Справа № 373/364/23
Номер провадження 2/373/285/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2023 року м. Переяслав
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючої судді Хасанової В.В.,
за участю секретаря судового засідання Роговець О.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 доСадівничого товариства«Садівник» прозахист правспоживачів та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
13.03.2023 представник позивача адвокат Нестеренко Є.А. звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати незаконними дії СТ «Садівник» щодо відключення від енергопостачання садового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_1 та зобов`язати СТ «Садівник» відновити постачання електричної енергії до садового будинку на земельній ділянці по АДРЕСА_1 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що він є членом СТ «Садівник» та власником садового будинку на території СТ «Садівник» по АДРЕСА_1 , який приєднано до мережі електропостачання ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» через мережі на території садового товариства. В будинку попереднім власником встановлено електролічильник. Позивач як член товариства, регулярно вносить членські внески та кошти за спожиту електроенергію, інколи сплачуючи за послуги наперед. 01.10.2022 працівниками СТ «Садівник» після обстеження 30.09.2022 електролічильника було складено акт про факт незаконного втручання в системи електромереж СТ «Садівник» шляхом проведення до дачного будинку двох ліній електропередач та встановлення двох лічильників без пломбування, однофазний з показником 896 квт та 3-х фазний з показником 2322 квт, а також було проведено відключення будинку позивача від електропостачання.
Зазначені дії працівників СТ «Садівник» позивач вважає незаконними, з огляду на те, що не отримував від відповідача жодних повідомлень чи попереджень про відключення або претензій щодо необлікованого споживання електроенергії; заборгованості за спожиту електроенергію він не мав, навпаки, на момент відключення в нього залишалася невикористана електроенергія, за яку позивач сплатив в жовтні та грудні 2021 року як попередню оплату; жодних документів, які стали підставою для відключення будинку від мережі електропостачання, йому не надавалось та на його адресу не направлялось; крім того відключення електроенергії проводилося без його участі та без попередження про це; як споживач електроенергії, він був позбавлений права бути присутнім на засіданні комісії з розгляду акту про порушення.
Вважає, що такими діями в сукупності відповідачем при відключенні від електропостачання його будинку були допущені грубі порушення законодавства, а саме, ЗУ «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Ухвалою суду від 17.03.2023 було відкрито провадження в даній справі за загальними правилами позовного провадження та призначено підготовче засідання на 11.04.2023.
11.04.2023 підготовче засідання відкладено до 13:00 01.05.2023 в зв`язку з неявкою сторін по справі.
01.05.2023 підготовче засідання відкладено до 10:00 23.05.2023 в зв`язку з відсутністю відомостей про повідомлення відповідача про день, час та місце судового засідання.
23.05 2023 ухвалою суду призначено судове засідання 14.06.2023 о 10:00.
14.06.2023 сторони в судове засідання не з`явилися, в зв`язку з чим судове засідання відкладено до 11:00 07.08.2023.
07.08.2023 представник позивача ОСОБА_2 подав суду заяву про розгляд справи без його участі та участі позивача, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Належним чином повідомлений відповідач в судове засідання не з`явився, причин неявки суду не повідомив. Будь-яких заяв та клопотань від СТ «Садівник» до суду не надходило; своїм правом на подачу заяви по суті спору, відповідач не скористався.
Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, встановив наступне.
Згідно з умовами Договору купівлі-продажу від 03.02.2021, ОСОБА_3 продала та передала у власність ОСОБА_1 садовий будинок АДРЕСА_1 .
Відповідно до копії Витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 03.02.2021 ОСОБА_1 на праві приватної власності належить земельна ділянка, площею 0,1103 га та садовий (дачний) будинок в садовому товаристві « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по АДРЕСА_1 .
Як вбачається з копії членської книжки садовода СТ «Садівник» ОСОБА_1 є членом даного товариства, ділянка АДРЕСА_1 , сплата першого членського внеску 30.03.2021. Відмітки про сплату електроенергії 06.04.2021, 11.07.2021. 08.10.2021, 05.12.2021 (показник - 1448 кВт).
Позивачем долучено фото лічильника НІК 2102-02.М2В з показником 896 kW.h.
Судом також досліджено копію членської книжки садовода СТ «Садівник» ОСОБА_3 попереднього власника зазначеної земельної ділянки ( АДРЕСА_1 ) із відмітками про сплату електроенергії.
Згідно з копією Акту відключення від електромережі СТ «Садівник», 01.10.2022 будинок члена садівництва ОСОБА_1 , відповідно до рішення онлайн-засідання членів правління СТ «Садівник» від 30.09.2022, протокол №1/2022, відключено від електромережі на підставі п.35 Правил користування електричною енергією для населення, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 №1357.
Відповідно до копії акта обстеження приладу обліку електроенергії дачного будинку ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 комісією в складі електрика Євтєєва В.П., бухгалтера ОСОБА_4 , члена правління СТ «Садівник» ОСОБА_5 виявлено факт незаконного втручання в систему електромереж СТ «Садівник», а саме: до будинку заведено дві лінії електропередач і встановлено два лічильники без пломбування електриком. Прилади підключені самовільно і використовувались орієнтовно з січня по жовтень 2022 року (однофазний 869 кВт і 3-х фазний 2322 кВт).
З копії протоколу №2/2022 від 31.10.2022 онлайн засідання членів правління СТ «Садівник» вбачається, що вирішено встановити штраф за самовільне підключення лічильника на 3 фази за використання лічильника без пломб та розкрадання під час воєнного стану в Україні, в розмірі 10000 гривень; стягнути з ОСОБА_1 650 грн за послуги автомобіля з вишкою для відключення від електромережі; стягнути оплату за використану електроенергію згідно лічильників; зобов`язати ОСОБА_1 поставити лічильник у доступному місці, щоб уповноважена особа (електрик) мав безперешкодний доступ до приладу обліку.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Як передбачено ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» побутовий споживач - індивідуальнийпобутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) абоколективний побутовий споживач(юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).
Аналогічне визначення побутового споживача міститься в Правилах роздрібногоринку електричноїенергії (надалі-ПРРЕЕ),що затвердженіПостановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 та регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Згідно з п.п. 1.1., 1.6. Статуту садівничого товариства «Садівник» (надалі Статут), садівницьке товариство «Садівник» є добровільним об`єднанням громадян України, основними завданнями якого є організація колективного саду, використання його членами виділених ділянок для вирощування фруктів, ягід, овочів та іншої сільськогосппродукції, створення умов для оздоровлення та відпочинку членів товариства та їх родин.
Згідно з п.2.3.8. член товариства використовує землі загального користування (дороги, лінії електропередач та ін.), що належать товариству, розмір плати за послуги визначає правління. Пунктом Статуту 2.4.7. визначено, що кожен член Товариства зобов`язаний робити розрахунок за спожиту електроенергію у строк до 12 числа поточного місяця. У разі несвоєчасної плати за спожиту електроенергію, СТ «Садівник» встановлює пеню за кожен день прострочення оплати у розмірі пені, встановленої договором з організацією (РЕМ), що енергопостачається.
Отже, споживання електричної енергії членами садового товариства відбувається не напряму від постачальника електричної енергії, а через електроустановки СТ «Садівник». Обсяг спожитої електричної енергії членами садового товариства розраховується за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).
Відповідно до п. 8.2.5, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених упункті 8.4.2глави 8.4цього розділу(безобліковеспоживання електричноїенергії): -меж балансовоїналежності; -перерізів таматеріалу всіхпроводів (кабелів),наявних усхемі підключення; -номінальної силиструму спрацюваннякомутаційних апаратів,задіяних усхемі підключення; - фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
Акт про порушення оформлюється згідно з формою, наведеною в додатку 8 до Правил Роздрібного ринку електричної енергії. В актіпро порушеннязаповнюються всіграфи тарядки безпропусків.Виправлення чипідчищення недопускаються.Текст повиненбути однозначним,без можливостіподвійного тлумачення.Якщо графита рядкиакта пропорушення нестосуються виявленогопорушення,у нихпроставляються прочерки.
Крім того, пунктом 8.2.6. Правил визначено, що акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, у якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії; відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, викладений вище порядок встановлення факту порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії та процедура оформлення такого порушення працівниками СТ «Садівник» щодо позивача не дотримані.
Так, Акт про порушення ПРРЕЕ за формою і змістом, що визначені Правилами, взагалі не складався, натомість працівниками СТ «Садівник» складено акт обстеження приладу обліку електроенергії дачного будинку ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 , оформлення якого чинним законодавством не вимагається. До того ж, зазначений акт, як слідує з його змісту, складено без присутності споживача (представника споживача), не наведено у ньому і дані особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки. Жодних даних про те, що перед складанням акта про порушення ОСОБА_1 як споживач, повідомлявся про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень, не міститься. Також акт не містить змісту виявленого порушення з посиланням на відповідний пункт Правил та необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, передбачені п.8.2.5. Правил. Висновок у акті про те, що виявлені під час обстеження дачного будинку ОСОБА_1 два лічильники без пломбування використовувались орієнтовно з січня місяця по жовтень 2022 року є необґрунтованими, оскільки будь-якими іншими даними, які виключали б сумніви у його об`єктивності, не не підтверджуються.
Крім того, з долученого позивачем акту відключення дачного будинку ОСОБА_1 від електромережі СТ «Садівник» слідує, що він складений 01.10.2022, тобто наступного дня після обстеження будинку, що водночас свідчить і про порушення процедури розгляду питання щодо допущених порушень правил користування електричною енергією, враховуючи вимоги п. 8.2.6. Правил.
Неспростованими залишаються також і доводи позивача про те, що копія протоколу засідання правління СТ «Садівник», як і акту про виявлення порушення та акту про відключення позивач отримав лише після неодноразових звернень до відповідача в січні 2023 року.
Зазначені обставини в своїй сукупності свідчать про порушенням права позивача як споживача послуги з елктропостачання на захист своїх прав.
Відповідно доч.1-4ст.12ЦПК України цивільне судочинствоздійснюється назасадах змагальностісторін.Учасники справимають рівніправа щодоздійснення всіхпроцесуальних правта обов`язків,передбачених законом. Кожнасторона повиннадовести обставини,які маютьзначення длясправи іна яківона посилаєтьсяяк напідставу своїхвимог абозаперечень,крім випадків,встановлених цимКодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Стаття 80 ЦПК України визначає, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Частиною 1 ст. 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно доч.5-6ст.81ЦПК Українидокази подаютьсясторонами таіншими учасникамисправи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином,дослідивши письмовідокази вїх сукупності,суд дійшоввисновку,що припинення енергопостачання до земельної ділянки позивача є таким, що порушує визначений діючим законодавством порядок припинення енергопостачання та обмежує його права та інтереси як споживача електричної енергії.
З огляду на наведене, порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов`язання Садовим товариством «Садівник» вжити заходів щодо відновлення постачання електричної енергії на садовій ділянціза адресою: АДРЕСА_1 , що належить позивачу.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.263 - 265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Садівничоготовариства «Садівник»про захистправ споживачів та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати діїСадівничого товариства«Садівник» щодовідключеннявід енергопостачання садового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_1 , незаконними.
Зобов`язати Садівничетовариство «Садівник»відновити постачанняелектричної енергіїдо садовогобудинку по АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_1 .
Стягнути з Садівничого товариства «Садівник» на користь ОСОБА_1 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 коп. судового збору.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повні найменування сторін та інших учасників справи:
ОСОБА_1 , - місце проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Садівниче товариство "Садівник" - місцезнаходження: вул.Музейна, 87, м.Переяслав, Київська область, 08400, ЄДРПОУ 24889998.
Суддя В.В.Хасанова
Суд | Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2023 |
Оприлюднено | 28.09.2023 |
Номер документу | 113720702 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Хасанова В. В.
Цивільне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Хасанова В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні