Справа № 468/1065/23
2/468/337/23
БАШТАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
56101 Миколаївська область м. Баштанка вул. Полтавська 43
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.09.2023 року Баштанський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого - судді Муругова В.В., за участю секретаря судового засідання - Серака Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Баштанка цивільну справу № 468/1065/23 за позовом ОСОБА_1 до Привільненської сільської ради Баштанського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про визначення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . У позовній заяві позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її двоюрідна баба ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина на земельну ділянку, кадастровий номер 4820685300:06:000:0079, площею 7,22 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Позивач є спадкоємцем після померлої. Інших спадкоємців, які прийняли спадщину, немає. Позивач пропустив строк звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. На думку позивача, строк для звернення до нотаріальної контори був пропущений з поважних причин, оскільки території України був запроваджений воєнний стан, на території Миколаївської області відбувались бої та здійснювались обстріли, у зв`язку з цим позивач, яка має на утриманні малолітню дитину, яку доглядає сама, оскільки чоловік позивача є військовослужбовцем, не мала змоги подати заяву про прийняття спадщини до нотаріуса за місцем відкриття спадщини. У квітні 2023 року позивач звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, проте їй було відмовлено у вчинені нотаріальної дії через пропуск строку для прийняття спадщини. Посилаючись на викладене, позивач просила про визначення їй додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 тривалістю в два місяці.
Від представника позивача надійшла заява про підтримання позову та розгляд справи за відсутності сторони позивача.
Від відповідача Привільненської сільської ради Баштанського району Миколаївської області надійшла заява про розгляд справи за відсутності відповідача. До суду відзив на позов не надходив.
З огляду на те, що належним чином повідомлені сторони до суду не з`явилися, в матеріалах справи є достатньо даних про права та обов`язки сторін, суд ухвалив про слухання справи за відсутності сторін.
Дослідивши наявні у справі матеріали (копію витягу з наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 09.07.2021 року №160; копію посвідчення учасника бойових дій; копію витягу з реєстру територіальної громади від 16.05.2023 року; копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 ; копію свідоцтва про шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ; копію військового квитка ОСОБА_1 ; копію витягу з реєстру територіальної громади від 16.05.2023 року; копію акту про проживання однією сім`єю від 12.05.2023 року; копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 ; копію довідки Привільненської сільської ради від 26.04.2023 року №744/01-05-6/21; копію заповіту ОСОБА_2 від 04.12.2009 року; копію інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 10.05.2023 року; копію заяви ОСОБА_1 від 10.06.2022 року; копію постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 26.04.2023 року; копію декларації про укладення договору з лікарем; копії виписних епікризів ОСОБА_2 ; копію спадкової справи №44/2023 після смерті ОСОБА_2 ), суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина на земельну ділянку за кадастровим номером 4820685300:06:000:0079, площею 7,22 га, яка розташована в межах території Привільненської сільської ради Баштанського району Миколаївської області.
Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем після померлої за заповітом, проте протягом встановленого законом шестимісячного строку не звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, натомість відповідну заяву подала 26.04.2023 року. На підставі заяви позивача нотаріусом була винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з тим, що позивач на момент відкриття спадщини разом із спадкодавцем не була зареєстрована і не проживала, в установлений законом шестимісячний строк із заявою про прийняття спадщини не зверталася.
Зазначені правовідносини врегульовані ст.ст. 1269 ч.1; 1270 ч.1; 1272 ч.3 ЦК України, із змісту яких слідує, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але не проживав на час відкриття спадщини із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно з постановою Верховного Суду від 17.10.2018 року №681/203/17-ц вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи. Принцип «пропорційності» тісно пов`язаний із принципом верховенства права: принцип верховенства права є фундаментом, на якому базується принцип «пропорційності», натомість принцип «пропорційності» є умовою реалізації принципу верховенства права і водночас його необхідним наслідком. Судова практика Європейського суду з прав людини розглядає принцип «пропорційності» як невід`ємну складову та інструмент верховенства права, зокрема й у питаннях захисту права власності. Дотримання принципу «пропорційності» передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, все одно буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу, якщо не було дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Ужиті державою заходи мають бути ефективними з точки зору розв`язання проблеми суспільства, і водночас пропорційними щодо прав приватних осіб. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод заінтересованої особи, оскільки обмеження не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.
За такого, строк для прийняття позивачем пропущений з поважних причин, оскільки на території України був запроваджений воєнний стан, на території Миколаївської області відбувались бої та здійснювались обстріли. Та оскільки жоден інший спадкоємець із заявою про прийняття спадщини не звертався, спадщина не визнавалась відумерлою, суд з врахуванням принципу пропорційності, з врахуванням відсутності заперечень проти позову з боку відповідача, вважає можливим визначити позивачу додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
За такого, позов підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, на підставі ст.ст. 1269 ч.1; 1270 ч.1; 1272 ч.3 ЦК України та керуючись ст.ст. 12; 13; 81; 264; 265ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Привільненської сільської ради Баштанського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженці м. Миколаєва Миколаївської області, визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Миколаєві Миколаївської області, тривалістю в два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана Миколаївському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).
Відповідач: Привільненська сільська рада Баштанського району Миколаївської області (зареєстроване місце знаходження: вул. Перемоги, 259 с. Привільне Баштанського району Миколаївської області, ідентифікаційний код 04376498)
Повне судове рішення складене 25.09.2023 року.
суддя:
Суд | Баштанський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2023 |
Оприлюднено | 26.09.2023 |
Номер документу | 113681668 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Баштанський районний суд Миколаївської області
Муругов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні