ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКО Ї ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"11" березня 2010 р. Справа № 33/12-10-179
За позовом: приватного підприємства „Ринок Южний”, м. Одеса
до відповідача: фізично ї особи - підприємця ОСОБА _1, м. Одеса
про розірвання договор у
За участю представників сторін:
від позивача: Єрохов В.М. , довіреність в матеріала х справи;
від відповідача: ОСОБА_3 , довіреність в матеріала х справи;
СУТЬ СПОРУ: позива чем у справі заявлені вимоги про розірвання договору про надання відповідачу права н а надання послуг необхідних для здійснення торгівельної діяльності.
Відповідачем у справі позо вні вимоги заперечуються з м отивів їх необґрунтованості та безпідставності.
Розглядом матеріалів сп рави встановлено:
01 січня 2009 року прива тним підприємством „Ринок Юж ний” та суб' єктом підприємн ицької діяльності ОСОБА_1 укладено договір №1/ЧП, за умовами якого, позивачем н адано відповідачу право на н адання послуг необхідних для здійснення торговельної дія льності на площі 520 кв.м.
Положеннями означен ого договору визначено що ПП „Ринок Южний” отримує від ві дповідача щомісячну плату з а надане право на здійснення послуг, а фізична особа-підпр иємець має право використов увати об' єкт договору для з дійснення підприємницької д іяльності, забезпечувати спл ату риночного збору, дотриму ватись встановленого режиму роботи ринку, правил пожежно ї безпеки тощо.
Угода сторін, як різнов ид договору майнового наміру , відповідає положенням ст. 792 Ц К України, ст.ст. 283-286 ГК України та виконується сторонами, на день розгляду справи, належн им чином.
Вимоги про розірвання договору оренди між сторона ми у справі обґрунтовуються посиланням позивача на пункт 3 „Положення про основні вимо ги до організації діяльності продовольчих, непродовольчи х та змішаних ринків” затвер дженого постановою Кабінету Міністрів України № 868 від 29 ли пня 2009 року яким визначено, що п ослуги з обслуговування та у тримання торговельних місць на території ринку надаютьс я суб' єктом господарювання , який є юридичною особою, та в ідсутністю у СПД ОСОБА_1 статусу юридичної особи.
Господарський суд заз начає, що згідно положень ст. 5 ГПК України конституційні о снови правопорядку у сфері г осподарювання, поряд з іншим и, становлять визнання усіх с уб' єктів права власності рі вними перед законом; право ко жного на підприємницьку діял ьність не заборонену законом , визначення виключно законо м правових засад і гарантій п ідприємництва, забезпечення державного захисту конкурен ції у підприємницькій діяльн ості, недопущення зловживанн я монопольним становищем на ринку, неправомірного обмеже ння конкуренції та недобросо вісної конкуренції; визнання і дія в Україні принципу верх овенства права.
Частиною другою статт і 25 ГК України органом державн ої влади, місцевого самовряд ування, що регулюють відноси ни у сфері господарювання, за бороняється приймати акти аб о вчиняти дії, що визначають п ривілейоване становище суб' єктів господарювання тієї чи іншої форми власності, або ст авлять у нерівне становище о кремі категорії суб' єктів г осподарювання чи іншими спос обом порушають правила конку ренції.
Положеннями ст. 31 ГК Укр аїни визначено, що встановле ння обмежень на здійснення о кремих видів господарської д іяльності визнається дискри мінацією суб' єктів підприє мницької діяльності.
Положеннями ст.ст. 42; 43; 45; 49 ГК України визначено, що під приємництво - самостійна, ін іціативна, систематична, на в ласний ризик господарська ді яльність, що здійснюється су б' єктами господарювання (пі дприємцями) з метою досягнен ня економічних і соціальних результатів та одержання пр ибутку.
Підприємці мають прав о без обмежень здійснювати б удь-яку підприємницьку діяль ність, яку не заборонено зако ном в будь-яких організаційн их формах, передбачених зако ном.
Підприємці зобов' яза ні не завдавати шкоди довкіл лю, не порушувати права та зак онні інтереси громадян і їх о б' єднань, інших суб' єктів господарювання, установ, орг анізацій, органів місцевого самоврядування і держави.
Право кожного на підпр иємницьку діяльність, яка не заборонена законом, передба чено у ст. 42 Конституції Украї ни.
Порівняльний аналіз ч инного законодавства та затв ердженого постановою Кабіне ту Міністрів України № 868 від 2 9 липня 2009 року „Положення про о сновні вимоги до організації діяльності продовольчих, не продовольчих та змішаних рин ків” свідчить про помилкове тлумачення позивачем пункту 3 означеного документу та без підставного висновку про заб орону фізичним особам - підп риємцям бути орендарями торг овельних місць, надавати пос луги необхідні для здійсненн я торговельної діяльності.
У затвердженому поста новою Кабінету Міністрів Укр аїни № 868 від 29 липня 2009 року Типо вому договорі оренди торгово го місця означений у пункті 3 „ Положення про основні вимоги до організації діяльності п родовольчих, непродовольчих ринків та змішаних ринків” с уб' єкт підприємницької дія льності - юридична особа виз начений як орендодавець. Нія ких заборон суб' єктам підп риємницької діяльності - фі зичним особам бути орендарям и торговельних місць на ринк у вищеозначена постанова №868 в ід 29 липня 2009 року Кабінету Мін істрів України не містить, а пункт 7 Типового договору оре нди торгового місця безпосер едньо передбачає право оренд аря здавати об' єкт оренди у суборенду за згодою орендод авця, якщо інше не встановлен о договором або законом.
Діючим законодавством України фізичним особам-під приємцям не заборонено право оренди торговельних місць, т а можливість, за згодою оренд одавця, здавати орендовані т орговельні місця в суборенду у зв' язку з чим у господарсь кого суду відсутні правові п ідстави для задоволення позо вних вимог у справі з зазначе них у позові підстав.
Господарський суд заз начає також, що право на зверн ення до суду у разі недотрима ння вимог законодавства щодо здійснення суб' єктами госп одарювання певних видів госп одарської діяльності віднос иться до компетенції спеціал ьно уповноважених наглядови х та/або контролюючих органі в які, за наявності правових п ідстав, можуть бути позивача ми (Інформаційний лист ВГСУ № 01-08/12 від 15 січня 2010 року).
ПП „Ринок Южний” нагля довими/контрольними функція ми не наділений.
Позивач, звертаючись д о суду, не обґрунтував поруше ння відповідачем своїх прав та/або охоронюваних законом інтересів, що є самостійною п ідставою для відмови у задов оленні позовних вимог.
Судові витрати у спра ві покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст.49; 82-84 ГПК Укр аїни, господарський суд
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволені по зовних вимог у справі № 33/12-10-1 79.
Рішення господарського с уду області підписане 13 берез ня 2010 року.
Суддя
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2010 |
Оприлюднено | 30.09.2010 |
Номер документу | 11365542 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Мазур Д.Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні