Рішення
від 25.09.2023 по справі 345/3855/23
КАЛУСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №345/3855/23

Провадження № 2/345/1036/2023

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25.09.2023 р. м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області:

в складі: головуючого судді Мигович О.М.

секретаря Бабійчук Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Калуші справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Виконавчий комітет Угринівської сільської ради про позбавлення батьківських прав, суд -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 третя особа: Виконавчий комітет Угринівської сільської ради про позбавлення батьківських прав, мотивуючи тим, що відповідач є її колишнім чоловіком та батьком малолітнього сина ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до Рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 11.10.2017 року шлюб між позивачкою та відповідачем розірвано, сина ОСОБА_3 залишено проживати з матір`ю ОСОБА_1 . Батько дитини відповідач ОСОБА_2 участі у вихованні та утриманні дитини не приймає, ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, розвитком та здоров`ям дитини не цікавиться, не виявляє будь-якої турботи про нього, не надає матеріальної допомоги на його утримання.

Син ОСОБА_3 перебуває на її утриманні, вона піклується про його духовний, фізичний та моральний розвиток. Позивачка створила для дитини всі необхідні умови для проживання та всебічного розвитку. А тому просить позбавити відповідача батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивачка в судове засідання не з`явилася, однак подала до суду заяву в якій вказала, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить позов задоволити, розгляд справи просить проводити у її відсутності.

Відповідач в судове засідання не з`явися, подав до суду заяву в якій вказав,що позов визнає та не заперечує проти його задоволення, розгляд справи просить проводити у його відсутності.

Представник третьої особи - Виконавчого комітету Угринівської сільської ради в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій не заперечує щодо задоволення даного позову.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про народження Серії НОМЕР_1 батьком ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 зазначений батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_1 (а.с. 6).

Відповідно до копії рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 11.10.2017 року, шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розірвано (а.с.7-8). Сина ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 залишено проживати з позивачкою.

Згідно Акту обстеження умов проживання від 14.07.2023 року, для ОСОБА_3 створені усі умови для життя, відпочинку, і розвитку. Дитина має окрему кімнату, яка облаштована меблями. Речі хлопчика в хорошому стані, відповідають його віку. Вихованням малолітнього ОСОБА_3 займається мати та вітчим ОСОБА_4 (а.с.14-15).

Відповідно до ст. 141, 180 СК України батьки мають рівні права та обов`язки щодо своїх неповнолітніх дітей, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вона, він не забрали дитину з полового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Пленум Верховного Суду України в п.п. 15, 16 постанови від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснив, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують, та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Особи можуть бути позбавленні батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.

Вирішуючи спір, суд враховує зазначені роз`яснення Пленуму Верховного Суду України і з`ясовує які безсумнівні докази свідчать про ухилення відповідача від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини, у чому полягає винна поведінка відповідача, свідоме нехтування ним своїми обов`язками, чи вживалися до нього заходи реагування, а також досліджує соціально-побутові умови життя та матеріальне становище відповідача.

Згідно із ч. 4 ст. 19 СК України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування.

Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи (ч. 5 ст. 19 СК України).

Згідно висновку Органу опіки та піклування, служби у справах дітей Калуської міської ради про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно сина ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 від 31.07.2023, яке затверджене Рішенням Виконавчого комітету Угринівської сільської ради від 31.07.2023 - вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.16-18,19).

З пояснень наданих на комісії - матір`ю ОСОБА_1 з`ясовано, що батько ОСОБА_2 не підтримує з сином ОСОБА_3 жодних зв`язків, матеріально не допомагає, не цікавиться життям та здоров`ям дитини та самоусунувся від виконання батьківських обов`язків.

Окрім того відповідно до заяви від 19.05.2023 року ОСОБА_2 не заперечує щодо позбавлення його батьківських прав відносно сина ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З врахуванням того, що відповідач проявляє байдужість до дитини, не бере участі у його вихованні, суд приходить до переконання, що позов є обґрунтованим та таким що підлягає до задоволення.

На підставі наведеного, відповідно до Пленуму Верховного Суду України в п.п. 15, 16 постанови від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ст. 19, 141, 164, 180 СК України, керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 259, 263-266, 273, 354-355 ЦПК України, суд, -

РІШИВ:

Позов задоволити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_1 - відносно його малолітнього сина ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Івано-Франківської області, шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Головуючий:

СудКалуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення25.09.2023
Оприлюднено27.09.2023
Номер документу113701969
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —345/3855/23

Рішення від 25.09.2023

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Мигович О. М.

Ухвала від 29.08.2023

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Мигович О. М.

Ухвала від 18.08.2023

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Мигович О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні