ЧЕРКАСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Номер провадження 22-ц/821/1122/23Головуючий по 1 інстанціїСправа №707/647/23 Категорія: 302000000 Морозов В. В. Доповідач в апеляційній інстанції Новіков О. М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2023 року Черкаський апеляційний суд в складі колегії:
суддів Новікова О.М., Гончар Н.І., Сіренка Ю.В.,
за участю секретаря Матюхи В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Хорошуна Сергія Анатолійовича на рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 19 травня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» про розірвання договору оренди земельної ділянки, -
в с т а н о в и в:
У березні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним позовом.
В обґрунтування позовних вимог зазначала, що 23.10.2020 року позивач та відповідач уклали договір оренди землі № 972, згідно з яким відповідач прийняв в строкове платне володіння та користування (оренду) земельну ділянку сільськогосподарського призначення (пай) з кадастровим номером 7124989000:03:002:0873, загальною площею 1,0992 га.
Згідно п.11 Договору орендна плата вноситься щорічно з 01.08. по 31.12.
Позивач зазначила, що орендна плата за 2021-2022 роки їй не була сплачена, що підтверджується відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у відповіді на запит у електронному вигляді від 22.02.2023 року. Вказала, що її заява від 18.01.2022 року про наявність заборгованості проігнорована, тому вимушена звертатись до суду із позовом.
Посилаючись на норми Закону України "Про оренду землі" та судову практику, вважає, що відповідачем систематично не сплачується їй орендна плата, передбачена договором, що є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє її можливості отримати гарантовані договором грошові кошти.
На підставі вищевикладеного, ОСОБА_1 просила суд розірвати договір оренди землі №972 від 23.10.2020 року, укладений між нею та ТОВ "Грін Ленд Індастрі", а також стягнути з відповідача судові витрати, у тому числі й витрати на правову допомогу у розмірі 3040,00 грн.
Рішенням Черкаського районного суду Черкаської області від 19 травня 2023 року у задоволенні позову відмовлено.
Судове рішення мотивовано тим, що позивач ухилялася від отримання орендної плати, при цьому в діях орендаря не вбачається ознак умисної або систематичної невиплати орендної плати, а несплата орендної плати обумовлена виключно поведінкою орендодавця, а отже відсутні підстави для розірвання договору оренди.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням представник ОСОБА_1 - адвокат Хорошун С.А. подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на те, що рішення суду є незаконними та необґрунтованими, ухваленим з недотриманням норм матеріального права та порушенням норм процесуального права, за невідповідності висновків суду обставинам справи, за неповного з`ясування судом обставин, що мають значення для справи, просив скасувати та ухвалити по суті спору нове судове рішення, яким задовольнити позов.
Апеляційна скарга мотивована тим, що акт про відмову від отримання орендної плати від 25.02.2023 року, складений без присутності ОСОБА_1 та не по місцю її проживання.
Вказує, що матеріали справи містять достатні докази факту систематичної несплати орендної плати відповідачем.
У відзиві на апеляційну скаргу ТОВ «Грін Ленд Індастрі» зазначає, що відповідач неодноразово намагався виплатити позивачу орендну плату за оренду землі за 2021-2022 роки, проте позивач постійно уникає зустрічі з ним, на телефонні дзвінки не відповідає, в касу відповідача не з`являється, про що складено акт.
При цьому слід враховувати, що факт систематичної несплати орендної плати з вини орендаря є підставою для розірвання договору оренди, а не як у даній справі з вини орендодавця, яка відмовляється від її отримання.
Більше того, про факт ухилення позивача від орендної плати свідчить той факт, що після розгляду справи в суді першої інстанції, ТОВ «Грін Ленд Індастрі» з метою виплати орендної плати позивачу за 2021 - 2022 роки було відправлено на ім`я позивача грошовий переказ Укрпоштою, який позивач на сьогодні не отримала.
Заслухавши учасників справи, перевіривши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, колегія суддів доходить наступних висновків.
Частиною третьою статті 3 ЦПК України визначено, що провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Оскаржуване судове рішення не відповідає вказаним вимогам.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, земельна ділянка площею 1,0992 га, розташована в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області, належить на праві власності ОСОБА_1 . Це підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЧР №17-20-1166т та інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 324783641 від 06.03.2023 року.
23 жовтня 2020 року ОСОБА_1 та ТОВ «Грін Ленд Індастрі» уклали договір оренди землі № 972, згідно якого позивач надає, а відповідач приймає в строкове платне володіння та користування (оренду) земельну ділянку сільськогосподарського призначення (пай) з кадастровим номером 7124989000:03:002:0873, яка розташована в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту, загальною площею 1,0992 га.
Вказаний договір зареєстровано 30.11.2020 року, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 324783641 від 06.03.2023 року.
Згідно з пунктом 9 Договору щорічна орендна плата виплачується орендарем у грошовій формі в розмірі 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, або на аналогічну суму натуральній - шляхом надання сільськогосподарської продукції (в тому числі шляхом надання послуг та виконанням робіт). Форма орендної плати визначається за взаємною згодою сторін. Орендодавець не менш ніж в тижневий строк, шляхом подачі письмової заяви або в інший доступний спосіб попереджає орендаря про бажану дату, форму і розмір проведення розрахунків по орендній платі та надає орендодавцю необхідну вихідну інформацію (номер банківського рахунку тощо). Орендар нараховує, утримує та сплачує до бюджету ПДФО та інші обов`язкові внески/платежі із суми орендної плати та всіх інших виплат, здійснених за цим договором на користь орендодавця, використовуючи ставку податку в розмірі та порядку, визначеному законодавством. Орендна плата виплачується за вирахуванням усіх належних податків та зборів.
Пункт 10 Договору передбачає, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Згідно з пунктом 11 Договору орендна плата виплачується щорічно з 01 серпня по 31 грудня, або за погодженням сторін в будь-який інший строк протягом року.
При цьому, форма такого погодження (усна чи письмова) умовами договору не передбачена.
З пункту 28 Договору вбачається, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до пункту 38 Договору, дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін, рішенням суду на вимогу однієї зі сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
18.01.2022 року позивачем ОСОБА_1 було направлено до ТОВ «Грін Ленд Індастрі» вимогу про розірвання договору оренди землі №972 від 23.10.2020 року за взаємною згодою сторін, у зв`язку з неотриманням орендної плати за 2021 рік.
Також, позивачем надано суду відповідь на електронний запит, яка надійшла 22.02.2023 року, що містить відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків ОСОБА_1 з січня 2020 року по грудень 2022 року, з якої вбачається, що кошти від ТОВ "Грін Ленд Індастрі", з яких би вираховувались податки за вказаний період ОСОБА_1 не надходили.
Відповідно до акту про відмову від отримання від орендаря щорічної орендної плати за передану в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення (пай) за 2021-2022 роки, який складено 25.02.2023 року у присутності свідків ОСОБА_2 , проживаючої за адресою АДРЕСА_1 , ОСОБА_3 , проживаючої за адресою АДРЕСА_3 та представника ТОВ «Грін Ленд Індастрі» Шилана Віталія Васильовича за місцем проживання ОСОБА_1 по АДРЕСА_2 , остання відмовилась від отримання щорічної орендної плати за передану в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 7124989000:03:002:0873 за 2021, 2022 роки у розмірі 7000,00 грн. згідно договору оренди землі № 972 від 23.10.2020 року. У акті зазначено, що ОСОБА_1 відмовилась від пояснень та підпису в акті, зазначивши, що цим питанням займається її син. Орендодавець для підпису акту не з`явилася.
Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
За змістом статей 15 і 16 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до частини другої статті 16 цього Кодексу способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права, визнання правочину недійсним, припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов`язку в натурі, зміна правовідношення, припинення правовідношення, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди, відшкодування моральної (немайнової) шкоди, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Правовідносини сторін за договором оренди землі регулюються спеціальним Законом України «Про оренду землі», ЗК України та загальними нормами ЦК України щодо підстав дострокового розірвання договору.
Відповідно до вимог статті 124 ЗК України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
За правилами частини першої статті 93 ЗК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Визначення, процедура укладення, вимоги до змісту та порядок припинення договору оренди землі урегульовано у спеціальному законі, яким є Закон України «Про оренду землі».
Відповідно до статті 1 Закону України від 06.10.1998 № 161-XIV «Про оренду землі» оренда землі ? це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
У статті 6 цього Закону України визначено, що орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених ЗК України, ЦК України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Згідно з вимогами статті 13 Закону України № 161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною першою статті 19 цього Закону України передбачено, що строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.
Відповідно до частини першої статті 407 ЦК України право користування чужою земельною ділянкою встановлюється договором між власником земельної ділянки і особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб.
Отже, користуватися земельною ділянкою приватної власності можливо на праві оренди, підставою для якої є договір, відповідно до якого сплачується орендна плата.
Статтею 15 Закону України «Про оренду землі» визначено, що істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об`єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об`єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
У статті 21 Закону України № 161-XIV передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно з положеннями статті 24 цього Закону України орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
Частиною першою статті 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
У пункті д) частини першої статті 141 ЗК України передбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою як систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Отже, згідно зі статтями 13, 21 Закону України № 161-XIV основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. Систематична несплата орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.
За загальними правилами статті 651 ЦК України умовою розірвання договору оренди в односторонньому порядку є істотне порушення умов договору та інші випадки, встановлені договором та законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Аналіз зазначених норм права дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що його земельну ділянку використовує інша особа.
До відносин, пов`язаних з орендою землі, застосовуються також положення ЦК України, при вирішенні судом питання щодо розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати застосуванню підлягають положення частини другої статті 651 ЦК України. Застосування такого правового наслідку, як розірвання договору судом, саме з підстави істотності допущеного порушення договору, визначеної через іншу оціночну категорію - значну міру позбавлення того, на що особа розраховувала при укладенні договору, - відповідає загальним засадам цивільного законодавства, до яких за пунктом 6 частини першої статті 3 ЦК України належать, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність (постанова Великої Палати Верховного Суду від 27 листопада 2018 року у справі № 912/1385/17 (провадження № 12-201гс18).
Підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати (два та більше випадки). При цьому, систематична сплата орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Подібний висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 березня 2019 року у справі № 183/262/17 (провадження № 61-41932сво18).
Об`єднана Палата Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у постанові від 10 жовтня 2019 року у справі № 293/1011/16-ц (провадження № 61-29970сво18) дійшла висновку, що тлумачення пункту «д» частини першої статті 141 ЗК України, частини другої статті 651 ЦК України свідчить, що «несплата орендної плати» охоплює випадки як невиплати орендної плати у цілому, так і її виплата у розмірі меншому, ніж визначено договором (без урахування індексації, індексу інфляції тощо).
Сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Звертаючись до суду із вказаним позовом ОСОБА_1 наполягала на тому, що відповідач порушує умови зобов`язання, які полягають у несплаті орендної плати, що носить систематичний характер, а тому є підставою для розірвання договору оренди землі.
Орендар мав провести розрахунок за оренду земельної ділянки до 31.12.2021 та до 31.12.2022 відповідно.
Як видно із матеріалів справи орендна плата позивачу за 2021 та 2022 роки не виплачена.
Зважаючи на це мала місце систематична (два та більше випадків) несплата орендної плати, передбаченої договором, відтак існують підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки через істотне порушення умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що його земельну ділянку використовує інша особа.
Установлено, що 18 січня 2022 року ОСОБА_1 зверталася до товариства із заявою про розірвання договору оренди у зв`язку з невиплатою орендної плати за 2021 рік.
Відповідно до акту від 25 лютого 2023 року про відмову від отримання від орендаря орендної плати за передану в оренду сільськогосподарського призначення (пай) за 2021, 2022 р. ОСОБА_1 відмовилася від отримання від орендаря щорічну орендну плату за 2021 - 2022 роки.
Суд першої інстанції посилався на даний акт на обґрунтування висновків про ухилення позивача від отримання орендної плати. Однак, судом залишено поза увагою, що даний акт не спростовує істотного порушення умов договору через систематичну несплату орендної плати вчасно. Більш того, вказаний акт складений у відсутності самого орендодавця і нею не підписаний, доказів того, що ОСОБА_1 взагалі була повідомлена про його складення у справі відсутні.
Відповідно до пункту 36 договору оренди зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Не допускається одностороння зміна умов договору.
У даній справі відсутні узгоджені сторонами письмові зміни до договору щодо строків виплати орендної плати. Відповідач з такою пропозицією до орендодавця не звертався.
Посилання ТОВ «Грін Ленд Індастрі» у відзиві на позовну заяву та апеляційну скаргу на те, що позивач не з`являлася до ТОВ «Грін Ленд Індастрі» для виплати орендної плати та уникала зустрічей з представниками товариства є необґрунтованими, оскільки не доведені належним доказами у справі.
У випадку ухилення орендодавця від отримання орендної плати, орендар, відповідно до частини першої статті 537 ЦК України, не був позбавлений можливості виконати свій обов`язок шляхом внесення належної з нього орендної плати за 2021, 2022 роки на депозит нотаріуса (нотаріальної контори), однак таких дій не вчинив.
Безпідставними є доводи ТОВ «Грін Ленд Індастрі» про те, що про належне виконання ним обов`язку зі сплати орендної плати за 2021-2022 роки, свідчить факт направлення 20 червня 2023 року поштовим переказом ОСОБА_1 грошових коштів з орендної плати за спірний період, оскільки відповідно до умов договору орендна плата за 2021 рік повинна бути сплачена орендарем до 31 грудня 2021 року, а орендна плата за 2022 рік повинна бути сплачена орендарем до 31 грудня 2022 року.
Згідно з частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (частина шоста статті 81 ЦПК України).
У даній справі установлено порушення ТОВ «Грін Ленд Індастрі» умов договору оренди землі двічі, а саме 2021 року та 2022 року, що свідчить про систематичність невиконання орендарем своїх обов`язків. При цьому, намагання товариства виплатити заборгованість з орендної плати поза межами строків установлених у договорів оренди не має правового значення для вирішення позовних вимог про розірвання договору оренди.
Підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права (пункти 3, 4 частини 1 статті 376 ЦПК України).
Із матеріалів апеляційної скарги, змісту оскаржуваного судового рішення вбачається, що скарга є обґрунтованою і наведені в ній доводи дають підстави для висновків щодо незаконності та неправильності зазначеного судового рішення, а тому воно підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову ОСОБА_1 .
Відповідно до частини 13 статі 141 ЦПК України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.
Згідно з частиною 1 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду із позовною заявою та апеляційною скаргою ОСОБА_1 сплачено судовий збір у загальному розмірі 2684,00 грн. Тому з ТОВ «Грін Ленд Індастрі» на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2684,00 грн. (1073, 60 грн. - за подання позовної заяви та 1610,40 грн. - за подання апеляційної скарги).
Крім того, у позовній заяві ОСОБА_1 просила суд стягнути витрати на правничу допомогу у розмірі 3040, 00 грн. На підтвердження їх понесення стороною позивача надано до суду: договір про надання правової допомоги №О-14 від 01 березня 2023 року укладений між ОСОБА_1 та адвокатом Хорошун С.А., додаткову угоду до Договору про надання правової допомоги №о-14 від 01.03.2023 року, акт здачі - прийняття наданих послуг №1 від 03 березня 2023 року, квитанцію №1 про сплату 3040, 00 грн. на оплату правничої допомоги, Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
Заперечень про їх неспівмірність та необґрунтованість від сторони відповідача не надходило, а тому вони підлягають відшкодуванню на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 35, 258, 374, 376, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Хорошуна Сергія Анатолійовича - задовольнити.
Рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 19 травня 2023 року - скасувати.
Ухвалити нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» про розірвання договору оренди земельної ділянки - задовольнити.
Розірвати договір оренди землі № 972 від 23.10.2020, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» та ОСОБА_1 стосовно земельної ділянки, загальною площею 1,0992 га сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області, кадастровий номер 7124989000:03:002:0873.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 2684,00 грн. та витрати на правничу допомогу у розмірі 3040,00 грн.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 28 вересня 2023 року.
Судді:
Суд | Черкаський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2023 |
Оприлюднено | 02.10.2023 |
Номер документу | 113776518 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Черкаський апеляційний суд
Новіков О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні