Ухвала
від 20.09.2023 по справі 195/1665/22
ТОМАКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 195/1665/22

2/195/36/23

У Х В А Л А

іменем України

"20" вересня 2023 р. смт.Томаківка Дніпропетровської області

Томаківський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Кондус Л.А., при секретарі Дєєвої Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду сел.Томаківка за позовом ОСОБА_1 до Бердянської міської ради (ЄДРПОУ 20525153), приватного підприємства ІР-ІЛ (ЄДРПОУ (35161289) про визнання недійсним договору оренди землі та скасування його державної реєстрації,

встановив:

В провадженні Томаківського районного суду Дніпропетровської області знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Бердянської міської ради (ЄДРПОУ 20525153), приватного підприємства ІР-ІЛ (ЄДРПОУ (35161289) про визнання недійсним договору оренди землі та скасування його державної реєстрації.

01.09.2022року на адресу суду надійшла вказана цивільна справа, направлена Національним науковим центром Інститут судових експертиз ім.Засл. проф. М.С.Бокаріуса, де вбачається, що судова земельно-технічна експертиза № 28182 знята з проведення без виконання. Експертиза була призначена ухвалою від 05.10.2021 Бердянського міськрайонного суду Запорізької області.

Справа неодноразово призначалась до судового розгляду. У даних засіданнях відповідачі не брали участі, оскільки знаходяться у м.Бердянськ, що знаходиться на значній відстані від Томаківського районного суду Дніпропетровської області та з лютого 2022 року з початку збройної агресії Російської Федерації проти України знаходяться на тимчасово окупованій території, тому повідомити належним чином про розгляд справи відповідачів немає можливості, електронні адреси відстуні.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який було затверджено Законом України 2102-IX від 24 лютого 2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан.

Згідно Переліку територій,на якихведуться (велися)бойові діїабо тимчасовоокупованих РосійськоюФедерацією,затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 м.Бердянськ Бердянської міської територіальної громади Запорізької області віднесено до території України тимчасово окупованою Російською Федерацією.

За таких обставин, причина неявки відповідачів в судове засідання є поважною і забезпечити їх явку на наступне засідання неможливо.

Виходячи зі стану тимчасової окупації та за відсутністю будь-якої інформації щодо обізнаності учасників судового процесу про таке судове засідання та відсутності клопотання учасника судового провадження, суд вважає за необхідне провадження у справі зупинити до закінчення воєнних дій та деокупації території, на якій знаходяться відповідачі.

Провадження у справі необхідно зупинити виходячи з таких підстав. Розглядаючи справу N 5-рп/2013, Конституційний Суд України у рішенні від 26.06.2013 зазначив, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності в умовах цього режиму, додержання та захисту прав фізичних та юридичних осіб.

Вже після початку війни цей закон мав декілька нових редакцій, іЗакон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України» від 21 квітня 2022 року № 2217-IXє черговою, принципово важливою редакцією.

Але, Закон абсолютно не враховує ті обставини, що особи, які знаходяться на тимчасово окупованій території можуть елементарно не мати доступу до Інтернету, або ж окупаційна влада може глушити український сегмент Інтернету. Відтак, особа абсолютно з об`єктивних, незалежних від неї причин не зможе бути повідомленою про час, дату та місце судового засідання, що однозначно може тлумачитись як перешкода у доступі до правосуддя. Тому суд впевнений, що судові рішення, що будуть прийняті без участі учасників спору, що були повідомлені у запропонований Законом спосіб, будуть однозначно суперечливим та можуть бути скасовані судами вищих інстанцій з самих лише формальних міркувань, оскільки суд попередньої інстанції не забезпечив можливість учасника справи вільно брати участь у судовому процесі.

Зупинення провадження у справі - це врегульована законом і оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні по цивільній справі, викликана наявністю однієї з передбачених в законі обставин, які заважають здійснювати її розгляд.

Зупинення провадження в справі - це також, як і відкладення провадження у справі, перенесення судового засідання у справі на інший час, але на відміну від відкладення при зупиненні, час нового судового засідання суд точно зазначити не може. Судове засідання при зупиненні провадження переноситься до припинення дії перешкод, що послужили підставою зупинення провадження у справі.

Статтею 251 ЦПК Українипередбачені підставі, відповідно до яких суд зобов`язаний зупинити провадження у справі, а саме : 1) смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво; 2) злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, яка була стороною у справі; 3) перебування позивача або відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан; 4) неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, цивільного, господарського, кримінального чи адміністративного судочинства; 5) призначення або заміни законного представника ; 6) звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави; 7) надання сторонам у справі про розірвання шлюбу строку для примирення.

Статтею 252 передбачено право суду право суду зупинити провадження у справі, а саме суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках: 1) перебування сторони на строковій військовій службі або альтернативній (невійськовій) службі не за місцем проживання; 2) захворювання сторони, підтвердженого медичною довідкою, що виключає можливість явки до суду протягом тривалого часу; 3) перебування сторони у тривалому службовому відрядженні; 4) розшуку відповідача в разі неможливості розгляду справи за його відсутності; 5) призначення судом експертизи; 6) направлення судового доручення щодо збирання доказів .

Отже, цивільним законодавством не передбачено, що під час розгляду цивільної справи відповідач, може опинитися на тимчасово окупованій території у місті, де ведуться активні бойові дії, що є необхідною умовою про зупинення розгляду такої справи, але законодавець передбачив права відповідача щодо участі у розгляді справи і вказав підстави в якому випадку суд може розглянути справу без участі відповідача - тільки у разі його належного повідомлення про розгляд справи (ст. 280 ЦПК України).

Засада рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом забезпечує гарантії доступності правосуддя та реалізації права на судовий захист, закріпленого в частині першійстатті 55 Конституції України. Ця засада є похідною від загального принципу рівності громадян перед законом, визначеного частиною першоюстатті 24 Основного Закону України, і стосується, зокрема, сфери судочинства. Рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом передбачає єдиний правовий режим, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав.

Отже, у разіпродовження розгляду даної справи без участі відповідача, який належним чином не може бути повідомлений через ведення активних бойових дій за місцем його знаходження, приведе до грубого порушення права відповідача та порушенняпринципу змагальності сторін (ст.12 ЦПК України), саме тому суд зупиняє провадження у даній справі до усунення певних обставин.

За таких обставин заяву представника позивачки ОСОБА_1 - адвоката Дон Віктора Олександровича про призначення судової земельно-технічної експертизи суд вважає передчасно поданою, з вищевикладених обставин, оскільки деякі питання, які поставлено на вирішення експерту, повинні вирішуватися на території Бердянської міської територіальної громади Запорізької області.

На підставі вищенаведеного та керуючись ст. ст.210,252,253 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Бердянської міської ради (ЄДРПОУ 20525153), приватного підприємства ІР-ІЛ (ЄДРПОУ (35161289) про визнання недійсним договору оренди землі та скасування його державної реєстрації - зупинити до закінчення воєнних дій та деокупації території, на якій знаходяться відповідачі.

Ухвала можебути оскарженав апеляційномупорядку доДніпровського апеляційногосуду через Томаківський районнийсуд Дніпропетровської області шляхомподачі в15 деннийстрок здня оголошення ухвали.

Суддя: Л. А. Кондус

СудТомаківський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення20.09.2023
Оприлюднено22.09.2023
Номер документу113615127
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них

Судовий реєстр по справі —195/1665/22

Ухвала від 20.09.2023

Цивільне

Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Кондус Л. А.

Ухвала від 11.09.2022

Цивільне

Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Кондус Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні