Ухвала
від 26.09.2023 по справі 909/873/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 909/873/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

26.09.2023 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі:

судді Рочняк О. В.

розглянувши матеріали позовної заяви б/н від 01.09.2023 (вх№10964/23 від 19.09.2023)

філії "Бережанське лісомисливське господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України"

вул.Замкова, 6,м.Бережани, Бережанський район, Тернопільська область, 47501

від імені якого діє представник Мартищук Л.П.

ел.пошта: milamarty@ukr.net

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Аскор"

Бульвар Південний, 42/1, м.Івано-Франківськ, 76019

про стягнення заборгованості в сумі 28 565 грн 77 коп.

ВСТАНОВИВ: філія "Бережанське лісомисливське господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Аскор" про стягнення заборгованості за договорами купівлі-продажу необробленої деревини, з яких 28005 грн 66 коп. основного боргу та 560 грн 11 коп. штрафу.

Подання позовної заяви за правилами Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) означає, що позовна заява повинна бути подана за правилами предметної та суб`єктної юрисдикції справ відповідно до статті 20 ГПК України.

Статтею 45 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено, що сторонами в судовому процесі позивачами і відповідачами можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

У силу приписів ст. 80 Цивільного кодексу (далі - ЦК України) юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Відповідно до чинного законодавства, юридичні особи для здійснення своїх функцій мають право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами.

Згідно зі ст. 64 Господарського кодексу України функції, права та обов`язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством.

Частиною 1 ст. 95 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.

Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення (ч. 3 ст. 95 ЦК України).

Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру (ч. 5 ст. 95 ЦК України).

Тобто філії, представництва, інші відокремлені підрозділи наділяються певною господарською компетенцією. Втім, не маючи статусу юридичної особи, такі підрозділи не наділяються самостійною господарською процесуальною правоздатністю та дієздатністю.

Коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відособлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу.

Необхідно враховувати, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відособлений підрозділ, і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу. Слід також враховувати, що саме лише зазначення в установчих документах чи положенні про наявність у відокремленого підрозділу права представляти юридичну особу в суді (господарському суді) не свідчить про надання такому підрозділові відповідних повноважень та визначення кола таких повноважень.

Таким чином, у спірних правовідносинах за правилами, встановленими процесуальним законодавством, позивачем може виступати юридична особа або юридична особа в особі її представництва (якщо представництво наділене відповідними повноваженнями і про це є належні докази).

Відповідно до ст. 4 та ст. 45 ГПК України сторонами в господарському процесі можуть бути юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування. Тобто можливість подання позову відокремленим підрозділом юридичної особи Господарським процесуальним кодексом України не передбачена.

Разом з тим, позов подано філією «Бережанське лісопромислове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», а не Державним спеціалізованим господарським підприємством «Ліси України» в особі такої філії.

Як вбачається з виписки з ЄДРЮО,ФО-П та ГФ за кодом відокремленого підрозділу юридичної особи 44911987 (філія «Бережанське лісопромислове господарство») особою, яка має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи (Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України») на підставі довіреності є директор філії Яремчук Н.В.

Однак, до матеріалів справи на підтвердження повноважень представництва адвоката Мартищук Л.П., яка підписала позовну заяву, надано копію довіреності від 31.08.2023, підписаної директором філії Н.Яремчуком від імені філії "Бережанське лісомисливське господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", а не юридичної особи - Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України».

Таким чином, філією не надано суду доказів надання Державним спеціалізованим господарським підприємством «Ліси України» відповідних повноважень на подання до суду даної позовної заяви від імені юридичної особи, за таких обставин філією не надано доказів наявності у неї процесуальної дієздатності для звернення до суду з даним позовом.

Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи також у разі, якщо, зокрема, заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Враховуючи викладене, позовна заява філії "Бережанське лісомисливське господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Аскор" про стягнення 28565 грн 77 коп. заборгованості підлягає поверненню.

Відповідно до ч. 8 ст. 174 ГПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.

На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 5 ст. 174, 234-235 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

повернути позовну заяву філії "Бережанське лісомисливське господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" б/н від 01.09.2023 (вх№10964/23 від 19.09.2023) з доданими до неї документами.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання - 26.09.2023 та може бути оскаржена в апеляційному порядку у строк, встановлений ст.256 ГПК України.

Суддя Рочняк О.В.

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення26.09.2023
Оприлюднено28.09.2023
Номер документу113750298
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —909/873/23

Ухвала від 26.09.2023

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Рочняк О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні