Постанова
від 07.09.2023 по справі 606/453/21
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 606/453/21Головуючий у 1-й інстанції Марціцка І.Б. Провадження № 22-ц/817/709/23 Доповідач - Хома М.В.Категорія -

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 вересня 2023 року м. Тернопіль

Тернопільський апеляційний суд в складі:

головуючої - Хома М.В.

суддів - Костів О. З., Храпак Н. М.,

секретар - Панькевич Т.І.

з участю прокурора Фігель О.Т., пердставників КМ ДОЗ "Промінь", обласного об`єднання сіжгосподарських здравниць "Тернопільсільгоспздравниця", ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - адвокатів Качура С.В., Александрова В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою Теребовлянської окружної прокуратури на рішення Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 19 травня 2023 року, ухвалене суддею Марціцкою І.Б. у цивільній справі №606/453/21 за позовом заступника керівника Теребовлянської місцевої прокуратури Тернопільської області в інтересах держави в особі: Теребовлянської міської ради, Управління молоді, спорту та іміджевих проектів Тернопільської обласної державної адміністрації до колективного міжгосподарського дитячого оздоровчого закладу "Промінь", обласного об`єднання міжгосподарських здравниць "Тернопільсільгоспздравниця", ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання права комунальної власності та скасування записів про реєстрацію,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2021 року Теребовлянська місцева прокуратура Тернопільської області звернулась до суду в інтересах держави в особі Теребовлянської міської ради, Управління молоді, спорту та іміджевих проектів Тернопільської обласної державної адміністрації звернулась до суду із вказаним позовом, в якому просила:

-визнати право комунальної власності Теребовлянської міської ради на колективний міжгосподарський дитячий оздоровчий заклад Промінь (далі КМДОЗ Промінь);

-скасувати записи про реєстраційні дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань щодо власника КМДОЗ Промінь, а саме: №16371050002000922 від 18 червня 2013 року зміни до установчих документів; №16371070003000922, №1637777000400022 від 2 вересня 2015 року, №16377770005000922 від 3 вересня 2015 року зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах.

Позов обґрунтовано тим, що на території Теребовлянської об`єднаної територіальної громади знаходиться та діє КМДОЗ Промінь, який з 1993 року надає послуги у сфері оздоровлення та відпочинку дітей за кошти місцевих та галузевих бюджетів. Відповідно до Статуту КМДОЗ Промінь (в редакції від 26 грудня 1997 року) вказана оздоровниця не має засновників та учасників, тому даний заклад є безхазяйним та підлягає передачі у комунальну власність. Однак, на підставі протоколу загальних зборів учасників Обласного об`єднання міжгосподарських здравниць Тернопільсільгоспздравниця (м. Вінниця) (далі ООМЗ Тернопільсільгоспздравниця) від 5 червня 2013 року №22 затверджено розмір часток учасників у статутному капіталі КМДОЗ Промінь, статутний капітал розділено між керівником ОСОБА_1 (55%), бухгалтером ОСОБА_2 (35%) та ООМЗ Тернопільсільгоспздравниця (10%) та затверджено Статут КМДОЗ Промінь у новій редакції. Тобто, загальними зборами засновників ООМЗ Тернопільсільгоспздравниця прийнято рішення щодо складу учасників стосовно КМДОЗ Промінь, яка є засновником об`єднання, що виходить за межі його повноважень, а тому вищевказаний протокол загальних зборів учасників ООМЗ Тернопільсільгоспздравниця від 5 червня 2013 року №22 не може бути підставою для державної реєстрації змін до установчих документів та порушує майнові права справжнього власника КМДОЗ Промінь, яким є територіальна громада.

Рішенням Теребовлянськогорайонного суду Тернопільської області від 19 травня 2023 року в задоволенні позову відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що КМДОЗ Промінь відповідно до правовстановлюючих документів має статутний фонд, частки якого розділені між конкретними учасниками, що виключає існування юридичної особи як безхазяйної. Крім цього, суд зазначив, що корпоративні права на юридичну особу не є нерухомим майном та належать конкретним власникам, що в свою чергу нівелює поняття безхазяйної речі.

Крім цього, оскільки рішення загальних зборів учасників КМ ДОЗ Промінь від 5 червня 2013 року №2 та рішення загальних зборів ООМЗ Тернопільсільгоспздравниця від 5 червня 2013 року (протокол №22), якими затверджено склад засновників оздоровчого закладу та розмір їх часток, не оскаржувались, їх не визнано незаконними, тому відсутні підстави для скасування записів про здійснені на підставі цих рішень реєстраційних дій у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.

В апеляційнійскарзі Теребовлянська окружна прокуратура Тернопільської області просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити. Вказує, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судом неправильно застосовано норми матеріального права, оскільки до внесення змін до Статуту КМДОЗ Промінь у 2013 році згідно з установчими документами закладу та даними реєстраційної справи установи учасниками оздоровниці були сільськогосподарські підприємства без конкретизації переліку таких юридичних осіб, та встановити засновників неможливо, тому вказана юридична особа по суті була безхазяйною. Зазначає також, що хоч і ЦК України не передбачено набуття права власності на безхазяйну юридичну особу, проте суд першої інстанції повинен був застосувати до спірних правовідносин аналогію закону. Незаконне набуття у власність дитячого оздоровчого закладу приватними особами суперечить вимогам чинного законодавства та порушує права на цей заклад Теребовлянської міської ради.

Судом не надано оцінки аргументам прокурора щодо неправомірності набуття права власності на оздоровчий заклад відповідачами та не надано оцінки, чи були порушені такими діями права, свободи та інтереси Теребовлянської міської ради, за захистом яких мало місце звернення в суд.

Визнання незаконним рішення загальних зборів учасників КМ ДОЗ Промінь від 5 червня 2013 року №2 та рішення загальних зборів ООМЗ Тернопільсільгоспздравниця від 5 червня 2013 року (протокол №22), якими затверджено склад засновників оздоровчого закладу та розмір їх часток, прокурор вважає неефективним способом захисту, так як визнання незаконним цих рішень не буде підставою для передачі дитячого оздоровчого закладу до комунальної власності.

Судом зроблено безпідставний висновок про те, що прокурором не доведено, яким чином дії реєстратора порушують майнові права територіальної громади на КМ ДОЗ Промінь. Скасування реєстраційних дій державного реєстратора Теребовлянської районної державної адміністрації , якими проведено державну реєстрацію змін до установчих документів КМ ДОЗ промінь щодо зміни складу учасників є похідною вимогою від основної вимоги про визнання права власності на КМ ДОЗ Промінь.

У відзиві представник ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ООМЗ Тернопільсільгоспздравниця, КМДОЗ Промінь - адвокат Александров В.В. просить апеляційну скаргу Теребовлянської окружної прокуратури залишити без задоволення, а рішення Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 19 травня 2023 року без змін. Вказує, що права на юридичну особу не є річчю нерухомою, тому не можуть визнаватись безхазяйними. Застосування аналогії закону можливе за відсутності правового регулювання певних відносин та не застосовуються за бажанням однієї із сторін. Юридична особа є суб`єктом права, а не об`єктом права, в тому числі нерухомим. Теребовлянська міська рада ніколи не була власником корпоративних прав на КМДОЗ Промінь, його майна та не управляла ним.

Заслухавши пояснення прокурора Фігель О.Т., яка підтримала доводи апеляційної скарги, представників КМ ДОЗ "Промінь", ООМЗ Тернопільсільгоспздравниця", ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - адвокатів Качура С.В., Александрова В.В., ознайомившись з матеріалами справи, доводами апеляційної скарги в її межах, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Обставини справи.

Розпорядженням голови Тернопільської районної державної адміністрації від 26.12.1997 року № 565 перереєстровано статут міжгосподарського дитячого оздоровчого закладу «Промінь» у новій редакції, затверджений зборами членів колективного міжгосподарського дитячого оздоровчого закладу Промінь (протокол №16 від 21.04.1996 року).

29 грудня 1997 року Теребовлянською районною адміністрацією видано Свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб`єкта підприємницької діяльності - юридичної особи Міжгосподарського дитячого оздоровчого закладу «Промінь».

Колективний міжгосподарський дитячий оздоровчий заклад «Промінь» постійно здійснює свою господарську діяльність з часу його створення і по теперішній час.

Відповідно до п.п. 1.1, 1.3 статуту колективного міжгосподарського дитячого оздоровчого закладу «Промінь», зареєстрованого 26 грудня 1997 року, колективний міжгосподарський дитячий оздоровчий заклад «Промінь» створений сільськогосподарськими підприємствами шляхом добровільного об`єднання членами-засновниками частки своїх фінансових і матеріальних ресурсів для організації оздоровлення та відпочинку дітей працівників АПК та дітей інших категорій населення. Членами-засновниками оздоровчого закладу є сільськогосподарські підприємства, які затвердили статут.

Відомості про те, які саме сільськогосподарські підприємства затвердили статут, відсутні.

Прокол №16 від 21.04.1996 року зборів членів колективного міжгосподарського дитячого оздоровчого закладу Промінь, а також статут вказаної установи та документи щодо створення і діяльності на зберігання в Державний архів Тернопільської області не надходили, що підтверджується листом Державного архіву Тернопільської області від 23.02.2021 року №83/04-11.

Також, як вбачається із змісту листа архівного відділу Теребовлянської районної державної адміністрації від 19.02.2021 року №03-08/88, статут міжгосподарського дитячого оздоровчого закладу Промінь та інші засновницькі документи (рішення засновників, рішення зборів членів закладу, список засновників та учасників) вищезазначеного закладу на державне зберігання до архівного відділу райдержадміністрації не надходили.

Згідно п.п.1 9.1, 9.2 статуту КМ ДОЗ Промінь, управління ДОЗ Промінь здійснюють його органи, а саме: збори членів ДОЗ Промінь; директор ДОЗ Промінь. Збори членів ДОЗ Промінь делегують свої повноваження по управлінню ДОЗ Промінь Раді обласного обєднання міжгосподарських здравницьТернопільсільгоспздравниця. Повноваження делегуються на невизначений строк в повному обємі, крім повноважень, визначених п.п. и, і, ї, й пункту 9.4 Статуту (прийняття рішення про припинення діяльності ДОЗ Промінь, встановлення розміру, форми і порядку внесення членами додаткових вкладів, ліквідація або реорганізація ДОЗ Промінь, виключення члена з ДОЗ Промінь).

Згідно із п.1.2 статуту обласного об`єднання міжгосподарських здравниць «Тернопільсільгоспздравниця» в редакції від 28 липня 2009 року до складу вказаного об`єднання разом із іншими юридичними особами входить і колективний міжгосподарський дитячий оздоровчий заклад «Промінь».

5 червня 2013 року відбулись загальні збори обласного об`єднання міжгосподарських здравниць «Тернопільсільгоспздравниця» (протокол № 22), які вирішили змінити склад засновників колективного міжгосподарського дитячого оздоровчого закладу «Промінь», визначити розмір їх часток у статутному капіталі, затвердити статут у новій редакції та здійснити відповідні реєстраційні зміни юридичної особи.

Так, відповідно до п. 2, 3 рішення загальних зборів обласного об`єднання міжгосподарських здравниць «Тернопільсільгоспздравниця» від 5 червня 2013 року затверджено склад засновників колективного міжгосподарського дитячого оздоровчого закладу «Промінь» (такий склад засновників визначено рішенням загальних зборів учасників колективного міжгосподарського дитячого оздоровчого закладу «Промінь» від 5 червня 2013 року № 2, яке у матеріалах цивільної справи справи відсутнє), зокрема, затверджено засновниками оздоровчого закладу : обласне об`єднання міжгосподарських здравниць «Тернопільсільгоспздравниця», ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , та розмір часток у статутному капіталі колективного міжгосподарського дитячого оздоровчого закладу ІНФОРМАЦІЯ_1 таким чином: обласному об`єднанню міжгосподарських здравниць «Тернопільсільгоспздравниця» - 10 відсотків частки у статутному капіталі, ОСОБА_1 - 55 відсотків частки та ОСОБА_2 - 35 відсотків частки.

18 червня 2013 року державним реєстратором Теребовлянської районної державної адміністрації здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи (оздоровчого закладу «Промінь») за № 16371050002000922, які стосуються зміни відомостей про органи управління юридичної особи, зміни органу управління, зміни розміру статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) юридичної особи, зміни складу засновників (учасників), зміни статутного капіталу.

2 вересня 2015 року за № 16371070003000922, 16377770004000922, та 3 вересня 2015 року за 16377770005000922 здійснено державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу - колективний міжгосподарський дитячий оздоровчий заклад «Промінь».

Як слідує з відповіді Фонду Державного майна України від 13 січня 2021 року, державна частка в майні колективного міжгосподарського дитячого оздоровчого закладу «Промінь» відсутня.

Застосовані норми права та мотиви, з яких виходить апеляційний суд.

Відповідно до ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов`язки (стаття 179 ЦК України).

Відповідно до ч.1 ст. 181 ЦК України до нерухомих речей належать земельні ділянки, а також обєкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без знецінення їх призначення.

Статтею 335 ЦК України визначено, що безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Тільки після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Згідно зі статтею 333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.

Отже, ЦК України передбачена можливість звернення до суду із заявою про передачу у комунальну власність лише нерухомих речей (безхазяйних) та лише у випадку вчинення всіх передбачених законодавством дій.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Враховуючи зміст і межі позовних вимог, встановлені обставини справи, колегія суддів повністю погоджується із висновками суду першої інстанції. Так як предметом позову не є нерухома безхазяйна річ, тому відсутні підстави для застосування ст. 335ЦК України та задоволення позовних вимог про визнання права комунальної власності Теребовлянської міської ради на КМДОЗ Промінь.

Доводи апеляційної скарги про те, що оскільки ЦК України не регулює відносини щодо набуття права власності на безхазяйну юридичну особу, а також не регулює правовідносини щодо набуття права власності на річ, яка була безхазяйною, проте в подальшому право власності на неї набуто відповідачами неправомірно, а тому суд повинен був застосувати аналогію закону відповідно до статей 8 та 335 ЦК України, про що просив прокурор у позовній заяві; судом не надано оцінки аргументам прокурора щодо неправомірності набуття права власності на оздоровчий заклад відповідачами та не наведено мотивів відхилення доказів, якими вони підтверджуються, колегія суддів оцінює критично, виходячи із наступних мотивів.

Станом на час розгляду справи колективний міжгосподарський дитячий оздоровчий табір Промінь є юридичною особою, із визначеним у статуті складом учасників та розміром їх часток у статутному капіталі, відомості про яку внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадянських формувань, яка здійснює господарську діяльність, належне вказаній юридичній особі майно не є безхазяйним.

Для захисту прав особи, яка вважає себе законним власником майна, законом встановлено такий спосіб захисту її прав, як предявлення віндикаційного позову до особи, що незаконно фактично володіє цим майном.

Тому якщо Теребовлянська міська рада вважає себе власником майна, яке було безхазяйним та мало бути передане у комунальну власність і яким незаконно заволоділи інші особи, у такому разі належним способом захисту прав Теребовлянської міської ради є предявлення віндикаційного позову. Однак, такі вимоги до суду не предявлялись.

Що ж стосується заявлених прокурором в інтересах Теребовлянської міської ради вимог про визнання за аналогією закону згідно ст.ст. 8, 335 ЦК України права комунальної власності на саму юридичну особу - колективний міжгосподарський дитячий оздоровчий табір Промінь (а не на майно такої юридичної особи, цілісний майновий комплекс ДОЗ Промінь чи частку у статутному капіталі), яку позивач вважає безхазяйною, такі вимоги за аналогією закону не можуть бути задоволені, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 177 ЦК України, обєктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.

Юридична особа - колективний міжгосподарський дитячий оздоровчий табір Промінь, відповідно до ст. 2 ЦК України є учасником цивільних відносин, нарівні із фізичними особами, державою Україна, територіальними громадами та іншими субєктами, тобто є субєктом, а не обєктом цивільних прав.

Тому відсутні підстави для застосування ст. ст. 8 та 335 ЦК України та визнання права комунальної власності на юридичну особу, яка є відповідачем у справі.

Щодо доводів апеляційної скарги про те, що судом зроблено безпідставний висновок про недоведеність прокурором порушення діями реєстратора майнових прав територіальної громади на КМ ДОЗ Промінь, скасування реєстраційних дій державного реєстратора Теребовлянської районної державної адміністрації , якими проведено державну реєстрацію змін до установчих документів КМ ДОЗ Промінь щодо зміни складу учасників є похідною вимогою від основної вимоги про визнання права власності на КМ ДОЗ Промінь, колегія суддів зазначає, що оскільки відсутні передбачені законом підстави для задоволення основної вимоги про визнання права комунальної власності власності на КМ ДОЗ Промінь, то відповідно, відсутні підстави для задоволення заявлених прокурором похідних вимог про скасування записів про реєстраційні дії.

Рішення суду є законним та обгрунтованим, підстав для його скасування з мотивів, наведених в апеляційній скарзі, колегія суддів не вбачає.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 141, 367, 375, 382-384 ЦПК України, суд апеляційної інстанції,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Теребовлянської окружної прокуратури залишити без задоволення.

Рішення Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 19 травня 2023 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови.

Повний текст постанови складено 15 вересня 2023.

Головуюча Хома М.В.

Судді Костів О.З.

Храпак Н.М.

СудТернопільський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення07.09.2023
Оприлюднено22.09.2023
Номер документу113588354
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про комунальну власність щодо визнання права власності

Судовий реєстр по справі —606/453/21

Постанова від 25.09.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Шипович Владислав Володимирович

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Шипович Владислав Володимирович

Ухвала від 29.11.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Шипович Владислав Володимирович

Ухвала від 29.11.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Шипович Владислав Володимирович

Ухвала від 31.10.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Шипович Владислав Володимирович

Постанова від 07.09.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 03.08.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 26.06.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Рішення від 19.05.2023

Цивільне

Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Марціцка І. Б.

Рішення від 19.05.2023

Цивільне

Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Марціцка І. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні