Справа №442/5297/23
Провадження №2-о/442/248/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 вересня 2023 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Медведика Л.О.,
за участю секретаря судового засідання Далявської Л.І.,
заінтересованої особи ОСОБА_1 ,
представника заінтересованої особи ОСОБА_1 - адвоката Бігун М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дрогобичі в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , за участю заінтересованої особи Дрогобицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дрогобицькому районі Львівької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту народження особи, -
В С Т А Н О В И В :
Заявник ОСОБА_2 звернулася до суду з даною заявою, в якій просить постановити рішення, яким встановити факт народження дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 о 21 год 10 хв в м.Дрогобич.
На підтвердження своїх вимог покликається на те, що вона ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 о 21год. 10 хв. в м.Дрогобичі Львівської області народила дочку ОСОБА_1 . Однак, своєчасно після народження дитини, не зверталася до державних органів реєстрації актів цивільного стану з відповідною заявою про проведення державної реєстрації народження дочки ОСОБА_1 та відповідно державна реєстрація народження дитини не проводилася. На даний час дочці виповнилося 33 роки, вона проживає в АДРЕСА_1 . Оскільки, вона не має можливості отримати свідоцтво про народження своєї дочки ОСОБА_1 , тому змушена звернутися до суду з даною заявою про встановлення факту юридичного факту, а саме - народження дитини.
В судове засідання заявник не з`явилася. Від адвоката Крамара Ю.М. надійшла заява про розгляд справи за відсутності сторони заявника. Заявлені вимоги підтримують та просять задоволити заяву.
Представник заінтересованої особи Дрогобицького міського відділу реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області в судове засідання не з`явився. Подав заяву про розгляд справи з його відсутності. Щодо задоволення заяви покладається на думку суду.
Заінтересована особа ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_5 в судовому засіданні підтримали заяву та просили її задоволити.
Заслухавши думку учасників судового засідання, дослідивши надані суду докази, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з вимогами статті 264 ЦПК під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; та докази на їх підтвердження.
Згідно з ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази та оцінивши їх в сукупності, суд вважає необхідним задовольнити вимоги заявника з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 Цивільного кодексу України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту зокрема: народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв`язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення необхідно заявнику для державної реєстрації народження її дитини.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч.1 ст.144 СК України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ст.7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 о 21 год. 10 хв. в м.Дрогобичі Львівської області народила дочку ОСОБА_1 , що підтверджується дублікатом медичного свідоцтва про народження №1757, видане 04 серпня 2022року КНП «Дрогобицька міська лікарня №1» ДМР. Після народження дитини, заявниця не зверталася до державних органів реєстрації актів цивільного стану з відповідною заявою про проведення державної реєстрації народження дочки ОСОБА_1 .
Заявниця ОСОБА_2 та її вже повнолітня дочка ОСОБА_1 зверталися відповідними письмовими заявами до Бориславського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дрогобицькому районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про проведення держави реєстрації народження дочки. Однак, на свої заяви отримали письмові відмови від 28.03.2023року, з посиланням діючі Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, та рекомендація! звернутися у суд із заявою про встановлення факту народження.
Зокрема, представнику заявниці надано письмову відмову з посиланням на те, ще разі досягнення дитиною 16 років державна реєстрація її народження проводить відповідно до законодавства, що регулює порядок поновлення актових запитів цивільного стану. Державна реєстрація народження дитини, яка досягла 16 років, а актовий запис про народження не був своєчасно складений, може бути проведена за письмовою заявою з пред`явленням паспорта при складанні висновку. У зв`язку з ти що поновлення актового запису про народження ОСОБА_1 може бути проведено за її письмовою заявою, Бориславський міський відділ ДРАЦС Дрогобицькому районі Львівської області не може здійснити реєстрацію народження ОСОБА_1 за заявою матері.
Дочці заявниці надано письмову відповідь про те, що Бориславський міський відділ ДРАЦС у Дрогобицькому районі Львівської області не може здійснити реєстрацію народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв`язку з тим, що відсутній паспорт або паспортний документ ОСОБА_1 .
Паспорт громадянина України дочці заявниці не видавався, так як, через відсутність державної реєстрації народження дочки заявниці на території України, у неї нема свідоцтва про народження, а через відсутність свідоцтва про народження, дочка може отримати паспорт громадянина України, щоб посвідчити свою особу.
Пунктом 10 Постанови Пленуму ВСУ "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" № 5 від 31.03.95 року, з подальшими змінами, визначено, що суди можуть встановлювати факти реєстрації усиновлення (удочеріння), шлюбу, розірвання шлюбу, народження і смерті, якщо в органах реєстрації актів громадянського стану не зберігся відповідний запис чи відмовлено у його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту громадянського стану.
Встановлення факту народження породжує юридичні наслідки, тобто від нього залежить виникнення особистих чи майнових прав дитини; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, заявниця не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт народження дитини, тому суд не вбачає підстав для відмови у задоволенні заяви.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.10, 18, 293, 315, 317, 319 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрована: АДРЕСА_2 ) про встановлення факту народження дитини - задоволити.
Зобов`язати Дрогобицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дрогобицькому районі Львівької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції поновити актовий запис про народження на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме зазначити в графах:
-"відомості про дитину", прізвище ім`я по батькові - ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
-"місце народження" - Україна, Львівська область, м.Дрогобич;
- «кількість дітей, що народилися» - одна дитина (згідно дублікату медичного свідоцтва про народження №1757, виданого 04.08.2022 року КНП "Дрогобицька міська лікарня №1" Дрогобицької міської ради);
- «дитина по рахунку матері» - перша дитина (згідно дублікату медичного свідоцтва про народження №1757, виданого 04.08.2022 року КНП "Дрогобицька міська лікарня №1" Дрогобицької міської ради);
-"відомості про батька" зазначити зі слів матері - ОСОБА_6 , у відповідності до ч.1 ст.135 СК України;
- "відомості про матір" - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 .
На момент народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - мати останньої в шлюбі не перебувала.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Копію рішення невідкладно надіслати до для державної реєстрації народження.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Медведик Л.О.
Суд | Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2023 |
Оприлюднено | 28.09.2023 |
Номер документу | 113738999 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту народження, з них: |
Цивільне
Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Медведик Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні