ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" вересня 2023 р. Cправа № 902/563/23
Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Тварковського А.А.,
за участю секретаря судового засідання Зеленюк О.В.,
представника позивача - Роя В.Л.,
у відсутності відповідачів,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження матеріали господарської справи
за позовом: Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (вул. Грушевського, 1Д, м. Київ, 01001)
до: Приватного підприємства "Тернівка-Продукт" (вул. Миколаєва, буд. 46, с. Тернівка, Хмільницький (Козятинський) район, Вінницька область, 22111)
до: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
про солідарне стягнення 897830,54 грн,
В С Т А Н О В И В :
Акціонерним товариством комерційний банк "Приватбанк" подано позов до Приватного підприємства "Тернівка-Продукт" та ОСОБА_1 про солідарне стягнення 897830,54 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на укладення з Приватним підприємством "Тернівка-Продукт" (відповідач 1, позичальник) кредитного договору №41186086-КД-1 від 24.05.2022 (шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису), у забезпечення зобов`язань за яким між Акціонерним товариством комерційний банк "Приватбанк" (позивач) та ОСОБА_1 (відповідач 2, поручитель) укладено договір поруки №41186086-ДП-1/1 від 24.05.2022.
У зв`язку з невиконанням відповідачем 1 (позичальник) умов кредитного договору №41186086-КД-1 від 24.05.2022, банк звернувся до відповідачів 1, 2 з позовом про солідарне стягнення з них 897830,54 грн, з яких: 172000 грн - заборгованість за тілом кредиту; 36110,61 грн - заборгованість за процентами; 688000 грн - заборгованість в порядку регресу за сплаченою гарантією; 1719,93 грн - пеня.
Судом у порядку, передбаченому частиною восьмою ст. 176 ГПК України, отримано інформацію про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи - відповідача 2 згідно даних Єдиного державного демографічного реєстру.
Ухвалою суду від 01.05.2023 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №902/563/23 в порядку загального позовного провадження та призначено у ній підготовче засідання на 23.05.2023.
Під час підготовчого провадження у справі, строк якого протокольною ухвалою суду від 23.05.2023 продовжено на 30 днів на підставі ч. 3 ст. 177 ГПК України, учасникам справи забезпечено можливість на реалізацію прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, зокрема на подання заяв по суті спору. Таким правом скористалося Приватне підприємство "Тернівка-Продукт", подавши пояснення по суті спору за підписом директора В.Капралюка (а.с. 85-89, т. 1).
Виконавши завдання підготовчого провадження, судом закрито таку стадію господарського процесу та призначено справу до розгляду по суті на 15.08.2023. При цьому за результатами слухання справи 15.08.2023, з метою належного повідомлення відповідачів розгляд справи відкладено на 14.09.2023, про що постановлено відповідну ухвалу у протокольній формі.
На визначений час у судове засідання 14.09.2023 з`явився представник позивача, відповідачі правом участі у судовому засіданні не скористалися.
Відповідачів про дату, час та місце розгляду справи повідомлено ухвалою суду від 21.08.2023, яку Приватному підприємству "Тернівка-Продукт" вручено 02.09.2023 згідно із відомостями з офіційного сайту АТ "Укрпошта".
Таке направлення, адресоване ОСОБА_1 за зазначеною у позовній заяві адресою, повернуто на адресу суду із відміткою причин повернення: "адресат відсутній за вказаною адресою". З цієї ж причини, як підтверджується відомостями з офіційного сайту АТ "Укрпошта", повернуто відправлення ухвали від 21.08.2023, скероване ОСОБА_1 за адресою згідно даних Єдиного державного демографічного реєстру.
Згідно із п.п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Окрім того, суд зазначає, що ухвали суду у справі №902/563/23 офіційно оприлюднено у Єдиному державному реєстрі судових рішень - www.reyestr.court.gov.ua, доступ до якого є безоплатним та цілодобовим.
Враховуючи викладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідачів про судове провадження у даній справі.
Слід зазначити, що ОСОБА_1 про судове провадження у справі №902/563/23 достеменно відомо, оскільки останній як директор Приватного підприємства "Тернівка-Продукт" надав пояснення по суті спору. Поряд з цим відзиву на позовну заяву від ОСОБА_1 як відповідача 2 до суду не надійшло.
За приписами частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Аналогічна норма міститься у частині 9 статті 165 ГПК України.
Оскільки відповідач 2 не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів частини 9 статті 165 та частини 2 статті 178 ГПК України.
Представник позивача заявлений позов підтримав у повному обсязі з підстав та обставин, викладених у позовній заяві.
Відповідач 1 у поданому поясненні на позовну заяву підтвердив наявність договірних відносин між сторонами, при цьому зазначив про несприятливі погодні умови у 2022 році та масовані ракетні атаки рф на територію нашої країни, що стало причиною перепланування осінніх польових робіт та в сукупності негативно вплинуло на здійснення господарської діяльності.
За таких обставин Приватне підприємство "Тернівка-Продукт" вважає вимогу позивача про стягнення заборгованості передчасною та просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
24.05.2022 між Акціонерним товариством комерційний банк "Приватбанк" (Банк, позивач) та Приватним підприємством "Тернівка-Продукт" (Позичальник, відповідач 1) шляхом накладення електронного кваліфікованого підпису (що підтверджується протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису) укладено Кредитний договір №41186086-КД-1 (Договір) про надання відповідачу строкового кредиту.
Ліміт цього Договору: 930000 грн на наступні цілі - посів сільськогосподарських культур, купівлі сільськогосподарської продукції (сільськогосподарських товарів), що підпадає під визначення груп 1-24 УКТЗЕД, а також добрив, засобів захисту рослин, пестицидів та агрохімікатів, пально-мастильних матеріалів, запасних частин, основних засобів та матеріальних активів, оплати праці, оренди нерухомого та рухомого майна, інших товарів (робіт, послуг), що використовуються суб`єктами господарювання - сільськогосподарськими товаровиробниками під час провадження операційної діяльності. (п. А. 2. Договору).
Згідно із п. А.3. Договору кінцевий термін повернення кредиту 01.11.2022 року (перше листопада дві тисячі двадцять другого року) (включно).
Відповідно до п. А.6. Договору за користування кредитом позичальник сплачує проценти у розмірі 13,23 % річних від непогашеної заборгованості за кредитом.
Пунктом А. 6.1. Договору погоджено, що у випадку невиконання та/або неналежного виконання позичальником зобов`язань, передбачених п. 2.2.13 договору, банк за користування кредитом встановлює позичальнику проценти у розмірі 16,23% річних від суми непогашеної заборгованості за кредитом. При цьому банк направляє позичальнику письмове повідомлення із зазначенням підстави - порушення зобов`язань, передбачених пунктом 2.2.13 договору та дати початку нарахування підвищених процентів, без внесення змін до договору. За умови відновлення виконання позичальником зобов`язань, передбачених пунктом 2.2.13 договору, позичальник за користування кредитом сплачує проценти у розмірі, зазначеному в пункті А.6. договору. При цьому банк направляє письмове повідомлення позичальнику із зазначенням процентної ставки у розмірі, зазначеному в пункті А.6. договору та дати початку її нарахування.
Відповідно до п. А.8. Договору проценти за користування кредитними коштами нараховуються та сплачуються щомісячно, датою сплати процентів є 1-е число кожного поточного місяця, починаючи з дати підписання цього Договору, якщо інше не передбачене пунктом 7.2. цього Договору. У випадку несплати процентів вони вважаються простроченими.
Відповідно до п. 1.1. Договору банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати Позичальнику кредит у вигляді згідно з п. А.1. цього Договору з лімітом та на цілі, зазначені у п. А.2. цього Договору, не пізніше 5 днів з моменту, зазначеного у другому абзаці п. 2.1.2. цього Договору, в терміни на зобов`язання Позичальника щодо повернення кредиту, сплати процентів, винагороди, в обумовлені цим Договором терміни.
КУБ під заставу (кредит) надається Банком для здійснення Позичальником платежів, пов`язаних з його господарською діяльністю, шляхом перерахування кредитних коштів на поточний рахунок Позичальника з подальшим перерахуванням на адресу одержувачів.
При настанні будь-якої з наступних подій, зокрема, порушення Позичальником будь-якого із зобов`язань, передбачених умовами цього договору, банк, на свій розсуд має право згідно з статтею 651 ЦК України та статті 188 ГК України здійснити одностороннє розірвання Договору з відправленням Позичальнику повідомлення. У зазначену у повідомленні дату цей Договір вважається розірваним. При цьому в останній день дії Договору Позичальник зобов`язується повернути Банку суму кредиту у повному обсязі, проценти за фактичний термін його користування, повністю виконати інші зобов`язання за цим Договором. Одностороння відмова від цього Договору не звільняє Позичальника від відповідальності за порушення зобов`язань за цим Договором (пп. "г" п. 2.3.2 Договору).
За користування кредитом у період з дати списання коштів з позичкового рахунку до дати погашення кредиту згідно з п.1.2, 2.2.3, 2.3.2, 2.4.1 цього Договору Позичальник сплачує проценти у розмірі, зазначеному у п.п. А.6.1, А.6.2 цього Договору (пункт 4.1 Договору).
Розрахунок процентів за користування кредитом здійснюється щоденно з дати списання коштів з позичкового рахунку до майбутньої дати сплати процентів та/або за період, який починається з попередньої дати сплати процентів до поточної дати сплати центів. Розрахунок процентів здійснюється до повного погашення заборгованості по кредиту на суму залишку заборгованості по кредиту (пункт 4.9. Договору).
Цей Договір вважається укладеним з моменту його підписання шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису усіма його сторонами, та діє до терміну, що зазначений в п. А.3 цього Договору, або до повного виконання зобов`язань сторонами за цим Договором, в залежності від того, яка подія настане раніше (п. 6.1. Договору).
24.05.2022 між Акціонерним товариством комерційний банк "Приватбанк" (Банк, позивач) та Приватним підприємством "Тернівка-Продукт" (Позичальник, відповідач 1) було укладено Додаткову угоду №1 до кредитного договору №41186086-КД-1 від 24.05.2022 (Додаткова угода), відповідно до підпункту "в" п. 1 якої сторони узгодили, що Позичальник обізнаний про те, що його грошові зобов`язання перед Банком зі сплати основної суми Кредиту частково забезпечені гарантією відповідно до Порядку надання державних гарантій на портфельній основі у 2020 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №723 зі змінами (далі - "Порядок надання державних гарантій"). При цьому Позичальнику відомі, повністю зрозумілі умови надання гарантії, з якими (умовами) він повністю погоджується та вважає їх прийнятними для нього.
Пунктом 2.1. Додаткової угоди передбачено, що за користування кредитом на умовах та в порядку визначених цією Додатковою угодою, Позичальник сплачує Банку Базову процентну ставку. Базова процентна ставка за кредитом змінювана, та становить на дату укладання цієї Додаткової угоди розмір 13,23% річних. Розмір базової процентної ставки визначений за формулою: Індекс UIRD (3 місяці) +7 %,
але не більше Індекс UIRD (3 місяці) +7 % (обмеження встановлюється на дату укладання цієї Додаткової угоди). Подальший перегляд базової процентної ставки здійснюється відповідно до умов п. 2.1. цієї Додаткової угоди за визначеною вище формулою без обмежень,
де Індекс UIRD - український індекс ставок за депозитами фізичних осіб, що розраховується на основі номінальних ставок на ринку депозитів фізичних осіб, які оголошуються банками України на строк 3 місяці. На дату укладання цієї Додаткової угоди значення індексу береться на дату, що передує даті підписання цієї Додаткової угоди, або остання, що опублікована на офіційному сайті Національного Банку України.
Дані про величину індексу UIRD є загальнодоступним в мережі інтернет на офіційному сайті Національного Банку України.
Банк щокварталу з урахуванням зміни зазначеного індексу переглядає розміру базової процентної ставки. При перегляді розміру базової процентної ставки Банк використовує розмір індексу UIRD, що офіційно визначений на 14 число останнього місяця календарного кварталу або розміру, що є останнім до цієї дати та опублікованим на сайті Національного Банку України, надалі дата перегляду розміру базової процентної ставки. Датою зміни розміру базової процентної ставки за користування кредитом є 1-ше число першого місяця календарного кварталу, що слідує за кварталом, в якому Банк визначив розмір індексу UIRD для розрахунку базової процентної ставки на наступний календарний квартал. Про зміну розміру базової процентної ставки Банк за 15 календарних днів повідомляє Позичальника/Поручителя/Заставодавця та інших зобов`язаних за Договором осіб, на свій вибір шляхом: відправлення СМС-повідомлень на мобільний телефон Клієнта; відправлення повідомлення за допомогою мобільного додатка "Viber"; ОТР-паролю; поштового листа; телеграми; повідомлення електронною поштою; повідомлення в банкоматах і терміналах самообслуговування; друку інформації на чеках в POS-терміналах; IVR-обдзвону; комунікації у ПК Приват24, в т.ч. його мобільній версії, комунікації в чаті з персональним менеджером "Чат Sender", а також за допомогою інших мобільних додатків Банка та інших засобів комунікації.
Відповідно до п. 2.2. Додаткової угоди передбачено, що у випадку прострочення понад 15 днів Позичальником своїх зобов`язань по погашенню кредиту і/або процентів в розмірі, зазначеному в пунктах 2.3., 2.7. цієї Додаткової угоди, Позичальник сплачує банку проценти за користування кредитом в порядку та розмірі: в період прострочення з 1-го до 15-го включно - в розмірі базової процентної ставки, що діяла на період прострочення; в період з 16 числа місяця, в якому виникла прострочена заборгованість до дати її погашення - в розмірі, визначеному за формулою: розмір базової процентної ставки з урахуванням її зміни згідно п. 2.1. цієї Додаткової угоди +5% річних; в період з дати погашення заборгованості до кінця місяця, в якому існувала заборгованість - в розмірі базової процентної ставки, що діяла на дату сплати.
Відповідно до п. 2.7. Додаткової угоди термін повернення кредиту визначений Договором.
За умовами п. 2.10. Додаткової угоди у випадку порушення Позичальником строку повернення кредиту, зазначеного в п. А3 Договору Позичальник зобов`язується сплатити Банку заборгованість за кредитом, а також проценти від суми неповернутого в строк кредиту, які у відповідності до ст. 625 Цивільного кодексу України встановлюються за домовленістю Сторін у розмірі, визначеному за формулою: розмір базової процентної ставки з урахуванням її зміни згідно п. 2.1. цієї Додаткової угоди + 5% річних.
На суму простроченої заборгованості перед бюджетом Банк нараховує Позичальнику пеню згідно з вимогами чинного законодавства у розмірі 120% облікової ставки НБУ за кожен календарний день прострочення, включаючи день погашення такої простроченої заборгованості перед бюджетом. Пеня нараховується з дати виникнення простроченої заборгованості перед бюджетом за проблемним кредитом до дати погашення такої заборгованості (включно) або до дати, яка настає через 6 календарних місяців з дати здійснення гарантом виплати суми сплати за гарантією відповідної суми сплати за гарантією залежно від того, яка з дат настає раніше (п. 2.11. Додаткової угоди).
Згідно із п. 2.13 Додаткової угоди Позичальник визнає та підтверджує, що Банк має всі повноваження стягувати з нього прострочену перед державою заборгованість та застосовувати інші інструмент врегулювання заборгованості (в тому числі , але не виключно, за рахунок реалізації простроченої заборгованості перед бюджетом та зобов`язань Позичальника зі сплати пені, нарахованої відповідно до пункту 2.11. цієї Додаткової угоди).
Ця Додаткова угода є чинною з моменту її підписання сторонами та припиняє свою дію згідно обставин, визначених у п. 4 цієї додаткової угоди (п. 5 Додаткової угоди).
Додаткову угоду підписано представниками сторін шляхом накладення електронного підпису, що підтверджується протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису.
Окрім того, 24.05.2022 між Акціонерним товариством комерційний банк "Приватбанк" (Кредитор, позивач) та ОСОБА_1 (Поручитель, відповідач 2) укладено Договір поруки №41186086-ДП-1/1 (Договір поруки), предметом якого є надання поруки Поручителем перед Кредитором за виконання зобов`язань ПП "Тернівка-Продукт" (Боржник, відповідач 1) за кредитним договором №41186086-КД-1 від 24.05.2022 (ліміт кредитного договору 930 000 грн, термін повернення кредиту 01.11.2022).
Згідно із п. 1.2. Договору поруки Поручитель відповідає перед Кредитором за виконання зобов`язань за Кредитним договором в тому ж розмірі, що і Боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту Поручитель відповідає перед Кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.
Договір поруки підписано представниками сторін шляхом накладення електронного підпису, що підтверджується протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису.
05.04.2022 між Міністром фінансів України (Гарант) та АТ КБ "Приватбанк" (банк-кредитор) було укладено Договір про надання державної гарантії на портфельній основі №13110-05/55 (Договір гарантії).
Згідно із п. 1. Договору гарантії у цьому договорі терміни вживаються в таких значеннях, зокрема, Агент - АТ "Укрексімбанк", в якому гарант відповідно до порядку доручив надавати послуги, визначені цим договором та агентською угодою; Вимога - повідомлення від банку-кредитора до Гаранта з вимогою сплатити кошти за гарантією, складене за формою, розробленою агентом та погодженою з Мінфіном.
Відповідно до п. 6 Договору гарантії гарант на умовах договору та в межах ліміту гарантії надає на користь банку-кредитора безвідкличну гарантію з метою гарантування виконання позичальниками частини своїх грошових зобов`язань перед банком-кредитором за кредитними договорами, включеними до портфеля.
Згідно із п. 31 Договору гарантії передбачено, що у разі настання гарантійного випадку банк-кредитор надсилає Гаранту вимогу, а агенту - копію вимоги разом з інформацією щодо сум, що належать до сплати гарантом, та підтверджувальними документами (лист із зазначенням переліку кредитів, за якими виникла прострочена заборгованість), не пізніше 10 числа місяця, наступного за місяцем, в якому виник гарантійний випадок.
За змістом п. 35 Договору Гарант на підставі вимог, отриманих від банку- кредитора, з урахуванням інформації агента щодо перевірки вимог сплачує на рахунок банку-кредитора суму сплати за гарантією згідно з вимогою раз на місяць (але не пізніше 30 календарних днів після отримання відповідної вимоги) за умови, що гарант отримав вимогу, яка подана відповідно до умов цього договору та на момент отримання вимоги не закінчився строк дії гарантії.
Пунктом 38 Договору гарантії передбачено, що у разі здійснення гарантом виплати суми сплати за гарантією за будь-яким проблемним кредитом банк-кредитор зобов`язується відобразити в обліку (позабалансовий рахунок 9819) виникнення заборгованості позичальника перед бюджетом на суму здійсненної Гарантом виплати суми сплати за гарантією та застосувати інструменти врегулювання заборгованості (в тому числі за рахунок реалізації предмета забезпечення) за таким проблемним кредитом. Таке звернення стягнення має бути здійснено банком-кредитором у найкоротші строки.
Відповідно до п. 39 Договору гарантії з метою реалізації зворотної вимоги (регресу) Гаранта до позичальника та на виконання статті 17 Бюджетного кодексу Країни та вимог, передбачених пунктами 38 і 40 цього договору, банк-кредитор виступаючи на підставі Порядку та цього договору, зобов`язується:
1) застосувати інструменти врегулювання заборгованості (в тому числі за рахунок реалізації предмета забезпечення) за проблемним кредитом з метою погашення простроченої заборгованості перед бюджетом та зобов`язань позичальника зі сплати пені, нарахованої відповідно до пункту 45 цього договору за таким проблемним кредитом;
2) здійснювати заходи щодо стягнення суми, сплаченої Гарантом, з усіма процесуальними правами, що надаються позивачу (крім права підпису заяви про повну або часткову відмову від заяви про порушення (відкриття) провадження у справі про банкрутство, підпису заяви про відмову від заяви з грошовими вимогами до боржника; підпису заяви про повне або часткове визнання позову, про повну або часткову відмову від позову, про зменшення розміру позовних вимог), в судах, а також органах нотаріату, органах державної виконавчої служби, з приватними виконавцями, арбітражними керуючими, адвокатами.
Пунктом 45 Договору гарантії передбачено, що на суму простроченої заборгованості перед бюджетом банк-кредитор нараховує пеню згідно з вимогами чинного законодавства у розмірі 120% облікової ставки НБУ за кожен календарний день прострочення, включаючи день погашення такої простроченої заборгованості перед бюджетом. Агент інформує банк-кредитора про розраховану ним пеню не пізніше 10 числа місяця, наступного за місяцем, в якому така пеня розрахована.
Згідно із п. 46 Договору гарантії пеня нараховується з дати виникнення простроченої заборгованості перед бюджетом за проблемним кредитом до дати погашення такої заборгованості (включно) або до дати, яка настає через шість календарних місяців з дати здійснення Гарантом виплати відповідної суми сплати за гарантією (включно), залежно від того, яка з дат настає раніше, та сплачується або зараховується в останню чергу.
Договір гарантії вступає в силу з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін (за наявності) (п. 79 Договору гарантії).
Відповідно до п. 15 Порядку надання державних гарантій на портфельній основі, затвердженого постановою КМУ від 14.07.2021 №723 на суму простроченої заборгованості позичальника за кредитом, за яким гарантом здійснено виплати на вимогу банку-кредитора, агентом розраховується пеня, на суму якої збільшується заборгованість позичальника та яка стягується з позичальника банком-кредитором відповідно до внутрішніх правил і процедур банку-кредитора та законодавства щодо організації процесу управління проблемними активами в банках. Така пеня нараховується з дати здійснення гарантом виплати банку-кредитору на виконання гарантійних зобов`язань до дати погашення такої заборгованості або до дати, яка настає через шість календарних місяців з дати здійснення гарантом виплати, залежно від того, яка з дат настане раніше. Пеня нараховується за кожний календарний день прострочення, включаючи день погашення такої заборгованості, у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку, діючої на кожний такий день.
Аналогічні положення містить п. 2.11. Додаткової угоди.
Відповідно до п. 2.13. Додаткової угоди Позичальник визнає та підтверджує, що Банк має всі повноваження стягувати з нього прострочену перед державою заборгованість та застосовувати інші інструменти врегулювання заборгованості (в тому числі, але не виключно, за рахунок реалізації простроченої заборгованості перед бюджетом та зобов`язань Позичальника зі сплати пені, нарахованої відповідно до пункту 2.11. цієї Додаткової угоди).
За змістом п. 2.14. Додаткової угоди грошові кошти, отримані від звернення стягнення щодо забезпечення або в результаті інших заходів щодо стягнення з Позичальника простроченої заборгованості, направляються, в тому числі в рахунок відшкодування (в порядку регресу) сплачених гарантом та нарахованої пені (відповідно до п. 2.11. цієї Додаткової угоди), до моменту повного повернення (відшкодування) гаранту сплачених сум сплати за гарантією та нарахованої пені.
На підставі укладеного Кредитного договору №41186086-КД-1 від 24.05.2022 позивачем було перераховано на поточний рахунок відповідача-1 кредитні кошти у розмірі 930 000 грн, що підтверджується випискою по рахунку позичальника (а.с. 57, т. 1) та платіжним дорученням від 25.05.2022 (а.с. 58, т. 1).
Відповідач 1, в свою чергу, на погашення кредитної заборгованості 11.11.2022 сплатив 50000 грн та 30.11.2022 - 20000 грн, повного розрахунку у погоджені сторонами строки на погашення кредиту не здійснив, що підтверджується наданим позивачем розрахунком заборгованості станом на 10.03.2023 (а.с. 65, т. 1) та наданою відповідачем банківською випискою (а.с. 89, т. 1).
06.01.2023 позивачем було направлено повідомлення відповідачу 1 про розірвання Договору з вимогою до 03.02.2023 здійснити погашення заборгованості у повному обсязі (а.с. 48-49, т. 1).
09.02.2023 позивачем було направлено на адресу Гаранта та АТ "Укрексімбанк" (агента) вимогу на сплату за гарантією №127 від 08.02.2023 на суму 688 000 грн (а.с. 53-55, т. 1).
Про надіслання вимоги Гаранту Банком було повідомлено відповідача-1 шляхом направлення відповідного повідомлення на електронну пошту, вказану у позовній заяві (а.с. 50-51, т. 1).
07.03.2023 Міністерством фінансів України було перераховано на рахунок позивача суму сплати за гарантією у розмірі 688000 грн, що підтверджується відповідною випискою (а.с. 57, т. 1).
Згідно наданого позивачем розрахунку заборгованості, перевіреного судом, заборгованість відповідача-1 перед Банком складається з 172000 грн - заборгованості за тілом кредиту та 36110,61 грн - заборгованості за процентами.
Доказів погашення вказаних сум матеріали справи не містять.
Поряд з цим позивачем заявлено до стягнення з відповідача 1719,93 грн пені, нарахованої в порядку п. 2.11 Додаткової угоди, пп. 45, 46 Договору гарантії та п. 15 Порядку надання державних гарантій на портфельній основі, затвердженого постановою КМУ від 14.07.2021 №723.
З огляду на встановлені обставини справи, суд враховує таке.
Нормами ст. 345 Господарського кодексу України визначено, що кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, який укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов`язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов`язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Відповідно до частини 1 статті 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
За частиною першою статті 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Частиною першою статті 1050 ЦК України передбачено, що якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої цієї статті якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому на підставі статті 1048 цього Кодексу.
Як встановлено судом, Банк скористався передбаченим ч. 2 ст. 1050 ЦК України правом, направивши позичальнику вимогу про розірвання Договору та повернення кредиту, з одночасною сплатою заборгованості по процентам.
З урахуванням положень Договору та змісту вимоги відповідач мав здійснити погашення заборгованості за тілом кредиту та сплатити проценти у строк до 03.02.2023, натомість доказів сплати відповідних грошових коштів, розрахунок яких судом визнано обґрунтованим, матеріали справи не містять.
Наведене у сукупності дає підстави для висновку про обґрунтованість заявлених позивачем до відповідача вимог про стягнення суми заборгованості за тілом кредиту у сумі 172000 грн та процентів у сумі 36110,61 грн.
Щодо вимоги, заявленої позивачем в порядку регресу про стягнення 688000 грн, суд враховує таке.
Згідно ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, гарантією.
За приписами ст. 199 ГК України виконання господарських зобов`язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами; за погодженням сторін можуть застосовуватися передбачені законом або такі, що йому не суперечать, види забезпечення виконання зобов`язань, які звичайно застосовуються у господарському (діловому) обігу; до відносин щодо забезпечення виконання зобов`язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 560 ЦК України за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов`язку. Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Частиною 1 статті 563 ЦК України визначено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого гарантією, гарант зобов`язаний сплатити кредиторові грошову суму відповідно до умов гарантії.
Враховуючи, що зобов`язання відповідача-1 було забезпечено гарантією Міністерства фінансів України, позивач правомірно звернувся із відповідною вимогою до Гаранта, який здійснив виплату в розмірі, передбаченому гарантією.
Згідно ч. 1 ст. 569 ЦК України гарант має право на зворотну вимогу (регрес) до боржника в межах суми, сплаченої ним за гарантією кредиторові, якщо інше не встановлено договором між гарантом і боржником.
Прострочена заборгованість суб`єктів господарювання перед державою та перед банком-кредитором за кредитами, залученими під державну гарантію на портфельній основі, стягується з таких суб`єктів господарювання банком-кредитором у порядку, встановленому законодавством щодо управління проблемними активами в банках України та відповідним правочином щодо надання державної гарантії на портфельній основі, з подальшим перерахуванням пропорційної частки в рахунок погашення заборгованості перед державою (абз. 5 ч. 9 ст. 17 Бюджетного кодексу України).
Враховуючи наведене та положення п. 2.13. Додаткової угоди до Договору, позивачем доведено та належним чином обґрунтовано правомірність звернення до суду з вимогою про стягнення грошових коштів у сумі 688000 грн в порядку регресу.
Щодо заявлення позовних вимог і до відповідача 2 - ОСОБА_1 , суд враховує таке.
Згідно зі ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, порукою.
Статтею 553 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку.
Частинами першою, другою статті 554 ЦК України передбачено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Згідно із частинами першою, другою статті 543 ЦК України в разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі.
З аналізу вимог частини першої статті 554 ЦК України у поєднанні з вимогами, передбаченими частиною першою статті 542 та статтею 543 цього Кодексу, слідує, що між боржником та поручителем існує солідарний обов`язок, установлений законом, якщо інше не встановлено договором.
З огляду на вказане, враховуючи положення Договору поруки №41186086-ДП-1/1 від 24.05.2022, суд зазначає про наявність у відповідача-2 обов`язку щодо виконання зобов`язання Приватного підприємства "Тернівка-Продукт" як в частині сплати заборгованості за тілом кредиту у сумі 172 000 грн та процентів у сумі 36 110,61 грн, так і в частині оплати 688000 грн, що сплачені Гарантом.
Отже, підсумовуючи вищевикладене, вимоги позивача про солідарне стягнення з відповідачів заборгованості за тілом кредиту у сумі 172000 грн; заборгованості за процентами у сумі 36110,61 грн та заборгованості в порядку регресу за сплаченою гарантією в сумі 688000 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню
Визначаючись щодо позовної вимоги про стягнення 1719,93 грн пені суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно ч.1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
За приписами частини першої статті 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ч.3 ст. 549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Як слідує зі змісту позовної заяви, позивачем нараховано пеню на підставі положень п. 2.11. Додаткової угоди та пп. 45, 46 Договору гарантії та п. 15 Порядку надання державних гарантій на портфельній основі, затвердженого постановою КМУ від 14.07.2021 №723, положення яких є аналогічними.
Разом із тим, указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", на території України із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 було введено воєнний стан, дія якого в подальшому неодноразово продовжувалась та триває наразі.
За приписами пункту 18 Прикінцевих та Перехідних положень ЦК України у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов`язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею 625 цього Кодексу, а також від обов`язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення. Установити, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24.02.2022 за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем).
Окрім того, відповідно до п. 22-4 розділу VI Бюджетного кодексу "Прикінцеві та перехідні положення" установлено, що у період дії воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування у разі виникнення простроченої заборгованості суб`єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету пеня та інші штрафні санкції не нараховуються.
Виходячи з викладеного вище, нарахування 1719,93 грн пені на гарантійну суму виключає задоволення позовних вимог в цій частині.
Статтею 14 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності (ч. 2 вказаної статті).
Як визначає ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно із ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до ст. 76, 77, 78, 79 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Судом кожній стороні була надана розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони, в т.ч. подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, скористатись іншими процесуальними правами.
Згідно із ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
На підставі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищевикладене, факт існування заборгованості відповідачів перед позивачем слідує з умов укладених між сторонами договорів, положень чинного законодавства та підтверджується матеріалами справи. При цьому доводи відповідача 1 по суті спору жодним чином не спростовують обов`язку сплати заборгованості.
За таких обставин суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, з урахуванням мотивів щодо безпідставного стягнення пені.
В силу приписів п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав - покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Водночас відповідно до ч. 3 п. 4.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.02.2013 № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" у разі коли позов немайнового характеру задоволено повністю стосовно двох і більше відповідачів або якщо позов майнового характеру задоволено солідарно за рахунок двох і більше відповідачів, то судові витрати також розподіляються між відповідачами порівну. Солідарне стягнення суми судових витрат законом не передбачено.
Отже, враховуючи часткове задоволення позову, витрати зі сплати судового збору в сумі 13441,66 грн покладаються на кожного з відповідачів порівну (по 6720,83 грн), в решті сплачений судовий збір в сумі 25,8 грн підлягає залишенню за позивачем (пропорційно сумі пені, у якій відмовлено).
Керуючись ст. 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути солідарно з Приватного підприємства "Тернівка-Продукт" (вул. Миколаєва, буд. 46, с. Тернівка, Хмільницький (Козятинський) район, Вінницька область, 22111, код ЄДРПОУ 41186086) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (вул. Грушевського, 1Д, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 14360570) 172000 грн - заборгованості за тілом кредиту; 36110,61 грн - заборгованості за процентами; 688000 грн - заборгованості в порядку регресу за сплаченою гарантією.
3. Стягнути з Приватного підприємства "Тернівка-Продукт" (вул. Миколаєва, буд. 46, с. Тернівка, Хмільницький (Козятинський) район, Вінницька область, 22111, код ЄДРПОУ 41186086) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (вул. Грушевського, 1Д, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 14360570) 6720,83 грн - витрат на сплату судового збору.
4. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (вул. Грушевського, 1Д, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 14360570) 6720,83 грн - витрат на сплату судового збору.
5. У стягненні 1719,93 грн пені відмовити, у зв`язку з чим витрати на сплату судового збору в сумі 25,8 грн залишити за позивачем.
6. Згідно із приписами ч. 1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
7. Відповідно до положень ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
8. Примірник повного судового рішення надіслати учасникам справи рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, а також на відомі суду адреси електронної пошти: позивача - 14360570@mail.gov.ua; відповідачів - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Повне рішення складено 25 вересня 2023 р.
Суддя А.А. Тварковський
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2 - позивачу - вул. Набережна Перемоги, буд. 50, м. Дніпро, 49094;
3 - відповідачу 1 - вул. Миколаєва, буд. 46, с. Тернівка, Хмільницький (Козятинський) район, Вінницька область, 22111;
4,5 - відповідачу 2 - АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.09.2023 |
Оприлюднено | 29.09.2023 |
Номер документу | 113725468 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування забезпечення виконання зобов’язання |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Тварковський А.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні