Справа № 587/1787/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2023 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., за участю секретаря судового засідання Бузової Т.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом ОСОБА_1 до Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області, Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Могрицька», третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Сумській області в особі відділу у Білопільському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, Державний реєстратор Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області про визнання права власності на скасування іншого речового права на земельну ділянку,
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача звернулась до суду з даним позовом мотивуючи його тим, що право позивача, як власника земельної ділянки загальною площею 2, 65 га з цільовим призначеннм для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташовна на території Могрицького старостинського округу Юнаківської сільської ради, вільно розпоряджатися своїм нерухомим майном порушено внаслідок незаконних дій Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області щодо передачі земельної ділянки, яка належить позивачу на праві приватної власності та і державної реєстрації іншого речового права (право оренди) відповідачем - ТОВ «Агрофірма Могрицька».
В судове засідання представник позивача не з`явилась, в письмовій заяві просила слухати справу без їх участі, позовні вимоги підтрмала в повному обсязі.
Представники відповідачів в судове засідання також не з`явились, належним чином були повідомлені про час розгляду справи у суді.
Представник третьої особи ГУ Держгеокадастр у Сумській області в поясненнях від 15.08.2023 року просив справу слухати без їх участі.
Третя особа державний реєстратор Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області в судове засідання не з`явився, належним чином був повідомлений про час розгляду справи у суді.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає повному задоволенню .
В суді встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки загальною площею 2,65 га, кадастровий номер 5924784600:02:005:0173, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Могрицької сільської ради Сумського району Сумської області на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЗ №391436 від 24.02.2009 року, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за №010961301026.
Між позивачем та ТОВ «ДІАМАНТ-АГРО» укладений договір оренди земельної ділянки №б/н від 05.11.2015р., відповідно до умов якого ОСОБА_1 передав у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 2,65га, кадастровий номер 5924784600:02:005:0173 цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Могрицької сільської ради Сумського району, Сумської області строком до 31.12.2030р.
09 січня 2023 року позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання інформації щодо підтвердження відомостей щодо кадастрового номера tna земельну ділянку, яка належить йому на праві приватної власності.
У довідці №27/0-0.99,4-37/36-23 від 13 січня 2023 року Головного управління Держгеокадастру у Сумській області зазначено, що згідно даних Державного земельного кадастру земельній ділянці загальною площею 2,65 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Могрицької сільської ради Сумського району Сумської області визначено кадастровий номер 5924784600:02:005:0288, що підтверджується довідкою
Відповідно до даних Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельну ділянку з кадастровим номером 5924784600:02:005:0288 передано в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «АГРОФІРМА МОГРИЦЬКА» на підставі рішення XII сесії VIII скликання Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області від 05.08.2021 року як земельну ділянку комунальної власності.
Згідно ч.2 ст.152 ЗК України, власник земельної ділянки або землекористувач має право вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з правом володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Статтею 153 ЗК України закріплена гарантія права власника земельної ділянки, який не може бути позбавлений права власності, крім випадків, передбачених Земельним Кодексом України та іншими законами.
Згідно ч. 1 статті 317 ЦК України встановлено, що власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник володіє користується, розпоряджається своїм майно на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст. 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до п.33 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розглядуцивільних та кримінальних справ №5 від 07.02.2014 року «Про судову практику у справах про захист права власності та інших речових прав» застосовуючи положення статті 391 ЦК, відповідно до якої власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном, навіть якщо вони не пов`язані із позбавленням права володіння, суд має виходити із такого.
Відповідно до положень статей 391, 396 ЦК позов про усунення порушень права, не пов`язаних із позбавленням володіння, підлягає задоволенню у разі, якщо позивач доведе, що він є власником або особою, яка володіє майном (має речове право) з підстави, передбаченої законом або договором, і що діями відповідача, не пов`язаними з позбавленням володіння, порушується його право власності чи законного володіння.
Позов про усунення порушень права, не пов`язаних із позбавленням володіння, підлягає задоволенню незалежно від того, на своїй чи на чужій земельній ділянці або іншому об`єкті нерухомості відповідач вчиняє дії (бездіяльність), що порушують право позивача.
Згідно з п. З ч. 2 ст. 16 ЦК України, встановлено, що способом захисту цивільних прав та інтересів може бути припинення дії, яка порушує право.
Приписами ст. 182 ЦК України передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Пленум Верховного Суду України в Постанові №7 від 16 квітня 2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» зазначає про те, що рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування перерозподілити землю інакше після встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості), одержання власником або землекористувачем документів, що посвідчують право на них, та державної реєстрації, не може бути підставою для припинення права власності на земельну ділянку або права користування земельною ділянкою як повністю, так і частково, оскільки визначений статтями 140, 141 ЗК перелік підстав для цього є вичерпним.
Відповідно до п. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.
Відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», підставою для реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав є, зокрема, рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно і обмежень цих прав, що набрали законної сили.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Відповідно до ч.3 ст.26. Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід`ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових драв, припинені у зв`язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державной реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мато наслідком державну реєстрацію зміни, припинення речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження повертаються у стан, що існував до відповідної державної реєстрації, шляхом державної реєстрації змін чи набуття таких речових прав, обтяжень речових прав. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв`язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід`ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі: судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.
За таких обставин суд вважає, що необхідно скасувати державну реєстрацію іншого речового права (право оренди) на земельну ділянку, кадастровий номер 5924784600:02:005:0288, загальною площею 2, 65 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Могрицького старостинського округу Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області номер запису про інше речове право 43432777 (спеціальний розділ) та визнати за позивачем права власності на вказану вище земельну ділянку.
Керуючись ст. 41 Конституції України, ст. 152, 153 ЗК України, ст. 16182,317, 319, 321, 391,392 ЦК України-
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Скасувати державну реєстрацію іншого речового права (право оренди) на земельну ділянку, кадастровий номер 5924784600:02:005:0288, загальною площею 2, 65 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Могрицького старостинського округу Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області номер запису про інше речове право 43432777 (спеціальний розділ).
Визнати за ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 5924784600:02:005:0288, загальною площею 2, 65 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Могрицького старостинського округу Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О.А.Степаненко
Суд | Сумський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 28.09.2023 |
Оприлюднено | 02.10.2023 |
Номер документу | 113789910 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Сумський районний суд Сумської області
Степаненко О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні