Справа № 750/9752/23
Провадження № 2/750/1380/23
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2023 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі судді Логвіної Т.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мстиславська 173» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
третя особа - Чернігівська міська рада,
в с т а н о в и в:
у липні 2023 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мстиславська 173» звернулось до суду з позовом до відповідача, в якому просить стягнути заборгованість за оплату послуг з управління будинком, яка утворилася за період з 01.10.2019 по 31.05.2023 у сумі 10659 грн. 07 коп.
Обґрунтовано позов тим, що відповідач проживає в квартирі АДРЕСА_1 , отримує надані послуги з обслуговування будинку та прибудинкової території, що знаходиться в управлінні ОСББ «Мстиславська-173». Для співвласників даного будинку надаються послуги з управління та утримання будинку та прибудинкової території у відповідності до рішень загальних зборів та норм чинного законодавства. Відповідач своєчасно і в повному обсязі не здійснював плату за надані послуги, внаслідок чого утворилась заборгованість, яка в добровільному порядку відповідачем не погашена, тому позивач звернувся до суду з позовом за захистом свого порушеного права.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 07.07.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Представник Чернігівської міської ради подала пояснення по справі та зазначила що не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з вимогами статей 280-281 ЦПК України, суд вважає за можливе вирішити справу в заочному порядку.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що рішенням від 09.06.2019 загальних зборів власників квартир багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 створено та в подальшому зареєстровано в установленому законом порядку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мстиславська 173».
В подальшому протоколом № 1 від 09.06.2019 та № 2 від 24.02.2020 загальних зборів ОСББ «Мстиславська 173» встановлено тариф на щорічні внески на утримання (обслуговування) будинку та прибудинкової території, що складає: 4,63 грн. - для перших поверхів; 5,90 грн. - для 2-9 поверхів за 1 м.кв.
Протоколом № 5 від 05.12.2021 з 01 січня 2022 року в розмірі 5,85 грн. - для перших поверхів; 7,24 грн. - для 2-9 поверхів за 1 м.кв. та 5, 55 грн. для нежитлових приміщень.
Обслуговування будинку та прибудинкової території позивачем здійснюється самостійно. Договори на управління будинком з третіми особами не укладались.
З листа Виконавчого комітету Чернігівської міської ради № 668/1-10/вих/02/2983/20/вх./03 від 27.04.2023 вбачається, що квартира АДРЕСА_1 не приватизована.
Рішенням Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 27 лютого 1989 року № 66 вказану квартиру виділено сім`ї ОСОБА_1 , що є квартиронаймачем квартири АДРЕСА_1 .
За актом звіряння взаємних розрахунків ОСББ «Мстиславська 173» заборгованість за обслуговування будинку та прибудинкової території у ОСОБА_1 за період з 01 жовтня 2019 року по 28 червня 2023 року включно по квартирі АДРЕСА_1 складає 10659, 07 грн.
Протягом вказаного часу відповідач, проживаючи у квартирі, фактично отримує послуги з обслуговування будинку прибудинкової території, але їх не сплачує.
Відповідно до положень статті 61 Житлового кодексу України користування жилим приміщенням у будинках державного і громадського житлового фонду здійснюється відповідно до договору найму жилого приміщення. Договір найму жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду укладається в письмовій формі на підставі ордера на жиле приміщення між наймодавцем - житлово-експлуатаційною організацією (а в разі її відсутності - відповідним підприємством, установою, організацією) і наймачем - громадянином, на ім`я якого видано ордер.
Члени сім`ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов`язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. Повнолітні члени сім`ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов`язаннями, що випливають із зазначеного договору. До членів сім`ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім`ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство (стаття 64 ЖК України).
Згідно з частиною першою статті 68 ЖК УКРАЇНИ наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово- комунальних послуг.
Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги (пункт 6 частина перша статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Відповідно до статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг серед іншого належить житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком що, включає в себе утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо.
Пунктом 5 частини другої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», що кореспондується з положеннями пункту 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, які затверджені постановою КМУ від 08.10.1992 N 572, встановлено обов`язок споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг (частина третя статті Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладання договору з виконавцем комунальної послуги не звільняє його від обов`язку оплати фактично спожитої комунальної послуги, наданої таким виконавцем (частина п`ята статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України. Згідно зазначеної статті, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Відповідно до частини першої статті 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
З огляду на реєстрацію, фактичне проживання відповідача у вищевказаній квартирі та користування житлово-комунальною послугою з обслуговування будинку та прибудинкової території, яку отримує від позивача, між ОСББ «Мстиславська 173» та відповідачем виникли відносини, що породжують цивільні права та обов`язки.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15, з яким також погодилася Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20 вересня 2018 року у справі № 751/3840/15-ц (провадження № 14-280цс18).
З огляду на викладене, заборгованість в розмірі 10659,07 грн. за обслуговування будинку та прибудинкової території по квартирі АДРЕСА_1 за період 01 жовтня 2019 року по 31 травня 2023 року включно підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
За змістом статті 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Правничу допомогу позивачеві надавав адвокат Костюк О.П. на підставі договору про надання правової (правничої) допомоги від 07.04.2023 та ордеру серії СВ № 1057525. Згідно платіжної інструкції № 425 від 07.04.2023, ОСББ «Мстиславська 173» сплатило адвокату 4200 грн. за правничу допомогу, що підлягає стягненню з відповідача.
Крім того, відповідно до статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути витрати по сплаті судового збору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 279, 280-282, 289, 354 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мстиславська 173» (місцезнаходження юридичної особи: вул. Мстиславська, 173, м. Чернігів; ідентифікаційний код юридичної особи - 43096775) до ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мстиславська 173» заборгованість за обслуговування будинку та прибудинкової території за період з 01.10.2019 до 31.05.2023 у сумі 10659,07 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мстиславська 173» 2684 грн. у відшкодування витрат по сплаті судового збору та 4500 грн. у відшкодування витрат на правничу допомогу, а всього 7184 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя:
Суд | Деснянський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 21.09.2023 |
Оприлюднено | 22.09.2023 |
Номер документу | 113611325 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Деснянський районний суд м.Чернігова
Логвіна Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні