Справа № 524/6627/22
Провадження № 2/524/565/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2023 року Автозаводський районний суд міста Кременчука у складі:
головуючого суддіСеменової Л.М.,
з участю секретарясудового засіданняПанченко А.О.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Кременчуці цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Щаслива оселя» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території
УСТАНОВИВ:
У листопаді 2022 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Щаслива оселя» звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачі постійно проживають та є власниками квартири АДРЕСА_1 , користуються послугами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Щаслива оселя», проте не сплачують щомісячні платежі на утримання будинку та прибудинкової території, нараховані відповідно до рішень, прийнятих Загальними зборами ОСББ. Тому, за період з листопада 2019 року по жовтень 2022 року утворилася заборгованість у сумі 7 588 грн 00 коп. Позивач просить суд стягнути з відповідачів заборгованість у сумі 7 588 грн 00 коп., встановлений індекс інфляції у розмірі 1 281 грн 00 коп. та штрафні санкції в розмірі 507 грн 00 коп.
Ухвалою судді від 01.02.2023 року у справі відкрито спрощене провадження.
Ухвалою суду від 09.08.2023 року здійснено виклик відповідачів через оголошення на веб-сайті Судової влади України.
Представник позивача ОСОБА_3 позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених у позові, справу просив слухати без його участі.
Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилися, про розгляд справи повідомлялися належним чином через оголошення на веб-сайті Судової влади України та поштою, відзив на позов суду не направили.
Суд, дослідивши матеріали справи, установив такі фактичні обставини справи:
15.05.2016 року створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Щаслива оселя», обрано голову об`єднання, затверджено назву об`єднання. На баланс об`єднання прийнято будинок АДРЕСА_2 . Протоколом від 30.03.2017 року було затверджено статут та проект кошторису об`єднання, затверджено тарифи на утримання будинку та прибудинкової території.
Державну реєстрацію об`єднання в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проведено 07.06.2016 року (а.с. 12). Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців керівником Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Щаслива оселя» є ОСОБА_3 (а.с. 12).
Діяльність об`єднання співвласників багатоквартирного будинку регулюється Цивільним кодексом України, Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», іншими нормативно-правовими актами та статутом об`єднання, що складено відповідно до Типового статуту об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу від 27.08.2003 року за № 141, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 12.12.2003 року за № 1155/8476.
У силу ст. 4 Закону № 2866-ІІІ основна діяльність об`єднання співвласників багатоквартирного будинку полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об`єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території тощо.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» до виключної компетенції загальних зборів членів об`єднання відноситься, зокрема, затвердження кошторису і балансу об`єднання, а також визначення розмірів внесків та платежів членами об`єднання.
Протоколом загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Щаслива оселя» затверджено тарифи на утримання будинку та прибудинкової території.
Згідно з Інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за № 272162799 від 27.08.2021 року квартира АДРЕСА_1 належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с. 3).
За адресою: АДРЕСА_3 , зареєстровані ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідачі користуються послугами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Щаслива оселя», проте не сплачують щомісячні платежі на утримання будинку та прибудинкової території.
Згідно довідки про заборгованість (а.с. 20) за адресою: АДРЕСА_3 , рахується заборгованість в розмірі 7 588 грн 00 коп., яка утворилась за період з листопада 2019 року по жовтень 2022 року.
Вирішуючи позовні вимоги, суд виходить з наступного:
Спеціальним законом, який регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг є Закон України «Про житлово-комунальні послуги».
Зокрема, предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
При цьому, не є предметом регулювання цього Закону відносини, що виникають між співвласниками, а також між співвласниками та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку при забезпеченні потреб співвласників шляхом самозабезпечення відповідно до статті 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (ч. 2 ст. 2 Закону).
Про обов`язки співвласника багатоквартирного будинку своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги зазначено у ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Відповідно до ч 2, 3 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат. Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Згідно зі ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: утворювати органи управління, визначати умови та розмір плати за їхню діяльність; приймати рішення про надходження та витрати коштів об`єднання; визначати порядок користування спільним майном відповідно до статуту об`єднання; укладати договори; виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об`єднання в порядку, визначеному законом; визначати підрядника, укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів; використовувати допоміжні приміщення у багатоквартирному будинку для потреб органів управління об`єднання.
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об`єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об`єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних із діяльністю об`єднання.
За змістом статей 15,16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та Статуту встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів. У свою чергу, співвласник зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати внески і платежі.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодувати заподіянні збитки, а також у повному обсязі сплачувати встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі.
Однією із основних засад (принципів) цивільного судочинства є диспозитивність, яка, зокрема полягає у тому, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Предметом спірних правовідносин є вимоги про стягнення боргу, який нарахований відповідачу внаслідок невиконання ним рішень Загальних зборів ОСББ.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Згідно зі ст. 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право, зокрема, виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
У разі відмови співвласника сплачувати внески, платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду (ст. 13 зазначеного Закону).
Відповідно до ч. 3 ст. 58 ЦПК України юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
У період з листопада 2019 року по жовтень 2022 року відповідачі не сплачували за послуги, в результаті чого станом на 01.11.2022 року виникла заборгованість за послуги з утримання будинку та прибудинкової території, на загальну суму 7 588 грн 00 коп. Наданим позивачем розрахунком заборгованості абонента підтверджується заборгованість відповідача перед постачальником послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Зобов`язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов`язанням.
Відповідно до пункту 29 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених Постановою КМУ від 05.09.2018 року № 712, плата за послугу з управління вноситься щомісяця до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, якщо інший порядок та строки не визначені договором управління. За бажанням співвласника оплата послуги з управління може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів.
Окрім того, відповідно до вимог ст. 625 ЦК України, позивачем боржнику нараховано суму встановленого індексу інфляції у розмірі 1 281 грн 00 коп. та штрафні санкції в розмірі 507 грн 00 коп.
Ст. 614 ЦК України визначає, що особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (№ 2189-VIII від 09листопада 2017року вредакції,яка дієстаном надень розглядусправи) індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Стаття 625 ЦК України передбачає, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Проте, суд враховує, що відповідно до Закону України від 17.03.2021 № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється, зокрема, нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11.03.2020 року за № 211 з 12.03.2020 року на всій території України установлено карантин, дія якого у подальшому неодноразово продовжувалася.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року № 338 і постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236» від 25.04.2023 року за № 383 дію карантину було продовжено.
З 01 липня 2023 року карантин, який був встановлений з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, скасований на всій території України.
Позивач просить суд стягнути з відповідачів за період з 01.11.2019 року по 31.01.2022 року (за 815 днів) суму встановленого індексу інфляції у розмірі 1 281 грн 00 коп. та штрафні санкції в розмірі 507 грн 00 коп.
Оскільки карантин в Україні установлено з 12.03.2020 року, сума встановленого індексу інфляції та штрафні санкції слід обраховувати за період з 01.11.2019 року по 11.03.2020 року, тобто за 4 місяці 11 дів, що складає 132 дні.
Розрахунок:
Основна сума заборгованості за договором:Сума боргуз 01/11/2019 до 11/03/20207588,00 грн.Всього:7588,00 грн.
Інфляційні втрати:
Останній період (01/11/2019 - 11/03/2020)Індекс інфляціїЛистопад 2019100,10Грудень 201999,80Січень 2020100,20Лютий 202099,70
Розрахунок інфляційних витрат здійснюється за формулою
ІІС=(ІІ1:100)x(ІІ2:100)x(ІІ3:100)x...(ІІZ:100), де ІІ1 - індекс інфляції за перший місяць прострочення,.....ІІZ - індекс інфляції за останній місяць прострочення.
Останній період IIc(100,10:100)x(99,80:100)x(100,20:100)x(99,70:100)= 0.99799301
Інфляційне збільшення складає: 7588,00 x 0.99799301 - 7588,00 =-15,23 грн.
А тому, індекс інфляції на суму боргу 7588 грн 00 коп. за період з 01.11.2019 року по 11.03.2020 року відсутній.
Щодо стягнення штрафних санкцій за період з 01.11.2019 року по 11.03.2020 року, суд виходить з того, що позивачем не зазначено, які саме штрафні санкції він просить стягнути та не надає їхній розрахунок.
Ураховуючи викладене, позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Щаслива оселя» підлягають до задоволення частково, в частині стягнення суми встановленого індексу інфляції та штрафних санкцій слід відмовити.
Щодо відшкодування судових витрат, суд виходить з наступного:
Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
Стаття 137 ЦПК України передбачає, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Позивач у позовній заяві заявив про судові витрати, які понесло об`єднання співвласників багатоквартирного будинку у зв`язку із підготовкою позову: судовий збір та витрати на правничу допомогу (а.с. 1-2). До позову позивач долучив: копію договору про надання юридичних послуг № 20/08 від 20.08.2021 року (а.с. 22-23), копію замовлення на надання юридичних послуг від 20.08.2021 року (а.с. 24), квитанцію про сплату юридичних послуг № 780 від 15.09.2021 року (а.с. 25), акт приймання-передачі виконаних робіт від 23.08.2021 року (а.с. 26), копію довіреності від 20.08.2021 року (а.с. 27).
Отже, позивачем надано докази сплати витрат в сумі 2000 грн 00 коп. на правничу допомогу.
З відповідачів слід стягнути на користь позивача сплачений ним судовий збір у розмірі 2 481 грн 00 коп. та витрати на правничу допомогу у розмірі 2 000 грн 00 коп., а всього 4481 грн 00 коп. тобто з кожного по 2240 грн 50 коп.
Керуючись викладеним, відповідно до статей 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Щаслива оселя» задовольнити частково.
Стягнути у солідарному порядку з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Щаслива оселя» заборгованість в розмірі 7 588 грн 00 коп., яка утворилась за період з листопада 2019 року по жовтень 2022 року.
В частині стягнення суми встановленого індексу інфляції та штрафних санкцій відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Щаслива оселя» сплачений судовий збір та витрати на правничу допомогу з кожного по 2240 грн 50 коп.
Сторони у справі:
Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Щаслива оселя» (код ЄДРПОУ 40542768, адреса: вул. Героїв України, 17, м. Кременчук, Полтавська обл.).
Відповідачі:
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків та паспортні дану суду не відомі, адреса реєстрації: АДРЕСА_3 ).
ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків та паспортні дану суду не відомі, адреса реєстрації: АДРЕСА_3 ).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Полтавського апеляційного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Л.М. Семенова
Суд | Автозаводський районний суд м.Кременчука |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2023 |
Оприлюднено | 25.09.2023 |
Номер документу | 113628094 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Автозаводський районний суд м.Кременчука
Семенова Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні