ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" вересня 2023 р.м. ХарківСправа № 922/2860/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Буракової А.М.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради "Обласний клінічний протитуберкульозний диспансер №7", м. Харків до Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Ойл Сервіс", м. Львів про стягнення 38952,00 грн. без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради "Обласний клінічний протитуберкульозний диспансер №7" (позивач) звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Ойл Сервіс" (відповідач) про стягнення з відповідача 38952,00 грн. за невиконання договору № 91/10 від 12.10.2020 та 2589,00 грн. судового збору.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 05.07.2023 позовну заяву Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради "Обласний клінічний протитуберкульозний диспансер №7" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Ойл Сервіс" про стягнення 38952,00 грн. було залишено без руху, встановлено позивачу строк та спосіб усунення недоліків позовної заяви.
18.07.2023 позивач усунув недоліки позовної заяви, подавши до суду заяву про уточнення позовних вимог (вх.№ 18779) та письмові пояснення на позовну заяву (вх.№ 18780).
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 24.07.2023 позовна заява була прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання).
Відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Будь-яких заяв або клопотань, про можливість подання яких було роз`яснено ухвалою Господарського суду Харківської області від 24.07.2023, на адресу суду від учасників справи не надходило, як і не надходило клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідно до ст. 252 ГПК України.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду від 05.07.2023 та ухвала суду про відкриття провадження у справі від 24.07.2023 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленнями про вручення (з відміткою судова повістка) на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - 79008, м. Львів, вул. Староєврейська, 7А. Але, судова кореспонденція адресована відповідачу була повернута поштою на адресу суду із позначкою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України, учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Згідно ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, в силу пункту 5 частини 6 статті 242 ГПК України, день невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвал суду.
У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом. Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання. Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 названого Закону, для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень"). Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з процесуальними документами у справі № 922/2860/23 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Матеріали справи свідчать, що всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог та судом дотримано, під час розгляду справи, обумовлені чинним ГПК України процесуальні строки для звернення із заявами по суті справи та іншими заявами з процесуальних питань.
Отже, за висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.
Згідно ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані докази, суд встановив наступне.
12 жовтня 2020 року між Комунальним некомерційним підприємством Харківської обласної ради "Обласний клінічний протитуберкульозний диспансер №7" (покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Транс Ойл Сервіс" (постачальник) було укладено договір № 91/10 (надалі - договір).
Відповідно до п. 1.1. договору, покупець за рахунок коштів міського бюджету доручає, а постачальник зобов`язується поставити та передати у власність Бензин марки А-95 (талони 10л і 20л) (код ДК 021-2015:09130000-9 Нафта і дистиляти) (надалі - товар) через мережу АЗС м. Харкова за талонами номіналом 10 або 20 літрів, а покупець - сплатити за товар, визначений в асортименті, якості, кількості та за цінами, які зазначені у специфікації до договору (додаток №1), яка є невід`ємною частиною цього договору.
Згідно п. 1.2. договору, талон - є документом обов`язкової звітності встановленого постачальником зразка та форми, одноразового використання, який посвідчує право покупця або уповноваженої ним особи на одержання певної кількості та певної марки пального на АЗС. Талон надає право покупцю або уповноваженої ним особі отримати товар на АЗС.
Пунктом 2.1. договору було передбачено, що ціна на товар встановлюється в національній валюті України - гривні, за 1 літр товару з урахуванням усіх податків, зборів та інших витрат (в тому числі вартість зберігання товару до фактичного отримання його покупцем).
Згідно п. 2.3. договору, сума договору складає 38960,00 грн., у т.ч. ПДВ 20% - 6493,33 грн.
Відповідно до пунктів 2.4., 2.5. договору, оплата за товар здійснюється у безготівковій формі, в національній валюті України, протягом 14 (чотирнадцяти) банківських днів з моменту підписання сторонами видаткової накладної за умови надходження фінансування на рахунок покупця. Разом з товаром постачальник передає покупцеві супровідні документи та приналежності, що стосуються товару та підлягають передачі разом із ним.
У відповідності до п. 3.1. договору, постачальник здійснює поставку та передачу товару на складі покупця: 61037, м. Харків, просп. Московський, 197. Строк поставки до 31.12.2020.
Згідно п. 3.2. договору, постачальник зобов`язується забезпечити наявність та поставити визначену кількість товару за першою вимогою покупця по факту пред`явлення ним талонів на певній АЗС.
Відпуск товару покупцю здійснюється цілодобово за талонами через мережу АЗС постачальника в межах Харкова (пункт 3.3. договору).
З моменту переходу до покупця права власності на товар та до моменту його фактичного отримання на АЗС товар перебуває на відповідальному зберіганні у постачальника (п. 3.4. договору).
Відповідно п. 6.5. договору, постачальник зобов`язаний забезпечити поставку товару у строки, встановлені даним договором. Забезпечити якість товару встановленим нормам якості на даний товар.
У відповідності до п. 9.1. договору, договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до 31.12.2020 року.
Згідно п. 10.1. договору зміни та доповнення до договору оформлюються в письмовій формі як додаткові угоди та підписуються уповноваженими представниками обох сторін.
На підставі додаткової угоди №1 від 04 листопада 2020 року до договору сума договору змінилася і склала 38952,00 грн.
20 жовтня 2020 року між сторонами була складена видаткова накладна № 499 щодо поставки товару (бензин А-95 у кількості 2000л) на загальну суму 38952,00 грн.
Також, 20 жовтня 2020 року між сторонами був складений акт приймання-передачі талонів на пальне за договором, у відповідності до якого постачальник передав у власність, а покупець прийняв талони на пальне у кількості 160 шт.: бензин А-95 - 120 шт. по 10л, 40 шт. по 20л.
Відповідно до платіжного доручення № 194 від 26.10.2020 позивач сплатив відповідачу 38952,00 грн. згідно договору та видаткової накладної № 499 від 20.10.2020.
Згідно позову позивач вказує, що під час пред`явленні талонів на заправках йому було відмовлено в отриманні палива. У телефонній розмові з представником відповідача, позивача завірили, що дана ситуація тимчасова та буде вирішена найближчим часом.
З матеріалів справи вбачається, що інформаційним листом № 1247 від 17.12.2020 року директор відповідача повідомив, що з 17.12.2020 буде змінено інструмент обслуговування транспортних засобів та буде проведено поетапний обмін талонів на паливні картки з лімітом, відповідно до залишків неотоварених талонів, без додаткової за це оплати покупцем.
31 грудня 2020 року між сторонами було складено акт приймання-передачі (заміни талонів на картки на пальне) за договором, у відповідності до якого постачальник передав, а покупець прийняв картку на пальне у кількості 1 штука на 2000л бензину А-95.
Позивач вказує, що під час спроби використання вказаної картки на АЗС міста Харкова стало відомо, що вказана картка не активна, про що свідчить службовий документ № 46460 від 05.04.2021 (чек). Можливість активувати відповідну картку мав тільки відповідач. Також, позивачем була надана до суду копія нульового чеку № 46457 від 05.04.2021.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем була направлена відповідачу претензія щодо невиконання умов договору.
При цьому суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази поставки та передачі відповідачем у власність позивача бензину марки А-95 у кількості 2000л на суму 38952,00 грн. за договором та докази повернення відповідачем позивачу суми у розмірі 38952,00 грн. за договором.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За приписом ст. 76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 2 ст. 693 Цивільного кодексу України, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ч. 2 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України).
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі № 918/631/19 викладено висновок, відповідно до якого виходячи із системного аналізу вимог чинного законодавства аванс (попередня оплата) - це грошова сума, яка не забезпечує виконання договору, а є сумою, що перераховується згідно з договором наперед, у рахунок майбутніх розрахунків, зокрема, за товар який має бути поставлений, за роботи, які мають бути виконані. При цьому аванс підлягає поверненню особі, яка його сплатила, лише у випадку невиконання зобов`язання, за яким передавався аванс, незалежно від того, з чиєї вини це відбулося (висновок про застосування норм права, викладений у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 21.02.2018 у справі № 910/12382/17) (п. 68 постанови).
Ураховуючи вищевикладене, те, що в матеріалах справи відсутні докази поставки та передачі позивачу бензину марки А-95 у кількості 2000л на суму 38952,00 грн. за договором та докази повернення відповідачем позивачу суми у розмірі 38952,00 грн. за договором, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
Вирішуючи питання розподілу судового збору, суд керується ст. 129 ГПК України, у зв`язку з чим судовий збір у розмірі 2684,00 грн. покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 124, 129 Конституції України, ст.ст. 4, 11, 12, 13, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 120, 123, 129, 165, 178, 202, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Ойл Сервіс" (79008, м. Львів, вул. Староєврейська, 7А, код ЄДРПОУ 42647162) на користь Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради "Обласний клінічний протитуберкульозний диспансер №7" (61037, м. Харків, пр-т Героїв Харкова, 197, код ЄДРПОУ 30655442) 38952,00 грн. за невиконання договору та 2684,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного рішення.
УЧАСНИКИ СПРАВИ:
Позивач: Комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради "Обласний клінічний протитуберкульозний диспансер №7" (61037, м. Харків, пр-т Героїв Харкова, 197, код ЄДРПОУ 30655442).
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Транс Ойл Сервіс" (79008, м. Львів, вул. Староєврейська, 7А, код ЄДРПОУ 42647162).
Повне рішення складено "22" вересня 2023 р.
СуддяА.М. Буракова
справа № 922/2860/23
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.09.2023 |
Оприлюднено | 27.09.2023 |
Номер документу | 113690035 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Буракова А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні