Ухвала
від 26.09.2023 по справі 463/3887/21
ЛИЧАКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа №463/3887/21

Провадження №2/463/104/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2023 року Личаківський районний суд м. Львова

в складі:

головуючого - судді Нора Н.В.

з участю секретаря судового засідання Заверухи О.Б.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

відповідача ОСОБА_3

відповідачів ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Доба-ЛТД», за участі третьої особи ОСОБА_5 про визнання права на частку у статутному капіталі товариства, про визнання недійсним договору, визнання недійсним рішення, визнання недійсним статуту товариства та скасування державної реєстрації статуту товариства, -

встановив:

Позивач звернулась до суду із позовом до відповідачів про визнання за нею частки у статутному капіталі товариства, про визнання недійсним договору, визнання недійсним рішення, визнання недійсним статуту товариства та скасування державної реєстрації статуту товариства.

Ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 28 травня 2021 року було постановлено про здійснення розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 30 листопада 2021 року було постановлено про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду.

Представник відповідачів подав клопотання про закриття провадження у справі у зв`язку з тим, що зазначений спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Клопотання обґрунтовано тим, що позивач у позовній заяві просить суд дати оцінку правочинам, що мали наслідком зміну статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Доба-ЛТД», а також зміну складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Доба-ЛТД». На думку представника відповідачів, такі вимоги не можуть бути предметом розгляду в порядку цивільного судочинства, так як стосуються правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі.

Представник позивача та позивач проти задоволення клопотання заперечили в повному обсязі, вважають, що розгляд такої справи має бути продовжений в порядку цивільного судочинства. Свою позицію представник позивача обґрунтовував практикою Великої палати Верховного Суду України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що клопотання представника відповідачів підлягає до задоволення з огляду на таке.

Згідно із частиною першою статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а за частиною першою статті 16 цього Кодексу кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є,по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а по-друге, спеціальний суб`єктний склад цього спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.

Отже, в порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, в яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства, а предметом позову є цивільні права, які, на думку позивача, є порушеними, оспореними чи невизнаними.

Разом з тим, пунктом 4 частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що до юрисдикції господарських судів віднесено розгляд справ у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі, крім правочинів у сімейних та спадкових правовідносинах.

Велика Палата Верховного Суду у Постанові від 3 листопада 2020 року (п. 41) в справі № 922/88/20 прийшла до висновку, що позовні вимоги про визнання недійсними правочинів щодо часток у товаристві, визнання недійсними рішення загальних зборів учасників товариства, а також про скасування записів в Реєстрі згідно з пунктом 4 частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України мають розглядатися господарським судом.

Згідно із частиною першою статті 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до статті 113 Цивільного кодексу України господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарські товариства можуть бути створені у формі повного товариства, коммандитного товариства, товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю,акціонерного товариства.

Частиною третьою статті 80 Господарського кодексу України встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю є господарське товариство, що має статутний капітал, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами, і несе відповідальність за своїми зобов`язаннями тільки своїм майном. Учасники товариства, які повністю сплатили свої вклади, несуть ризик збитків, пов`язаних з діяльністю товариства, у межах своїх вкладів.

Розмір статутного капіталу товариства складається з номінальної вартості часток його учасників, виражених у національній валютіУкраїни. Розмір частки учасника товариства у статутному капіталі товариства може додатково визначатися у відсотках. Розмір частки учасника товариства у відсотках повинен відповідати співвідношенню номінальної вартості його частки та статутного капіталу товариства (частини перша та друга Закону Українивід 06 лютого 2018 року № 2275-VIIІ «Про товариства з обмеженою та додатковоювідповідальністю»).

Відтак,справи в спорах щодо правочинів, незалежно від їх суб`єктного складу, що стосуються акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав у юридичній особі, підлягають розгляду господарськими судами (Постанова Великої Палати Верховного Суду від 3 листопада 2020 року в справі № 922/88/20 (п.37).

Предметом данного позову є визнання за позивачем частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Доба-ЛТД», визнання недійсним договору купівлі-продажу 67% частки в статутному капіталі цього товариства; визнання недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Доба-ЛТД» від 18 березня 2016 року, визнання недійсним з моменту державної реєстрації статуту товариства, скасування державної реєстрації статуту товариства.

Тобто, позивач у позовній заяві просить суд дати оцінку правочинам, що мали наслідком зміну статутного капіталу Товариства, а також зміну складу учасників Товариства. Вимоги позивача стосуються отримання нею корпоративних прав в юридичній особі - Товаристві з обмеженою відповідальністю фірма «Доба-ЛТД».

З матеріалів справи також випливає, що позивач ніколи не була учасником Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Доба-ЛТД» та не була стороною оспорюваних нею правочинів. Правочини які оскаржує позивач не є правочинами у сімейних чи спадкових правовідносинах, так як стосуються корпоративних прав (часток) в юридичній особі Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Доба-ЛТД», та укладались за участі Товариства та його учасників.

Додатково Велика Палата Верховного Суду наголошує на тому, що спори, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності юридичної особи, є корпоративними у розумінні пункту 3 частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України незалежно від того, чи є позивач акціонером (учасником) юридичної особи, і мають розглядатися за правилами Господарського процесуального кодексу України (Постанови від 10 вересня 2019 року у справі № 921/36/18 (провадження № 12-293гс18), від 20 листопада 2019 року у справі № 910/8132/19 (провадження № 12-165гс19), від 15 квітня 2020 року у справі № 804/14471/15 (провадження № 1106апп19) та від 09 вересня 2020 року у справі № 260/91/19 (провадження № 1008апп19).

Тому суд приходить до висновку, що у цій справі існує спір, що виник з правочинів щодо часток у Товаристві з обмеженою відповідальністю фірма «Доба-ЛТД» та інших корпоративних прав у цій юридичній особі, а такий спір відповідно до пункту 4 частини1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України повинен розглядатись в порядку господарського судочинства.

У відповідності до вимог п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Керуючись ст. 255 ЦПК України, суд

п о с т а н о в и в:

Провадження у цивільній праві за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Доба-ЛТД», за участі третьої особи ОСОБА_5 про визнання права на частку у статутному капіталі товариства, про визнання недійсним договору, визнання недійсним рішення, визнання недійсним статуту товариства та скасування державної реєстрації статуту товариства - закрити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду в порядок та строки, передбачені ст.ст. 354, 355 ЦПК України, п.15.5 Перехідних положень ЦПК України.

Суддя: Нор Н. В.

СудЛичаківський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення26.09.2023
Оприлюднено27.09.2023
Номер документу113716714
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —463/3887/21

Ухвала від 01.10.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Левик Я. А.

Ухвала від 22.07.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Осіян Олексій Миколайович

Ухвала від 30.04.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Осіян Олексій Миколайович

Ухвала від 11.04.2024

Цивільне

Личаківський районний суд м.Львова

Нор Н. В.

Повістка від 06.03.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Ванівський О. М.

Постанова від 29.01.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Ванівський О. М.

Постанова від 29.01.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Ванівський О. М.

Ухвала від 14.12.2023

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Ванівський О. М.

Ухвала від 24.10.2023

Цивільне

Личаківський районний суд м.Львова

Нор Н. В.

Ухвала від 23.10.2023

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Ванівський О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні