ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2023 року м. Черкаси Справа № 908/910/23
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Філіпової І.С. розглянув у відкритому судовому засіданні заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Кортева Агрісаєнс Україна"</a> Наталії Якімлюк про ухвалення додаткового рішення у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кортева Агрісаєнс Україна"</a>,
до відповідача - Приватного сільськогосподарського підприємства "Покровське Агро",
про стягнення 793 195,39 грн,
представники сторін участі не брали.
У провадженні Господарського суду Черкаської області перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кортева Агрісаєнс Україна"</a> (далі - ТОВ "Кортева Агрісаєнс Україна") до Приватного сільськогосподарського підприємства "Покровське Агро" (далі - ПСП "Покровське Агро") про стягнення 793 195,39 грн.
Рішенням від 17.08.2023 господарський суд позов задовольнив повністю.
22.08.2023 від представника ТОВ "Кортева Агрісаєнс Україна", адвоката Наталії Якімлюк надійшла заява про ухвалення додаткового рішення з вимогою стягнути з ПСП "Покровське Агро" витрати на професійну правничу допомогу у зв`язку з розглядом справи № 908/910/23 у Господарському суді Черкаської області у розмірі 43 200 грн.
Ухвалою від 22.08.2023 господарський суд заяву представника ТОВ "Кортева Агрісаєнс Україна" Наталії Якімлюк про ухвалення додаткового рішення призначив до розгляду в судовому засіданні 21.09.2023 о 12:30.
07.09.2023 від представника позивача електронною поштою з накладенням кваліфікованого електронного підпису надійшла заява про розгляд справи за відсутності позивача.
Представники сторін у судовому засіданні 21.09.2023 участі не брали.
Копія ухвали від 22.08.2023 направлена на адресу відповідача повернулась до господарського суду з відміткою пошти "адресат відсутній за вказаною адресою", дата на поштовому штемпелі - 28.08.2023.
Позивач копію ухвали від 22.08.2023 отримав, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Отже, копія ухвали, направлена на адресу відповідача вважається врученою 28.08.2023.
Додатково відповідача повідомлено шляхом розміщення повідомлення на офіційному вебсайті Господарського суду Черкаської області 01.09.2023.
Відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. В оголошенні про виклик вказуються дані, зазначені в частині першій статті 121 цього Кодексу. (ч. 4 ст. 122 ГПК України)
На підставі викладеного господарський суд доходить висновку про належне повідомлення сторін про дату та час судового засідання.
Відповідно до ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
За ч. 1 ст. 221 ГПК України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Згідно зі ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.
Оскільки представником позивача до закінчення судових дебатів заявлено про намір подати докази, які підтверджують понесення витрат на правову допомогу та такі докази подано вчасно (протягом п`яти днів з дня ухвалення рішення по справі), у суду наявні підстави для розгляду поданої заяви.
Позивачем на підтвердження понесених витрат на правничу допомогу додано документи: Договір № 30-LS/17 про надання правової допомоги від 13.11.2017, Додаткову угоду № 1 від 26.11.2019 до договору про надання правової допомоги № 30-LS/17 від 13 листопада 2017 року, Додаткову угоду № 2 від 20.10.2020 до договору про надання правової допомоги № 30-LS/17 від 13 листопада 2017 року, Додаткову угоду № 4 від 25.01.2023 до договору про надання правової допомоги № 30-LS/17 від 13 листопада 2017 року та Додаткову угоду № 87 від 25.12.2022 до договору про надання правової допомоги № 30-LS/17 від 13 листопада 2017 року, Акт надання послуг від 17.01.2023 № 58, Рахунок на оплату від 17.01.2023 № 58, Платіжна інструкція від 27.01.2023 № 160026589 на суму 60 000 грн. Також у справі міститься Ордер на надання правничої (правової) допомоги адвокатом Якімлюк Н.О. серія АІ № 1303131 від 12.12.2022.
Згідно з ч. 1, п. 1, 4 ч. 3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу; витрати пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. (ч. 1-4 ст. 126 ГПК України)
Поняття особи, котра є адвокатом, наводиться в статті 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон № 5076-VI), котра зазначає, що адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Пунктом 9 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI встановлено, що представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення. (п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI)
Відповідно до ст. 19 Закону № 5076-VI видами адвокатської діяльності, зокрема, є:
- надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;
- складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;
- представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ст. 30 Закону № 5076-VI).
Дослідивши матеріали справи, господарський суд установив, що 13.11.2017 Адвокатське об`єднання "СЕЕ Атторнейс" (СЕЕ Attorneys) (далі - Адвокатське об`єднання) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Піонер Насіння Україна" (далі - Клієнт) підписали Договір № 30-LS/17 про надання правової допомоги. (далі - Договір)
Відповідно до п. 1.1. Договору, Адвокатське об`єднання зобов`язується надати Клієнту правову допомогу на умовах і в порядку, визначених цим Договором, а Клієнт зобов`язується сплатити Адвокатському об`єднанню винагороду (гонорар) за її надання та компенсувати фактичні витрати, необхідні для виконання доручення.
Правова допомога, яка надається Адвокатським об`єднанням, полягає у наступному:
1.2.1. надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності Клієнта;
1.2.2. здійснення захисту прав та законних інтересів Клієнта, його працівників;
1.2.3. складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;
1.2.7. представництво інтересів Клієнта у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного, кримінального судочинства, в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях, а також перед фізичними та юридичними особами. (п. 1.2. Договору)
Під час надання правової допомоги Адвокатське об`єднання має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом та правилами адвокатської етики, необхідні для належного надання правової допомоги, зокрема:
2.1.2. представляти і захищати права, свободи та інтереси Клієнта у судах усіх юрисдикцій та інстанцій, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об`єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань. (п. 2.1. Договору)
Під час надання правової допомоги Адвокатське об`єднання має право представляти інтереси Клієнта як позивача, відповідача або третьої особи, зокрема, під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного, кримінального судочинства в місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції. (п. 2.2. Договору)
У п. 3.1. Договору передбачено обов`язки Клієнта, серед іншого:
3.1.1. оплатити гонорар в розмірі та на умовах, визначених Договором;
3.1.2. компенсувати фактичні витрати на надання правової договори в порядку, передбаченому Договором;
3.1.3. оплатити судовий збір, якщо виникне така потреба під час виконання Договору.
Відповідно до п. 4.1. Договору, якщо інше не буде узгоджено Сторонами в додатках до цього Договору, вартість послуг Адвокатського об`єднання з надання правової допомоги складається з:
4.1.1. Гонорару, що визначатиметься шляхом множення кількості часу, витраченого працівниками Адвокатського об`єднання на надання послуг, на відповідні погодинні ставки цих працівників, визначені в Додатку № 1 до Договору.
4.1.2. Компенсації витрат на надання правової допомоги, відповідно до Розділу 5 цього Договору.
Гонорар є формою винагороди Адвокатського об`єднання за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги Клієнту. (п. 4.2. Договору)
При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, фінансовий стан Клієнта, кількість витраченого Адвокатським об`єднанням часу та інші істотні обставини. (п. 4.3. Договору)
За умови підписання Акту приймання-передачі наданих послуг Сторонами та отримання Клієнтом документів, передбачених у п. 4.11., Клієнт зобов`язується повністю сплатити рахунки, що виставляються Адвокатським об`єднанням не пізніше 10 (десяти) банківських днів з дати їх отримання Клієнтом. (п. 4.14. Договору)
Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань. (п. 8.1. Договору)
Сторони мають право вносити зміни та доповнення до Договору шляхом укладення відповідних додаткових угод. (п. 10.6. Договору)
26.11.2019 Адвокатське об`єднання "Ес Ел Ей" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Піонер Насіння Україна" підписали Додаткову угоду № 1 до договору про надання правової допомоги № 30-LS/17 від 13 листопада 2017 року, відповідно до п. 1 якої, у зв`язку зі зміною найменування Адвокатського об`єднання з "СЕЕ Атторнейс" на "Ес Ел Ей", зміни банківських реквізитів та електронних адрес, Сторони за взаємною згодою на підставі п. 10.6 Договору про надання правової допомоги № 30-LS/17 від 13 листопада 2017 року вирішили внести відповідні зміни до Договору про надання правової допомоги № 30-LS/17 від 13 листопада 2017 року та викласти розділ 11 Договору "Підписи сторін" у новій редакції, з урахуванням зміни найменування Адвокатського об`єднання із зазначенням відповідних реквізитів.
20.10.2020 Адвокатське об`єднання "Ес Ел Ей" та ТОВ "Кортева Агрісаєнс Україна" підписали Додаткову угоду № 2 до договору про надання правової допомоги № 30-LS/17 від 13 листопада 2017 року, відповідно до п. 1 якої, у зв`язку зі зміною найменування Клієнта з ТОВ "Піонер Насіння Україна" на ТОВ "Кортева Агрісаєнс Україна", зміною місцезнаходження та електронної адреси, Сторони за взаємною згодою на підставі п. 10.6 Договору про надання правової допомоги № 30-LS/17 від 13 листопада 2017 року вирішили внести відповідні зміни до Договору про надання правової допомоги N2 30-LS/17 від 13 листопада 2017 року та:
а. В преамбулі та в тексті укладеного Договору змінити назву з ТОВ "Піонер Насіння Україна" в усіх відмінках замінити на ТОВ "Кортева Агрісаєнс Україна".
b. Розділ 11 Договору "Підписи сторін" викласти у новій редакції з урахуванням зміни найменування та реквізитів Клієнта.
25.01.2021 Адвокатське об`єднання "Ес Ел Ей" та ТОВ "Кортева Агрісаєнс Україна" підписали Додаткову угоду № 4 до договору про надання правової допомоги № 30-LS/17 від 13 листопада 2017 року, відповідно до п. 1 якої, внесли зміни до п. 11 Договору у зв`язку зі зміною місцезнаходження Адвокатського об`єднання.
25.12.2022 Адвокатське об`єднання "Ес Ел Ей" та ТОВ "Кортева Агрісаєнс Україна" підписали Додаток № 87 до договору про надання правової допомоги № 30-LS/17 від 13 листопада 2017 року (далі - Додаток № 87), відповідно до п. 1 якого, Адвокатське об`єднання зобов`язується надати Клієнту правову допомогу з метою захисту прав та законних інтересів Клієнта, яка включає в себе наступне:
1.1. аналіз документів, наданих Клієнтом, щодо господарських відносин з контрагентом ПСП "Покровське Агро" (код ЄДРПОУ 40777030);
1.2. підготовка, підписання та направлення листів, вимог, претензій, відповідей на вимоги, позовних заяв, відзивів, заперечень, пояснень, будь-яких інших процесуальних документів та представництво Клієнта у будь-яких судових справах, які розглядатимуться Господарським судом Запорізької області між ТОВ "Кортева Агрісаєнс Україна" та ПСП "Покровське Агро" (код ЄДРПОУ 40777030);
1.3. періодичне інформування Клієнта про хід та проміжні результати надання правової допомоги.
Обсяг правової допомоги, визначений в п. 1 цього Додатку, є орієнтовним. Фактично надана правова допомога буде залежати від доцільності та можливості її надання, та буде узгоджуватися Сторонами усно або за допомогою направлення листів Адвокатським об`єднанням та прийняття запропонованого плану дій Клієнтом шляхом використання електронної пошти. (п. 2 Додатку № 87)
Загальна вартість правової допомоги Адвокатського об`єднання за цим Додатком складає 36 000 (тридцять шість тисяч), 00 гривень. Вартість правової допомоги вказана без урахування ПДВ та інших податків, які будуть додатково включені до рахунку в разі необхідності. (п. 3 Додатку № 87)
Додаток набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань. (п. 4 Додатку № 87)
Додаток є невід`ємною частиною договору про надання правової допомоги № 30-LS/17 від 13 листопада 2017 року. (п. 5 Додатку № 87)
Суд враховує, що у п. 1.2. Додатку № 87 сторони узгодили надання правової допомоги щодо представництва Клієнта у будь-яких судових справах, які розглядатимуться Господарським судом Запорізької області між ТОВ "Кортева Агрісаєнс Україна" та ПСП "Покровське Агро" (код ЄДРПОУ 40777030), проте враховуючи зміну юридичної адреси ПСП "Покровське Агро" і направлення справи що розглядається у зв`язку з цим до Господарського суду Черкаської області суд розцінює узгоджені в Договорі, в тому числі в Додатку № 87 умови, в тому числі щодо справи № 908/910/23, яка розглядається Господарським судом Черкаської області.
17.01.2023 сторонами підписано Акт надання послуг № 58, зі змісту якого випливає, що Виконавцем були виконані наступні роботи (надані такі послуги):
1. Правова допомога на суму без ПДВ - 36 000 грн.
2. Компенсація судового збору без ПДВ - 14 000 грн.
Сума ПДВ - 10 000 грн.
Також 17.01.2023 Адвокатським об`єднанням виставлено Рахунок на оплату № 58 за:
1. Правову допомогу на суму без ПДВ - 36 000 грн.
2. Компенсацію судового збору без ПДВ - 14 000 грн.
Сума ПДВ - 10 000 грн.
Відповідно до Платіжної інструкції від 27.01.2023 № 160026589, Клієнт перерахував на рахунок Адвокатського об`єднання 60 000 грн із зазначенням призначення платежу: оплата згідно рахунку № 58 від 17.01.2023 року. В т.ч. ПДВ 10 000.
З аналізу положень ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" випливає, що за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту адвокат отримує винагороду у вигляді гонорару, обчислення якого, підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
Водночас, розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань, з урахуванням складності справи, кваліфікації, досвіду і завантаженості адвоката та інших обставин. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. У разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу й обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання) розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.
При цьому адвокатський гонорар може існувати в двох формах - фіксований розмір та погодинна оплата. Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплати гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката у залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв (аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 07.09.2020 у справі №910/4201/19).
Отже, встановлення сторонами в умовах договору про надання правової допомоги гонорару у фіксованому розмірі, не передбачає необхідності зазначення адвокатом відомостей щодо витраченого часу та вартості кожної дії виконаної ним на захист інтересів свого клієнта в суді, оскільки розмір винагороди за надання правової допомоги визначений у Договорі у вигляді фіксованої суми, він не змінюється залежно від обсягу послуг та витраченого адвокатом часу.
Верховний Суд у постанові від 01.08.2019 по справі № 915/237/18 зазначив, що розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом, і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має права його змінювати і втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.
Водночас в заяві про ухвалення додаткового рішення на виконання ч. 3 ст. 126 ГПК України адвокат наводить детальний опис послуг із зазначенням витраченого часу, всього витрачено 13 год. 30 хв. (а.с. 192, зі звороту).
У розумінні положень ч. 5 ст. 126 ГПК України у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Крім того, зважаючи на наведені положення законодавства, у разі недотримання вимог ч. 4 ст. 126 ГПК України суду надано право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони.
Зазначеної позиції дотримується Об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного суду у справі №922/445/19 від 03.10.2019.
Відповідач не надав суду заперечень щодо заявленого розміру судових витрат.
Тобто суд, за відсутності клопотання іншої сторони, не має права зменшувати розмір судових витрат.
Водночас, суд зазначає, що надані позивачем докази на підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу адвоката не є безумовною підставою для відшкодування судом витрат на професійну правничу допомогу в зазначеному розмірі з іншої сторони, адже їх розмір має бути доведений, документально обґрунтований та відповідати критерію розумної необхідності таких витрат.
Аналогічна правова позиція викладена у додатковій постанові Верховного Суду від 11.12.2018 у справі № 910/2170/18.
Відповідно до ч. 5 ст. 129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує:
1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи;
2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;
3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо;
4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Судом, враховуючи критерії, визначені у ч. 5 ст. 129 ГПК України, встановлено, що понесені відповідачем витрати відповідають таким критеріям.
Господарський суд враховує, що загальна вартість правової допомоги Адвокатського об`єднання, відповідно до п. 3 Додатка № 87 складає 36 000 грн, водночас міститься уточнення, що вартість правової допомоги вказана без урахування ПДВ, які будуть додатково включені до рахунку в разі необхідності.
17.01.2023 Адвокатським об`єднанням виставлено Рахунок на оплату № 58, до якого включено правову допомогу на суму без ПДВ - 36 000 грн, компенсацію судового збору без ПДВ - 14 000 грн та суму ПДВ - 10 000 грн.
З наданої позивачем платіжної інструкції випливає, що позивачем сплачено Адвокатському об`єднанню всю суму, в т.ч. ПДВ. Відтак, стягненню з відповідача підлягає 43 200 грн витрат за правничу допомогу (в т.ч. 7 200 грн ПДВ), що сплачені позивачем Адвокатському об`єднанню.
Отже, витрати позивача на правову допомогу в розмірі 43 200 грн є підтвердженими та співмірними зі складністю справи і виконаною адвокатом роботою.
Керуючись ст. 126, 129, 233, 236-241, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Кортева Агрісаєнс Україна"</a> Наталії Якімлюк про ухвалення додаткового рішення задовольнити.
Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства "Покровське Агро" (ідентифікаційний код 40777030, вул. Небесної Сотні, буд. 33, офіс 33/1, м. Черкаси, 18002) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кортева Агрісаєнс Україна"</a> (ідентифікаційний код 31352075, вул. Сагайдачного Петра, буд. 1, м. Київ, 04070) витрати на професійну правничу допомогу у зв`язку з розглядом справи № 908/910/23 у Господарському суді Черкаської області у розмірі 43 200 грн.
Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Додаткове рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копії додаткового рішення направити сторонам.
Повне додаткове рішення складено та підписано 21.09.2023.
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 21.09.2023 |
Оприлюднено | 25.09.2023 |
Номер документу | 113651044 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Зарічанська З.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні