Справа № 583/3869/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2023 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Ярошенко Т.О.
з участю секретаря судового засідання Алєксєєнко І.В.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Охтирка цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до Чупахівської селищної ради Охтирського району Сумської області про надання додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Зміст позовних вимог.
11.08.2023 року представник позивачки адвокат Бестік О.В. звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки ОСОБА_2 , яка на день смерті була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 . За життя ОСОБА_2 склала заповіт від 12.06.2012 року, відповідно до якого належний житловий будинок та присадибні ділянки заповіла своїй дочці ОСОБА_3 , заповіт посвідчено секретарем виконкому Чупахівської селищної ради та зареєстрований в реєстрі за № 138. Листом від 11.07.2023 року№145/01-16 приватний нотаріус Зіньківський І.М. відмовив в прийнятті заяви про прийняття спадщини, оскільки заяву про прийняття спадщини спадкоємцю необхідно подати нотаріусу протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, а нею був пропущено строк. У зв`язку з чим, просить визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю два місяці для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Оленинське Охтирського району Сумської області.
Процесуальні дії у справі та аргументи учасників справи.
14.08.2023 року ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання з викликом сторін.
Позивачка та її представник в судове засідання не з`явилися, надали заяву про розгляд справи у їх відсутність, позов підтримали.
Від Чупахівської селищної ради Охтирського району Сумської області надійшла заява про розгляд справи у відсутність їх представника, проти позову не заперечували.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого судового засідання суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
У відповідності до положень ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, суд за наявності законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Фактичні обставини справи, встановлені судом та мотиви суду.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_4 є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 25.06.1972 року народження (а.с.7).
Мати позивачки ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 19.07.2021 року виданим виконавчим комітетом Чупахівської селищної ради Охтирського району Сумської області (а.с.6).
За життя матері позивачки ОСОБА_2 належав житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом, зареєстрованого в реєстрі за №686, право власності зареєстроване в Комунальному підприємстві «Охтирське міське бюро технічної інвентаризації» за № 26628143 від 21.03.2009 року (а.с.15), а також ОСОБА_2 належали земельна ділянка площею 0,0548 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, кадастровий номер 5920355500:04:001:0013, що підтверджується державний актом на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 112558, земельна ділянка площею 0,2751 га, для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5920355500:04:001:0014, що підтверджується державний актом на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 112559 (а.с.16-18).
Згідно довідки виконавчого комітету Чупахівської селищної ради Охтирського району Сумської області від 11.01.2022 року за № 20 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 сама. Від її імені Чупахівською селищною радою посвідчувалися заповіти 12.06.2012 року за № 138 та 23.08.2016 року за № 222 (а.с.11).
Згідно заповіту від 12.06.2012 року, який зареєстровано в реєстрі за № 138, ОСОБА_2 на випадок своєї смерті заповіла своїй дочці ОСОБА_5 належний їй житловий будинок та присадибні ділянки за адресою АДРЕСА_1 (а.с.13).
11.01.2022 року позивачка звернулася до приватного нотаріуса Охтирського районного нотаріального округу Сумської області із заявою про прийняття спадщини (а.с.12).
11.07.2023 року приватним нотаріусом Охтирського районного нотаріального округу Зіньківським І.М. ОСОБА_1 відмовлено в прийнятті заяви щодо оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини (а.с.14).
На виконання ухвали Охтирського міськрайонного суду від 15.08.2023 року приватним нотаріусом Охтирського районного нотаріального округу Зіньківським І.М. надано спадкову справу за № 97/2021 року заведеної після смерті ОСОБА_2 (а.с.27-58).
За загальним правилом ст.ст. 1220,1222,1270ЦК України положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини
Відповідно до ч.1 ст.1269ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно вимог ч. 3 ст. 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Відповідно дост. 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Положеннями ст. 1269ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
За приписами ст.1272ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1ст.1270ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За правилами частини першої вказаної правової норми, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Як роз`яснено в п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Згідно вимог ч. 3ст. 1271 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Обґрунтовуючи позовнузаяву позивачказазначає,що узв`язку звійськовою агресієюросійської федерації,у встановлений законом строк не звернулася до нотаріальної контори із відповідною заявою про прийняття спадщини за законом після смерті своєї матері.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги те, що спірщодо спадкового майна відсутній, з урахуванням справедливого балансу інтересів сторін по справі, суд вважає за можливенадати позивачці додатковий строк для прийняття спадщини з метою фактичної реалізації нею своїх спадкових прав.
Висновок суду.
Таким чином, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, виходячи з принципів розумності, пропорційності, виваженості, справедливості, вирішуючи справу в межах заявлених вимог, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованим, а тому підлягають задоволенню.
Питання щодо судових витрат підлягає вирішенню відповідно до ст. 141 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,5,10-13, 76-81, 141, 247, 258,259, 264, 265, 273 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Чупахівської селищної ради Охтирського району Сумської області про надання додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованої за адресою АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) додатковий строк тривалістю два місяці для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Оленинське Охтирського району Сумської області.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення складено 19.09.2023 року.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду: Т.О.Ярошенко
Суд | Охтирський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2023 |
Оприлюднено | 22.09.2023 |
Номер документу | 113585053 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Охтирський міськрайонний суд Сумської області
Ярошенко Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні