Справа №731/425/23
Провадження №2/731/112/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2023 року смт Варва
Варвинський районний суд Чернігівської області в складі:
судді Савенка А.І.,
за участю секретаря Тарасенко Д.В.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача ОСОБА_2 ,
третьої особи ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань №1 Варвинського районного суду Чернігівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_3 , про стягнення аліментів на утримання непрацездатного батька, -
В С Т А Н О В И В:
28 червня 2023 року ОСОБА_4 звернувся до Варвинського районного суду Чернігівської області з позовом щодо стягнення з відповідача ОСОБА_5 аліменти на його користь у розмірі 1/4 частки з усіх видів його заробітку (доходу), щомісячно, починаючи з дня стягнення до суду з вказаним позовом.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_4 посилається на те, що за віком та станом здоров`я він є непрацездатним, має першу групу інвалідності. Єдиним джерелом його доходу є пенсія у розмірі 4 120, 38 грн та орендна плата за надану в оренду належну йому земельну ділянку (пай). На даний час він тяжко хворіє та потребує значних коштів на своє лікування, посилаючись на те, що лише у червні 2023 року на ліки ним було витрачено коштів на суму - 16 547 грн, що значно перевищує його дохід. У зв`язку з цим, останній вказує на наявність значних додаткових витрат на своє утримання, які він особисто не може собі дозволити, з підстав скрутного матеріального становища.
Зазначає, що від його шлюбу з ОСОБА_6 , яка ІНФОРМАЦІЯ_1 померла, народилося двоє спільних дітей: син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та дочка ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка після реєстрації шлюбу змінила прізвища на ОСОБА_8 . У період до досягнення дітьми повноліття він здійснював їхнє виховання та брав участь у їх матеріальному утриманні. Від виконання батьківських обов`язків не ухилявся, батьківських прав не позбавлявся. У 1999 році 1/2 частини належного йому на праві приватної власності житлового будинку, подарував сину ОСОБА_5 . Хоча, позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проте фактично проживає по АДРЕСА_2 , разом з донькою ОСОБА_3 , яка і здійснює за ним необхідний догляд та його утримує. При цьому, остання також хворіє та потребує дороговартісних лікарських препаратів, постійного амбулаторного та періодичного стаціонарного лікування. Можливість найняти доглядальницю, яка б здійснювала безперебійний догляд за позивачем, відсутня, з підстав скрутного матеріального стану. У свою чергу, син - відповідач по справі, на якого покладено законом відповідний обов`язок, уникає від участі в утриманні позивача, ніякої матеріальної допомоги не надає, хоча має таку спроможність, адже отримує пенсію за віком та заробітну плату за місцем своєї роботи у СТОВ «Дружба-Нова». При цьому, останній інших утриманців не має, аліменти не сплачує,
Таким чином, зважаючи на відсутність у відповідача добровільного наміру брати участь у матеріальному забезпеченні батька, останній вимушений звернутися до суду з вказаним позовом.
Ухвалою Варвинського районного суду Чернігівської області від 10 липня 2023 року провадження у справі відкрито та призначено справу до судового розгляду у порядку спрощеного позовного провадження на 18 серпня 2023 року.
08 серпня 2023 року від відповідача ОСОБА_5 до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого останній заперечує з приводу задоволення пред`явленого до нього позову, з підстав його необґрунтованості. Вважає, що обов`язок щодо утримання батька, в тому числі, покладено і на його доньку ОСОБА_3 , яка з ним фактично і проживає. У випадку подальшої зміни місця проживання позивача та переїзду за його місцем реєстрації, саме він і буде здійснювати догляд за батьком. Щодо твердження позивача в частині скрутного матеріального стану, відповідач вказав, що його батько має достатній дохід для підтримання повноцінного функціонування організму людини похилого віку, з урахуванням того, що він фактично отримує постійну сторонню допомогу зі сторони своєї дочки, з якою він і проживає. При цьому наголосив, що додані до матеріалів справи касові чеки про придбання ліків не є підтвердженням того, що вони придбані виключно для споживання батька, оскільки докази на їх призначення лікарем матеріали справи не містять (а.с. 42-44).
Ухвалою Варвинського районного суду Чернігівської області від 14 серпня 2023 року, задоволено клопотання представника відповідача ОСОБА_2 про його участь у судовому засіданні, яке призначене на 18 серпня 2023 року, та всіх подальших судових засідань у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
15 серпня 2023 року від позивача ОСОБА_4 до суду надійшло клопотання щодо залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_3 , дочки позивача, на яку аналогічно покладено обов`язок щодо матеріального утримання батька.
Крім того, 15 серпня 2023 року від позивача ОСОБА_4 до суду також надійшла відповідь на відзив, відповідно до змісту якої останній з вимогами викладеними у відзиві не погоджується. Вказує, що відзив на його позовну заяву, поданий відповідачем, не містить у собі тверджень та доказів, які б спростовували наведені ним у позові факти і обставини. Наголосивши, що відповідачем фактично не заперечується факт уникнення ним матеріальної участі в утриманні його, як батька. Навпроти, відповідач посилаючись на його окреме проживання від батька, протиправно обґрунтовує покладення такого обов`язку виключно на доньку, яка з ним фактично проживає і здійснює за ним догляд. Необхідність найму йому доглядальниці позивач обґрунтовує неможливістю необхідного забезпечення всіх потреб по догляду особисто донькою, оскільки вона є непрацездатною та має негативний стан здоров`я, що потребує постійного амбулаторного та періодичного стаціонарного лікування, а тому не може гарантувати постійного догляду за позивачем, який йому необхідний. Повторно наголосив на його скрутний матеріальний стан, який недостатній для гарантування його повноцінного проживання та лікування. У зв`язку з цим, позивач наполягав на задоволенні пред`явлених ним позовних вимог у повному обсязі. Додатково, з метою з`ясування матеріального стану відповідача, заявив вимогу щодо витребуванні інформації щодо його доходів.
Ухвалою Варвинського районного суду Чернігівської області від 18 серпня 2023 року залучено до участі у даній цивільній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - ОСОБА_3 та витребувано з СТОВ «ДРУЖБА-НОВА» та Головного управління ДПС у Чернігівській області відомості щодо розміру доходу відповідача ОСОБА_5 отриманого ним за період останнього року.
24 серпня 2023 року третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_3 звернулася до суду із письмовими поясненнями по справі, відповідно до змісту яких остання пред`явлені позивачем вимоги підтримала та наполягала на їх задоволенні у повному обсязі. Вказала, що з 2020 року її батько, позивач по справі, після його тривалої хвороби та стаціонарного лікування проживає разом з нею, за яким вона здійснює постійний догляд та матеріально утримує. У свою чергу, відповідач - її рідний брат, у супереч відповідної необхідності, будь-якої допомоги батькові не надає, відмовляючись від його участі у його догляді та матеріальному утриманні, при цьому маючи таку спроможність. У свою чергу, ОСОБА_3 , у силу свого віку, стану здоров`я та наявність на своєму утриманні доньки з інвалідністю, не взмозі гарантувати батькові постійний, безперебійний догляд та забезпечити його всім необхідним для повноцінного проживання, і лікування (а.с. 83-84).
На виконання відповідної ухвали, 25 серпня 2023 року та 12 вересня 2023 року з СТОВ «Дружба-Нова» та Головного управління ДПС у Чернігівській області надійшла витребувана судом інформація щодо доходу відповідача (а.с. 93, 101).
Позивач ОСОБА_4 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явився. 17 серпня 2023 року звернувся до суду із заявою про здійснення розгляду справи без його участі, за присутності його представника ОСОБА_1 . Заявлені ним позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні (а.с. 64).
Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні заявлені позивачем позовні вимоги підтримала та наполягала на стягненні з відповідача на користь позивача аліментів у розмірі 1/4 частки з усіх видів його заробітку (доходу), щомісячно, починаючи з дня стягнення до суду з вказаним позовом. Надала обґрунтування аналогічні змісту позову.
Відповідач ОСОБА_5 у судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку (а.с. 78).
Представник відповідача адвокат Фесик І.А. у судовому засіданні заявлені позивачем вимоги не визнав та заперечив щодо обставин позову, надавши обґрунтування аналогічні змісту відзиву на позовну заяву.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_3 у судовому засіданні заявлені позивачем вимоги підтримала та наполягала на їх задоволенні. Повідомила, що також є донькою позивача. З 2020 року її батько після тривалої хвороби та стаціонарного лікування є інвалідом, прикутим до ліжка, проживає разом з нею. Батько страждає на хвороби серця та легенів, не рухається. Вона здійснює постійний догляд, повністю обслуговує всі його базові потребу, готує їжу, пере речі. Оскільки вони проживають в сільській місцевості, відвідувати лікарню проблематично, то ж консультується телефоном. У догляді за батьком постійно використовує додаткові гігієнічні засоби: пелюшки, підгузки, серветки. Довелось придбати спеціальне функціональне ліжко для інвалідів, інше спеціалізоване приладдя. При цьому, відповідач - її рідний брат, у супереч відповідної необхідності, будь-якої допомоги батькові не надає, відмовляючись від участі у догляді та матеріальному утриманні, подекуди, навіть у спілкуванні, при цьому маючи таку спроможність.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку щодо наявності правових підстав для часткового задоволення заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач по справі ОСОБА_4 з 30 квітня 1957 року перебував у шлюбі з ОСОБА_6 , 1936 року народження, яка ІНФОРМАЦІЯ_1 померла (а.с. 12, 13). За період вказаних шлюбних відносин у них народилося двоє спільних дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 9), та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 10), яка у подальшому після реєстрації шлюбу змінила прізвища на - ОСОБА_8 (а.с. 11).
На момент звернення до суду з вказаним позовом, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , досяг пенсійного віку (а.с. 5) та перебуває на обліку у Прилуцькому об`єднаному управлінні ПФУ в Чернігівській області. Отримує пенсію за віком, розмір якої за період з 01 червня 2022 року по 31 травня 2023 року складає 45 010 грн (а.с. 15). Крім того, до джерел доходу останнього, також, відноситься орендна плата за надання земельної ділянки с/г призначення у оренду, яка у 2022 році становила - 12 557, 73 грн, та соціальна допомога, виплачена УСЗН Прилуцької РДА: за січень 2022 року - 2 012, 99 грн; лютий 2022 року - 1 929, 09 грн; березень 2022 року - 1 971, 04 грн; квітень 2022 року - 585, 70 грн (а.с. 16).
Відповідно до копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №147835 від 21 грудня 2022 року має статус інвалідності першої групи (А), загального захворювання, безтерміново, та потребує постійного стороннього догляду (а.с. 8).
Стаття 51 Конституції України встановлює, що повнолітні діти зобов`язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.
Відповідно до частини першої, третьої статті 172 СК України, повнолітні дочка, син зобов`язані піклуватися про батьків, проявляти про них турботу та надавати їм допомогу. Якщо повнолітні дочка, син не піклуються про своїх непрацездатних, немічних батьків, з них можуть бути за рішенням суду стягнуті кошти на покриття витрат, пов`язаних із наданням такого піклування.
Відповідно до статті 202 СК України повнолітні дочка, син зобов`язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги. Аналіз даної норми свідчить про те, що необхідною умовою для виникнення обов`язку повнолітніх дітей утримувати своїх батьків є наявність двох обов`язкових підстав - непрацездатність батьків та потреба в матеріальній допомозі.
Непрацездатними вважається той з батьків, хто досяг загального пенсійного віку або є інвалідом I, II чи III групи.
При вирішенні питання про стягнення аліментів на утримання батьків слід враховувати, що вказане право батьків, якому кореспондує обов`язок повнолітніх дітей, виникає за наявності двох умов: непрацездатності батьків та наявності у них потреби у матеріальній допомозі і не залежить від майнового стану повнолітніх дочки, сина. Звільнення від обов`язку утримувати матір, батька та обов`язку брати участь у додаткових витратах можливі лише коли буде встановлено, що мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов`язків, що передбачено частиною першою статті 204 СК України.
Необхідність матеріальної допомоги визначається в кожному конкретному випадку в залежності від матеріального становища батьків. До уваги приймається отримання батьками пенсії, державних пільг, субсидій, наявність у батьків майна, що може приносити дохід тощо. Сам факт непрацездатності батьків не зумовлює виникнення у дітей обов`язку надання їм утримання - стан непрацездатності має супроводжуватися необхідністю отримувати сторонню матеріальну допомогу.
Обов`язок повнолітніх дітей по утриманню своїх батьків виникає на підставі складу юридичних фактів: походження дитини від матері, батька (кровне споріднення) або наявність між ними інших юридично значущих зв`язків (усиновлення); непрацездатність матері, батька; потреба батька, матері в матеріальній допомозі. Зобов`язання повнолітніх дітей по утриманню батьків не виникає у разі відсутності хоча б однієї з вказаних обставин. Аналогічний правовий висновок висловлений ВС у постанові від 5 вересня 2019 року у справі №212/1055/18-ц.
Отже, при вирішенні питання про стягнення аліментів на утримання батьків необхідно враховувати, що таке право батьків, якому кореспондує обов`язок повнолітніх дітей, виникає за умови непрацездатності батьків та наявності у них потреби у матеріальній допомозі і не залежить від майнового стану повнолітніх дочки, сина. Майновий стан дітей впливає на розмір аліментів і не є підставою для звільнення від обов`язку утримувати матір, батька.
Сторона позивача обґрунтовуючи заявлені вимоги посилається на те, що ОСОБА_4 є непрацездатною особою, отримує дохід у виді: пенсії, соціальної допомоги та плати за здачу в оренду земельну ділянку (пай), загальний щомісячний розмір якої за підрахунками суду, та сторонами по справі не заперечується, становить близько - 5 000 грн, більшу частину з якої останній витрачає на придбання продуктів харчування та ліків.
На підтвердження понесених позивачем витрат на придбання ним лікарських препаратів до матеріалів справи долучено оригінали відповідних квитанцій про здійснення оплати за їх придбання за період квітня по червень 2023 року (а.с. 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25). При цьому, суд зауважує, що цільове призначення вказаних лікарський засобів саме позивачу, документально не доведено, оскільки окрім довідки від 15 серпня 2023 року, будь-яких рецептів чи лікарських призначень до матеріалів справи додано не було.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року №966-XIV прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров`я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено розміри основних мінімальних соціальних стандартів у 2023 році, зокрема, для осіб, які втратили працездатність, прожитковий мінімум становить 2093 грн.
При цьому, зважаючи на стан здоров`я позивача, аналізуючи сьогоденне ціноутворення на базові споживчі потреби людини, зокрема: комунальні послуги, одяг, продукти харчування та лікарські препарати, суд приходить до обґрунтованого переконання, що отриманих позивачем щомісячних коштів, розмір яких перевищує прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, для забезпечення його нормальної життєдіяльності не вистачає, а тому беручи його матеріальний стан він дійсно потребує матеріальної допомоги, яку повинні та мають можливість надавати його повнолітні діти.
За таких обставин, твердження сторони відповідача щодо достатності розміру щомісячного доходу позивача для підтримання повноцінного функціонування організму людини похилого віку сприймається судом як неспроможне, оскільки отримання батьком доходів, які є більшими за прожитковий мінімум, автоматично не свідчить, що такий не потребує матеріальної допомоги.
Вказана позиція узгоджується з правовим висновком Верховного Суду від 05 вересня 2019 року у справі № 212/1055/18-ц (провадження № 61-2386сво19).
Аналогічно суд критично ставиться і до позиції відповідача в частині належного матеріального стану позивача з обґрунтувань врахування постійної сторонньої допомоги зі сторони його доньки ОСОБА_3 , що на переконання відповідача є підставою для відсутності у нього обов`язку в частині утримання його батька. Адже у розумінні ч. 2 ст. 205 СК України, кількість осіб, на яких покладений такого виду обов`язок, у випадку відповідної потреби, враховується судом виключно для визначення розміру стягуваних аліментів, а ніяк не може бути обґрунтуванням для звільнення від такого обов`язку.
У зв`язку з цим, зважаючи на категорію справи, суд наголошує щодо необхідності врахування фактичної рівності дітей непрацездатної особи, яка потребує сторонньої матеріальної допомоги, зважаючи на обставини справи та встановивши для повнолітніх дітей дійсно рівні обов`язки з утримання батьків.
Відповідно до статті 205 СК України, суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін. При визначенні розміру аліментів та додаткових витрат суд бере до уваги можливість одержання утримання від інших дітей, до яких не пред`явлено позову про стягнення аліментів, дружини, чоловіка та своїх батьків.
Таким чином, під час визначення розміру аліментів суд також бере до уваги матеріальний та сімейний стан доньки позивача - ОСОБА_3 , яка залучена до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.
Як вбачається, з матеріалів справи ОСОБА_3 перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за віком, має статус дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії першої, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою (а.с. 86).
З підстав наявності у ОСОБА_3 проблем зі здоров`ям, остання перебуває на «Д» обліку у КНП «Варвинський ліцей ЦНМСД», потребує постійного амбулаторного та періодичного стаціонарного лікування дорого вартісними лікарськими препаратами, що доводиться відповідними довідками від 16 червня 2023 року та 14 серпня 2023 року (а.с. 17, 85).
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 27 лютого 1984 року, у ОСОБА_3 наявна донька ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка згідно належного їй пенсійного посвідчення отримує пенсію по інвалідності 2 групи з дитинства (а.с. 87, 88).
У свою чергу, на підтвердження свого стану здоров`я відповідач надав суду довідку від 13 липня 2023 року, видану лікарем КНП «Варвинський центр первинної медико-санітарної допомоги» Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, відповідно до якої ОСОБА_5 також має проблемі зі здоров`ям (а.с. 45).
Відповідно до довідки №ДН000000673 від 23 серпня 2023 року, ОСОБА_10 працює у СТОВ «ДРУЖБА-НОВА» на посаді водія транспортних засобів. Дохід за період з 01 серпня 2022 року по 31 липня 2023 року, без вирахування податків та зборів, склав 342 850, 36 грн (а.с. 93), що узгоджується з відомостями з Державного реєстру фізичних-осіб платників податків про джерела та суми доходів, отриманих від податкових агентів за період з 1 кварталу 2022 року по 2 квартал 2023 року (а.с. 101).
Крім того, згідно з довідкою від 21 липня 2023 року ОСОБА_5 знаходиться на обліку у Управлінні ПФУ ГУ ПФУ в Чернігівській області і отримує пенсію за віком, розмір якої за період з листопада 2022 року по липень 2023 року становить 42 752, 04 грн (а.с. 40).
Як вбачається з копії Договору дарування частки житлового будинку зареєстрованого у реєстрі за №540 від 03 березня 1999 року, засвідченого держаним нотаріусом Варвинської державної нотаріальної контори Зеленською Н.М., ОСОБА_4 подарував сину ОСОБА_5 1/2 частку житлового будинку з належною часткою будівель, що знаходиться у АДРЕСА_1 (а.с. 14).
Таким чином, судом підсумовуючи викладене, встановлено, що відповідач є працездатний, отримує пенсію та має постійне місце роботи, отримуючи відповідний дохід. Інформація щодо наявності у нього інших утриманців у матеріалах справи відсутня.
Крім того, у матеріалах справи відсутні відомості про наявність у відповідача на праві власності, володіння та/або користування майна та майнових прав, у тому числі, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав, а також про витрати платника аліментів. Крім того, судом також не встановлено наявності у нього будь-яких боргових зобов`язань чи інших виконавчих проваджень.
Проаналізувавши всі обставини справи у їх сукупності та взаємозв`язку, беручи до уваги матеріальне становище позивача, яке потребує поліпшення, його стану здоров`я та наявність у нього двох повнолітніх дітей, а також зважаючи на матеріальний стан платника аліментів, його місця роботи, розміру постійного доходу та можливості сплачувати аліменти, стан здоров`я відповідача, оскільки відомості щодо його інвалідності у суду відсутні, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково, у розмірі однієї дванадцятої частини всіх видів заробітку (доходу) відповідача, розмір якого буде достатнім для належного забезпечення матеріальних потреб непрацездатного батька ОСОБА_11 в частині гарантування йому нормальної життєдіяльності та можливості здійснення оплати на необхідне лікування.
Оскільки згідно з п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, то відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на відповідача та стягується з нього в дохід держави.
На підставі наведеного, керуючись ст. 141, 158, 259, 263, 265, 273, 354 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_4 до ОСОБА_5 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_3 , про стягнення аліментів на утримання непрацездатного батька, задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 , зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_3 ; фактично проживає за адресою: АДРЕСА_4 ) на користь непрацездатного батька ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_3 , зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_3 ) аліменти у розмірі - 1/12 (однієї дванадцятої) частки усіх видів його заробітку (доходу), щомісячно, починаючи з 28 червня 2023 року довічно.
В задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовити.
Стягнути з ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 ) у дохід держави судові витрати в сумі 1 073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.
Допустити негайне виконання рішення в межах суми платежу аліментів за один місяць.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 20 вересня 2023 року.
Суддя А.І.Савенко
Суд | Варвинський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 18.09.2023 |
Оприлюднено | 22.09.2023 |
Номер документу | 113586371 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Варвинський районний суд Чернігівської області
Савенко А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні