Сквирський районний суд Київської області
Справа № 376/2759/23
Провадження № 2/376/1211/2023
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
"15" вересня 2023 р. суддя Сквирського районного суду Київської області Батовріна І.Г., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Домантівської сільської ради Сквирського району Київської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
Представник позивачазвернулась досуду зпозовом до Домантівської сільської ради Сквирського району Київської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, в якому просить, визначити ОСОБА_1 додатковий строк, тривалістю два місяці строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Квітневе сквирського району Київської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Карасиха Шепетиівського райоьну Хмельницької області.
Згідност. 187 ЦПК України, суд відкриває провадження у цивільній справі не інакше як на підставі заяви, поданої і оформленої в порядку, встановленомуЦПК України.
При вирішення питання про відкриття провадження у справі, перевіривши позовну заяву, з`ясувавши зміст позовних вимог, оглянувши подані документи, встановлено, що позовну заяву слід залишити без руху, оскільки вона подана без додержання вимог, передбачених ст. ст.175,177 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1ст. 175 ЦПК Україниу позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмету спору та їх обґрунтування.
Згідно п. 5 ч. 3ст. 175 ЦПК Українипозовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до п. 5ст. 177 ЦПК Українипозивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Зазначені вище вимоги позивачами не дотримані, більше того, до позовної заяви не додано достатніх доказів, на які він посилається як на підставу своїх вимог.
З позовної заяви вбачається, що відповідачем зазначено Домантівську сільську раду Сквирського району Київської області.
Відповідно допостанови №7від 30.05.2008року «Про судову практику у справах про спадкування» пленум Верховного Суду України зазначив, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина другастатті 1272ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Наведене свідчить, що територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування є відповідачами у справах про визначення додаткового строку для прийняття спадщини лише у разі відсутності у спадкодавця спадкоємців.
Разом з тим, в позовній заяві не зазначено з огляду на приписи ч.1 ст. 4 ЦПК України,яким чином відповідач порушив, не визнав чи оспорив права позивача, в чому саме полягає порушення прав позивача відповідачем, якими нормами чинного законодавства обґрунтовується порушення такого права, якщо воно є.
Також, в обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є спадкоємцем після смерті своєї бабусі ОСОБА_2 та звернувся до нотаріальної контори з метою оформлення спадкового майна. Разом з тим, нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропуском строку прийняття спадщини.
При цьому суд звертає увагу, що згідно ч. 4 ст. 49 Закону України "Про нотаріат", на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.
Вищий спеціалізований Суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своєму листі від 16 травня 2013 року N 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» зазначив, що судам слід звертати увагу на наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. У разі якщо відсутність умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину не підтверджена належними доказами, а саме відмовою нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, це може бути підставою для відмови у позові.
Також, пункт 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування» визначає, що при розгляді справ про визначення додаткового строку для прийняття спадщини суди мають перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Таким чином, передумовою звернення до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав є саме постанова нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії (видачі свідоцтва про право на спадщину).
Отже, відповідно до ст. 185 ЦПК України позовна заява подана без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 ЦПК України, підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Способом усунення недоліків позовної заяви є подання до канцелярії суду позовної заяви з копіями для учасників справи з урахуванням виявлених суддею недоліків, зазначених в даній ухвалі, та з доданням належним чином оформлених документів та доказів.
Керуючись ст. ст. 175, 185 ЦПК України, суддя,
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Домантівської сільської ради Сквирського району Київської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини - залишити без руху.
Для усунення вказаних недоліків надати позивачеві строк до п`яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху,в іншомувипадку позовнузаяву будеповернуто.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.Г. Батовріна
Суд | Сквирський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2023 |
Оприлюднено | 22.09.2023 |
Номер документу | 113612602 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Сквирський районний суд Київської області
Батовріна І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні