ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" вересня 2023 р.м. ХарківСправа № 922/3233/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Аріт К.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Приватного акціонерного товариства "Енергетична компанія "Барвінок", м.Запоріжжя (адреса: 69018, м.Запоріжжя, бульвар Шевченка, буд.18) до Приватного підприємства "Продінкомпані Мар`янський м`ясокомбінат", м.Харків (адреса: 61001, м. Харків, вул. Військова, буд. 37, офіс 21) про стягнення 403588,36 грн без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
19.07.2023 року позивач - Приватне акціонерне товариство "Енергетична компанія "Барвінок" звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до Приватного підприємства "Продінкомпані Мар`янський м`ясокомбінат", в якому просить стягнути 403588,36 грн за договором про постачання електричної енергії споживачу (приєднання) №0705504 від 22.06.2020 року, з яких: основний борг - 373161,60 грн; 3% річних - 7851,73 грн; втрати від інфляції - 22575,03 грн.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 24.07.2023 року в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ст.248 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше 60 днів з дня відкриття провадження у справі.
Ухвала Господарського суду Харківської області від 24.07.2023 року про відкриття провадження у справі отримана представником відповідача 31.07.2023 року, що підтверджується матеріалами справи (а.с.77).
Проте, відповідач своїм правом не скористався, відзив на позовну заяву не надав.
Згідно з ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, яка ратифікована Україною 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі "Смірнова проти України").
Згідно з ч.4 ст.13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч.2 ст.178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
При цьому, за висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
22.06.2020 року між Приватним акціонерним товариством "Енергетична компанія "Барвінок" (Позивач, Постачальник) та Приватним підприємством "Продінкомпані Мар`янський м`ясокомбінат" (Відповідач, Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу (приєднання) № 0705504 на умовах Комерційної пропозиції, що є додатком № 2 до Договору (далі - Договір).
Згідно з пунктом 1.1. договору постачальник зобов`язується продати енергію споживачу, для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач прийняти та оплатити постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснити інші платежі згідно з умовами цього договору, додатків до цього договору, закону України "Про ринок електричної енергії", правилами ринку, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 307, Правилами роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312, Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311, іншими нормативними документами НКРЕКП та чинним законодавством України.
Відповідно до пункту 4.1. договору споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною відповідачем Комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до договору.
Згідно з пунктом 4.2 договору спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції (додаток № 2) постачальника.
Відповідно до пункту 4.5 договору розрахунковим періодом за договором є календарний місяць.
Згідно з пунктом 4.7 оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, але не менше 5 (п`яти) робочих днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції. Всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами цього договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.
Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 договору споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору.
Згідно з підпунктом 5.2.7 пункту 5.2 договору відшкодувати постачальнику збитки, понесені ним у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням споживачем своїх зобов`язань перед постачальником, що покладені на нього чинним законодавством та/або цим договором.
Відповідно до пункту 12.3 договору договір набуває чинності з 00-00 годин дати початку дії договору, яка вказана в пункті 1 Акцепту (заяві - приєднання) та діє до 24-00 годин дня, вказаного в п.п. Комерційній пропозиції (додаток №2 до цього договору), як дата закінчення дії договору. Договір вважається автоматично продовженим на той же строк, якщо жодна із сторін не направила другій стороні письмове повідомлення про розірвання договору за 21 днів до дня його закінчення.
Згідно з пунктом 4 Комерційної пропозиції (додаток № 2 до договору, яка діє з 22.06.2020) остаточний рахунок за розрахунковий період за спожиту електричну енергію та Акт прийому-передачі електроенергії (далі - Акт) формуються постачальником на підставі фактичних даних про обсяги електричної енергії в розрахунковому періоді і відповідної ціни, в порядку передбаченому ПРРЕЕ, ККО, та інших відповідних регуляторних документів, затверджених НКРЕКП, і надаються споживачу в строк не пізніше 10 числа місяця наступного за розрахунковим. Споживач зобов`язаний розглянути наданий постачальником Акт за розрахунковий місяць та за відсутності зауважень, підписати його не пізніше ніж 5 (п`яти) календарних днів з моменту отримання такого Акту від позивача, і повернути один примірник постачальнику. В разі недотримання строків та порядку направлення Акту, він вважається підписаним та набуває дії на 9 календарний день з моменту його направлення споживачу. Оплата рахунків постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, але не пізніше 5 (п`яти) робочих днів з моменту визначеному в п.3 даної комерційної пропозиції.
Пунктом 3 комерційної пропозиції сторони погодили, що оплата електричної енергії здійснюється споживачем на підставі рахунків, виставлених постачальником, шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок постачальника в наступному порядку: перший платіж - у розмірі 50% від замовленого обсягу електроенергії на розрахунковий період за прогнозною ціною до 24 числа місяця, що передує розрахунковому періоду; другий платіж - у розмірі 30% від замовленого обсягу електроенергії на розрахунковий період за прогнозною ціною до 03 числа місяця поставки електричної енергії; третій платіж - у розмірі 20% від замовленого обсягу електроенергії на розрахунковий період за прогнозною ціною до 09 числа місяця поставки електричної енергії; остаточний розрахунок - протягом 10 (десяти) календарних днів місяця, наступного за розрахунковим.
Якщо день оплати припадає на вихідний або святковий день, платіж виконується в останній робочий день, що передує вказаному в дійсній комерційній пропозиції.
Відповідно до пунктів 4.12, 4.13 розділу IV Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14 березня 2018 року (ПРРЕЕ) розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
Згідно з пунктом 10 постанови НКРЕКП № 312 від 14 березня 2018 року до запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний оператор системи розподілу.
Функції адміністратора комерційного обліку (далі - АКО) з врахуванням положень пунктів 9, 10 постанови НКРЕКП № 312 від 14 березня 2018 року та відповідно до частини 1 статті 53 Закону України "Про ринок електричної енергії" покладаються на оператора системи передачі/оператора системи розподілу (далі - ОСП/ОСР).
На території міста Харкова та Харківської області функції АКО здійснює Акціонерне товариство "Харківобленерго" (на підставі отриманої ліцензії виданої НКРЕКП - постанова від 16 листопада 2018 року № 1446).
Відповідно до пункту 4.3 ПРРЕЕ дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.
Згідно з пунктом 9.1.1 розділу IX Кодексу комерційного обліку електричної енергії обмін даними між адміністратором комерційного обліку, постачальником послуг комерційного обліку та учасниками ринку здійснюється у вигляді електронних документів відповідно до стандартів інформаційного обміну Датахаб, що розробляються адміністратором комерційного обліку (Акціонерне товариство "Харківобленерго") та затверджуються Регулятором.
На підставі зазначеного, для складання актів з відповідачем позивач використовує дані, надані оператором системи розподілу - Акціонерним товариством "Харківобленерго".
Позивач направляв запит № 311 від 21.04.2023 року до ОСР (Акціонерного товариства "Харківобленерго") про обсяги електричної енергії, що використані на об`єкті (об`єктах) відповідача за період з 01.01.2022 року по 31.08.2022 року.
26.04.2023 року Приватним акціонерним товариством "Енергетична компанія "Барвінок" отримано відомості на запит, відповідно до яких обсяги споживання електричної енергії відповідачем у період з 01.01.2022 по 31.08.2022 підтверджені у загальному обсязі 135195 кВт*год., у т.ч.: січень 2022 - 55210 кВт*год.; лютий 2022 - 49867 кВт*год.; березень 2022 - 15874 кВт*год.; квітень 2022 - 10815 кВт*год.; травень 2022 - 2423 кВт*год.; червень 2022 -505 кВт*год.; липень 2022 - 450 кВт*год.; серпень 2022 - 51 кВт*год.
Позивач в позовній заяві зазначає, що станом на 17.07.2023 року у відповідача обліковується заборгованість за договором постачання електричної енергії споживачу (приєднання) № 0705504 від 22.06.2020 року на суму 373161,60 грн, у тому числі: електрична енергія на суму 339986,35 грн: за січень 2022 року - 80000,00 грн, за лютий 2022 року - 154936,37 грн, за березень 2022 року - 53732,86 грн, за квітень 2022 року - 38390,62 грн, за травень 2022 року - 9038,65 грн, за червень 2022 року - 1881,76 грн, за липень 2022 року - 1788,05 грн, за серпень 2022 року - 218,04 грн; компенсація вартості послуг з передачі електроенергії на суму 33175,25 грн: за лютий 2022 року - 20683,24 грн, за березень 2022 року - 6584,03 грн, за квітень 2022 року - 4485,72 грн, за травень 2022 року - 1004,99 грн, за червень 2022 року - 209,46 грн, за липень 2022 року - 186,65 грн, за серпень 2022 року - 21,16 грн.
Остаточні рахунки за розрахунковий період за спожиту електричну енергію та компенсацію вартості послуг з передачі та розподілу електричної енергії направлялись відповідачу на електронну адресу info@mmk.kh.ua, яка зазначена у пункті 4 Комерційної пропозиції, а саме: 28.10.2022 року на електронну адресу відповідача направлені рахунки на оплату із зазначенням загальної суми боргу за договором: №13760 від 28.10.2022 року за електричну енергію на суму 339986,35 грн з ПДВ, № 13761 від 28.10.2022 року компенсація послуг з передачі електричної енергії на суму 33175,25 грн з ПДВ.
Тобто, кінцевий строк оплати за фактично спожиту електричну енергію та надані послуги з передачі та розподілу електричної енергії за договором про постачання електричної енергії споживачу № 0705504 за січень-серпень 2022 року за рахунками виставленими на загальну суму заборгованості сплив 04.11.2022 року.
Таким чином, заборгованість за спожиту Приватним підприємством "Продінкомпані Мар`янський м`ясокомбінат" електричну енергію перед позивачем складає суму у розмірі 373161,60 грн.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Пунктом 3 ч.1 ст.174 Господарського кодексу України (далі - ГК України) вcтановлено, що господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Статтями 6, 627 ЦК України визначено, що сторони є вільними в укладені договору, в виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною 1 ст.626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Як вбачається з матеріалів справи, 22.06.2020 року між Приватним акціонерним товариством "Енергетична компанія "Барвінок" (постачальник, позивач) та Приватним підприємством "Продінкомпані Мар`янський м`ясокомбінат" (відповідач, споживач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу (приєднання) № 0705504 на умовах Комерційної пропозиції, що є додатком № 2 до Договору (далі - Договір), згідно з п.1.1. якого постачальник зобов`язується продати енергію споживачу, для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач прийняти та оплатити постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснити інші платежі згідно з умовами цього договору, додатків до цього договору, закону України "Про ринок електричної енергії", правилами ринку, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №307, Правилами роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312, Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311, іншими нормативними документами НКРЕКП та чинним законодавством України.
Частиною 1 статті 275 ГК України передбачено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії"
Відповідно до п.3.1.1 Постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії (надалі - ПРРЕЕ), постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником «останньої надії».
У статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договір про постачання електричної енергії споживачу.
Статтею 276 ГК України визначено, що загальна кількість енергії, яка відпускається, визначається за погодженням сторін. Строки постачання енергії встановлюються сторонами у договорі, виходячи, як правило, з необхідності забезпечення її ритмічного та безперебійного надходження абоненту.
Особливості визначення кількості (обсягів), якості, строків, ціни та порядку розрахунків за договором постачання електричної енергії споживачу встановлюються Закону України "Про ринок електричної енергії".
Згідно з ч.1 ст.56 Закону України "Про ринок електричної енергії", п.3.1.1 р.III Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312 (надалі - Правила), постачання електричної енергії споживачам здійснюється обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.
Постачання електричної енергії електропостачальником здійснюється з дотримання Правил роздрібного ринку. Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу, який затверджує Регулятор (ч.6,7,11 ст.56 Закону "Про ринок електричної енергії").
Відповідно до ч.1 ст.714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
На підставі господарського договору між суб`єктами господарювання виникають господарські зобов`язання, в силу яких один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку (статті 173, 174 ГК України).
Частиною 1 ст.193 ГК України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 4.3. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 року, дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.
Як встановлено судом, позивачем було поставлено відповідачу електричну енергію та надано послуги з її передачі за договором про постачання електричної енергії споживачу (приєднання) №0705504 від 22.06.2020 за січень-серпень 2022 року відповідно до Актів прийому-передачі електричної енергії та компенсації наданих послуг з її передачі (а.с.23-30):
- електроенергія за січень 2022 року № 00000000296 від 31.01.2022 на суму 204270,16 грн. з ПДВ;
- електроенергія за лютий 2022 року № 00000000599 від 28.02.2022 на суму 154936,37 грн. з ПДВ;
- електроенергія за березень 2022 року № 00000001072 від 31.03.2022 на суму 53732,86 грн. з ПДВ;
- електроенергія за квітень 2022 року № 00000001347 від 30.04.2022 на суму 38390,62 грн. з ПДВ;
- електроенергія за травень 2022 року № 00000001694 від 31.05.2022 на суму 9038,65 грн. з ПДВ;
- електроенергія за червень 2022 року № 00000001994 від 30.06.2022 на суму 1881,76 грн. з ПДВ;
- електроенергія за липень 2022 року № 00000002327 від 31.07.2022 на суму 1788,05 грн. з ПДВ;
- електроенергія за серпень 2022 року № 00000002716 від 31.08.2022 на суму 218,04 грн. з ПДВ;
- компенсація вартості послуг з передачі електричної енергії за лютий 2022 року № 917 від 28.02.2022 на суму 20683,24 грн. з ПДВ;
- компенсація вартості послуг з передачі електричної енергії за березень 2022 року № 1795 від 31.03.2022 на суму 6584,03 грн. з ПДВ;
- компенсація вартості послуг з передачі електричної енергії за квітень 2022 року № 2263 від 30.04.2022 на суму 4485,72 грн. з ПДВ;
- компенсація вартості послуг з передачі електричної енергії за травень 2022 року № 2855 від 31.05.2022 на суму 1004,99 грн. з ПДВ;
- компенсація вартості послуг з передачі електричної енергії за червень 2022 року № 3246 від 30.06.2022 на суму 209,46 грн. з ПДВ;
- компенсація вартості послуг з передачі електричної енергії за липень 2022 року № 3783 від 31.07.2022 на суму 186,65 грн. з ПДВ;
- компенсація вартості послуг з передачі електричної енергії за серпень 2022 року № 4433 від 31.08.2022 на суму 21,16 грн. з ПДВ.
Згідно з абзацом 2 пункту 6.1.16 Правил роздрібного ринку електричної енергії до припинення дії договору про постачання електричної енергії споживачу попередній електропостачальник зобов`язаний забезпечувати постачання електричної енергії на умовах чинного договору.
Згідно з пунктом 4.13. Правил роздрібного ринку електричної енергії для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.
Згідно з п.3 Комерційної пропозиції сторонами визначено графік оплати за електричну енергію в наступному порядку: перший платіж - у розмірі 50% від замовленого обсягу електроенергії на розрахунковий період за прогнозною ціною до 24 числа місяця, що передує розрахунковому періоду; другий платіж - у розмірі 30% від замовленого обсягу електроенергії на розрахунковий період за прогнозною ціною до 03 числа місяця поставки електричної енергії; третій платіж - у розмірі 20% від замовленого обсягу електроенергії на розрахунковий період за прогнозною ціною до 09 числа місяця поставки електричної енергії; остаточний розрахунок - протягом 10 (десяти) календарних днів місяця, наступного за розрахунковим.
Як свідчать матеріали справи, позивачем остаточні рахунки за розрахункові періоди за спожиту електричну енергію та компенсацію вартості послуг з передачі електричної енергії направлялись відповідачу на електронну адресу у info@mmk.kh.ua, а саме: № 13760 від 28.10.2022 за електричну енергію на суму 339986,35 грн. з ПДВ, № 13761 від 28.10.2022 компенсація послуг з передачі електричної енергії на суму 33175,25 грн. з ПДВ.
Тобто, строк оплати за фактично спожиту електричну енергію та надані послуги з передачі електричної енергії за Договором про постачання електричної енергії споживачу № 0705504 за січень-серпень 2022 року за рахунками виставленими на загальну суму заборгованості, є таким, що настав.
Проте відповідачем заборгованість сплачена не була.
Статтею 509 ЦК України закріплено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, сплатити гроші тощо), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до статей 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст.629 ЦК України договір є обов`язковим до виконання сторонами.
Умовою виконання зобов`язання - є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов`язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов`язання. Строк (термін) виконання зобов`язання за загальним правилом, узгоджується сторонами в договорі.
Згідно зі ст.530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Стаття 599 ЦК України передбачає, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, та не спростовано відповідачем, у останнього за Актами прийому-передачі електричної енергії та компенсації наданих послуг з її передачі за січень-серпень 2022 року існує заборгованість у загальному розмірі 373161,60 грн.
Враховуючи вищезазначене, оскільки позивач свої зобов`язання за договором про постачання електричної енергії споживачу (приєднання) №0705504 від 22.06.2020 в період з січня по серпень 2022 року виконав в повному обсязі, а відповідач за отриману електричну енергію не розрахувався у встановлений договором строк, суд дійшов висновку, що заборгованість за договором за період січень - серпень 2022 року у розмірі 373161,60 грн позивачем належним чином доведена, у зв`язку з чим позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.
Щодо стягнення 3% річних у розмірі 7851,73 грн та суми інфляційних втрат у розмірі 22575,03 грн суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 193 ГК України встановлено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Частиною 2 статті 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно зі статтею 625 ЦК України стягнення 3% річних та інфляційних витрат можливе до моменту фактичного виконання зобов`язання.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних витрат, суд встановив, що він є арифметично вірним та здійснений у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги щодо стягнення 3% річних у розмірі 7851,73 грн та інфляційних втрат у розмірі 22575,03 грн підлягають задоволенню в повному обсязі.
Щодо клопотання позивача про застосування положень ч.10 ст.238 ГПК України, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.10 ст.238 ГПК України суд, приймаючи рішення про стягнення боргу, на який нараховуються відсотки або пеня, може зазначити в рішенні про нарахування відповідних відсотків або пені до моменту виконання рішення з урахуванням приписів законодавства України, що регулюють таке нарахування.
Остаточна сума відсотків (пені) у такому випадку розраховується за правилами, визначеними у рішенні суду, органом (особою), що здійснює примусове виконання рішення суду і відповідні дії (рішення) якого можуть бути оскаржені в порядку, передбаченому розділом VI цього Кодексу.
Правовий аналіз положень статей 526, 599, 611, 625 ЦК України дає підстави для висновку, що наявність судового рішення про стягнення суми боргу за договором, яке боржник не виконав, не припиняє правовідносин сторін цього договору, не звільняє боржника від відповідальності за невиконання грошового зобов`язання та не позбавляє кредитора права на отримання сум, передбачених статтею 625 цього Кодексу, за час прострочення.
Застосування ч.10 ст.238 ГПК України у даному випадку сприятиме найшвидшому виконанню відповідачем судового рішення в частині сплати основного боргу, а позивач буде позбавлений необхідності ще раз звертатися до суду з позовом про стягнення з відповідача додатково нарахованих процентів, за допущене ним прострочення після ухвалення судом рішення.
Відповідно до частин 11, 12 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження", якщо у виконавчому документі про стягнення боргу зазначено про нарахування відсотків або пені до моменту виконання рішення, виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження розраховує остаточну суму відсотків (пені) за правилами, визначеними у виконавчому документі. До закінчення виконавчого провадження виконавець за заявою стягувача перераховує розмір остаточної суми відсотків (пені), які підлягають стягненню з боржника, не пізніше наступного дня з дня надходження заяви стягувача про такий перерахунок, про що повідомляє боржника не пізніше наступного дня після здійснення перерахунку.
Враховуючи викладене, відповідно до ч.10 ст.238 ГПК України наявні правові підстави для зазначення у рішенні суду про проведення нарахування органом (особою), що здійснюватиме примусове виконання рішення суду, 3% річних від суми заборгованості у розмірі 373161,60 грн, починаючи з 19.07.2023 року та до моменту повного виконання рішення суду за наступною формулою: [Проценти] = [Сума боргу] х [Процентна ставка (%)] / 100% х [Кількість днів] / [Кількість днів у році]
Де:
[Сума боргу] - сума непогашеної заборгованості;
[Процентна ставка (%)] - три проценти річних;
[Кількість днів] - різниця між датою закінчення розрахунку та датою початку
розрахунку;
[Кількість днів у році] - кількість днів у календарному році.
При цьому, суд вважає за необхідне роз`яснити органу (особі), що здійснює примусове виконання рішення суду, що в разі часткової сплати відповідачем боргу, 3% річних нараховуються саме на залишок заборгованості, що залишився, за визначеною вище формулою.
Відповідно до ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ч.1 ст.79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Згідно з ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та правомірними, підтверджуються матеріалами справи, відповідачем не спростовані, отже позов підлягає задоволенню повністю.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується положеннями ст.129 ГПК України, відповідно до яких судовий збір покладається на відповідача, з вини якого виник спір.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 1, 2, 5, 7, 11, 13, 14, 15, 42, 46, 73, 74, 79, 80, 86, 129, 238, 247, 251, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства "Продінкомпані Мар`янський м`ясокомбінат" (адреса: 61001, м.Харків, вул.Військова, буд.37, офіс 21; код ЄДРПОУ 31342769) на користь Приватного акціонерного товариства "Енергетична компанія "Барвінок" (адреса: 69039, м.Запоріжжя, бульвар Шевченка, буд.18; код ЄДРПОУ 33675278) 373161,60 грн основного боргу, 7851,73 грн 3% річних, 22575,03 грн інфляційних, 6053,83 грн судового збору.
Органу (особі), що здійснюватиме примусове виконання рішення, в порядку частини 10 статті 238 Господарського процесуального кодексу України, нарахувати до стягнення з Приватного підприємства "Продінкомпані Мар`янський м`ясокомбінат" (адреса: 61001, м.Харків, вул.Військова, буд.37, офіс 21; код ЄДРПОУ 31342769) на користь Приватного акціонерного товариства "Енергетична компанія "Барвінок" (адреса: 69039, м.Запоріжжя, бульвар Шевченка, буд.18; код ЄДРПОУ 33675278) 3% річних на суму основного боргу за договором про постачання електричної енергії споживачу (приєднання) № 0705504 від 22.06.2020 року у розмірі 373161,60 грн, з 19.07.2023 року до моменту повного виконання рішення суду за формулою: [Проценти] = [Сума боргу] х [Процентна ставка (%)] / 100% х [Кількість днів] / [Кількість днів у році]
Де:
[Сума боргу] - сума непогашеної заборгованості;
[Процентна ставка (%)] - три проценти річних;
[Кількість днів] - різниця між датою закінчення розрахунку та датою початку
розрахунку;
[Кількість днів у році] - кількість днів у календарному році.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення Господарського суду Харківської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги в порядку, встановленому статтями 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено "20" вересня 2023 р.
Суддя К.В. Аріт
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.09.2023 |
Оприлюднено | 22.09.2023 |
Номер документу | 113590059 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Аріт К.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні