ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21
E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
УХВАЛА
про заміну сторони у справі її правонаступником
21.09.2023 Справа № 917/961/23
м. Полтава
Господарський суд Полтавської області у складі судді Пушка І.І., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтаваенергозбут» (вх. № 11040 від 07.09.2023) про заміну сторони правонаступником у справі № 917/961/23
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтаваенергозбут», ідентифікаційний код ЄДРПОУ 42223804 (вул. Панянка, 65-Б, м. Полтава, 36022)
про видачу судового наказу про стягнення 28033, 65 грн заборгованості
правонаступник боржника: Полтавська обласна державна лікарня ветеринарної медицини, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00719725 (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020)
ВСТАНОВИВ:
15.06.2023 Господарський суд Полтавської області видав судовий наказ про стягнення з Кременчуцької державної районної лікарні ветеринарної медицини, м. Кременчук на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтаваенергозбут», м. Полтава 27 905,64 грн основного боргу; 128,01 грн 3% річних; 268, 40 грн судових витрат.
Судовий наказ набрав чинності 17.07.2023 року та був виданий стягувачу.
07.09.2023 суд отримав заяву стягувача про заміну сторони у судовому наказі, в якій заявник просить суд замінити боржника: Кременчуцьку державну районну лікарню ветеринарної медицини, м. Кременчук на правонаступника - Полтавську обласну державну лікарню ветеринарної медицини.
Представники учасників процесу в судове засідання 21.09.2021 не з`явилися, про час та місце його проведення повідомлені належним чином.
Явка учасників процесу в судове засідання судом обов`язковою не визнавалась.
За таких обставин, учасники справи були належним чином та завчасно повідомлені про дату, час і місце проведення судового засідання.
Відповідно до ч. 3 ст. 334 ГПК України суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Розглянувши матеріали заяви про заміну сторони правонаступником, суд, встановив таке.
07.10.2022 року Наказом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів № 415 «Про реорганізацію деяких державних установ, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби» Кременчуцької державної районної лікарні ветеринарної медицини реорганізується шляхом приєднання до Полтавської обласної державної лікарні ветеринарної медицини.
08.05.2023 року Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів затверджений передавальний Акт майна, прав та обов`язків з балансу Кременчуцької державної районної лікарні ветеринарної медицини на баланс Полтавської обласної державної лікарні ветеринарної медицини, відповідно до якого Кременчуцької державної районної лікарні ветеринарної медицини передає, а Полтавська обласна державна лікарня ветеринарної медицини приймає на свій баланс майно, права та зобов`язання згідно з додатками. Додатком № 8 до Передавального акту передбачено приймання-передача активів, зобов`язань та пасивів з балансу Кременчуцької державної районної лікарні ветеринарної медицини на баланс Полтавської обласної державної лікарні ветеринарної медицини відповідно до Акту від 18.04.2023 року.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 21.09.2023 Кременчуцька державна районна лікарня ветеринарної медицини з даного реєстру не виключена, перебуває у стані припинення.
При розгляді заяви суд приймає до уваги таке.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 512 ЦК України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок правонаступництва.
Статтею 52 ГПК України визначено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Згідно з ч. 1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Ст. 106 ЦК України передбачено, що злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.
Порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення регламентовано ст. 107 ЦК України, за приписами якої кредитор може вимагати від юридичної особи, що припиняється, виконання зобов`язань якої не забезпечено, припинення або дострокового виконання зобов`язання, або забезпечення виконання зобов`язання, крім випадків, передбачених законом. Після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом. Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.
У ч. 8 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» передбачено, що у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
Положеннями статей 104, 107 Цивільного кодексу України не визначається момент переходу прав та обов`язків від юридичної особи, яка припиняється у зв`язку з реорганізацією, суд вважає, що такий момент не може пов`язуватися з внесенням запису до державного реєстру про припинення реорганізованої юридичної особи. При реорганізації шляхом приєднання немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов`язків. Внаслідок приєднання правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов`язків при такому виді реорганізації неможливий. Зазначене кореспондується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 14.09.2020 у справі №296/443/16-ц.
За висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 16.06.2020 у справі № 910/5953/17, якщо припустити, що правонаступництво настає лише з моменту державної реєстрації припинення юридичної особи, то це призведе до можливостей порушення прав кредиторів, які протягом значного періоду часу не зможуть звернутися з вимогами до юридичної особи, яка отримає все майно правопопередника, але не буде нести відповідальність за його зобов`язаннями. При цьому Велика Палати Верховного Суду в зазначеній постанові визнала помилковим висновок попередніх судових інстанцій про те, що правонаступництво не відбулося за відсутності в Реєстрі запису про припинення юридичної особи, яка реорганізовувалася (п. 7.25. постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 08 лютого 2023 року № 910/16900/19).
За таких обставин, процесуальним правонаступником боржника по справі є саме Полтавська обласна державна лікарня ветеринарної медицини.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Згідно з ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Ч. 1, 2 ст. 334 ГПК України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Згідно з ч. 5 ст. 334 ГПК України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до правової позиції, викладеної Верховним Судом у постанові від 19.02.2020 по справі № 2-3897/10, наявність чи відсутність відкритого виконавчого провадження не впливає на можливість здійснення процесуального правонаступництва, за наявності наступництва у матеріальних правовідносинах.
Тобто, заміна сторони правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, а отже, може бути проведена на будь-якій стадії процесу.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 52, 234 ГПК України
У Х ВА Л И В:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтаваенергозбут» (вх. № 11040 від 07.09.2023) про заміну боржника правонаступником у справі № 917/961/23 задовольнити.
2. 3амінити боржника у справі № 917/961/23 - Кременчуцьку державну районну лікарню ветеринарної медицини, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00703428 (вул. Київська, 7 А, м. Кременчук, Полтавська область, 39631) на правонаступника Полтавську обласну державну лікарню ветеринарної медицини ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00719725 (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020).
3. Ухвалу надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання (ч. 2 ст. 235 ГПК України) та може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду протягом 10 днів з моменту складення повного тексту ухвали (ст. 235, 255-256 ГПК України) в порядку, передбаченому ст. 256 ГПК України.
СУДДЯІ.І.ПУШКО
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 21.09.2023 |
Оприлюднено | 25.09.2023 |
Номер документу | 113626192 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Пушко І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні