Справа № 951/704/23
Провадження №2/951/168/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2023 року смт Козова
Козівський районний суд Тернопільської області у складі:
головуючого судді Рєпіна К.К.,
з участю секретаря судового засідання Горохівської Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в смт Козова цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Козівської селищної ради Тернопільської області про надання додаткового строку на прийняття спадщини,
у с т а н о в и в:
25 серпня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Козівської селищної ради Тернопільської області про надання додаткового строку на прийняття спадщини.
Позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивачки ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина за заповітом на частину належного їй майна.
ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Тернопільського районного нотаріального округу Боднарук Марії Василівни з приводу прийняття спадщини, проте їй відмовлено постановою нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з пропуском шестимісячного строку на прийняття спадщини. Стверджує, що вона не змогла у встановлений строк звернутися із заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини, з поважних на те причин, а саме тому, що не перебувала у той період на території України, у зв`язку із військовою агресією росії.
Відтак, просить суд ухвалити рішення, яким визначити їй додатковий строк тривалістю 5 місяців для прийняття спадщини за заповітом після смерті бабусі ОСОБА_2
7 вересня 2023 року представник Козівської селищної ради Тернопільської області подав відзив на позовну заяву, у якому не заперечив щодо задоволення позовних вимог.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25 серпня 2023 визначено головуючого суддю Рєпіна К. К.
Ухвалою Козівського районного суду Тернопільської області від 29 серпня 2023 року відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання.
Суддя Козівського районного суду Тернопільської області Рєпін К. К. 8 вересня 2023 року закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.
Позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Крамар В. П., будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явилися, представник позивача подав клопотання, у якому просить розглянути справу без їхньої участі.
Представник Козівської селищної ради Тернопільської області Добалюк С., будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явився, у поданому ним відзиві на позовну заяву просить розгляд справи проводити без його участі.
Оскільки учасники справи в судове засідання не з`явилися, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 4ст. 206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для цього законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим Козівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) 15 серпня 2022 року.
За життя ОСОБА_2 на праві приватної власності належали земельні ділянки площею 2,09 га з кадастровим номером 6123081700:01:001:0389, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 011320 та площею 0,20 га з кадастровим номером 6123081700:02:001:0364, що підтверджується витягом № 175756591 з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 31.07.2019.
28 червня 2022 року ОСОБА_2 , склала заповіт, посвідчений у Козівській селищній раді Тернопільської області, номер у реєстрі 5-28, згідно з яким частину належного їй майна, а саме частину земельної ділянки (паю) площею 2,09 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 6123081700:01:001:0389 та частину земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,20 га з кадастровим номером 6123081700:02:001:0364 заповіла позивачу ОСОБА_1 .
Відповідно до Витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 73395587, виданого приватним нотаріусом Тернопільського райнного нотаріального округу Боднарук М. В. 2 травня 2023 року, вказаний заповіт є чинним.
Як вбачається із спадкової справи № 34/2023 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 позивач ОСОБА_1 17.07.2023 звернулася до приватного нотаріуса Тернопільського районного нотаріального округу Боднарук М. В. для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , однак їй було відмовлено у вчиненні зазначеної нотаріальної дії у зв`язку, зокрема, із тим, що вона пропустила шестимісячний термін для подання заяви про прийняття спадщини. Інших осіб, які б претендували на майно, що заповіла ОСОБА_2 позивачці, судом не встановлено.
За загальним правилом положень про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті1220,1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).
Згідно з частиною третьоюстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Пунктом 24Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року №7надано роз`яснення про те, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. Проте необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до ч.3 п. 24 вищезгаданої Постанови Пленуму Верховного Суду України, при розгляді справ про надання додаткового строку для прийняття спадщини, слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Верховний Суд України у постанові від 4 листопада 2015 року у справі № 6-1486цс15 виклав правовий висновок, згідно з яким право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживає зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Аналогічний за змістом правовий висновок, викладено Верховним Судом України у постанові від 26 вересня 2012 року у справі № 6-85цс12.
Наведені позивачем обставини, які перешкодили їй звернутися у встановлений строк із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори свідчать про поважність причин, пов`язаних з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця при поданні заяви про прийняття спадщини, що є підставою для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
З огляду на викладене, та враховуючи визнання позову відповідачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст.12,13,81,82,206,258,259,264,265,268,273,352,354,355 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
задовольнити позов ОСОБА_1 до Козівської селищної ради Тернопільської області про надання додаткового строку на прийняття спадщини.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю 5 (п`ять) місяців, після набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду у 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване у встановленому порядку місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Козівська селищна рада Тернопільської області, місцезнаходження: вул. Грушевського, 38, смт Козова, Тернопільський район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04525573.
Повний текст рішення складено 25 вересня 2023 року.
Суддя К.К. Рєпін
Суд | Козівський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 14.09.2023 |
Оприлюднено | 02.10.2023 |
Номер документу | 113789960 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Козівський районний суд Тернопільської області
Рєпін К. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні