення даних обліку у відповідність до реального фінансово-економічного стану підприємства»

Вказана операція призвела до зменшення значення рядків балансу, а саме: рядку 1605 «Векселі видані» (розділ III «Поточні зобов`язання і забезпечення» Пасиву балансу) в сумі 31 646 ,6 тис. грн., та зменшення від`ємного значення рядку 1420 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)» (розділ І «Власний капітал») в сумі 31 646,6 тис. грн., що зумовило збільшення власного капіталу. В той же час, на фінансовий результат зазначена операція не вплинула.

Як зазначено в акті, до перевірки підприємством не було надано актів приймання-передачі простих векселів та копій самих векселів, отже встановити строк на пред`явлення позовних вимог не є можливим.

Згідно з актом перевірки, до складу «Інші доходи» рядок 2240 Звіту про фінансові результати не віднесено суму доходу по списанню заборгованості по виданим векселям на загальну суму 31 646 693 грн., у тому числі: за III квартал 2016 року на суму 31 646 693 грн.

Таким чином, контролюючим органом стверджується порушення ДП «Готель «Козацький» п.п. 134.1.1. п.134.1 ст.134, п.135.1 ст.135 Податкового кодексу України, оскільки до складу оподатковуваного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку, не включено списання заборгованості по виданим векселям всього у розмірі 31 646 693 грн., у тому числі: за III квартал 2016 року на суму 31 646 693 грн.

Крім того, перевіркою встановлено, що протягом охопленого перевіркою періоду ДП «Готель Козацький» МОУ надавало послуги з оренди приміщення за адресою м. Київ, пров. Шевченка, 5 Громадській організації Товариство сприяння Збройним Силам України та військово-морського флоту «Цивільний корпус «Азов» на безоплатній основі.

Податковим органом зазначено, що взаємовідносини користуванням даним майном Громадською організацією підтверджується наявністю господарських відносин, а саме договором про відшкодування витрат.

Зокрема, відповідно до договору про відшкодування витрат від 01.10.2014 №01-10/2014 між ДП «Готель «Козацький» та Громадській організації Товариство сприяння Збройним Силам України та військово-морського флоту «Цивільний корпус «Азов» вказаним ГО відшкодовуються витрати ДП «Готель Козацький» на електропостачання водовідведення, сплату земельного податку та витратні матеріали.

Крім того, в акті перевірки зазначено, що відповідно до статуту ДП «Готель Козацький» МОУ засноване на державній власності, діє як державне комерційне підприємство та належить до сфери управління Міністерства оборони України. Тому, для розрахунку ставок орендної плати підприємство, яке засноване на державній власності керується постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу» зі змінами та доповненнями.

Згідно з Додатком 2 до Методики розрахунку орендної плати за державне майно т пропорції її розподілу постанови КМУ від 04.10.95 №786 передбачено орендні ставки за використання нерухомого державного майна, а саме: пунктом 27 визначено за розміщення творчих спілок, громадських об`єднань, релігійних та благодійних організацій на площі, що не використовується для провадженню підприємницької діяльності і становить для частини площі, що перевищує 50 кв. метрів становить 7%.

В ході проведення перевірки інформації щодо проведення незалежної експертної оцінки не надано.

Таким чином, контролюючий орган дійшов висновку, що державне підприємство «Готель Козацький» Міністерства оборони України надавало послуги з користування майном Громадській організації Товариство сприяння Збройним Силам України та військово-морського флоту «Цивільний корпус «Азов» за відсутності договору оренди, у зв`язку з чим недоотримано економічної вигоди у вигляді доходу та з урахуванням чого занижено суму доходу від оренди державного майна при відсутності договору оренди за період з 01.04.2016 по 31.03.2019 на загальну суму 612 061,00 грн.

Крім того, контролюючим органом встановлено документальне оформлення господарських операцій між Державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України та ТОВ «Ешкере» (колишня назва «Солюшн Хаус»), ПП «Овакс-ЛТД» за відсутності факту її реального здійснення, з урахуванням чого податковий орган дійшов висновку про заниження фінансового результату до оподаткування за 2016 рік на загальну суму 1 792 640,00 грн.

На підтвердження такого висновку контролюючий орган в акті перевірки посилається на те, що фінансовий звіт суб`єкта малого підприємництва від ТОВ «Ешкере» за 2017 рік не подано, основні засоби відсутні. Інформація щодо власних та орендованих складських приміщень та наявності основних засобів, в тому числі власного чи орендованого транспорту - відсутня. Свідоцтво платника ПДВ № 200217090 від 24.04.2015 анульовано 31.10.2018.

В ході аналізу діяльності ДП «Готель «Козацький» встановлено, що обсяги прання білизни у період з червня 2016 року по грудень 2016 року (в період залучення ТОВ «Ешкере») зросли майже у двічі при зменшенні кількості проживаючих у червні-серпні 2016 в порівнянні з травнем, та кількості проживаючих v вересні-грудні на рівні квітня-травня. Аналогічні висновки містяться у звіті по результатам аудиту відповідності окремих питань ДП «Готель Козацький» №234/40/1 І від 17.03.2017.

Крім того, як зазначено в акті перевірки, відповідно до ухвали Печерського районного суду м. Києва від 15.02.2018 по справі №757/8424/1 8-к ДП «Готель «Козацький» МО України, протягом 2016 року уклало договори з ТОВ «Солюшн Хаус», яке має ознаки фіктивності, на надання ДП «Готель «Козацький» наступних послуг: оформлення кадрової документації, проведення рекламної кампанії, з клінінгу та хімчистки, з юридичних питань, з оцінки стану бухгалтерського обліку та аналізу фінансової спроможності. з розробки концепції та дизайну кав`ярні, з перетягування тканиною меблів, з проведення заходів до дня туризму, з розробки меню ресторану, та безпідставно перерахували кошти в розмірі 1 949 809,82 гривень, в той час коли ТОВ «Солюшн Хаус», згідно з установчими документами, займається рекламною діяльністю та ніякого відношення до юриспруденції, аудита та клінінгу не має.

Також контролюючий орган вказує на те, що згідно з фінансовими звітами суб`єкта малого підприємництва за 2016, 2017, 2018 роки середня кількість працівників ПП «ОВАКС-ЛТД», осіб - 0, форми І ДФ за 2016, 2017, 201 8 роки не подані.

За результатом аналізу Єдиного реєстру податкових накладних встановлено оформлення ПП «Овакс-ЛТД» операцій з придбання будівельних робіт по об`єкту ДП «Готель «Козацький» у ТОВ «Аміго Компані Груп», ТОВ «Хілка Груп».

Основний вид діяльності ТОВ «Аміго Компані Груп» - оптова торгівля відходами та брухтом. Згідно з податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за 4 квартал 2017 року працювало осіб - 1. Згідно з фінансовим звітом суб`єкта малого підприємництва за 2017 рік основні фонди відсутні.

За результатом аналізу Єдиного реєстру податкових накладних встановлено оформлення ТОВ «Аміго Компані Груп» операцій з придбання будівельних робіт по об`єкту ДП «Готель «Козацький» у ТОВ «Ліра-Снейкс».

Основний вид діяльності ТОВ «Ліра-Снейкс» - неспеціалізована оптова торгівля. Згідно з податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за 4 квартал 2017 року працювало осіб - 1. Згідно з фінансовим звітом суб`єкта малого підприємництва за 2017 рік основні фонди відсутні.

За результатом аналізу Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що ТОВ «Ліра-Снейкс» не придбавало у контрагентів-продавців будівельні роботи по об`єкту ДП «Готель «Козацький».

Основний вид діяльності ТОВ «Хілка Груп» - вантажний автомобільний транспорт. Згідно з податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за 4 квартал 2017 року працювало осіб - 1. ТОВ «Хілка Груп» не подавало до органів ДФС фінансові звіти суб`єкта малого підприємництва за 2017, 2018 роки.

За результатом аналізу Єдиного реєстру податкових накладних не встановлено оформлення ТОВ «Хілка Груп» операцій з придбання будівельних робіт по об`єкту ДП МОУ «Готель «Козацький» у контрагентів-постачальників.

На підставі висновків, зазначених у акті перевірки від 03.07.2019 № 136/26-15-07-14-07-01-10/14303572, Головним управлінням ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення № 3352315147 від 08.08.2019, яким Державному підприємству «Готель Козацький» Міністерства оборони України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності на 7 914 238,00 грн., в т.ч. за податковими зобов`язаннями - на 6 331 390,00 грн, за штрафними санкціями - на 1 582 848,00 грн. (том 1, а.с.105-106).

Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку.

За результатами розгляду скарги позивача ДПС України прийняла рішення від 17.10.2019 № 5850/6/99-00-08-05-01, яким зазначене вище податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення (том 1, а.с.107-113).

Вважаючи протиправним податкове повідомлення-рішення № 3352315147 від 08.08.2019, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв`язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, переглядаючи справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги та відзиву на неї, колегія суддів апеляційного суду зазначає наступне.

Щодо висновку податкового органу про заниження ДП «Готель «Козацький» податку на прибуток внаслідок не включення до складу доходу списаної в 2016 році заборгованості за виданими векселями на загальну суму 31 646 693,00 грн., суд апеляційної інстанції вказує таке.

Правовідносини щодо обігу векселів в Україні врегульовано наступними нормативними актами: Женевською конвенцією 1930 року, якою запроваджено уніфікований закон про переказні та прості векселі (далі - Уніфікований закон); Женевською конвенцією 1930 року про врегулювання деяких колізій законів про переказні векселі та прості векселі; Женевською конвенцією 1930 року про гербовий збір стосовно переказних векселів і простих векселів; Законом України «Про приєднання України до Женевської конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі»; Законом України «Про цінні папери і фондову (біржу»; Законом «Про обіг векселів в Україні» та інших прийнятих згідно з ними актів законодавства України (згідно ст. 1 Закону України «Про обіг векселів в Україні» від 35.04.2001 № 2374-ІІІ).

За визначенням, наведеним у статті 14 Закону України від 23.02.2006 № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» (далі - Закон України № 3480-IV), векселем є цінний папір, який посвідчує безумовне грошове зобов`язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу визначену суму власнику векселя (векселедержателю).

Векселі можуть бути прості або переказні та існують виключно у документарній формі. Особливості видачі та обігу векселів, здійснення операцій з векселями, погашення вексельних зобов`язань та стягнення за векселями визначаються законом.

Обов`язкові реквізити простого векселя визначені в ст. 75 Уніфікованого закону. Так, простий вексель містить: (1) назву «простий вексель», яка включена в текст документа і висловлена тією мовою, якою цей документ складений; (2) безумовне Зобов`язання сплатити визначену суму грошей; (3) зазначення строку платежу; (4) зазначення місця, в якому повинен бути здійснений платіж; (5) найменування особи, якій або наказу якої повинен бути здійснений платіж; (6) зазначення дати і місця складання Зрослого векселя; (7) підпис особи, яка видає документ (векселедавець).

Відповідно до статті 76 Уніфікованого закону документ, у якому відсутній будь-який з реквізитів, зазначених у попередній статті, не має сили простого векселя, за винятком випадків, зазначених нижче у цій статті. Простий вексель, строк платежу в якому не зазначено, вважається таким, що підлягає оплаті за пред`явленням.

Згідно з ст. 33, 34 Уніфікованого закону (з урахуванням вимог ст. 77 цього закону стосовно простих векселів), встановлено наступні строки платежу за переказним та простим векселем, а саме: за пред`явленням; у визначений строк від пред`явлення; у визначений строк від дати складання; на визначену дату.

Простий вексель строком за пред`явленням підлягає оплаті при його пред`явленні. При цьому, він повинен бути пред`явлений для платежу протягом одного року від дати його складання.

В силу норм статті 4 Закону України від 05.04.2001 № 2374-III «Про обіг векселів в Україні» (далі - Закон України № 2374-III) видавати переказні і прості векселі можна лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги, за виключенням фінансових банківських векселів, фінансових векселів.

На момент видачі переказного векселя особа, зазначена у векселі як трасат, або векселедавець простого векселя повинні мати перед трасантом та/або особою, якій чи за наказом якої повинен бути здійснений платіж, зобов`язання, сума якого має бути не меншою, ніж сума платежу за векселем.

У разі видачі (передачі) векселя відповідно до договору припиняються грошові зобов`язання щодо платежу за цим договором та виникають грошові зобов`язання щодо платежу за векселем.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що операції щодо видачі та погашення векселя є своєрідним способом проведення негрошового розрахунку за отримані товари (роботи, послуги). У свою чергу вексель по суті виступає письмовим борговим зобов`язанням у вигляді цінного паперу, складеного за встановленою формою, що посвідчує відносини позики і передбачає зобов`язання особи, яка його видала (векселедавця), сплатити у визначений строк зазначену в ньому суму коштів особі, якій він виданий (векселедержателю).

Обов`язковою умовою проведення розрахунків із застосуванням векселів є наявність договору, який в письмовій формі, передбачає такий порядок розрахунку та те, що у випадку видачі (передачі) векселя відповідно до договору припиняються грошові зобов`язання щодо платежу за цим договором та виникають грошові зобов`язання щодо платежу за векселями.

При цьому, простий вексель - це вексель, який виписується позичальником (векселедавцем) і містить нічим не зумовлене зобов`язання сплатити борг векселедержателю. Простий вексель характеризується тим, що у нього векселедавець та платник співпадають, тобто це є одна і та юридична або фізична особа.

В бухгалтерському обліку відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку та Інструкції про його застосування, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.12.1999 р. №892/4185) операції з видачі векселя в рахунок погашення заборгованості за договором купівлі-продажу товарів відображається в такий спосіб: у продавця закривається дебіторська заборгованість за кредитом рахунка 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» і з`являється заборгованість, що відображається за дебетом рахунка 341 «Короткострокові векселі, отримані в національній валюті». У покупця одночасно закривається кредиторська заборгованість по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» і з`являється заборгованість по рахунку 621 «Короткострокові векселі в національній валюті».

Як установлено з акта перевірки, у ДП «Готель «Козацький» станом на 01.04.2016 на рахунку 621 «Короткострокові векселі, видані в національній валюті» обліковувались наступні векселя, виписані Державним підприємством в погашення заборгованості перед підприємствами: TOB «Альтабор», TOB «Сінема Буд Плюс», TOB «ІБК «Юконтан», TOB «Айс-Вок» та TOB «Магреб Україна» на загальну суму 31 646 693,27 грн., в тому числі: TOB «Альтабор» - 17 472 000,00 грн.; TOB «Сінема Буд Плюс» - 2 230 000,00 грн.; TOB «ІБК «Юконтан» - 3 916 861,59 грн.; TOB «Айс-Вок» - 3 820 627,68 грн.; TOB «Магреб Україна» - 4 207 204,00 грн.

За даними бухгалтерських регістрів ДП «Готель «Козацький» по рахунках 685 та 621 за період з 01.01.2012 по 31.03.2019 вбачається, що векселі виписано позивачем в погашення заборгованості за придбані у ТОВ «Альтабор», ТОВ «Сінема Буд Плюс», ТОВ «ІБК «Юконтан», ТОВ «Айс-Вок» та ТОВ «Магреб Україна» протягом квітня-листопада 2012 року послуги (маркетингові, юридичні, інформаційно-консультаційні).

15.05.2016 ДП «Готель «Козацький» прийнято наказ № 17 від 15.05.2016 «Про виправлення даних обліку у відповідності до реального фінансово-економічного стану підприємства», згідно з яким наказано вилучити з балансу підприємства кредиторську заборгованість за векселями та зробити коригування Рахунку 44 в частині непокритих збитків на суму 31 646 693,27 грн.

Відповідач на обґрунтування наявності порушення позивачем вимог податкового законодавства послався на списання ДП «Готель «Козацький» заборгованості по виданим векселям та не віднесення її до складу «Інші доходи» рядок 2240 Звіту про фінансові результати, як наслідок збільшення фінансового результату до оподаткування підприємства.

Натомість, як пояснив позивач, даним наказом кредиторська заборгованість була не списана, а вилучена з балансу за ознаками фіктивності операцій (витрат) з метою виправлення помилок бухгалтерської звітності з урахуванням заяви про податковий компроміс.

Так, з матеріалів справи слідує, що у квітні 2015 року ДПІ у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві була проведена документальна планова виїзна перевірка ДП «Готель «Козацький» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, за результатами якої складено акт №170/26-59-22-06/14303572 від 22.04.2015 (далі - акт перевірки).

Відповідно до зазначеного акта перевірки, контролюючим органом встановлено наступні обставини:

- до перевірки не надано первинних документів, які б фактично підтверджували господарські відносини між ДП «Готель «Козацький» та ТОВ «Альтабор», що не дало можливості зробити висновки щодо зв`язку цих витрат із фінансово-господарською діяльністю підприємства. Враховуючи це, перевіркою встановлено безпідставне формування показників податкового кредиту з податку на додану вартість та валових витрат з податку на прибуток, в результаті перерахування коштів на адресу ТОВ «Альтабор» згідно договорів;

- до перевірки не надано первинних документів, які б фактично підтверджували господарські відносини між ДП «Готель «Козацький» та ТОВ «ІБК «Юкатан», встановлено безпідставне включення до податкового кредиту та валових витрат, суми, сплаченої ТОВ «ІБК «Юкатан». Крім того, податковою в акті зазначено про наявність кримінального провадження №32015100000000053, розслідуванням в рамках якого встановлено, що ТОВ «ІБК «Юкатан» в період взаємодії з ДП «Готель «Козацький» проводило транзитні фінансові потоки, з метою штучного формування податкового кредиту та укладало угоди без мети настання реальних наслідків;

- до перевірки не надано первинних документів, які б фактично підтверджували господарські відносини між ДП «Готель «Козацький» та ТОВ «Сінема Буд Плюс», встановлено включення до податкового кредиту суми, сплаченої на користь ТОВ «Сінема Буд Плюс», що призвело до неправомірного завищення податкового кредиту та валових витрат.

За результатами вищевказаної перевірки, ДП «Готель «Козацький» подало заяву про податковий компроміс, у якій просило розпочати процедуру досягнення податкового компромісу відповідно до самостійно поданих уточнюючих розрахунків податкових зобов`язань з податку на прибуток та податку на додану вартість, в тому числі по взаємовідносинах з ТОВ «Альтабор», ТОВ «ІБК «Юкатан», ТОВ «Сінема Буд Плюс» у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за результатами проведення документальної планової виїзної перевірки.

29.04.2015 було прийнято рішення ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві про погодження податкового компромісу.

Відповідно до пункту 1 підрозділу 9-2 «Особливості уточнення податкових зобов`язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість під час застосування податкового компромісу» розділу XX «Перехідні положення» ПК податковий компроміс - це режим звільнення від юридичної відповідальності платників податків та/або їх посадових (службових) осіб за заниження податкових зобов`язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року з урахуванням строків давності, встановлених статтею 102 цього Кодексу. Платник податків, який вирішив скористатися процедурою податкового компромісу, під час дії податкового компромісу за такі податкові періоди має право подати відповідні уточнюючі розрахунки податкових зобов`язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість, в яких визначає суму завищення витрат, що враховуються при визначенні об`єкта оподаткування податком на прибуток підприємств та/або суму завищення податкового кредиту з податку на додану вартість.

Пунктом 2 підрозділу 9-2 зазначеного розділу передбачено, що сума заниженого податкового зобов`язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість сплачується в розмірі 5 відсотків такої суми. При цьому 95 відсотків суми заниженого податкового зобов`язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість вважаються погашеними, штрафні санкції не застосовуються, пеня не нараховується.

Згідно з пунктом 7 підрозділу 9-2 зазначеного розділу процедура податкового компромісу, встановлена цим підрозділом, поширюється також на неузгоджені суми податкових зобов`язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість, визначені у податкових повідомленнях-рішеннях, щодо яких триває процедура судового та/або адміністративного оскарження, а також на випадки, коли платник податків отримав податкове повідомлення-рішення, за яким податкові зобов`язання не узгоджені відповідно до норм цього Кодексу. Досягнення податкового компромісу у такому разі здійснюється за заявою платника податків у письмовій формі до контролюючого органу про намір досягнення податкового компромісу. У таких випадках днем узгодження платником податків податкових зобов`язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні, є день подання такої заяви до відповідного контролюючого органу. У разі несплати платником податків такого податкового зобов`язання у сумі, визначеній пунктом 2 цього підрозділу, таке податкове зобов`язання вважається неузгодженим.

Згідно з пунктом 8 підрозділу 9-2 зазначеного розділу податковий компроміс вважається досягнутим після сплати платником податків узгоджених податкових зобов`язань згідно із цим підрозділом. Після досягнення податкового компромісу згідно із цим підрозділом такі зобов`язання не підлягають оскарженню та їх розмір не може бути змінений в інших податкових періодах.

Наявні в матеріалах справи банківські виписки ДП «Готель Козацький» за 06.05.2015 та 07.05.2015 підтверджують, що позивач сплатив до бюджету узгоджені внаслідок застосування процедури податкового компромісу податкові зобов`язання з податку на прибуток та податку на додану вартість.

Вказаним вище наказом № 17 від 15.05.2016 «Про виправлення даних обліку у відповідності до реального фінансово-економічного стану підприємства» позивачем приведено у відповідність записи бухгалтерського обліку, підставою яких зазначено «Збитковий стан підприємства зазначений у фінансовій звітності в розмірі 40882066, 28 грн. та залишок кредиторської заборгованості в розмірі 31646693, 27 грн. та інші залишки станом на 01.01.2016 вважаються недійсними, в зв`язку із фіктивними операціями».

Разом з тим, під час проведення експертного дослідження в частині висновку податкового органу про заниження ДП «Готель «Козацький» податку на прибуток внаслідок не включення до складу доходу списаної в 2016 році заборгованості за виданими векселями на загальну суму 31 646 693,00 грн., експертом встановлено, що за даними наданих на дослідження облікових бухгалтерських регістрів ДП «Готель Козацький» МОУ по рахунках №6852 «Розрахунки з іншими кредиторами» та №621 «Короткострокові векселі видані» підтвердити проведення коригування зобов`язань (кредиторської заборгованості) за операціями з ТОВ «Альтабор», ТОВ «Сінема Буд Плюс» та ТОВ «ІБК «Юкатан» в обліку ДП «Готель Козацький» МОУ, внаслідок застосування податкового компромісу в квітні 2015 року, не видається за можливе. Будь-які документи щодо уточнення даних обліку ДП «Готель Козацький» МОУ щодо витрат по господарським операціям з ТОВ «Айс-Вок» та ТОВ «Магреб Україна» в матеріалах справи відсутні та додатково на дослідження не надані.

Також, з акта перевірки вбачається, що до перевірки позивачем не надано актів приймання-передачі простих векселів та копій самих векселів у зв`язку з чим зафіксовано неможливість встановити строк на пред`явлення позовних вимог.

Так, відповідно до статті 70 Уніфікованого закону, позовні вимоги до акцептанта, які випливають з переказного векселя, погашаються із закінченням трьох років, які обчислюються від дати настання строку платежу.

Приписами статті 34 вказаного Закону передбачено, що переказний вексель строком за пред`явленням підлягає оплаті при його пред`явленні. Він повинен бути пред`явлений для платежу протягом одного року від дати його складання. Трасант може скоротити цей строк або обумовити більш тривалий строк. Ці строки можуть бути скорочені індосантами.

Отже, початок перебігу позовної давності у три роки щодо погашення грошових зобов`язань за простим векселем пов`язується з настанням строку платежу за таким векселем. Після закінчення такого строку позовної давності непогашена заборгованість відноситься до безповоротної фінансової допомоги, а у платника податку виникає обов`язок збільшити валовий доход на суму такої допомоги згідно із вимогами Податкового кодексу України.

З матеріалів справи встановлено, що ДП «Готель «Козацький» МОУ у ході проведення перевірки повідомив контролюючий орган про те, що копії зазначених вище векселів та реєстри виданих векселів не перебувають у його володінні.

Додатково зауважив, що жоден із векселів досі не був пред`явлений підприємству, і останньому невідома інформація, у кого перебувають непогашені векселі, коли і на яких умовах вони були виписані.

Разом з тим, під час проведення експертного дослідження в частині висновку податкового органу про заниження ДП «Готель «Козацький» податку на прибуток внаслідок не включення до складу доходу списаної в 2016 році заборгованості за виданими векселями на загальну суму 31 646 693,00 грн., експертом встановлено, що за даними бухгалтерського обліку підтверджується, що векселя, оформлені на погашення заборгованості перед ТОВ «Альтабор», ТОВ «Сінема Буд Плюс», ТОВ «ІБК «Юкатан», ТОВ «Айс-Вок» та ТОВ «Магреб Україна» обліковувались ДП «Готель «Козацький» МОУ як короткострокові.

Відповідно до п.44.1, 44.2, 44.6 ст.44 Податкового кодексу України (в редакція, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.

Для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Платники податку, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" застосовують міжнародні стандарти фінансової звітності, ведуть облік доходів і витрат та визначають об`єкт оподаткування з податку на прибуток за такими стандартами з урахуванням положень цього Кодексу. Такі платники податку при застосуванні положень цього Кодексу, в яких міститься посилання на положення (стандарти) бухгалтерського обліку, застосовують відповідні міжнародні стандарти фінансової звітності.

Юридичні особи - платники єдиного податку, які відповідають критеріям, визначеним підпунктом 3 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат з метою обрахунку об`єкта оподаткування за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

У разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки (у випадках, передбачених абзацами другим і четвертим пункту 44.7 цієї статті), такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.

Наведене вище в сукупності підтверджує доводи відповідача про настання терміну пред`явлення простих векселів або ж завершення строку позовної давності щодо погашення вексельної заборгованості та заниження ДП «Готель «Козацький» МОУ податку на прибуток внаслідок не включення до складу оподатковуваного доходу списаної заборгованості по виданим векселям у розмірі 31 646 693,00 грн.

Відповідно до п.п. 134.1.1. п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України (в редакція, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) об`єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу. Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: зменшення від`ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку). Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: збільшення від`ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).

Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, об`єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу. Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років в кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу. Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік в такій безперервній сукупності років. В подальші роки такої сукупності коригування фінансового результату також не застосовуються (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років).

Якщо у платника, який прийняв рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, в будь-якому наступному році річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період перевищує двадцять мільйонів гривень, такий платник визначає об`єкт оподаткування починаючи з такого року шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень цього розділу.

Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

Згідно п.135.1 ст.135 Податкового кодексу України (в редакція, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.

Пунктом 123.1 статті 123 Податкового кодексу України (в редакція, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов`язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Відтак, колегія суддів приходить висновку про правомірність податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у м. Київ від 08.08.2019 №3352615147 в частині нарахування державному підприємству «Готель «Козацький» Міністерства оборони України податкового зобов`язання у сумі 5 696 405, 00 грн. та 1 424 101, 00 грн. штрафних санкцій у зв`язку з заниженням ДП «Готель «Козацький» податку на прибуток внаслідок не включення до складу доходу списаної в 2016 році заборгованості за виданими векселями на загальну суму 31 646 693,00 грн.

Щодо висновку податкового органу про заниження позивачем доходу від оренди державного майна, а саме приміщення за адресою: м. Київ, пров. Шевченка, 5, за 2016 - 2018 роки, колегія суддів зазначає наступне.

Як зазначено позивачем ті підтверджується матеріалами справи, у березні 2014 року у приміщеннях готелю за адресою: м. Київ, пров. Шевченка, 5 за зверненням голови Київської міської державної адміністрації № 327 від 18 березня 2014 року до Міністра оборони України було розташовано учасників (активістів) подій на Майдані Незалежності у м. Києві.

04 червня 2014 року здійснено державну реєстрацію ГО «Товариство сприяння Збройним Силам України та військово-морському флоту «Патріот України», а 23 лютого 2015 року назву ГО «Товариство сприяння Збройним Силам України та військово-морському флоту «Патріот України» змінено на ГО «Товариство сприяння Збройним Силам України та військово-морському флоту «Цивільний корпус «Азов».

01 жовтня 2014 року між ДП «Готель «Козацький» Міністерства оборони України та ГО «Товариство сприяння Збройним силам України та військово-морському флоту «Патріот України» укладено договір № 01-10/2014 про відшкодування витрат, предметом якого є відшкодування витрат за послуги підприємства з електропостачання, водопостачання, водовідведення, витрат по сплаті земельного податку (виключно за земельну ділянку, на якій розташовується об`єкт) та вартість витратних матеріалів корпусу підприємства за адресою: м. Київ, пров. Шевченка, 5, у зв`язку з розташуванням на об`єкті навчально-мобілізаційного центру Полку патрульної служби міліції особливого призначення «Азов» ГУ МВС у Київській області.

Пунктом 1.3 вказаного договору сторони погодили, що з 15 березня 2014 року на об`єкті розташовується навчально-мобілізаційний центр Полку патрульної служби міліції особливого призначення «Азов» ГУ МВС у Київській області (що раніше називався Батальйон патрульної служби міліції особливого призначення «Азов» ГУ МВС у Київській області), який бере активну участь в антитерористичній операції на сході України.

Про розташування з 15 березня 2014 року навчально-мобілізаційного центру Полку патрульної служби міліції особливого призначення «Азов» ГУ МВС у Київській області в будівлі готелю за адресою: м. Київ, вул. Шевченка, 5, листом № 26.12/2014-77 від 26 грудня 2014 року Полку патрульної служби міліції особливого призначення «Азов» ГУ МВС у Київській області було проінформовано Київську торгово-промислову палату.

Водночас, відповідно до наданої Головним управлінням МВС України в Київській області інформації, Батальйон патрульної служби міліції особливого призначення «Азов» ГУ МВС у Київській області в структурі Головного управлінні діє тільки з червня 2014.

Фактичне використання ГО «Товариство сприяння Збройним силам України та військово-морському флоту «Цивільний корпус «Азов» приміщень за адресою: м. Київ, провулок Шевченка, 5, а саме: будівлі готелю площею 1151,5 кв.м; прибудови до будівлі готелю площею 238,6 кв.м; прибудови до будівлі готелю (лазні) площею 86,3 кв.м; прибудови до будівлі готелю площею 176 кв.м, зафіксовано в аудиторському звіті від 05 березня 2019 року, складеному Державною аудиторською службою України за результатами державного фінансового аудиту Державного підприємства «Готель Козацький» за період з 01 січня 2014 року по 30 вересня 2018 року.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 15 липня 2019 року у справі №910/4153/19, яке залишено без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 01 жовтня 2019 року, встановлено, що укладений між ДП «Готель «Козацький» та ГО «Товариство сприяння Збройним силам України та військово-морському флоту «Азов» договір про відшкодування витрат від 01 жовтня 2014 року № 01-10/2014 не породжує жодних відносин оренди, оскільки предметом його регулювання не є правовідносини щодо користування спірним майном.

Також у вказаному судовому рішенні встановлено, що ГО «Товариство сприяння Збройним Силам України та військово-морському флоту «Цивільний корпус «Азов» не набувало у передбаченому законом порядку права на користування приміщеннями за адресою: м. Київ, пров. Шевченка, 5.

У 2019 році ГУ ДФС у м. Києві було проведено документальну планову виїзну перевірку ДП «Готель «Козацький», за результатами якої складено акт від 03 липня 2019 року № 136/26-15-14-07-01-10/14303572, яким встановлено порушення позивачем п.п. 44.1, 44.2, 44.6, ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 135.1 ст. 135 Податкового кодексу України.

Такі висновки акта перевірки обґрунтовані тим, що позивач занизив дохід від здачі в оренду державного майна, а саме приміщень за адресою: м. Київ, пров. Шевченка, 5 за 2016 - 2018 роки.

В свою чергу, колегія суддів звертає увагу на наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року № 786 затверджено Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу (далі - Методика).

Пунктами 2, 3, 8 вказаної Методики передбачено, що розмір орендної плати встановлюється договором оренди між орендодавцем та орендарем.

У разі коли орендодавцем нерухомого майна (будинку, споруди, приміщення) є державне підприємство, установа, організація, розмір орендної плати погоджується з органом, визначеним в абзаці другому статті 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

До плати за оренду індивідуально визначеного майна не включаються витрати на утримання орендованого майна та плата за послуги, які відповідно до укладених угод зобов`язуються надавати орендарю державне підприємство, організація, господарське товариство, на балансі яких перебуває це майно.

У разі оренди нерухомого майна (крім оренди нерухомого майна фізичними та юридичними особами, зазначеними у пункті 10 цієї Методики) розмір річної орендної плати визначається за формулою:

Опл = Вп х Сор/100,

де Вп - вартість орендованого майна, визначена шляхом проведення незалежної оцінки (у разі передачі в оренду нерухомого майна державного підприємства із забезпечення функціонування дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні Державного управління справами представництвам та консульським установам іноземних держав, представництвам міжнародних міжурядових організацій в Україні вартість орендованого майна визначається шляхом проведення стандартизованої оцінки), грн.; Сор - орендна ставка.

Незалежна оцінка вартості об`єкта оренди повинна враховувати його місцезнаходження і забезпеченість інженерними мережами. Результати незалежної оцінки є чинними протягом 6 місяців від дати оцінки, якщо інший термін не передбачено у звіті з незалежної оцінки.

Отже, з наведених норм вбачається, що господарські операції щодо здачі в оренду нерухомого майна державної форми власності підлягають податковому обліку.

Разом з тим, відповідач, наполягаючи на тому, що приміщення за адресою: м. Київ, пров. Шевченка, 5 було передано позивачем в оренду на безоплатній основі громадській організації «Товариство сприяння Збройним Силам України та військово-морському флоту «Цивільний корпус «Азов», не надає жодних доказів, які б підтверджували такі обставини.

Натомість, як було зазначено вище, рішенням господарського суду у справі №910/4153/19, яке набрало законної сили, встановлено, що зазначена громадська організація самовільно займала приміщення за вказаною адресою і що таке приміщення не передавалося їй в оренду ані позивачем, ані безпосередньо його власником - Міноборони.

Крім того, судовим рішенням у вказаній справі також встановлено, що договір про відшкодування витрат № 01-10/2014, укладений між позивачем і громадською організацією, на який податковий орган посилається як на доказ правовідносин з оренди, не має ознак договору оренди.

Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України, судове рішення у справі №910/4153/19 та встановлені ним обставини мають преюдиціальне значення для вирішення даної адміністративної справи.

Оскільки жодних документів про постачання послуг позивачем у даних правовідносинах відповідачем не досліджувалось, інформації про фактичний дохід, окрім спрямованого на відшкодування витрат, акт перевірки не містить, то відповідачем помилково сформовано висновок про зменшення суми від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток в розмірі 561 143, 00 грн.

Також відповідач стверджує, що правовідносини оренди між позивачем і громадською організацією підтверджуються договором про відшкодування витрат 01.10.2014 № 01-10/2014, відповідно до якого громадська організація відшкодовує позивачу витрати на електропостачання, водовідведення, сплату земельного податку та витратні матеріали, але такі доводи податкового органу суперечать безпосередньо Методиці, на яку він сам посилається та відповідно до пункту 3 якої такі витрати не входять до орендної плати.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у м. Київ від 08.08.2019 № 3352615147 в частині нарахування державному підприємству «Готель «Козацький» Міністерства оборони України податкового зобов`язання у сумі 101 025 грн. та 25 256 грн. штрафних санкцій у зв`язку з заниженням ДП «Готель «Козацький» податку на прибуток внаслідок заниження позивачем доходу від оренди державного майна, а саме приміщення за адресою: м. Київ, пров. Шевченка, 5, за 2016 - 2018 роки.

Щодо висновку податкового органу про заниження позивачем фінансового результату до оподаткування на загальну суму 2 966 450, 00 грн. за господарськими операціями позивача з ТОВ «Ешкере» та ПП «Овакс-ЛТД», колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом 135.1 статті 135 ПК України визначено, що базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.

Відповідно до п. 3 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 №87, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.06.1999 за № 391/3684, фінансова звітність - це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства/установи за звітний період.

Звіт про фінансові результати - це звіт про доходи, витрати і фінансові результати діяльності підприємства/установи.

Пунктом 4 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 № 87 передбачено, що витрати - це зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов`язань, які призводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власниками) за звітний період.

Пунктом 32 цього ж положення встановлено, що прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування визначається як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від операційної діяльності, фінансових та інших доходів (прибутків), фінансових та інших витрат (збитків).

Відповідно до п. 5 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від №290 від 29.11.1999, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за №860/4153, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов`язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Критерії визнання доходу, наведені в цьому Положенні (стандарті), застосовуються окремо до кожної операції. Проте ці критерії потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції (операцій).

Згідно з п. 7 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід» визнані доходи класифікуються в бухгалтерському обліку за такими групами: дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); інші операційні доходи; фінансові доходи; інші доходи.

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг без вирахування наданих знижок, повернення раніше проданих товарів та непрямих податків і зборів (податку на додану вартість, акцизного збору тощо).

Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається шляхом вирахування з доходу від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг наданих знижок, вартості повернутих раніше проданих товарів, доходів, що за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів.

До складу інших операційних доходів включаються суми інших доходів від операційної діяльності підприємства, крім чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), зокрема: дохід від операційної оренди активів; дохід від операційних курсових різниць; відшкодування раніше списаних активів; дохід від роялті, відсотків, отриманих на залишки коштів на поточних рахунках в банках, дохід від реалізації оборотних активів (крім фінансових інвестицій), необоротних активів, утримуваних для продажу, та групи вибуття тощо.

До складу фінансових доходів включаються дивіденди, відсотки та інші доходи, отримані від фінансових інвестицій (крім доходів, які обліковуються за методом участі в капіталі).

До складу інших доходів, зокрема, включаються дохід від реалізації фінансових інвестицій; дохід від неопераційних курсових різниць та інші доходи, які виникають у процесі господарської діяльності, але не пов`язані з операційною діяльністю підприємства.

Частиною першою статті 44 ПК України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначено у Законі України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-XIV (далі - Закон №996-XIV).

Відповідно до ст. 1 Закону №996-XIV бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень; господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Частиною 1 статті 9 Закону №996-XIV передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону №996-XIV первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Окрім цього, порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської та іншої звітності, що ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, підприємствами, їх об`єднаннями та госпрозрахунковими організаціями (крім банків) незалежно від форм власності (надалі - підприємства), установ та організацій, основна діяльність яких фінансується за рахунок коштів бюджету (надалі - установи), встановлює Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Міністерством фінансів України від 24.05.1995 №88, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за №168/704 (далі - Положення №88).

Згідно з п. 2.1 Положення №88 первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості про господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов`язань і фінансових результатів.

Відповідно до п. 2.4 Положення №88 первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Первинні документи підлягають обов`язковій перевірці (в межах компетенції) працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов`язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству у сфері бухгалтерського обліку, логічна ув`язка окремих показників (п. 2.15 Положення №88).

Тобто, наслідки для податкового обліку створює лише фактичний рух активів, що є обов`язковою умовою для формування об`єкту оподаткування податком на прибуток.

Системний аналіз викладених правових норм дозволяє стверджувати, що правовою підставою для формування суб`єктом господарювання показників податкової звітності, які в наступному враховуються ним при обчисленні об`єкта оподаткування, є реальність здійснення господарських операцій, за якими ним були понесені такі витрати, що підтверджується відповідною первинною документацією.

Разом з тим, наявність оформлених первинних документів є не єдиним та беззаперечним доказом на підтвердження правомірності віднесення спірних сум до податкового кредиту у звітному періоді. Документи (у тому числі договори, накладні тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичне здійснення господарської операції відсутнє, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені законодавством.

Колегією суддів з матеріалів справи установлено, що 05.09.2019 між державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (виконавець) був укладений договір про надання послуг щодо проведення заходу від 05.09.2016 №.Н/СХ/ГК/О, предметом якого є надання послуг щодо проведення заходу до дня туризму 27 вересня, зокрема виконавець зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу щодо проведення заходу, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначені послуги.

За надання передбачених договором послуг замовник виплачує виконавцю 24000 в т.ч. ПДВ 4000 грн.

01.07.2016 між державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (виконавець) був укладений договір №Н/СХ/ГК/Д від 01.07.2016, за умовами якого замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання послуг з розробки концепт та дизайну кав`ярні, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначені послуг.

Оплата здійснюється згідно виставлених рахунків-фактур, або за домовленістю сторін відповідно до прейскуранту цін виконавця.

05.05.2016 між державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (виконавець) був укладений договір № Н/СХ/ГК/У від 05.05.2016, за умовами якого замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання послуг з кліннінгу та хімчистки, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначені послуг.

Оплата здійснюється згідно виставлених рахунків-фактур, або за домовленістю сторін відповідно до прейскуранту цін виконавця.

20.08.2016 між державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (виконавець) був укладений договір № Н/СХ/ГК/П від 20.08.2016, за умовами якого замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання послуг з перетягування тканиною меблів, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначені послуг.

Оплата здійснюється згідно виставлених рахунків-фактур, або за домовленістю сторін відповідно до прейскуранту цін виконавця.

01.07.2016 між державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (виконавець) був укладений договір № Н/СХ/ГК/Б від 01.07.2016, за умовами якого замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання послуг: оцінка стану бухгалтерського обліку за період з 01.01.2013 по 29.02.2016; аналіз фінансової спроможності підприємств.

Оплата здійснюється згідно виставлених рахунків-фактур, або за домовленістю сторін відповідно до прейскуранту цін виконавця.

05.05.2016 між державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (виконавець) був укладений договір № Н/СХ/ГК/Р від 05.05.2016, за умовами якого замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання послуг з оформленні кадрової документації замовника. Виконавець повинен у строк до 31.05.2016 включно надати послуги з розробки посадових інструкцій, трудових договорів, а замовиш і зобов`язується прийняти та оплатити надані послуги.

За надання передбачених Договором послуг Замовник виплачує Виконавцю 20 188 грн, в т.ч. ПДВ 3364 грн.

05.05.2016 між державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (виконавець) був укладений договір № Н/СХ/ГК/Р від 05.05.2016, за умовами якого виконавець проводить рекламні кампанії в інтересах замовника на рекламоносіях та територіях, що належать виконавцю, а замовник приймає та сплачує такі послуги виконавцю.

Оплата послуг здійснюється замовником на підставі рахунків, виставлених Виконавцем.

01.07.2016 між державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (виконавець) був укладений договір № Н/СХ/ГК/Ю від 01.07.2016, за умовами якого виконавець зобов`язується надати замовнику визначені цим договором юридичні послуги щодо захисту інтересів останнього в будь-яких органах державної влади, на підприємствах, в установах, організаціях і всіх форм власності.

За надання передбачених договором послуг замовник виплачує виконавцю 36 480 грн., в т.ч. ПДВ 6080 грн.

03.07.2016 між державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю «Ешкере» (виконавець) був укладений договір № Н/СХ/ГК/М від 03.07.2016, за умовами якого замовник доручає, а виконавець бере на себе виконання послуг з розробки меню ресторану, кав`ярні, послуга з розробки технологічних карт блюд, замовник зобов`язується оплачувати надані послуги.

Оплата здійснюється згідно виставлених рахунків-фактур, або за домовленістю сторін відповідно до прейскуранту цін виконавця.

На підтвердження факту надання послуг ТОВ «Ешкере» позивачем надано акти надання послуг № 711 від 29.07.2016, № 1211 від 30.12.2016, № 1209 від 28.12.2016, № 1105 від 30.11.2016, № 1014 від 31.10.2016, № 1013 від 31.10.2016, № 1010 від 31.10.2016, № 1006 від 28.10.2016, № 907 від 28.09.2016, № 820 від 31.08.2016, № 908 від 30.09.2016, № 819 від 31.08.2016, № 816 від 30.08.2016, № 710 від 28.07.2016, № 708 від 28.07.2016, № 619 від 30.06.2016, № 618 від 30.06.2016, № 616 від 30.06.2016, № 615 від 30.06.2016, № 611 від 27.06.2016, № 514 від 31.05.2016, № 513 від 31.05.2016, № 512 від 31.05.2016, № 511 від 30.05.2016, № 510 від 30.05.2016, № 812 від 26.08.2016, № 906 від 28.09.2016, № 1004 від 26.10.2016, №712 від 29.07.2016, №713 від 29.07.2016, №518 від 31.05.2016, №1207 від 27.12.2016, №1102 від 29.11.2016, №1105 від 27.10.2016, №904 від 27.09.2016, №818 від 31.08.2016, №707 від 28.07.2016, №617 від 30.06.2016, №516 від 31.05.2016, №517 від 31.05.2016, №709 від 28.07.2016, №810 від 26.08.2016, №905 від 27.09.2016, №1003 від 26.10.2016, №1103 від 29.11.2016, №1208 від 27.12.2016, №1012 від 31.10.2016 та видаткові накладні № 515 від 31.05.2016, № 808 від 25.08.2016.

Перевіряючи доводи апелянта в цій частині, судова колегія звертає увагу на те, що позивачем сформовано показники податкової звітності по операціям з вказаним контрагентом одночасно за послугами з оформлення кадрової документації, клінінгу, хімчистки, з юридичних питань, з розробки меню ресторану, з оцінки стану бухгалтерського обліку та аналізу фінансової спроможності, з проведення заходів для туризму.

Згідно з відомостями в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами діяльності ТОВ «Ешкере» є: Рекламні агентства (основний), оптова торгівля побутовими електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення, оптова торгівля іншими товарами господарського призначення, інша діяльність із забезпечення трудовими ресурсами, пакування, неспеціалізована оптова торгівля, роздрібна торгівля побутовими електротоварами в спеціалізованих магазинах, роздрібна торгівля меблями, освітлювальним приладдям та іншими товарами для дому в спеціалізованих магазинах, інші види видавничої діяльності, посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації, дослідження кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки.

Разом з тим, ані до суду першої інстанції, ані під час апеляційного провадження позивачем не було надано доказів фактичного надання йому всіх вищевказаних послуг ТОВ «Ешкере» (ТОВ «Солюшн Хаус»), їх використання в господарській діяльності позивача, переслідування відповідної ділової мети та отримання відповідного економічного результату.

Крім того, з інформації, зазначеної в документах, виписаних ТОВ «Ешкере» на адресу позивача (акти надання послуг, зазначені вище) не можливо встановити місце надання послуг, кількість людей, що були задіяні у вказаних роботах, результати наданих робіт, також у актах відсутні посилання на інші документи, що підтверджують виконання робіт, відсутні кількісні і вартісні показники формування вартості послуг, що не дає змогу встановити реальність наданих послуг.

Натомість, з аналізу матеріалів цієї справи та з урахуванням інформації щодо кримінального провадження №42017110350000115 (у справі №757/8424/18-к), колегія суддів приходить до висновку щодо документального оформлення операцій з ТОВ «Ешкере» (ТОВ «Солюшн Хаус») без їх фактичного здійснення.

Приходячи до такого висновку, судова колегія в сукупності, також, враховує й те, що вказане товариство не мало жодних засобів для виконання спірних операцій, не подавало податкову звітність і 31.10.2018 йому анульовано свідоцтво платника ПДВ (https://cabinet.sfs.gov.ua/registers/pdv).

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку щодо правомірності винесення відповідачем податкового повідомлення-рішення від 08.08.2019 №3352615147 в частині нарахування державному підприємству «Готель «Козацький» Міністерства оборони України податкового зобов`язання у сумі 322 675 грн. та 80 669 грн. штрафних санкцій за операціями з ТОВ «Ешкере».

Також, 03.10.2016 між державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та приватним підприємством «Овакс-ЛТД» (підрядник) був укладений договір підряду №3/10/16 від 03.10.2016 (том 2 а.с.124-140), у порядку та на умовах якого підрядник бере на себе зобов`язання своїми силами і засобами, на власний ризик у визначений цим договором строк виконати ремонтні роботи в приміщеннях готелю "Козацький" МО України по вул. Михайлівській, 1/3 в Шевченківському районі м. Києва відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується прийняти і оплатити виконані роботи.

На умовах даного договору підрядник зобов`язується на свій ризик виконати роботи за завданням замовника, а замовник зобов`язується прийняти і оплатити виконані роботи.

Вартість виконаних ремонтних робіт визначає додаток №1 що є невід`ємною частиною договору проектно-кошторисної документації.

У випадку використання матеріалів замовника, до початку робіт замовник повинен надати матеріали згідно додатку №2 «Відомість ресурсів витрат замовника», В такому випадку Додаток №2 «Відомість витрат ресурсів замовника» є невід`ємною частиною цього Договору.

Замовник проводить попередню оплату придбання матеріалів підрядником у розмірі 50% вартості робіт відповідно п. 3.1 цього договору.

Остаточний розрахунок за виконання робіт підрядником, передбачених цим Договором, проводиться не пізніше 10 днів після підписання сторонами Актів за формою КБ- 2В, КБ-3.

Замовник не пізніше 3 днів після отримання від підрядника повідомлення про завершення робіт зобов`язаний направите комісію для приймання виконаних підрядником робіт.

Комісія повинна здійснити приймання виконаних робіт в порядку, встановленому; відповідним чинним законодавством, не пізніше 5 днів від початку її роботи.

Передання виконаних робіт підрядником і прийняття їх замовником оформлюється актами за формою КБ-2В, КБ-3, які підписуються особа сторонами.

Даний Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та і протягом 3 (трьох) років.

До даного договору між державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України та приватним підприємством «Овакс-ЛТД» було укладено додаткові угоди.

Згідно з додатковою угодою від 12.12.2016 № 1 до договору підряду від 03.10.2016 №3/10/1 (том 2 а.с.141) підрядник здійснює поточний ремонт зони Reception «Готель «Козацький» по вул. Михайлівській, 1/3 в місті Києві згідно проектно-кошторисної документації.

Згідно з додатковою угодою від 24.07.2017 № 2 (том 2 а.с.142) до договору підряду від 03.10.2016 №3/10/11 підрядник додатково до предмету договору № 3/10/16 від 03.10.2016 бере на себе зобов`язання своїми силами і засобами, на власний ризик у визначений цією угодо строк виконати демонтажні роботи в конференц-залі готелю «Козацький» МО України по вул. Михайлівській, 1/3 в Шевченківському районі м. Києва відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується прийняти і оплатити виконані роботи.

Обсяги та вартість робіт визначається в договірній ціні, яка додається до цієї Угоди на момент укладення угоди становить 73 333,20 грн. (сімдесят три тисячі триста тридцять три гривні 20 коп.), включаючи ПДВ 20% - 12 222,20 грн.

Фінансування робіт здійснюється замовником з авансуванням, розмір та строки якого узгоджуються сторонами цієї Угоди. Остаточний розрахунок здійснюється після завершення виконання робіт.

Строк виконання робіт, початок - 24 липня 2017 року; завершення робіт - 25 грудня 2017 року.

За всіма іншими умовами, відповідальністю, зобов`язаннями діють положення договору № 3/10/16 від 03.10.2016.

Згідно з додатковою угодою від 24.07.2017 № 3 (том 2 а.с.143) до договору підряду від 03.10.2016 №3/10/16 підрядник додатково до предмету договору № 3/10/16 від 03.10.2016 бере на себе зобов`язання своїми силами і засобами, на власний ризик у визначений цією угодою строк виконати роботи з опорядження стель та стін в конференц-залі готелю «Козацький» МС України по вул. Михайлівській, 1/3 в Шевченківському районі м. Києва відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується прийняти оплатити виконані роботи.

Обсяги та вартість робіт визначається в договірній ціні, яка додається до цієї угоди на момент укладення угоди становить 398 053,20 грн, (триста дев`яносто вісім тисяч п`ятдесят три гривні 20 коп.), включаючи ПДВ 20% - 66 342,20 грн.

Фінансування робіт здійснюється замовником з авансуванням, розмір та строки якого узгоджуються сторонами цієї угоди. Остаточний розрахунок здійснюється після завершенні виконання робіт.

Строк виконання робіт: початок - 24 Липня 2017 року; завершення робіт - 31 трави 2018 року.

За всіма іншими умовами, відповідальністю, зобов`язаннями діють положення Договору № 3/10/16 від 03.10.2016 року.

Згідно з додатковою угодою від 24.07.2017 № 4 до договору підряду від 03.10.2016 №3/10/16 (том 2 а.с.144) підрядник додатково до предмету договору № 3/10/16 від 03.10.2016 бере на себе зобов`язання своїми силами і засобами, на власний ризик у визначений цією угодою строк виконати електромонтажні роботи в конференц-залі готелю «Козацький» МС України по вул. Михайлівській, 1/3 в Шевченківському районі м. Києва відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується прийняти оплатити виконані роботи.

Обсяги та вартість робіт визначається в договірній ціні, яка додається до цієї угоди на момент укладення угоди становить 79 675,20 грн, (сімдесят дев`ять тисяч шістсот сімдесят п`ять гривень 20 коп.), включаючи ПДВ 20% - 66 342,20 грн.

На момент укладення угоди становить 229 213,20 грн. (двісті двадцять дев`ять тисяч двісті тринадцять гривень 20 коп.), - включаючи ПДВ 20% - 38 202,20 гри.

Фінансування робіт здійснюється замовником з авансуванням, розмір та строки якого узгоджуються Сторонами цієї Угоди. Остаточний розрахунок здійснюється після завершенню виконання робіт.

Строк виконання робіт: початок - 24 липня 2017 року; завершення робіт - 31 травня 2018 року.

За всіма іншими умовами, відповідальністю, зобов`язаннями діють положення Договору № 3/10/16 від 03.10.2016 р.

Згідно з додатковою угодою від 24.07.2017 № 5 до договору підряду від 03.10.2016 №3/10/16 (том 2 а.с. 145) підрядник додатково до предмету договору № 3/10/16 від 03.10.2016 бере на себе зобов`язання своїми силами і засобами, на власний ризик у визначений цією угодою строк виконати роботи з влаштування опалення в конференц-залі готелю "Козацький" МО України по вул. Михайлівській, 1/3 в Шевченківському районі м. Києва відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується прийняти і оплатити виконані роботи.

Обсяги та вартість робіт визначається в договірній ціні, яка додається до цієї угоди і на момент укладення угоди становить 79 675,20 грн. (сімдесят дев`ять тисяч шістсот сімдесят п`ять гривень 20 коп.), включаючи ПДВ 20% - 13 279,20 грн.

Фінансування робіт здійснюється Замовником з авансуванням, розмір та строки якого узгоджуються Сторонами цієї Угоди. Остаточний розрахунок здійснюється після завершення виконання робіт.

Строк виконання робіт: початок - 24 липня 2017 р.; завершення робіт - 25 грудня 2017 року.

За всіма іншими умовами, відповідальністю, зобов`язаннями діють положення Договору № 3/10/16 від 03.10.2016 р.

05.12.2017 між державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та приватним підприємством «Овакс-ЛТД» (підрядник) був укладений договір підряду №5/12/17 від 05.12.2017 (том 2 а.с.146-148), у порядку та на умовах якого підрядник бере на себе зобов`язання своїми силами і засобами, на власний ризик у визначений цим договором строк виконати демонтажні роботи в коридорі готелю «Козацький» МО України по вул. Михайлівській, 1/3 в Шевченківському районі м. Києва відповідно до Договірної ціни, а замовник зобов`язується прийняти і оплатити виконані роботи.

Види та обсяги робіт з поточного ремонту визначені в договірній ціні, яка є невід`ємною частиною цього договору.

Строк виконання робіт: початок робіт: 06 грудня 2017 року; завершення робіт: 25 грудня 2017 року.

Вартість виконаних ремонтних робіт визначає договірна ціна (додаток № 1), що є невід`ємною частиною договору проектно-кошторисної документації. На момент підписання договору договірна ціна складає 11041,20 грн. (одинадцять тисяч сорок одна гривня 20 коп.), у тому числі ПДВ 20% - 1840,20 грн.

У випадку використання матеріалів замовника, до початку робіт замовник повинен надати матеріали згідно додатку №2 «Відомість ресурсів витрат замовника», в такому випадку Додаток №2 «Відомість витрат ресурсів замовника» є невід`ємною частиною цього Договору.

Замовник проводить попередню оплату придбання матеріалів підрядником у розмірі 50% вартості робіт відповідно п. 3.1 цього договору. Строк та розмір передоплати уточнюється сторонами договору відповідно до темпів виконання робіт.

Остаточний розрахунок за виконання робіт підрядником, передбачених цим договором, проводиться не пізніше 10 днів після підписання сторонами Актів за формою КБ- 2В, КБ-3.

Замовник не пізніше 3 днів після отримання від підрядника повідомлення про завершення робіт зобов`язаний направити комісію для приймання виконаних підрядником робіт.

Комісія повинна здійснити приймання виконаних робіт в порядку встановленому відповідним чинним законодавством, не пізніше 5 днів від початку її роботи.

Передання виконаних робіт підрядником і прийняття їх замовником оформлюється актами за формою КБ-2В, КБ-3, які підписуються обома Сторонами.

Даний Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє протягом 3 (трьох) років.

26.12.2017 між державним підприємством «Готель Козацький» Міністерства оборони України (замовник) та приватним підприємством «Овакс-ЛТД» (підрядник) був укладений договір підряду №6/12/17 від 06.12.2017 (том 2 а.с.151-153), у порядку та на умовах якого підрядник бере на себе зобов`язання своїми силами і засобами, на власний ризик у визначений цим договором строк виконати роботи з поточного ремонту в коридорі, туалетах та кухні готелю «Козацький» МО України по вул. Михайлівській, 1/3 в Шевченківському районі м. Києва відповідно до договірної ціни, а замовник зобов`язується прийняти і оплатити виконані роботи.

Види та обсяги робіт з поточного ремонту визначені в договірній ціні, яка є невід`ємною частиною цього договору.

Строк виконання робіт: початок робіт: 26 грудня 2017 року; завершення робіт: 31 липня 2018 року.

Вартість виконаних ремонтних робіт визначає договірна ціна (додаток №1) що є невід`ємною частиною договору проектно-кошторисної документації. На момент підписання договору договірна ціна складає 381 940,80 грн. (триста вісімдесят одна тисяча дев`ятсот сорок гривень 80 копійок), у тому числі ПДВ 20% - 63 656,80 грн.

У випадку використання матеріалів замовника, до початку робіт замовник повинен надати матеріали згідно додатку №2 «Відомість ресурсів витрат замовника», в такому випадку Додаток №2 «Відомість витрат ресурсів замовника» є невід`ємною частиною цього Договору.

Замовник проводить попередню оплату придбання матеріалів підрядником у розмірі 50% вартості робіт відповідно п. 3.1 цього договору. Строк та розмір передоплати уточнюється Сторонами договору відповідно до темпів виконання

Остаточний розрахунок за виконання робіт підрядником, передбачених цим Договором, проводиться не пізніше 10 днів після підписання сторонами Актів за формою КБ- 2В, КБ-3.

Замовник не пізніше 3 днів після отримання від підрядника повідомлення про завершення робіт зобов`язаний направити комісію для приймання виконаних підрядником робіт.

Комісія повинна здійснити приймання виконаних робіт в порядку, встановленому відповідним чинним законодавством, не пізніше 5 днів від початку її роботи.

Переданий виконаних робіт підрядником і прийняття їх замовником оформлюється актами за формою КБ-2В, КБ-3, які підписуються, обома сторонами.

На підтвердження факту виконання робіт ПП «Овакс-ЛТД» позивачем надано акти приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2: №1 за грудень 2016 року, №1 за жовтень 2016 року, №2 за жовтень 2016 року, № 4 за квітень 2018 року, № 1 за серпень 2017 року, №2 за вересень 2018 року, №3 за жовтень 2017 року, №4 за грудень 2017 року, №5 за грудень 2017 року, № 6 за грудень 2017 року, № 4 за грудень 2017 року, а також довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми КБ-3.

За результатами дослідження вище перелічених первинних та інших документів, колегія суддів приходить висновку, що вони оформлені відповідно до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІV та Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, та в повній мірі відображають зміст і характер вчинених господарських операцій.

При цьому, висновком експерта при дослідженні первинних документів в межах спірних відносин підтверджено, що довідки про вартість виконаних робіт (форма КБ-3) та Акти приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) оформлені згідно з вимогами Закону № 996-XIV та Положення №88, а отже, є первинними документами, що підтверджують придбання ДП «Готель «Козацький» МОУ робіт, виконаних ПП «Овакс-Лтд» в жовтні 2016 року - липні 2018 року на загальну суму 1 173 377,53 грн. без ПДВ. Дані наданих на дослідження актів надання послуг відповідають даним, наведеним в Акті перевірки на аркушах 22-23, 24 та 25.

Разом з тим, доводи апелянта щодо безтоварності таких операцій зводяться до того, що такі операції є безтоварними, оскільки кількість працівників ПП «Овакс-ЛТД» у 2016-2018 рр. дорівнювала нулю, основним видом діяльності контрагента ПП «Овакс-ЛТД», а саме ТОВ «АМІГО КОМПАНІ ГРУП» (тобто підприємства за ланцюгом постачання), є оптова торгівля відходами, брухтом, такий контрагент та інші контрагенти за ланцюгом постачання (ТОВ «ЛІРА-СНЕЙКС», ТОВ «ХІЛКА ГРУП») не мали необхідної кількості трудових ресурсів та не здійснювали відповідних видів економічної діяльності.

Втім, судова колегія зазначає, що норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами, якщо цей платник (покупець) мав реальні витрати у зв`язку з придбанням товарів (робіт, послуг), призначених для використання у його господарській діяльності. Порушення певними постачальниками товару (робіт, послуг) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог закону щодо формування податкової звітності та податкового кредиту, тому платник податків (покупець товарів (робіт, послуг)) не повинен зазнавати негативних наслідків за можливу неправомірну діяльність його контрагента за умови, якщо судом не встановлено фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагента та злагодженість дій між ними.

Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 04.06.2020 у справі № 340/422/19.

Натомість, з первинних документів, які містяться в матеріалах цієї справи, вбачається, для якої конкретно господарської мети позивач потребував послуги ПП «Овакс-ЛТД», а саме для виконання ремонтних робіт у Готелі «Козацький»,

При цьому, з наданих позивачем документів також убачається доцільність залучення ним вказаного контрагента і результат здійснених з ним операцій.

Разом з тим, контролюючим органом при формування висновків щодо безтоварності таких операцій позивача було застосовано формальний підхід та не досліджено відповідний ланцюг використання наданих йому послуг (робіт) у господарській діяльності позивача.

Крім того, аналізуючи доводи апелянта щодо відсутності у ПП «Овакс-ЛТД» та в його контрагентів за ланцюгом необхідної кількості трудових ресурсів, судова колегія зазначає, що суб`єкт господарювання може самостійно визначати порядок і спосіб здійснення власної господарської діяльності та вести її як за рахунок своїх трудових ресурсів (самостійно одноособово чи наймаючи працівників), так і шляхом залучення субпідрядників (третіх осіб) на договірних засадах.

Втім, апелянтом не спростовано можливості залучення ПП «Овакс-ЛТД» інших осіб для виконання його зобов`язань перед позивачем за вищевказаними договорами підряду та/або можливості його контрагентами, що вказуються апелянтом (ТОВ «АМІГО КОМПАНІ ГРУП», ТОВ «ЛІРА-СНЕЙКС», ТОВ «ХІЛКА ГРУП») в одноособовому порядку кожним виконати певні роботи чи шляхом залучення ними інших контрагентів/працівників.

Крім того, з матеріалів перевірки, на підставі якої винесено спірне податкове повідомлення-рішення в цій частині нарахованих зобов`язань, взагалі не вбачається, яким чином контролюючий орган встановлював обсяг ремонтних робіт і кількість необхідних для цього трудових ресурсів.

Отже, спірне податкове повідомлення-рішення в частині нарахування позивачу по операціям з ПП «Овакс-ЛТД» основного зобов`язання на суму 211 286 грн та штрафних санкцій у розмірі 52 821 грн є неправомірним.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

У відповідності до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є 1) неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції було неповно з`ясовано обставини, що мають значення для справи, що, в свою чергу, стало підставою для помилкового вирішення справи в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.08.2019 №3352615147 в частині нарахування основного зобов`язання в розмірі 6 019 080 грн та штрафної санкції у розмірі 1 504 770 грн, а тому рішення суду першої інстанції в цій частині слід скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог в цій частині відмовити.

Відповідно до ч.1, 3 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Відповідно до частини сьомої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до ч. 6 ст. 139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Як вбачається з матеріалів справи, під час подання позовної заяви державним підприємством «Готель «Козацький» Міністерства оборони України сплачено судовий збір в розмірі 19 210, 00 грн., що відповідає п. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» відповідно до якого за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою ставка судового збору встановлюються у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (тобто позивачем було сплачено 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Таким чином, оскільки суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення вимог позивача майнового характеру, то сплачений позивачем під час подання позовної заяви судовий збір в розмірі 5855, 82 грн. підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, який виступав відповідачем у даній справі (1,5% суми скасованої судом частини податкового повідомлення-рішення - 390 388 грн.), відтак, рішення суду першої інстанції в цій частині підлягає змінні в резолютивній частині.

Керуючись ст.ст. 242-245, 308, 315, 317, 321-322, 325, 328-329 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у м. Києві задовольнити частково.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 листопада 2022 року в частині задоволення позовних вимог державного підприємства «Готель «Козацький» Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у м. Київ від 08.08.2019 №3352615147 в частині нарахування основного зобов`язання в розмірі 6 019 080, 00 (шість мільйонів дев`ятнадцять тисяч вісімдесят) грн та штрафної санкції у розмірі 1 504 770 (один мільйон п`ятсот чотири тисячі сімсот сімдесят) грн - скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні таких позовних вимог відмовити.

В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 листопада 2022 року - залишити без змін.

Змінити розподіл судових витрат, стягнувши з Головного управління Державної податкової служби в м. Києві на користь державного підприємства «Готель «Козацький» Міністерства оборони України понесені ним витрати на сплату судового збору в розмірі 5 855, 82 (п`ять тисяч вісімсот п`ятдесят п`ять гривень та вісімдесят дві копійки) грн.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст постанови складено 19 вересня 2023 року.

Головуючий суддя В.Ю. Ключкович

Судді О.М. Оксененко

О.О. Беспалов

Дата ухвалення рішення19.09.2023
Оприлюднено21.09.2023
Номер документу113570548
СудочинствоАдміністративне