Рішення
від 27.09.2023 по справі 939/1674/23
БОРОДЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 939/1674/23

РІШЕННЯ

Іменем України

27 вересня 2023 рокусмт Бородянка

Бородянський районний суд Київської області в складі головуючої судді Герасименко М.М., за участю секретаря Рассказової М.М., розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бородянської селищної ради, треті особи: Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України», Акціонерне товариство «Райффайзен Банк» про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2023 року позивач звернулася до суду з вказаним позовом, просила визнати за нею у порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , право власності на грошовий вклад, що знаходиться на рахунку в АТ «Ощадбанк» в розмірі 10260,41 грн та на земельну ділянку площею 5,0582 га, кадастровий номер 3221083000:09:001:0034, розташовану за адресою: Київська область, Бородянський район, Качалівська сільська рада. В обґрунтування позову позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її мати ОСОБА_3 , а ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина на вказане вище майно. Позивач є єдиною спадкоємицею після смерті батька, однак оформити свої спадкові права та отримати свідоцтва про право на спадщину не може, оскільки спадкову справу разом з іншими документами нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса Пікущої Г.Д. знищено внаслідок артилерійського обстрілу РФ, а завершення спадкової справи іншим нотаріусом, яка не була передана до архіву після припинення нотаріальної діяльності нотаріусом, яким була така справа відкрита, законодавчими актами України не передбачено. У зв`язку із викладеними обставинами позивач не може реалізувати своє право на спадщину, а тому звернулася до суду із вказаним позовом та просила визнати за нею право власності на вказане вище майно у порядку спадкування за законом після смерті її батька ОСОБА_2 .

Ухвалою суду від 11 липня 2023 року відкрито провадження у справі та ухвалено провести розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 13 вересня 2023 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 27 вересня 2023 року.

Позивач у судовому засіданні позов підтримала у повному обсязі та просила його задовольнити. Додатково зазначила, що у встановлений шестимісячний строк звернулася до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після померлого батька ОСОБА_2 . Стверджує, що інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 немає.

Відповідач Бородянська селищнарада Київськоїобласті свого представника у судове засідання не направила, просила розглянути справу без його участі, проти позову не заперечує.

Треті особи Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» та Акціонерне товариство «Райффайзен Банк» своїх представників у судове засідання не направили, про причини неявки суд не повідомили, про час і місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.

Згідно до вимог ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Оскільки треті особи не повідомили про причини своєї неявки, клопотання про відкладення розгляду справи не заявляли, у суду наявні відомості про належне повідомлення третіх осіб про дату, час і місце цього засідання, тому причин для відкладення розгляду справи, передбачених ч. 2 ст. 223 ЦПК України, суд не вбачає і вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні.

Суд, заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивачки ОСОБА_4 , а ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 (а.с. 8, 7, 10, 9).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на таке майно:

земельну ділянку площею 5,0582 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3221083000:09:001:0034, розташовану за адресою: Київська область, Бородянський район, Качалівська сільська рада (а.с. 15-17, );

грошовий вклад, що знаходиться на рахунку № НОМЕР_5 в Акціонерному товаристві «Державний ощадбанк банк України» в розмірі 10260,41 грн (а.с. 13, 14).

Позивач є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження позивача та копією свідоцтва про укладення шлюбу (а.с. 10, 9).

Як вбачається з Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 12 липня 2023 року, заповіти від імені ОСОБА_2 відсутні (а.с. 38).

Відповідно до витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі № 68498654 від 11 лютого 2022 року, після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 приватним нотаріусом Пікущею Г.Д. була заведена спадкова справа № 5/2022 (а.с. 11).

Управлінням нотаріату Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) позивачку повідомлено, що приватну нотаріальну діяльність ОСОБА_5 припинено з 22 червня 2022 року. Документи (справи) нотаріального діловодства нотаріуса Бучанського районного нотаріального округу Київської області Пікущої Г.Д. на зберігання до Київського обласного державного нотаріального архіву не передавалися. Відповідно до повідомлення приватного нотаріуса Пікущої Г.Д., внаслідок артилерійського обстрілу, робоче місце приватного нотаріуса, документи нотаріального діловодства та архіву було знищено. За заявою ОСОБА_5 Бучанським районним управлінням поліції Головного управління Національної поліції Київської області відкрите кримінальне провадження (а.с.12).

З довідки Бородянської селищної ради Бучанського району Київської області від 14 липня 2023 року № 10-08-2903, вбачається, що ОСОБА_2 був зареєстрований один за адресою: АДРЕСА_1 , з 06 грудня 2017 року до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 40).

Позивач стверджує, що у встановлений законодавством строк, а саме 11 лютого 2022 року, звернулася до приватного нотаріуса Бучанського районного нотаріального округу Київської області Пікущої Г.Д. із заявою про прийняття спадщини після померлого батька ОСОБА_2 .

Вказані доводи позивача підтверджуються витягом про реєстрацію в спадковому реєстрі № 68498654 від 11 лютого 2022 року, з якого вбачається, що після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 приватним нотаріусом Пікущею Г.Д. була заведена спадкова справа № 5/2022 (а.с. 11).

Позивач стверджує, що інші спадкоємці першої черги, після смерті ОСОБА_2 , відсутні.

Відповідно дост.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України).

Відповідно дост.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Частиною 1 ст.1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно до ст. 1269 ЦК України, спадкоємець,який бажаєприйняти спадщину,але начас відкриттяспадщини непроживав постійноіз спадкодавцем,має податинотаріусу абов сільськихнаселених пунктах-уповноваженій наце посадовійособі відповідногооргану місцевогосамоврядування заявупро прийняттяспадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

У розділі 2 Методичних рекомендацій щодо вчинення нотаріальних дій, пов`язаних із вжиттям заходів щодо охорони спадкового майна, видачею свідоцтв про право на спадщину та свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя, схвалених Рішенням Науково-експертної ради з питань нотаріату при Міністерстві юстиції України 29 січня 2009 року, зазначено, що спадкова справа на майно та майнові права померлого на території України спадкодавця може бути заведена тільки одна.

Пунктом 2 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року за № 296/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за № 282/20595 встановлено, що спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першою заяви (повідомлення, телеграми) про прийняття спадщини, про відмову від прийняття спадщини, про відмову від спадщини, заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину, заяви спадкоємця на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі), заяви про видачу свідоцтва виконавцю заповіту, заяви виконавця заповіту про відмову від здійснення своїх повноважень, заяви другого з подружжя про видачу свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, заяви про вжиття заходів до охорони спадкового майна, претензії кредиторів.

При заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту, крім випадків, передбачених підпунктом2.6цього пункту.

У разі підтвердження факту заведення спадкової справи іншим нотаріусом нотаріус відмовляє заявнику у прийнятті заяви (іншого документа) та роз`яснює право її подачі за місцезнаходженням цієї справи, а у разі потреби (неправильно визначено місце відкриття спадщини) витребовує цю справу для подальшого провадження.

Номер спадковій справі присвоюється один раз і складається з порядкового номера, за яким вона зареєстрована в книзі обліку і реєстрації спадкових справ, та зазначається через дріб (дефіс) рік, у якому вона заведена.

Вказаним Порядком встановлено випадки, у яких спадкову справу може бути передано іншому нотаріусу, проте процедури відновлення спадкової справи у випадку її втрати чи знищення не передбачено.

Враховуючи, що спадкодавець ОСОБА_2 був власником вказаних земельної ділянки та грошового вкладу, позивач є спадкоємцем першої черги як донька спадкодавця, подала своєчасно нотаріусу заяву про прийняття спадщини, однак не може реалізувати свої спадкові права через те, що спадкова справа № 5/2022 була знищена внаслідок артилерійського обстрілу під час збройної агресії РФ, то позовні вимоги про визнання права власності на вказані земельну ділянку та грошовий вклад є обґрунтованими та законними, у зв`язку із чим підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 81, 141, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Бородянської селищної ради, треті особи: Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України», Акціонерне товариство «Райффайзен Банк» про визнання права власності в порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 ) в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 (актовий запис № 1041 від 23 листопада 2021 року), право власності на:

земельну ділянку площею 5,0582 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3221083000:09:001:0034, розташовану за адресою: Київська область, Бородянський район, Качалівська сільська рада;

грошовий вклад, що знаходиться на рахунку № НОМЕР_5 в Акціонерному товаристві «Державний ощадбанк банк України» в розмірі 10260,41 грн.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складено 27 вересня 2023 року.

СуддяМ.Герасименко

СудБородянський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення27.09.2023
Оприлюднено02.10.2023
Номер документу113783259
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —939/1674/23

Рішення від 27.09.2023

Цивільне

Бородянський районний суд Київської області

Герасименко М. М.

Рішення від 27.09.2023

Цивільне

Бородянський районний суд Київської області

Герасименко М. М.

Ухвала від 13.09.2023

Цивільне

Бородянський районний суд Київської області

Герасименко М. М.

Ухвала від 11.07.2023

Цивільне

Бородянський районний суд Київської області

Герасименко М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні