Справа № 610/3462/21
№ 2/183/2973/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 вересня 2023 року м. Новомосковськ
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Парфьонова Д. О., за участі секретаря судового засідання Моісєєва К. А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області, у порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про:
-визнання незаконною та скасування постанови державного нотаріуса Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області Носової Марини Володимирівни від 29 січня 2021 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії, -
в с т а н о в и в:
09 листопада 2021 року позивач звернулася до Балаклійського районного суду Харківської області з зазначеним позовом.
В обґрунтування позову вказує, що 24 жовтня 2017 року ОСОБА_4 склала заповіт, який посвідчено в приміщенні Виконавчого комітету Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області, зареєстровано в реєстрі № 87.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
14 серпня 2019 року позивач звернулась до Балаклійської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за ОСОБА_4 , що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі.
28 січня 2021 року позивач звернулась до Балаклійської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок у АДРЕСА_1 , після смерті матері ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
29 січня 2021 року державний нотаріус Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області Носова Марина Володимирівна винесла постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Постанова мотивована тим, що при подачі заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 було надано заповіт від імені померлої, яким померла заповідала все належне їй майно позивачу, заповіт був посвідчений 24 жовтня 2017 року Андріївською селищною радою Балаклійського району Харківської області за реєстровим № 87. А Цивільним кодексом України та Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань спадкування» від 20 жовтня 2014 року № 1709-VII, положеннями Закону України «Про нотаріат» передбачено, що уповноважені посадові особи відповідного органу місцевого самоврядування вчиняють нотаріальні дії, передбачені статтею 37 цього Закону, - сільських населених пунктах. Преамбулою Положення про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української PCP, затвердженого Указом Президії Верховної Ради Української PCP від 12 березня 1981 року № 1654-х (яке відповідно до пункту 1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України є чинним в частині, що не суперечить Конституції України) встановлено, що адміністративно територіальними одиницями Української PCP є: область, район, місто, район у місті, селище міського типу, сільрада, село і селище. Населені пункти поділяються на міські і сільські. До міських населених пунктів належать міста республіканського, обласного, районного підпорядкування і селища міського типу, до сільських населених пунктів належать села і селища незалежно від їх адміністративної підпорядкованості. Таким чином, відповідач, при розгляді та проведені правового аналізу документів, поданих позивачем, прийшов до висновку, що, заповіт ОСОБА_4 не відповідає вимогам законодавства та не може бути прийнятий нотаріусом для вчинення нотаріальної дії відповідно до статті 47 Закону України «Про нотаріат» та частини 1 глави 8 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року за № 296/5. На підставі викладеного відповідачем відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .
Позивач вважає постанову нотаріуса Балаклійської державної нотаріат контори незаконною і такою, що підлягає скасуванню. Вказує, що Заповіт ОСОБА_4 посвідчено секретарем виконавчого комітету Андріївської селищної ради Сафроновою В. В., яку рішенням Андріївської селищної ради від 06 листопада 2015 року №10-VII призначено відповідальною за ведення нотаріальних дій. Згідно з відповіддю № 02-27/1647 від 10 серпня 2021 року, на території смт Андріївка Ізюмського району Харківської області протягом 2017 року жоден нотаріус нотаріальну діяльність не здійснював. Відповідно до абз. 1 п. 1 Порядку посвідчення заповітів і довіреностей, що прирівнюються до нотаріально посвідчених, Затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 419, посвідчувати заповіти і довіреностей, що прирівнюються до нотаріально посвідчених (далі - заповіти і довіреності), відповідно до статей 245 і 1252 Цивільного кодексу України та статті 40 Закону України «Про нотаріат», мають право уповноважені посадові особи органів місце самоврядування - довіреності осіб, які проживають у населених пунктах, де немає нотаріусів, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреностей на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування і розпорядження транспортними засобами. Посилання нотаріуса на положення щодо адміністративно-територіального устрою є неправомірним. Станом на подачу позовної заяви до суду заповіт ОСОБА_4 є чинним, ніким не оспорюється і не скасований. Вказує, що відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 29 січня 2021 року підставою для відмови є те, що заповіт не відповідає вимогам законодавства, проте не зазначено яким саме нормам закону не відповідає заповіт.
Ухвалою судді Балаклійського районного суду Харківської області від 11 листопада 2021 року відкрито провадження у справі та призначено до підготовчого засідання.
Ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 11 листопада 2021 року витребувано з Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4 .
Ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 17 грудня 2021 року залучено до участі у справі в якості третіх осіб ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Ухвалою судді Балаклійського районного суду Харківської області від 11 січня 2022 року закінчено підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду.
Розпорядженням Голови Верховного Суду від 18 березня 2022 року № 11/0/9-22 змінено територіальну підсудність судових справ Балаклійського районного суду Харківської області і визначено Новомосковському міськрайонному суду Дніпропетровської області.
03 травня 2023 року цивільна справа надійшла на адресу Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області.
Ухвалою судді Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 05 травня 2023 року прийнято до провадження цивільну справу, продовжено розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Призначено судове засідання у справі.
31 травня 2023 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про розгляд справи у відсутність позивача та її представника.
В судове засідання представник Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області не з`явився, причин неявки не повідомив, відзив на позов не надав, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Згідно з ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення). Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Враховуючи відсутність заперечень позивача, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку заочного провадження.
Треті особи в судове засідання не з`явились, підстав неявки не повідомили. Пояснення не надавали. Про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
У зв`язку з неявкою всіх учасників справи в судове засідання, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з частиною 1 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 1, ч. 2 ст. 77 ЦПК України).
Відповідно до частин 4, 5 статті 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, проте можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
Так, рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 24 грудня 2020 року у справі № 610/1514/20 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: Балаклійська державна нотаріальна контора Харківської області, Донецька селищна рада Балаклійського району Харківської області, про тлумачення заповіту та визнання права на спадщину за заповітом, встановлено, що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивач зазначає, що після смерті ОСОБА_5 залишилося спадкове майно, яке складається з права отримання свідоцтва про право власності на житловий будинок АДРЕСА_2 , яке належало їй на підставі Договору про надання в безтермінове користування земельної ділянки, завіреного у Балаклійській державній нотаріальній конторі Харківської області від 24.03.1958р. на ім`я ОСОБА_6 . Згідно копії довідки Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області від 17.01.2020р., на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , разом з ОСОБА_1 (донька), ОСОБА_7 (онука), ОСОБА_8 (онука), ОСОБА_3 (син) та ОСОБА_9 (син). В 2014р. ОСОБА_4 перебувала в терапевтичному відділення з діагнозом атеросклеротичний кардіосклероз, гіпертонічна хвороба 2 ст., 11.05.2018р. проходила обстеження в м. Харків (кабінет УЗД «Діагност»), 18.05.2018р. направлялась на стаціонарне лікування. Після смерті ОСОБА_4 14.08.2019р. заведено спадкову справу № 423/2019. 24.10.2017р. ОСОБА_4 залишила заповіт, посвідчений в приміщенні Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області секретарем виконавчого комітету Андріївської селищної ради Сафоновою В.В., яким на випадок своєї смерті заповіла все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось і, взагалі те, що буде їй належати на день смерті, та на що вона за законом матиме право, доньці ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 14.08.2019р. зазначений заповіт є чинним. З протоколу І сесії VII скликання Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області від 06.11.2015р. вбачається, що на порядку денному було питання про покладення відповідальності за ведення нотаріальних дій. Рішенням І сесії VII скликання Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області № 10- VII від 06.11.2015р., відповідальність за ведення нотаріальних дій покладено на секретаря виконкому Сафонову В.В. Позивачем до Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області було подано заяву від 27.05.2020р., в якій просила надати роз`яснення щодо переоформлення спадщини, яка залишилась після смерті ОСОБА_4 . Із відповіді Балаклійської державної нотаріальної контори від 28.05.2020р. вбачається… рекомендація отримати свідоцтво про право на спадщину за законом, згідно ст. 1261 ЦК України. 10.08.2020р. на запит суду Балаклійською державною нотаріальною конторою Харківської області було надано інформаційні довідки зі Спадкового реєстру від 04.08.2020р., з яких вбачається, що заповіт ОСОБА_4 від 24.10.2017р. є чинним, заведено спадкову справу, однак не вбачається про видачу на підставі нього свідоцтва про право на спадщину, а також надано копію спадкової справи № 423/2019 після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка містить, зокрема, такі документи: заяву позивача про прийняття спадщини від 20.07.2019р., на яку вона має право згідно заповіту від 24.10.2017р.; заяву відповідача ОСОБА_2 про прийняття спадщини від 13.11.2019р.; довідку Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області від 09.08.2019р. про те, що на момент своєї смерті ОСОБА_4 була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 , разом з сином ОСОБА_3 , донькою ОСОБА_1 , онукою ОСОБА_7 та онукою ОСОБА_8 ; - свідоцтво про смерть ОСОБА_6 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ; довідку Балаклійського БТІ від 21.01.2020р., з якої вбачається, що станом на 31.12.2012р. власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , є ОСОБА_6 на підставі Договору про надання в безтермінове користування земельної ділянки, посвідчений Балаклійською державною нотаріальною конторою 24.03.1958р., акт про завершення будівництва, зареєстровано в Балаклійському БТІ 13.02.1964р.; заяви ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 24.06.2020р., ОСОБА_2 від 07.07.2020р., 14.07.2020р. про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої матері ОСОБА_4 ; постанову державного нотаріуса Балаклійської державної нотаріальної контори Голуб В.М. від 16.07.2020р. про відмову у вчиненні нотаріальних дій, в якій відмовлено ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлої ОСОБА_4 , оскільки відсутні документи, передбачені чинним законодавством України для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вищевказане майно.
Також рішенням Харківського апеляційного суду від 12 квітня 2021 року у справі № 610/1514/20 залишено без змін рішення Балаклійського районного суду Харківської області від 24 грудня 2020 року у справі № 610/1514/20.
Рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 20 жовтня 2021 року у справі № 610/1541/21 у задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: Балаклійська державна нотаріальна контора Харківської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), Донецька селищна рада Ізюмського району Харківської області, про визнання заповіту дійсним та визнання права власності в порядку спадкування за заповітом відмовлено.
Вказаним рішенням установлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є донькою ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . 24 жовтня 2017 року ОСОБА_4 залишила заповіт, посвідчений в приміщенні Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області секретарем виконавчого комітету Андріївської селищної ради Сафоновою В.В., яким на випадок своєї смерті заповіла все своє майно, доньці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Постановою державного нотаріуса Балаклійської державної нотаріальної контори від 29 січня 2021 Бєлєвцовій А. В. відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки заповіт ОСОБА_4 не відповідає вимогам законодавства та не може бути прийнятий до нотаріуса для вчинення нотаріальної дії відповідно до ст. 47 Закону України «Про нотаріат» та частини 1 глави 8 розділу 1 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 за № 296/5.
Обставини, встановлені в рішенні щодо складання заповіту спадкодавцем, смерті спадкодавця, заведення спадкової справи, відмови нотаріуса підтверджені також і наданими позивачем у матеріали справи засвідченими копіями доказів /а.с. 7, 8, 9, 10/.
Зокрема, з наданої суду копії заповіту вбачається, що ОСОБА_4 , податковий номер НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що народилась сел. Андріївка Балаклійського району Харківської області, зареєстрована АДРЕСА_1 , на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: все її майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось і, взагалі все те, що буде їй належати на день смерті, та на що вона за законом матиме право, заповідає доньці гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 . Зміст ст. 1241 Цивільного Кодексу України секретарем виконавчого комітету Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області роз`яснено. Заповіт складено і посвідчено в приміщенні Виконавчого комітету Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області за адресою: сел. Андріївка площа 30 років влксм, 6 Балаклійського району Харківської області о 13 год 30 хвилин в двох примірниках, один з яких залишається на зберіганні в справах Виконавчого комітету Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області, а другий - видається заповідачу. Заповіт у відповідності до частини 2 статті 1248 Цивільного Кодексу України за проханням та зі слів заповідача записаний за допомогою технічних засобів. Заповіт посвідчено ОСОБА_11 секретарем виконавчого комітету Андріївської селищної ради. Заповіт записано ОСОБА_11 зі слів ОСОБА_4 . Заповіт до підписання прочитаний уголос заповідачем ОСОБА_4 і власноручно підписаний ним (нею) у присутності о 13 годині 30 хвилин. Особу його (її) встановлено, дієздатність перевірено. Зареєстровано в реєстрі за № 87 /а.с.7/.
Постановою нотаріуса Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області від 29 січня 2021 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 . Постанова мотивована таким. 28 січня 2021 року до нотаріуса звернулась ОСОБА_1 із заявою про видачу на її ім`я свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами у АДРЕСА_2 - дванадцятий), після смерті матері ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . При подачі заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 було надано заповіт від імені померлої, яким померла заповідала їй все належне йому майно, посвідчений 24 жовтня 2017 року Андріївською селищною радою Балаклійського району Харківської області за реєстровим № 87. Цивільним кодексом України та Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань спадкування» від 20 жовтня 2014 року № 1709-VII, положеннями Закону України «Про нотаріат», передбачено, що уповноважені посадові особи відповідного органу місцевого самоврядування вчиняють нотаріальні дії, передбачені статтею 37 цього Закону, - у сільських населених пунктах. Преамбулою Положення про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української PCP, затвердженого Указом Президії Верховної Ради Української PCP від 12 березня 1981 року № 1654-Х (яке відповідно до пункту 1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України є чинним в частині, що не суперечить Конституції України) встановлено, що адміністративно-територіальними одиницями Української PCP є: область, район, місто, район у місті, селище міського типу, сільрада, село і селище. Населені пункти поділяються на міські і сільські. До міських населених пунктів належать міста республіканського, обласного, районного підпорядкування і селища міського типу, до сільських населених пунктів належать села і селища незалежно від їх адміністративної підпорядкованості. Таким чином, при розгляді та проведені правового аналізу документів, поданих заявником, було встановлено, що заповіт ОСОБА_4 не відповідає вимогам законодавства та не може бути прийнятий нотаріусом для вчинення нотаріальної дії відповідно до статті 47 Закону України «Про нотаріат» та частини 1 глави 8 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства Юстиції України 22 лютого 2012 року за № 296/5 /а.с.10/.
Також судом досліджено надану позивачем відповідь Донецького селищного голови від 10 серпня 2021 року № 02-27/1647, згідно з якою позивача повідомлено, що на території смт Андріївка Ізюмського (колишнього Балаклійського) району протягом 2017 року жоден нотаріус нотаріальну діяльність не здійснював. Документального підтвердження даного факту немає у зв`язку з відсутністю передбаченої можливості отримати інформацію з Єдиного реєстру нотаріусів за вказаний період /а.с.11/.
З рішення від 06 листопада 2015 року № 2-VІІ І сесії VІІ скликання Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області вбачається, що секретарем Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області обрано ОСОБА_11 /а.с.13/.
З рішення від 06 листопада 2015 року № 10-VІІ І сесії VІІ скликання Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області вбачається, що відповідальність за ведення нотаріальних дій покладено на секретаря виконкому Сафонову В. В. /а.с.12/.
Також судом досліджено копії свідоцтва про право на спадщину за законом, згідно з яким ОСОБА_4 є спадкоємцем майна ОСОБА_6 в частці /а.с.14/, технічного паспорту на житловий будинок /а.с.15/.
Вирішуючи позов по суті, суд виходить з такого.
Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою (ч. 1 ст. 1220 ЦК України).
Згідно зі ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або неприйняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадщина належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населенихпунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).
Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (стаття 1233 ЦК України).
Заповіт, як односторонній правочин підпорядковується загальним правилам ЦК України щодо недійсності правочинів. Згідно з частиною другої статті 215 ЦК України, якщо недійсність правочину встановлена законом, то він є нікчемним і визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
Частинами 1 та 2 статті 1257 ЦК України передбачено, що заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним. За позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону України «Про нотаріат» в редакції, чинній на момент видачі складення заповіту, у сільських населених пунктах уповноважені на це посадові особи органу місцевого самоврядування вчиняють такі нотаріальні дії: 1) вживають заходів щодо охорони спадкового майна; 2) посвідчують заповіти (крім секретних); 3) видають дублікати посвідчених ними документів; 4) засвідчують вірність копій (фотокопій) документів і виписок з них; 5) засвідчують справжність підпису на документах; 6) видають свідоцтва про право на спадщину; 7) видають свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя.
За ч. 3 ст. 47 Закону України «Про нотаріат», зокрема, для вчинення нотаріальних дій не приймаються документи, які не відповідають вимогам законодавства.
Як свідчать дані адміністративно-територіального устрою Харківської області, заповіт, поданий нотаріусу для оформлення спадщини позивачем посвідчено секретарем ради, яка є посадовою особою органу місцевого самоврядування селища міського типу Андріївка Балаклійського району Харківської області, тобто міського населеного пункту.
За п.п. 2, 9 ч. 1, ч. 2 ст. 49 Закону України «Про нотаріат», нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо: не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії, в інших випадках, передбачених законом.. Нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, не приймає для вчинення нотаріальних дій документи, якщо вони не відповідають вимогам, встановленим у статті 47 цього Закону, або містять відомості, передбачені частиною третьою статті 47 цього Закону.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відмова нотаріуса є правомірною, відсутні підстави для визнання незаконною та скасування оскаржуваної постанови нотаріуса.
Посилання позивача на те, що положення статей 245 ЦК України і 1252 ЦК України вказують на наявність повноважень у відповідних посадових осіб органу місцевого самоврядування у населених пунктах, де немає нотаріусів посвідчувати заповіти суд не приймає до уваги, оскільки такі повноваження, положеннями ст. 40 Закону України «Про нотаріат» в редакції, чинній на момент складення заповіту, стосувалися виключно посвідчення довіреностей, як не передбачалося таких повноважень і положеннями ст. 1252 ЦК України.
Посилання позивача на те, що наведене в ч. 1 ст. 37 Закону України «Про нотаріат» поняття сільський населений пункт охоплює і поняття селище міського типу, ототожнення за особливостями процедури складання довіреності та заповіту суд вважає неналежним.
Крім того, обставини щодо не відповідності вимогам закону заповіту, що вказано нотаріусом, фактично підтверджено рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 20 жовтня 2021 року у справі № 610/1541/21, в якому прямо вказано, що заповіт ОСОБА_4 складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, внаслідок чого суд прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню в повному обсязі.
Також суд звертає увагу, що ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 11 листопада 2021 року витребувано з Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4 . Ухвала суду в цій частині не виконана. Матеріали справи спадкової справи, пояснень причин неможливості виконання ухвали не містять. Клопотання про витребування спадкової справи до Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від позивача не надходило. Позивачем подано до Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області заяву про розгляд справи у відсутність позивача та представника. Вказане перешкоджає суду роз`яснити позивачу наслідки вчинення або не вчинення тих чи інших процесуальних дій. Внаслідок викладеного, під час розгляду справи суд ураховує дані щодо кола спадкоємців, встановлені рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 24 грудня 2020 року у справі № 610/1514/20 з урахуванням наданих позивачем доказів.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, з урахуванням положень ст. 141 ЦПК України, оскільки суд прийшов до висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позову, судові витрати покладаються на позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 3, 5, 12, 77-82, 141, 258, 259, 264-265, 268, 281-282 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 19 вересня 2023 року.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ;
відповідач Балаклійська державна нотаріальна контора Харківської області, код ЄДРПОУ 02893568, місцезнаходження за адресою: Харківська область, Ізюмський район, м. Балаклія, вул. Соборна, буд. 92;
третя особа-1 ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ;
третя особа-2 ОСОБА_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Суддя Д. О. Парфьонов
Суд | Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2023 |
Оприлюднено | 28.09.2023 |
Номер документу | 113732303 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Парфьонов Д. О.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Парфьонов Д. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні