ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.09.2023 Справа № 914/2102/23
Господарський суд Львівської області у складі судді Запотічняк О.Д.
за участю секретаря судового засідання Яремко В.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом: Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків «Золота», м. Львів
до відповідача: Львівської міської ради, м. Львів
про: стягнення 15 979,60 грн
за участю представників сторін:
від позивача: Коломоєць Д.І.;
від відповідача: Наконечна О. М.;
Хід розгляду справи.
На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків «Золота» до Львівської міської ради про стягнення 15 979,60 грн.
Ухвалою суду від 31.07.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику та повідомлення представників сторін.
29.08.2023 на адресу суду надійшло клопотання Відповідача (Вх. № 20913/23) в якому відповідач просить суд надати час для підписання між сторонами мирової угоди.
04.09.2023 через відділ документообігу Відповідачем подано клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Львівську муніципальну бібліотеку (Вх. № 3468/23) та письмові пояснення (Вх. № 21305/23).
Ухвалою від 05.09.2023 суд ухвалив перейти від спрощеного позовного провадження без виклику представників сторін до розгляду справи №914/2102/23 за правилами спрощеного позовного провадження із викликом представників сторін зі стадії відкриття провадження та призначив судове засідання на 26.09.23.
В судове засідання 26.09.2023 з`явився представник позивача, надав пояснення по суті спору, просив позовні вимог задоволити. Представник відповідача надала пояснення щодо залучення третьої особи та заперечення по суті позовних вимог, просила в задоволенні таких відмовити.
В судовому засіданні 26.09.2023 суд протокольною ухвалою відмовив в залученні третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Львівської муніципальної бібліотеки з огляду на те що рішення суду не може вплинути на права та обов`язки вказаної юридичної особи, докази протилежного суду не надано, жодних документів які б свідчили про порушення права Львівської муніципальної бібліотеки відсутні.
В судовому засіданні 26.09.2023 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Правова позиція позивача.
Позовні вимоги мотивовані тим, рішенням Господарського суду Львівської області у справі № 914/159/22, яке набрало законної сили, встановлено обставини щодо стягнення ОСББ «Золота» внесків на управління багатоквартирним будинком з Львівської міської ради.
Як стверджує позивач, з 01.01.2022 по 01.06.2023 відповідачем, як власником нежитлових приміщень площею 133 кв.м. в ОСББ «Золота», не сплачувалося таких щомісячних внесків, що зумовило виникнення заборгованості в розмірі 15 979,60 грн.
Правова позиція відповідача.
У письмових поясненнях Львівська міська рада вважає позовні вимоги небгрунтованими з огляду на наступне:
17.06.2021р. Львівською міською радою прийнято ухвалу №978 «Про окремі питання представництва інтересів територіальної громади у багатоквартирних житлових будинках».
Відповідно до положень п.1.5. вказаної ухвали якщо нежитлове приміщення комунальної власності перебуває в оренді, орендар зобов`язаний укласти договір на відшкодування витрат з утримання нежитлових приміщень комунальної власності (експлуатаційні витрати) з балансоутримувачем та договір ОСББ (управлінською компанією, управителем) на отримання будинку та прибудинкової території.
Відповідно до інформації наданої управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, обліковується договір оренди №Ш-11144-18 від 08.05.2018р. нежитлових приміщень, загальною площею, 133,0 кв.м, які розташовані за адресою: м. Львів, вул. Золота,40.
Орендарем даного нежитлового приміщення виступає Львівська муніципальна бібліотека. Балансоутримувачем Львівське комунальне підприємство «Агенція ресурсів Львівської міської ради».
Відповідно до ч. 4 ст.12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» зобов`язання із здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком у разі здачі в найм (оренду) квартир та/або нежитлових приміщень державної або комунальної власності несуть наймачі (орендарі) таких квартир та/або приміщень.
Виходячи із загальних підстав виникнення цивільних прав і обов`язків, відповідні правовідносини щодо сплати орендарем витрат на управління будинком мають бути врегульовані шляхом укладення окремого договору між орендарем та ОСББ, на орендаря покладено обов`язок зі сплати (відшкодування) внесків на отримання будинку та прибудинкової території у розмірі, встановленому рішенням ОСББ.
Таким чином, Львівська міська рада вважає, що є неналежним відповідачем у справі, а належним є Львівська муніципальна бібліотека, як орендар нежитлового приміщення в будинку по вул. Золота,40, у м. Львові. Відтак, у задоволенні позовних вимог просить суд відмовити.
Фактичні обставини встановлені судом.
29.10.2019р. було зареєстровано ОСББ «Золота», до складу якого увійшли будинки №32,34,40 по вул. Золота у м. Львові.
Статутом ОСББ "Золота", затвердженого протоколом №1 від 12.10.2019, передбачено, що об`єднання створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків № 32, 34, 40, які розташовані за адресою: м. Львів, вул. Золота відповідно до Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" (п. 1 розділу I Статуту).
Об`єднання діє відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», чинного законодавства України та Статуту. Об`єднання у своїй діяльності користується правами, визначеними статтями 16, 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», та має обов`язки, передбачені статтею 18 цього Закону. Об`єднання набуває статусу юридичної особи з моменту його державної реєстрації у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (п.2-4 розділу I статуту).
Органами управління Об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління Об`єднання є Загальні збори. Загальні збори вправі приймати рішення з усіх питань діяльності Об`єднання. Загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік (п.п. 1-2 розділу III статуту).
До виключної компетенції Загальних зборів належить, зокрема, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників (п.п. 6 п.3 розділу III статуту).
Джерелами фінансування є кошти Об`єднання, які складаються, зокрема, з внесків і платежів співвласників (п.п.2 п.1 розділу IV статуту).
Сплата встановлених Загальними зборами Об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах, порядку і в строки, що встановлені Загальними зборами Об`єднання, є обов`язковою для всіх співвласників (п.2 розділу IV статуту).
Викладені положення статуту позивача узгоджуються з правовими та організаційними засадами створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку, встановленими чинним законодавством.
Для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг. Питання самостійного забезпечення об`єднанням експлуатації та утримання багатоквартирного будинку та користування спільним майном у такому будинку регулюються Господарським кодексом України в частині господарчого забезпечення діяльності негосподарюючих суб`єктів. Самостійне забезпечення об`єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об`єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів. Газо- та електропостачання квартир та нежитлових приміщень здійснюється на підставі договорів між їх власниками і газо- та електропостачальними організаціями відповідно до вимог законодавства. Договори з управителем укладаються об`єднанням відповідно до закону. Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи. Об`єднання оплачує холодну та гарячу воду, теплову та електричну енергію, природний газ, комунальні послуги за цінами (тарифами), встановленими для населення, крім частини таких послуг, що оплачуються власниками нежитлових приміщень (ст. 22 Закону).
Утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності, здійснюються відповідно до законодавства України. Власник квартири та/або нежитлового приміщення зобов`язаний відповідно до законодавства забезпечити використання, утримання, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт приміщень або їх частин без завдання шкоди майну і порушення прав та інтересів інших співвласників. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів (ч.ч. 1, 3 ст. 23 Закону).
У відповідності до ст. 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2-1) витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом. Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат. Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема, робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання; вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів. Реалізація прав об`єднання, визначених цією статтею, здійснюється його правлінням за дорученням загальних зборів та відповідно до статуту об`єднання (ст. 17 Закону).
Відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, нежитлові приміщення площею 133 м.кв. в будинку №40 по вул. Золотій у м. Львові під номерами 18-1, 18-2, 18-3, 18-4, 19-1, 19-2, 19-3, 19-4, 19-5 (реєстраційний номер 1147578546101) перебувають у комунальній власності і власником вказано територіальну громаду в особі Львівської міської ради.
20.11.2021р. та 06.11.2022р. були скликані Загальні збори ОСББ «Золота», на яких було прийнято рішення щодо встановлення розміру внесків, які сплачують співвласники для фінансування самозабезпечення об`єднання.
Згідно протоколу зборів від 20.11.2021р. було встановлено розмір внесків співвласників з 01.01.2022р. по 31.12.2022р., що розраховуються шляхом множення суми 6,75 грн. на загальну площу житлових і нежитлових приміщень, якими володіють особи в буд. №40 по вул. Золотій у м. Львові.
Згідно протоколу зборів від 06.11.2022р. було встановлено розмір внесків співвласників з 01.01.2023р. по 31.12.2023р., що розраховуються шляхом множення суми 6,75 грн. на загальну площу житлових і нежитлових приміщень, якими володіють особи в буд. №40 по вул. Золотій у м. Львові.
Вказані внески підлягають сплаті співвласниками до 25 числа кожного місяця, що слідує за місяцем, за який такі внески сплачуються.
Згідно поданого позивачем розрахунку у період з 01.01.2022 по 01.06.2023 заборгованість власника нежитлового приміщення загальною площею 133 кв.м. за адресою м. Львів, вул. Золота, 40, по внескам на утримання будинку та прибудинкової території складає 15 979,60 грн.
Оцінка суду.
За положеннями ч. 2 ст. 382 ЦК України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих і нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», згідно зі статтею 1 якого, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до ч.4 ст. 4 Закону, основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Згідно зі ст. 10 Закону, вищим органом управління об`єднання є загальні збори, до виключної компетенції яких відноситься, зокрема затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього; затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
У відповідності до ст. 15 Закону, співвласник зобов`язаний, зокрема виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Таким чином, прийняті відповідно до статуту рішення загальних зборів об`єднання з питань управління багатоквартирним будинком є обов`язковими для усіх власників квартир (нежитлових приміщень) у багатоквартирному будинку, які одночасно є співвласниками спільного майна такого будинку та зобов`язані його утримувати в силу прямої норми статті 322 Цивільного кодексу України та ч. 2 ст. 7 Закону
Як встановлено судом, 20.11.2021р. та 06.11.2022р. були скликані Загальні збори ОСББ «Золота», на яких було прийнято рішення щодо встановлення розміру внесків, які сплачують співвласники для фінансування самозабезпечення об`єднання.
Згідно протоколу зборів від 20.11.2021р. було встановлено розмір внесків співвласників з 01.01.2022р. по 31.12.2022р., що розраховуються шляхом множення суми 6,75 грн. на загальну площу житлових і нежитлових приміщень, якими володіють особи в буд. №40 по вул. Золотій у м. Львові.
Згідно протоколу зборів від 06.11.2022р. було встановлено розмір внесків співвласників з 01.01.2023р. по 31.12.2023р., що розраховуються шляхом множення суми 6,75 грн. на загальну площу житлових і нежитлових приміщень, якими володіють особи в буд. №40 по вул. Золотій у м. Львові.
У зв`язку з цим рішення загальних зборів ОСББ "Золота", у тому числі про визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком, є обов`язковими для Львівської міської ради, як власника нежитлових приміщень площею 133 м.кв. в будинку №40 по вул. Золотій у м. Львові під номерами 18-1, 18-2, 18-3, 18-4, 19-1, 19-2, 19-3, 19-4, 19-5 (реєстраційний номер 1147578546101), який в силу прямої норми Закону несе тягар утримання належного йому майна та зобов`язаний виконувати прийняті відповідно до статуту рішення ОСББ. При цьому, у разі відмови співвласника сплачувати встановлені внески і платежі об`єднання має право звернутися до суду (ч. 6 ст. 13 Закону).
Верховний Суд в Постанові від 02.09.2020р. у справі №906/884/19, визначаючи зобов`язання орендарів зі здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком, чинне законодавство не передбачає механізму реалізації такого зобов`язання, у тому числі механізму захисту прав об`єднання співвласників, зокрема не встановлює для ОСББ права примусового стягнення відповідних коштів з орендарів у судовому порядку, передбачаючи таке право лише щодо співвласників майна (ч. 6 ст. 13 Закону).
Суду не надано доказів перебування спірного майна в оренді чи користуванні інших осіб.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що, з урахуванням приписів ст. 511 ЦК України, прийняті відповідно до статуту рішення ОСББ "Золота" є обов`язковими тільки для співвласників майна багатоквартирного будинку та самі по собі не встановлюють жодних зобов`язань для осіб, які не є власниками приміщень в такому будинку, у тому числі для орендарів нерухомого майна. Таким чином, твердження відповідача щодо обов`язковості для орендарів та балансоутримувача майна рішень загальних зборів ОСББ та положень статуту останнього є безпідставними та необгрунтованими.
Також, як зазначив Верховний суд у згаданій постанові (п. 20), виходячи із загальних підстав виникнення цивільних прав і обов`язків, відповідні правовідносини щодо сплати орендарем витрат на управління будинком мають бути врегульовані або шляхом укладення окремого договору між орендарем та ОСББ, або шляхом встановлення обов`язку орендаря з відшкодування відповідних витрат власнику приміщення (орендодавцю) безпосередньо в умовах договору оренди нерухомого майна. Тобто обов`язок орендаря зі сплати (відшкодування) внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі, встановленому рішенням ОСББ, виникає тільки у разі передбачення такого обов`язку в умовах укладеного ним правочину (договору) з власником майна або з об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку.
У даному випадку матеріали справи відповідних договорів не містять. Покликання відповідача на договір оренди № Ш-11144-18 від 08.05.20218 з додаткової угодою неможуть братись судом до уваги, оскільки такий відсутній в матеріалах справи.
Заперечення відповідача не спростовують підстав позову та досліджених вище обставин справи.
Окремо суд зазначає, що заперечення відповідача з приводу прийняття позивачем рішень без участі міської ради не можуть бути прийняті до уваги, оскільки рішення ОСББ "Золота" на даний час не скасовні і є чинними, і доводи щодо їх недійсності виходять за межі предмету судового розгляду у даній справі.
Отже, за відсутності погодження порядку сплати (відшкодування) та розміру внесків в договорі оренди та недосягнення між позивачем та відповідачем згоди щодо укладення окремого договору на оплату внесків, обов`язок зі сплати таких платежів несе власник приміщень - Львівська міська рада, для якого положення статуту та рішення загальних зборів ОСББ є обов`язковими в силу закону.
Перевіривши розрахунок позовних вимог щодо розміру заборгованості по внесках на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.01.22 по 01.06.2023, суд вважає його обґрунтованим.
Отже, позовні вимоги ОСББ "Золота" підлягають задоволенню повністю.
У відповідності до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Приписами ст. ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із ст. ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судові витрати.
Витрати по сплаті судового збору, у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються судом на відповідача в розмірі 2684,00 грн.
Керуючись статтями 10, 13, 20, 76-78, 123, 129, 237, 238 - 240 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позовні вимоги задоволити.
2. Стягнути з Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055896) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків «Золота» (79039, м. Львів, вул. Золота, 34/4, код ЄДРПОУ 43315780) 15979,60 грн. заборгованості та 2684,00 судового збору.
Наказ видати згідно ст. 327 ГПК України.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом IV ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 27.09.2023.
Суддя Запотічняк О.Д.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2023 |
Оприлюднено | 28.09.2023 |
Номер документу | 113750810 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Запотічняк О.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні