Справа № 454/920/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 вересня 2023 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:
головуючого - судді Адамович М. Я. ,
за участю секретаря Калиш В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сокаль справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області про встановлення факту, що має юридичне значення,
в с т а н о в и в:
Заявник звернулася в суд із заявою та просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що вона перебувала на утриманні ОСОБА_2 .
Свої вимоги мотивує наступним.
Вона перебувала в шлюбі та проживала з ОСОБА_2 та в них є спільний син.
ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловік раптово помер. На день смерті ОСОБА_2 був особою з інвалідністю ІІІ групи внаслідок професійного захворювання, отримував пенсію за віком та страхові виплати у зв`язку з професійним захворюванням.
Заявниця з 15.05.2020р. не працювала, отримувала пенсію за віком та страхові виплати у зв`язку з інвалідністю ІІІ групи внаслідок професійного захворювання.
Червоноградським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Львівській області їй відмовлено у виплаті страхових виплат у зв`язку зі смертю чоловіка у зв`язку з необхідністю встановити факт її перебування на утриманні чоловіка.
Зазначила, що дохід чоловіка був значно вищим від її доходу. Останній утримував її та їх спільного сина та після його смерті сім`я потрапила в скрутне матеріальне становище.
Представник заінтересованої особи подала пояснення, в яких зазначила, що заявниця не надала суду доказів спільного проживання з ОСОБА_2 .
Також, станом на час смерті ОСОБА_2 заявниця отримувала дохід, розмір якого суттєво перевищував розмір прожиткового мінімуму.
Дослідивши докази по справі, суд дійшов наступного висновку.
ОСОБА_1 є інвалідом ІІІ групи, що встановлено з посвідчення серія НОМЕР_1 від 09.12.2020р.
ОСОБА_1 перебувала з ОСОБА_2 в зареєстрованому шлюбі, що встановлено з свідоцтва про шлюб.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та його смерть пов`язана з професійним захворюванням, що встановлено з довідки серія 10ААА №001883 від 01.04.2022р.
З довідки №779 від 16.01.2021р. встановлено, що ОСОБА_2 станом на день видачі довідки проживав по АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки №683/6-2 від 02.02.2022р. заявниця ОСОБА_1 проживала з ОСОБА_2 до дня його смерті та перебувала на його утриманні. Довідку видано на підставі протоколу комісії з розгляду питань щодо перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї та вирішення спірних питань щодо видачі довідко про спільне проживання з годувальником на момент його смерті №9 від 02.02.2022р.
З довідок від 07.04.2022р. встановлено, що розмір пенсії за віком ОСОБА_2 за період з серпня 2021 року по січень 2022 року становив 61136,28грн., розмір страхових виплат за вказаний період 41482.97грн.
Заявниця ОСОБА_1 за період з серпня 2021 року по січень 2022 року отримала пенсію в розмірі 17691,10грн., що стверджується довідкою від 07.04.2022р. та страхові виплати за період з вересня 2021 року по лютий 2022 року в розмірі 32828грн., що стверджується довідкою від 05.04.2022р.
Відповідно до ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи, крім іншого, про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспрюваних прав.
Пунктом 2 частини 1 статті 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту перебування особи на утриманні.
Відповідно до п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» судам необхідно мати на увазі, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.
Відповідно до листа Верховного суду України від 01.01.2012 р. «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення», виникнення особистих і майнових прав громадян, їх зміну і припинення закон завжди пов`язує з настанням чи зміною певних обставин, тобто з юридичними фактами. У більшості випадків вони підтверджуються різними свідоцтвами, довідками та іншими документами, що видаються громадянам в адміністративному порядку. Проте не завжди заінтересована особа має можливість довести документально, що той чи інший факт мав місце. Тому в певних випадках допускається судовий порядок встановлення фактів, що мають юридичне значення. Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у цивільному процесі в порядку окремого провадження.
Повне утримання означає відсутність у члена сім`ї інших джерел доходів, крім допомоги померлого. Якщо крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то судам слід встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів до існування.
Постійний характер допомоги означає, що вона була не одноразовою, а надавалася систематично, протягом певного періоду часу, померлий взяв на себе обов`язок щодо утримання цього члена сім`ї. Основне значення допомоги слід з`ясовувати шляхом порівняння розміру допомоги з боку померлого та інших доходів. Вирішення питання залежить від співвідношення розмірів допомоги та інших одержуваних доходів.
Таким чином, у спірних правовідносинах для встановлення факту перебування особи на утриманні померлого судам необхідно дослідили зазначені обставини в сукупності та враховувати, що одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів чи окреме проживання від померлого не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.
Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 22 жовтня 2020 року у справі № 210/343/19, від 22 травня 2019 року у справі № 520/6518/17, від 27 червня 2018 року у справі № 210/2422/16-ц, підстави для відступу від якого відсутні.
Встановивши, що допомога, яка надавалася заявниці померлим чоловіком, була для неї хоч і не єдиним, проте постійним та основним джерелом засобів до існування суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення факту перебування ОСОБА_1 на утриманні померлого чоловіка ОСОБА_2 , розмір доходу якого більш ніж вдвічі перевищував розмір доходу заявниці.
Заперечення представника заінтересованої особи з приводу того, що ОСОБА_1 отримувала та отримує пенсію, яка забезпечує її прожитковий мінімум встановлений законом, суд не приймає до уваги, оскільки сам по собі факт отримання нею пенсії, яка забезпечувала їй прожитковий мінімум, не має правового значення для вирішення спору.
Таким чином, суд переконується, що заявник дійсно перебувала на утриманні свого чоловіка, про що вона надала відповідні докази та що є підставою для задоволення заяви.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 263-265, 315-319 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Заяву задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебувала на утриманні свого чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня смерті останнього.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Сокальський районний суд Львівської області.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину рішення воно може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області, ЄДРПОУ:41322361, місцезнаходження: вул.Героїв УПА,73, корпус 8, м.Львів.
Головуючий: М. Я. Адамович
Суд | Сокальський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2023 |
Оприлюднено | 25.09.2023 |
Номер документу | 113622414 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Сокальський районний суд Львівської області
Адамович М. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні