Рішення
від 01.09.2023 по справі 589/2301/22
ШОСТКИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 589/2301/22

Провадження № 2/589/424/23

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2023 року

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого судді Євдокімової О.П.

при секретарі Юрочко Л.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Шостка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 треті особи Управління житлово-комунального господарства Шосткинської міської ради, приватне підприємство «Івушка Шостка» про усунення перешкод у користуванні майном,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Шосткинського міськрайонного суду з позовною заявою до відповідача про усунення перешкод у користуванні майном. Свої позовні вимоги він мотивує тим, що він з 08.12.2015 р. зареєстрований та проживає зі своєю дружиною та двома дітьми за адресою АДРЕСА_1 . Від колишніх власників нашої квартири та від сусідів йому відомо, що за їхньою квартирою було закріплено частину підвалу, який розташований під під`їздом будинку, де знаходиться наша квартира. Вказана частина підвалу знаходиться у другому під`їзді будинку АДРЕСА_2 з лівої сторони від входу у підвал. Оскільки на час придбання квартири та у подальшому позивач проходив військову службу за контрактом у Національній Гвардії України, у нього не було не тільки часу, а й можливості займатись облаштуванням підвального приміщення. У кінці 2021 року ОСОБА_1 був звільнений зі служби за станом здоров`я. Через деякий час з`ясував, що значна частина підвального приміщення, у тому числі і та частина, яка була закріплена за його квартирою, кимось зайнята (відгороджена металевими дверима та замкнена на навісний замок). Згодом позивач дізнався, що його частину зайняв відповідач по справі ОСОБА_2 , який проживає у квартирі АДРЕСА_3 . На багаточисленні звернення, про звільнення частини позивача, відповідач категорично відмовляв. Крім цього позивач звернувся до Шосткинської міської ради з цього питання та отримав відповідь про те, що для вирішення цього спору я маю звертатись до суду.

Ухвалою суду від 19.08.2022 року провадження у справі було відкрито в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 06.03.2023 року підготовче провадження було закрито та призначено справу до розгляду.

В судове засідання позивач та третя особа не з`явились, надали суду заяви в який зазначили, що позов підтримують та справу просить слухати без їх участі.

Відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явився, будь яких заяв суду не надав.

Суд, зважаючи на зазначене, за згодою позивача, ухвалив про винесення рішення при заочному розгляді справи, у відсутності відповідача, на підставі наявних у справі доказів, яких достатньо для вирішення позову по суті.

Суд, дослідивши докази по справі встановив наступні факти і відповідні їм правовідносини.

У відповідності до ч. 1 ст. 316 Цивільного кодексу України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Статтею 321 Цивільного кодексу встановлено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Конституційний Суд України рішеннями від 02.03.2004 № 4-рп/2004 у справі № 1-2/2004 та від 09.11.2011 № 14-рп/2011 у справі № 1-22/2011 надав офіційні тлумачення стосовно питань, суть яких зводиться до того, що право власності на допоміжні приміщення, технічне обладнання, елементи зовнішнього благоустрою житлового будинку виникає одночасно з правом власності на квартиру, незалежно від підстав його набуття, та не потребує будь-яких дій для його підтвердження (наприклад, створення об`єднання співвласників, вступу до нього).

У відповідності до п. 1 ч. 1 статті 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», співвласники мають право: вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників.

Частиною 3 статті 6 вищевказаного закону встановлено, що у разі відчуження квартири чи нежитлового приміщення новий власник набуває усіх прав попереднього власника як співвласника.

Отже, право власності на господарські будівлі, споруди і приміщення багатоквартирного будинку набуваються особами разом із набуттям права власності на житлові приміщення даного будинку. При цьому у разі відчуження квартири чи нежитлового приміщення новий власник набуває усіх прав попереднього власника як співвласник (частина 3 статті 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).

Відповідно до частини 1 статті 355 Цивільного кодексу України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно).

Частинами 1, 2 статті 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників. Спільне майно багатоквартирного будинку не може бути поділено між співвласниками, і такі співвласники не мають права на виділення в натурі частки із спільного майна багатоквартирного будинку. При цьому до спільного майна багатоквартирного будинку відносяться приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія (пункт 6 частини 1 статті 1 вказаного Закону).

Отже, враховуючи вищевикладені вимоги чинного законодавства, окремого правовстановлюючого документа, який би визначав частку співвласника багатоквартирного будинку в майні спільної власності будинку не існує.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення);

Як зазначено у п. 6 ч. 1 ст. 1 вищевказаного Закону, спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.

Статтею 5 Закону встановлено, що спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників. Спільне майно багатоквартирного будинку не може бути поділено між співвласниками, і такі співвласники не мають права на виділення в натурі частки із спільного майна багатоквартирного будинку.

Згідно п. 1 ч. 1 статті 6 Закону, співвласники мають право: вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників.

Як вбачається з плану поверхів будівлі літери «А-3» по АДРЕСА_2 інвентаризаційної справи, підвальні приміщення розташовані як у першому під`їзді, де проживає ОСОБА_2 , так і у другому під`їзді, де проживає позивач. (а.с.16,17)

Таким чином, позивач має право вільно користуватись спільним майном багатоквартирного будинку, а саме, допоміжним приміщенням багатоквартирного будинку частиною підвалу, що розташований у другому під`їзді б. АДРЕСА_2 .

На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути судовий збір в сумі 992,40 гривні (а.с.1).

На підставі вище викладеного та керуючись ст. ст. 316, 321 ЦК України, ст. 5, 175, 278, 279 ЦПК України, ст. 5, 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов`язати ОСОБА_2 усунути перешкоди в користуванні ОСОБА_1 частиною підвалу, що знаходиться під другим під`їздом б. АДРЕСА_2 та розташоване крайнім зліва у ряду, який виходить у сторону вищевказаної вулиці та позначене цифрою «12», шляхом передачі ОСОБА_1 ключів від вказаного приміщення.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 992,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до апеляційного суду Сумської області.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Суддя Шосткинського міськрайонного суду

Сумської області О.П.Євдокімова

СудШосткинський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення01.09.2023
Оприлюднено27.09.2023
Номер документу113683496
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них

Судовий реєстр по справі —589/2301/22

Ухвала від 15.02.2024

Цивільне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Євдокімова О. П.

Ухвала від 11.01.2024

Цивільне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Євдокімова О. П.

Рішення від 01.09.2023

Цивільне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Євдокімова О. П.

Ухвала від 06.03.2023

Цивільне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Євдокімова О. П.

Ухвала від 18.08.2022

Цивільне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Євдокімова О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні